صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

درویش خرسند/ تهران

شتاب زدگی و لعاب کاری در آموزش و پرورش : انواع سندها و جایگاه مغفول مانده انسان !

سند 2030 که دیگران چه موافق و چه مخالف از آن حرف می زنند فقط درحکم برگ بازی و گروکشی از هم دیگر شده است و آنچه مغفول مانده است آموزش و پرورش است و از طرفی سند تحول بنیادین هم که رویکرد آرمان گرایانه محض دارد و با نیازها و واقعیات جامعه هدف بیگانه و ناکارآمد است/ برنامه ها ی آموزش و پرورش باید بر مبنای حفظ و کرامت منابع انسانی و توجه به علوم انسانی نقادانه و دگر اندیشانه باشد/ برنامه ها و سیاست ها در آموزش و پرورش چه در سطح کلان و خرد آن ، قائم به شخص بوده و راهبردها و رویکرد برنامه های آموزشی و تربیتی تبدیل به یک عادت و رویه ی تکراری و دور باطل شده است و البته با عناوین پرطمطراق و بی محتوای و بی خاصیت/ تباهی و اضمحلال جامعه نتیجه شکاف و مرزبندی میان انسان هاست/ آنچه به قالب و محتوی ( ظرف و مظروف ) یک سند خوب ارزش می بخشد انسان است ، انسانی که خوب ببیند و آگاه باشد

چالش های آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین و سند 2030

مشکل نظام آموزشی و نسل های چند دهه اخیر ما داشتن و نداشتن سند نبوده و نیست ، سند 2030 که دیگران چه موافق و چه مخالف از آن حرف می زنند فقط درحکم برگ بازی و گروکشی از هم دیگر شده است و آنچه مغفول مانده است آموزش و پرورش است و از طرفی سند تحول بنیادین هم که رویکرد آرمان گرایانه محض دارد و با نیازها و واقعیات جامعه هدف بیگانه و ناکارآمد است .

جامعه ی رنگ باخته ی ما ، و البته رنگ آلوده ی ما و بالاخص آموزش و پرورش ، ویترینی از شعارها و دورغ هایی است که به اسم طرح های آموزشی و تربیتی مانند مدرسه مدیریت تعالی ، بالندگی ، مدیریت عملکرد ، عفاف و حجاب ، طرح احیاء و تعمیم ... ، طرح تعمیق آموزه های تربیتی ، ساحت های شش گانه تربیتی ، طرح ترنم ، خرداد طلایی ، طرح درس کلاس های اتریشی و همه و همه نشان از شتاب زدگی و لعاب کاری در آموزش و پرورش دارد . برنامه ها و سیاست ها در آموزش و پرورش چه در سطح کلان و خرد آن ، قائم به شخص بوده و راهبردها و رویکرد برنامه های آموزشی و تربیتی تبدیل به یک عادت و رویه ی تکراری و دور باطل شده است و البته با عناوین پرطمطراق و بی محتوای و بی خاصیت .

برنامه ها ی آموزش و پرورش باید بر مبنای حفظ و کرامت منابع انسانی و توجه به علوم انسانی نقادانه و دگر اندیشانه باشد .

نگاه انسان های بزرگ به آموزش و پرورش کاسب مآبانه و بر اساس پست و مقام نیست و امروزه این خلاء بزرگ ما در آموزش و پرورش است یعنی فقدان انسان های بزرگ . آنچه به زندگی معنا و هدف می بخشد هنر عشق ورزیدن به انسان و خدمت به هدایت انسان هاست ، کاری که انبیاء و بزرگان عقل و ادب به آن اعتقاد قلبی داشتند . . . تا مرز جان بخشیدن ، انسان هایی که درد مردم را بر درد نان و نام خود مقدم می دانستند . . .

یکی از دلایلی که آموزش و پرورش را به ورطه سقوط کشانده است مرز بندی ها و خطوطی که ما بین خود و دیگران رسم کرده ایم . نکته و هدف اصلی از این مقاله نقد و پرسشی بر این ادعاست که آیا سند آرمانی و جامعه آرمانی مطلق وجود دارد یاخیر ؟ و آیا نداشتن و نبودن سند ، جامعه را تباه و گمراه می سازد .

تباهی و اضمحلال جامعه نتیجه شکاف و مرزبندی میان انسان هاست و هیچ سندی نمی تواند به خودی خود ملاک پاداش و جزاء و خیر و شر باشد چرا که انسان همزاد کار نیک و بد است و تنها آگاهی بخشیدن و آگاهی دادن است که انسان را از دام گناه و خرافات نجات می بخشد .

ترس از گناه خوب است اما خوب تر از آن رهایی از جهل و نادانی است که آن هم از آگاهی و آگاه بودن حاصل می شود . آنچه به قالب و محتوی ( ظرف و مظروف ) یک سند خوب ارزش می بخشد انسان است ، انسانی که خوب ببیند و آگاه باشد .

استفاده ی ابزاری از سندی که خوب و بد آن بر مردم پوشیده باشد و یا بخواهیم پوشیده بماند نادرست و نادیده گرفتن حقوق و خرد انسان هاست . حال شما قضاوت کنید که کدام سند می تواند راهگشا و رافع مشکلات باشد و سند خوب چه سندی است .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 25 تیر 1396 ساعت 12:55 خوانده شده: 379 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
کشکول 1396/04/25 - 17:53
خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی...

آقای پورسلیمان لطفاً بحث 6 ماه اضافه کاری معوق معلمان رسمی را پیگیری کنید.
آقای شیرزاد هم بردارد یک مقاله در این مورد بنویسد و در مقام مقایسه بفرماید که در کشور آمریکای جهانخوار مبالغ اضافه کاری معلمان چگونه و در چه زمانی پرداخت می شود؟
پاسخ + +1 0 --
صابري 1396/04/26 - 07:46
ازنظرات ارزشمند جناب درويش بهره بردم
پاسخ + +1 0 --
حمید 1396/04/26 - 15:10
سندخوب سندی است که در آن عناصر مهمی همچون معلم و مدرسه و متربی به خوبی دیده و مورد توجه قرار گیرد .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور