صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر فردین علیخواه/جامعه‌شناس

و هر روز به آتنا لبخند می زد و مهربان بود

تحلیل اجتماعی مسائل جنسی در این کشور کار آسانی نبود/ چند بار با خودم گفتم که از خیر این بحث بگذرم و من هم مانند برخی از همکارانم در دانشگاه‌ها به همان عناوین مصوّب اکتفا کنم/ با توجه به نظراتی که از کلاس‌هایم گرفتم متوجه شدم که جای این نوع موضوعات چقدر خالی است/ واقعیت آنکه پرسش‌های آنان بیشتر مرا نگران می‌کرد/ از این بگویند که در مدارس راهنمایی و دبیرستان شان با چه صحنه‌هایی مواجه شده‌اند/ با خواندن و شنیدن حرف‌های دانشجویان مدام از خودم سؤال می‌کردم که به‌راستی نهادهای قبل از دانشگاه به آن‌ها چه چیزی یاد داده‌اند/ گویی هر نهاد مسئولیت خود را به نهاد بعدی موکول کرده و نخواسته است تا تبعات طرح این مباحث برای نوجوانان را بپذیرد/ کاش می‌توانستم از درد و رنج برخی از آن‌ها بنویسم که چگونه در کودکی مورد تجاوز و آزار جنسی قرارگرفته‌اند و هم‌اکنون پریشان‌حال‌اند، پریشان‌حال/ پس از واکنش‌هایی که در دوره انتخابات به سند 2030 رخ داد قشرهای مختلف از طریق کانال پیام دادند و درخواست  کردند که نظرم را درباره این سند بگویم/ در اینجا دختران خردسالی همچون آتنا باید مراقب چهره‌های بسیار آشنا باشند، چهره‌هایی که هر روز به آن‌ها لبخند می‌زنند، مهربان‌اند، به آن‌ها شکلات و عروسک می‌دهند! و نوازش‌هایشان را از سر شروع می‌کنند و .../ این زجرآورتر است/ بگذارید شبکه‌های مختلف صداوسیما که در این خصوص باید اطلاع‌رسانی کنند از رشد ناهنجاری‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی در جامعه امریکا بگویند و پس‌ازآن مردم جامعه خودمان را نشان دهند که با دستور کارگردان به دوربین لبخند می زنند و با صدای بلند می گویند «ما خیلی خوبیم، خییییییلی»...


تحلیل جامعه شناختی قتل آتنا و انحرافات جنسی در ایران  حدود 10 سال قبل، وقتی‌که تصمیم گرفتم دو جلسه از درس انحرافات و آسیب‌های اجتماعی را به بحث درباره «انحرافات جنسی» اختصاص دهم کمی نگران بودم.

تحلیل اجتماعی مسائل جنسی در این کشور کار آسانی نبود. چند بار با خودم گفتم که از خیر این بحث بگذرم و من هم مانند برخی از همکارانم در دانشگاه‌ها به همان عناوین مصوّب اکتفا کنم. ولی با توجه به نظراتی که از کلاس‌هایم گرفتم متوجه شدم که جای این نوع موضوعات چقدر خالی است. معمولاً بعد از کلاس دانشجویان به اتاقم می‌آمدند و درباره آنچه در کلاس گفته بودم پرسش‌هایی مطرح می‌کردند.

واقعیت آنکه پرسش‌های آنان بیشتر مرا نگران می‌کرد. از اینکه برخی از پسران دانشجو به درستی ندانند که پریود دختران چیست؟ از اینکه برخی از پسران که از مناطق کوچک به دانشگاه آمده بودند از شایع بودن تجاوز به حیوانات (نظیر الاغ، سگ، قاطر و...) در منطقه سکونتشان بگویند ولی ندانند که زوفیلیا چیست؟ از اینکه هرگونه ارتباط جنسی با همجنس، در کلمه «بچه‌باز» خلاصه شود و اطلاعی درباره تفاوت بین آن‌ها وجود نداشته باشد، از این بگویند که در مدارس راهنمایی و دبیرستان شان با چه صحنه‌هایی مواجه شده‌اند، از اینکه برای ایجاد درک درستی از سؤالشان در من؛ به فیلم‌های پورنوگرافی(سکسی) که دیده‌اند ارجاع دهند و دردناک‌تر آنکه برخی از دانشجویان کلاسم به دلیل نگرانی از آبرو و حفظ حریم شخصی‌شان، با ایمیل و نام جعلی برایم پیام بدهند و از آزار و اذیت جنسی در کودکی توسط پدر یا اقوام درجه‌یک بنویسند و برای کنار آمدن با تبعات روانی تلخ آن راهنمایی بخواهند، از آزار و اذیت جنسی در کودکی توسط همسایه یا کاسب محل بنویسند و برای نجات از فشارهای روانی ناشی از آن راهنمایی بخواهند، دانشجویان دختر متأهلی که از همجنس گرایی شریک زندگی‌شان بنویسند و تقاضای راهنمایی کنند.

با خواندن و شنیدن حرف‌های دانشجویان مدام از خودم سؤال می‌کردم که به‌راستی نهادهای قبل از دانشگاه به آن‌ها چه چیزی یاد داده‌اند؟

گویی هر نهاد مسئولیت خود را به نهاد بعدی موکول کرده و نخواسته است تا تبعات طرح این مباحث برای نوجوانان را بپذیرد.

دیگر آنکه چطور پسری که تا ترم سوم دانشگاه نمی‌داند پریود چیست می تواند همسر خوبی باشد؟ به‌طور یقین او تا به اینجای کار برادر خوبی هم نبوده، چون اطلاعی از تغییرات جسمانی و روانی خواهرش نداشته است.

حدود یک سال و نیم قبل کانالی تأسیس کردم که هم‌اکنون از اقشار مختلف حدود 5000  نفر عضو دارد. در این مدت بارها در کانال اعلام کرده ام که من روان‌شناس، مشاور خانواده و متخصص علوم تربیتی نیستم. چراکه بسیاری از هم‌وطنان در مناطق مختلف کشور از من درباره مسائلی راهنمایی می‌خواستند و می‌خواهند که من تخصص و دانش لازم در آن زمینه را نداشته و ندارم؛ و کاش می‌توانستم از درد و رنج برخی از آن‌ها بنویسم که چگونه در کودکی مورد تجاوز و آزار جنسی قرارگرفته‌اند و هم‌اکنون پریشان‌حال‌اند، پریشان‌حال.

تحلیل جامعه شناختی قتل آتنا و انحرافات جنسی در ایران

پس از واکنش‌هایی که در دوره انتخابات به سند 2030 رخ داد قشرهای مختلف از طریق کانال پیام دادند و درخواست  کردند که نظرم را درباره این سند بگویم. عذرخواهی کردم و گفتم مسئله سیاسی شده است. بماند تا بعد. گفتند مگر شما جامعه‌شناس نیستید؟ این‌ها می‌گویند که این سند با جامعه ایران همخوانی ندارد. قضاوت درباره همخوانی یا عدم همخوانی آن با جامعه مگر وظیفه و تخصص شما جامعه شناسان نیست»؟

( پیامی ) فرستادم و عذرخواهی کردم و گفتم بماند تا بعد.

برادران و خواهران عراقی و سوریه‌ای. هیچ‌وقت باطن زندگی خودتان را با ظاهر زندگی ما مقایسه نکنید. شما خوب می‌دانید که دشمنتان کیست. خوب می‌دانید آن کسانی که به دختران خردسالتان تجاوز کردند مزدورانی بودند که از هزاران کیلومتر آنطرف تر آمدند و به کشور شما تجاوز کردند. شما متجاوز را خوب می‌شناسید. آنها مشخص اند. ولی در اینجا دختران خردسالی همچون آتنا باید مراقب چهره‌های بسیار آشنا باشند، چهره‌هایی که هر روز به آن‌ها لبخند می‌زنند، مهربان‌اند، به آن‌ها شکلات و عروسک می‌دهند! و نوازش‌هایشان را از سر شروع می‌کنند و .../ این زجرآورتر است.

همکاران و محققان عزیز !

لطفا دانش خود در خصوص مسائل جنسی جامعه ایرانی را با نثری روان برای عموم مردم بنویسید. اگر حوصله نوشتن ندارید فایل صوتی تهیه کنید و از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. تلگرام نعمتی است که باید قدر آن را دانست. بگذارید شبکه‌های مختلف صداوسیما که در این خصوص باید اطلاع‌رسانی کنند از رشد ناهنجاری‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی در جامعه امریکا بگویند و پس‌ازآن مردم جامعه خودمان را نشان دهند که با دستور کارگردان به دوربین لبخند می زنند و با صدای بلند می گویند «ما خیلی خوبیم، خییییییلی».

کانال فردین علیخواه

شنبه, 24 تیر 1396 ساعت 11:55 خوانده شده: 571 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -7 --
ناشناس 1396/04/24 - 13:51
آقای دکتردرحال حاضرجامعه ایرانی معدودآدم هایی هستندکه ازچندوچون مسائل جنسی ناآگاه باشند.به مددماهواره وکانال هاووو.البته قاعدتاازنوع مخرب مسائل جنسی.منتهایک سوال ازشمادارم.شمایی که صداوسیماراتقبیح می کنیدبفرماییدراه حل شمامتخصص علوم انسانی چیست؟اگرطبق نظریات غربی عمل کنین که جامعه غرب فرهنگ جنسی اون مشخصه.پورنوگرافی دراونجاآزادوسکس اصلاتابویی نیست که راجع به اون بحث بشه.ولی همونجایی که این مساله تابونیست میلیونهاموردآزارجنسی وجودداردوروابطی که درنگاه همونهاهم نامشروع حساب میشه.مثال فوتبالیست معروف جان تری بازن برادر،رایان گیگزباعمه،اپراوینفری مجری مشهورکه درکودکی آزارمتعدددیده،مواردجنسی درفوتبال دیگرکشورها،رسوایی کلینتون،رسوایی ترامپ.وخیلی خیلی جالب که اصلانظریه پردازان معروف روانشناسی غرب مشکلات جنسی داشتند.کارن هورنای روسپی،مونته سوری ....ووو.اگرطبق شریعت اسلام هم که بسیارپیشرفته ترازغربه دائم وموقت.موقتش رکه تابوکردندوجالبه ازمخالفان سرسخت صیغه بیشترفمینیستهاوروشنفکران هستند.میمون یه ازدواج که اون هم بحث مفصلی ست
پاسخ + +1 -5 --
ناشناس 1396/04/24 - 17:41
قبل از این که شما دکتر و نویسنده این جامعه پر فساد .... بشید مادران بیسواد ما یادمان دادن و ما مشکلی نداشتیم .
لطفا برید اردبیل و حاج اقا های فاسد اداره کل را بیرون کنید
برید دولت ساپورت اور را اموزش بدید هیپ جای ئنیا اینقد مرد و زن بی ناموس نداره
اربیل میری زن فاسد ایران . حج میری زن فاسد ایران
تایوان و تایلند و دبی .و.... زن فاسد ایران و از امثال مرد بی غیرت مثل تو تولید شدن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/24 - 20:44
بی ناموسی از فکر فاسد و فاحشه ناشی میشه.
اینقدر ظاهرسازی تو این مملکت ریشه دوانده، فکر ها ناسالم شده ولی ظاهرا همه چی انقلابی و دینیه.
زمانه فعلی با زمانه کودکی ما بسیار متفاوته. نباید الان رو با آن زمان مقایسه کنی‌. باید آموزشهای به روز شده را به کودکان ارائه داد و به آنها یاد داد که هیچ گاه به ظاهر افراد اعتماد نکنند.
پاسخ + 0 -3 --
محمدی 1396/04/25 - 18:09
جناب آقای دکتر فردین سلام ... !
بنده سال 92 با 30 سال و شش ماه بازنشست شده ام حتما می دانید که بیشتر از شما دنیا را تجربه کرده ام ، هم دنیای قبل از انقلاب را مشاهده کرده ام وهم دنیای بعد از انقلاب را ، نزدیک به 60 سال سن دارم هم در جامعه میان مردم عادی حشر و نشر داشته ام و هم سرکلاس با دانش آموزپسر ودختر بوده ام وهم پای منبر منبری ها درمساجد وتکایا، هم از کشف حجاب رضاخانی اطلاع دارم وهم بی حجابی وبد حجابی جامعه امروزی را دارم مشاهده می کنم .
پاسخ + 0 -6 --
محمدی 1396/04/25 - 18:10
ادامه مطلب قبلی
جناب دکتر ! اگر تا به حال توفیق نشستن پای منبرنصیبتان شده باشد حتما اطلاع دارید که یکی از بحث های منبری ها احکام حیض و نفاس یا به قول شما پریود خانم هاست، ودر رساله های عملیه به خوبی به این موضوع پرداخته شده است وبرای هرمقلدی هم دانستن آن واجب شده است پس دین اسلام در 1400 سال پیش به این موضوع پرداخته است وما نیازی به آموزش بیگانگان نداریم ، اما تا جایی که من تجربه دارم دانش آموزان فعلی بهتر از من وشما مسائل جنسی را می دانند ومتاسفانه پرداختن بیش از اندازه به این موضوع از طریق کلیپ های جنسی ساخته شده توسط بیگانگان سبب شده است که دانش آموزان ما نتوانند به خوبی درس بخوانند وبه فکر تحصیل خود باشند وهمین موضوع است که سبب شده است دانش اموزان رسالت اصلی خود را که دانش اندوزی است را فراموش کنند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/26 - 02:59
شما فقط به کولر و اتومبیل آخرین مدل و گوشی اپل غرب .نیاز داری کفار که چیزی حالیشان نیست اخوی کفار مشرک
پاسخ + 0 -6 --
محمدی 1396/04/25 - 18:10
ادامه مطلب قبلی
جناب دکتر ! آتنا قربانی امیال نفسانی مردی 40 ساله ومتاهل شده است که خود دارای زن و فرزند بوده است واین موضوع هیچ ربطی به آموزش جنسی آتنا یا قاتل وی نداشته است ، اگر با عدالت به جامعه ای که من وشما در آن داریم زندگی می کنیم نگاه کنید وعینک بدبینی را کنار بزنید خوب می دانید که فعل مرد قاتل به دلیل کمبود رابطه جنسی نبوده است وآتنا نیز به سمت قاتل برای ارضای جنسی خود نرفته است بلکه ناجوان مردانه قربانی دیو صفتی یک مرد متاهل شده است .
جناب دکتر ! حتما شکما هم به شبکه های اجتماعی سری زده اید وتصاویر موهن و عبارت های عاشقانه کاذب که فکر و ذهن هرفرد را منفعل می کند را دیده اید آیا به نظر شما بهتر نیست به جای حمایت از سند 2030 مقداری هم این شبکه های اجتماعی لجام گسیخته را نقد نمایید؟
پاسخ + 0 -3 --
محمدی 1396/04/26 - 10:13
جناب ناشناس ! من بین مسلمان وکفار مقایسه نکردم بلکه بین خودی و بیگانه مقایسه کردم ، یک مسلمان می تواند از دیار کفر دانش به دست آورد اما به شرطی که هوشیار وبیدار باشد ، به شرطی که زیرک باشد وکلاه گشاد آنها سرش نرود ، به شرطی که استقلال سیاسی وهویت دینی و فرهنگی خود را حفظ کند ، به شرطی که محو تماشای بیگانگان نشود وخود را گم کند..... !
سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد وآن چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
گوهری کز صدف کُوْن و مکان بیرون است طلب از گمشدگانِ لبِ دریا می‌کرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/26 - 13:47
برادر گرامی دیگر دنیا به دهکده جهانی تبدیل شده انسانیت در همه ی دنیا یکی است باید از نقاط مثبت همه کشورها استفاده شود کشور سوئد فقط هشت زندانی دارد چرا؟؟؟چون اصول انسانی را رعایت میکنند ما ایرانیان همیشه خود را برتر میدانیم اما در عمل اینطور نیست ایران .باید درجهت منافع کشور و مردم قدم بردارد و اصول دنیا اخلاقی در بین ملت نهادینه شود تا انحرافات به حداقل برسد اگر مدیران متخصص و لایق باشند هیچ وقت سر مملکت اسلامی ما کلاه نمیرود مگر اینکه به توانایی و هوش خود شک داشته باشیم اگر به سخنان رهبری توجه شود کلاه سر ملت نمیرود مشکل مدیران نالایق هستند دنیا جهانی شده باید اصول اخلاقی نهادینه شود آموزه های اسلامی دارد در کشورهای اروپایی رعایت میشود بیشتر از کشورهای اسلامی و وهابی عربی که مهد اسلام هستند یک اروپایی هرگز سوگند دروغ نمیخورد دروغ نمیگویند اکثرشان ژاپنی ها در سونامی پولها را به بانکها تحویل میدهند مقایسه کن چه نتیجه ای میگیری؟؟انسان پرورش یافته اخلاقی و انسانی هیچ وقت فریب بیگانگان را نخواهد خورد مگر اینکه پایه اخلاقی و هوشی پایینی داشته باشد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/26 - 13:55
در ضمن همه ملل مختلف آمریکا و اسراییل و عربستان جنایتکار نیستند بقول شما بیگانگان خیلی خوبی در جهان وجود دارد که بسیار پیشرفته و اخلاق مدار هستند پیامبر گفته علم را از چین فرا گیرید ملت با هوش با مدیران متخصص فریب نمیخورد مگر به توانایی خود شک داشته باشد بیگانگان بسیار اخلاقی و پیشرفته وجود دارند که میتوان از آنها فرا گرفت ایرانیها به شعر خیلی علاقمند هستند و سعی دارند همه مشکلات را باشعر حل کنند پس هر چه خود دارید تمنا نکنید عمل کنید تا کشور به عظمت برسد بفرمائید شروع کنید مثل ژاپنیها تلاش کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور