صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی افشار سمیرمی/ همکار گروه صدای معلم

« با وزیر تازه، هوا تازه نمی شود!»

اغلب گمان می کنند دست خالی و فقر مالی، علت اصلی نابه سامانی آن است و نظر می دهند که فرضا اگر دستمزد معلمان تا سطح سایر کارمندان ارتقا یابد، فتح و فرجی دربرون رفت آن از تنگناهای موجود حاصل خواهد شد/ اهم مطالب معلمان نیز در باب پائینی سطح حقوق و نبود برابری در پرداخت ها و یک سری مسائل رفاهی و صنفی است/ همگان از وزیر نوظهور انتظار معجزه دارند/ آیا خبر از نوعی خود کم بینی و یا بی اعتمادی به سایر همکاران ندارد؟ آیا به صرف ملاحظه ی عملکرد قبلی چند همکار در سطح وزارت ، می توان به طور کلی نسبت به نوع کار دیگران نیامده در این سطح،قضاوت کرد/ مسئله بر سر ابهام و تردید نسبت به نوع و نیت خدمت دوستان دانشگاهی در سطح وزارت نیست بلکه زمینه یابی نوعی خودباوری و هنموایی با هم در حل مسائل مشترک مورد نظراست/ نظام آموزشی چون چندان جرات و جسارت خلاقانه و خردورزانه ندارد، معمولا محافظه کار پرور و محتاط محور است و به همین خاطر دست پرورده های آن حتی اگر بتوانند، نمی خواهند در صدر وزارت قرار گیرند/ دردرسرهای ما از نابه سامانی روابط انسانی است و نهادینه شدن پاره ای رفتارهای میان بر نظیر دروغ گویی، سلطه ی روابط بر ضوابط ، تدوین طرح های شعارهای،زد و بندهای اداری ، سوء استفاده از موقعیت اداری ، حیف و میل بودجه دولتی و نظائر آن است/ بعید نیست بسیاری از منتقدان و فعالان صنفی ، اگر روزی به آرزوی دیرینه ی خویش در هماهنگ سازی حقوق معلمان با سایر کارمندان برسند، چه بسا مشکلات آموزش و پرورش را تمام شده تلقی خواهند کرد....

چه کسی وزیر آموزش و پرورش روحانی می شود  آموزش و پرورش ما به کلاف سردر گمی می ماند که دستی و دست هایی را یارای بازکردنش نیست. اغلب گمان می کنند دست خالی و فقر مالی، علت اصلی نابه سامانی آن است و نظر می دهند که فرضا اگر دستمزد معلمان تا سطح سایر کارمندان ارتقا یابد، فتح و فرجی دربرون رفت آن از تنگناهای موجود حاصل خواهد شد.

معمولا اوج و فرود تاملات اجتماعی روی نظام آموزشی در بزنگاه انتخابات های ریاست جمهوری است.این نیز قبل از آنکه به خاطر همت و عنایت تازه ای در حل مسائل آن باشد، بیشتر به واسطه ی چمعیت قابل توجهی است که خانواده بزرگ فرهنگیان دارند و تاثیر تعیین کننده ای در رویش و یا ریزش  آراء نامزدها می گذارند حتی پس از انتخابات و تا تشکیل  کابینه و معرفی یکی به عنوان وزیر این وزارتخانه ، داستان آموزش و پرورش بر سر هر بازاری هست و در این مدت نقد و نظر و راهکارهای بسیار و اغلب از ذهن و زبان اهالی دل نگران اوضاع آموزشی گفته و شنیده می شود.

نکته قابل توجه اینکه غالب تاکیدات و انتظارات حول نظام آموزشی توسط معلمان عنوان می شود و فرضا دانش آموزان و اولیای آنها در این زمینه همنوایی ندارند و بی اعتنایی پیشه می سازند.

اهم مطالب معلمان نیز در باب پائینی سطح حقوق و نبود برابری در پرداخت ها و یک سری مسائل رفاهی و صنفی است.

در ازدحام این حرف و حدیث ها، معضلات آموزشی و پرورشی نظیر ضعف عدالت آموزشی، نبود تجهیزات، ایراد شیوه های آموزشی و امثال آن به فراموشی سپرده می شود و به ندرت معلمی در باب آنها سخن سر می دهد.

گفتیم که اوج مواجهه با مسائل مربوط به وزارتخانه در زمان معرفی وزیر جدید است.همگان از وزیر نوظهور انتظار معجزه دارند و برای همین گمان می کنند اگر یکی بیرون از نظام آموزشی و ترجیحا از دانشگاه برگشته، اختیار امور را به دست گیرد، بهتر و بیشتر می تواند اوضاع آن را رصد کند. شاید برای همین است که سال هاست مثلا از آقای نجفی به عنوان آخرین ناجی و حامی وزارتخانه یاد می شود که باز هم می تواند گره از کار فرو بسته ی آن بگشاید اگر بگذارند! اما این کم لطفی و بی اعتنایی به خود معلمان و شاغلان در وزارتخانه از سویی و امید بستن به هنرنمایی اهل دانشگاه از سوی دیگر، چه معنا و مقصودی داریم؟ آیا خبر از نوعی خود کم بینی و یا بی اعتمادی به سایر همکاران ندارد؟ آیا به صرف ملاحظه ی عملکرد قبلی چند همکار در سطح وزارت ، می توان به طور کلی نسبت به نوع کار دیگران نیامده در این سطح،قضاوت کرد؟

چه کسی وزیر آموزش و پرورش روحانی می شود

  مسئله بر سر ابهام و تردید نسبت به نوع و نیت خدمت دوستان دانشگاهی در سطح وزارت نیست بلکه زمینه یابی نوعی خودباوری و هنموایی با هم در حل مسائل مشترک مورد نظراست.

اگرچه بازهم نکته ی ظریفی در این میان وجود دارد و آن اینکه نظام آموزشی چون چندان جرات و جسارت خلاقانه و خردورزانه ندارد، معمولا محافظه کار پرور و محتاط محور است و به همین خاطر دست پرورده های آن حتی اگر بتوانند، نمی خواهند در صدر وزارت قرار گیرند.

اضافه براین ،بخش اعظمی از نیروهای زبده و کارآمد آموزش و پرورش نیز در زد و بند سیاسی کاری های مرسوم ، فعالیت صنفی را با کار سیاسی در هم می آمیزند و به تدریج تحلیل می روند.

واقعیت این است که نظام آموزشی ما، ظرف محدودی است که که ظرفیت و قابلیت خاص خویش را دارد و گاهی فراتر از حوصله و سلیقه ی آن می نشینیم و می اندیشیم.

ناله ی این نظام از فقر کاردانی و کارشناسی نیست. با تئوری های  مدرن آموزش و پرورش هم بیگانه نیست. همه ی کم و کیف امور آموزشی و پرورش را همه ی معلمان می دانند و حتی راه حل برایشان هم دارند.

دردرسرهای ما از نابه سامانی روابط انسانی است و نهادینه شدن پاره ای رفتارهای میان بر نظیر دروغ گویی، سلطه ی روابط بر ضوابط ، تدوین طرح های شعارهای،زد و بندهای اداری ، سوء استفاده از موقعیت اداری ، حیف و میل بودجه دولتی و نظائر آن است ؛ فارغ از این ها هم این نظام با وجود آن همه تعریف و تئوری های رنگارنگ که می تواند و باید چنین و چنان باشد،اما در عمل متاسفانه به شدت سیاست زده است و قبل از آنکه پیشرو و موثر بر سیاست باشد، به شدت پیرو و متاثر از آن است.

چه کسی وزیر آموزش و پرورش روحانی می شود

گفتن ندارد اما هر اداره ی آن بیشتر به یک بنگاه شغلی می ماند که در واپسین هر ماه، دستمزد کارگرانش را توزیع می کند و البته در خلال آن، امر آموزش نیز با مشارکت بچه های مردم ،روند و روال معمول و عادی خویش را می پیماید. برای همین است که بعید نیست بسیاری از منتقدان و فعالان صنفی ، اگر روزی به آرزوی دیرینه ی خویش در هماهنگ سازی حقوق معلمان با سایر کارمندان برسند، چه بسا مشکلات آموزش و پرورش را تمام شده تلقی خواهند کرد !


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 19 تیر 1396 ساعت 20:32 خوانده شده: 703 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +18 -2 --
سیف 222 1396/04/19 - 21:48
فقط شغل دوم و توجه به آموزش و پرورش به اندازه دولت و مسئولین. یعنی کاسه داغتر از آش نباشیم!
پاسخ + 0 0 --
معلم امیدوار 1396/04/20 - 11:46
همه چیزهایی که وزیر جدید باید بداند تیتر روزنامه امروز همدلی بوده و در کانال فرهنگیان خراسان رضوی دیدم خیلی خوب بود اگه وزیر بعدی توجه کنه به مشکلات مدرسه معلم و دانش اموز
پاسخ + 0 0 --
معلم امیدوار 1396/04/20 - 11:56
چالش کلا سهای پرجمعیت در بسیاری از شهرها و روستاها-
دانش آموزان بلاتکلیف؛ آموزگاران تقلیل یافته-
تعویق در پرداخت حق الزحمه و حق التدریس معلمان
انتظار فرای عملیاتی شدن از معلمان-
کمبود فضای آموزشی-فرسودگی و ناایمن بودن مدارس
حجم بالای درس با کلا سهای فشرده-رگبار بخشنامه و دستورالعمل-مشکل عدم تناسب ساعات آموزشی با حجم کتب درسی در علوم پایه مثل علوم و ریاضی -فقدان آزمایشگاه و کارگاه-چاپ بی برنامه کتب درسی-کمبود فضای ورزشی و امکانات لازم-مشکل فرم ارزشیابی-حضور افراد ناکارآمد در مسند مدیریت مدارس به فراوانی-و...سرتیترهای امروز مطرح شده در امروز همدلی بوده
پاسخ + +7 -2 --
بیاتی فرد 1396/04/19 - 22:11
طرح شیر خوار سلامت در دولت دوازدهم میشود کودک سوگولی وشیرین زبان خانه هیت دولت!همه اعتبارات صرف ان خواهد شد ،البته که طرح خوب وقابل دفاعی است اما نه به قیمت بی توجهی به سایرافراد بالغ ان خانه!
امیدواریم،فقط امیدواریم که دولت( کل سیستم تصمیم ساز وتصمیم گیر )گوشه چشمی هم به اموزش وپرورش داشته باشند .امیدواریم....
پاسخ + +10 0 --
...حاتمی 1396/04/19 - 22:47
با فانی و دانش هوا برا ما معلما تازه نشد شاید با...هوا تاز شد و تنورمان گرم!!
پاسخ + 0 0 --
معلم امیدوار 1396/04/20 - 08:02
موافقم با جناب حاتمی که فامیلش ادمو یاد لیدر اصلاحات می اندازد
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1396/04/19 - 23:24
دلمان را به تغیر وزرا و دولت ها خوش نکنیم. که آزموده را آزمودن خطاست.!
تا زمانیکه ارکان قدرت.... و لایه های نزدیک به آن اراده ای برای حل مشکلات آموزش و پرورش و معلمان نداشته باشند رئیس جمهور تدارکات چی بیش نیست و کاری نمی کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/21 - 01:01
احسنت
پاسخ + +13 -1 --
مهدی 1396/04/19 - 23:47
تنها راه حل مشکلات پیش روی آموزش و پرورش و معلمان نه دیالوگ و گفتگو و طرح های خسته کننده ی بی اثر.بلکه مطالبه آن در کف خیابان ها و اعتراض همگانی است.
شک نکنید نتیجه میده.
چون تجربه ثابت کرده دولت ها و حاکمیت از واژه خیابان ترس دارند و مجبور به تغیر شرایط خواهند بود.
پاسخ + +7 0 --
حسن درویشی 1396/04/20 - 00:12
واقعیت این است که مشکلات معیشتی معلمان یکی از هزاران مشکل ونارسایهای موجود در این سازمان عریض وطویل است اگر از دانش اموزان و معلمان بپرسیم یکی از مشکلات بزرگ دیگر بی ارتباط بودن کامل انچه است که در دوران پس از دبستان می خوانند با نقش و وظایف اینده ی انها در جامعه
جای اموزشهای لازم و واقعی و عینی در اموزش وپرورش سال هاست که خالی است
پاسخ + +6 -1 --
من 1396/04/20 - 02:28
حداقل یکی از مشکلات فرهنگیان ک بقول فانی سابقه ۶۰ ساله دارد حل می شود

هر چند این حرف فانی یک نکته داشت یعنی ب زبان بی زبانی گفتند معلمان بانیان انقلاب سهمی از همه تلاش نداشته اند و دولت کنونی مثل دولت قبل به مشکلات فرهنگیان رسیدگی نمی کند.
پاسخ + +14 0 --
معلم 1396/04/20 - 12:53
هر روز از معلم بودن خودم پشیمان تر از قبلم.
چه بلایی سر خودم و جوونیم آوردم....
پاسخ + +3 -1 --
فرهنگی 1396/04/20 - 17:44
من هم همینطور

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور