صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

عبدالرحمان ( رضا ) کاکازاده/ عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران

مثلث صمد بهرنگی ،تدریس خصوصی و ساواک

در آنجا، ضمن شنیدن خاطرات و وقایع آموزشی و اجتماعی ناشی از فقر و فلاکت آن روستائیان ،با کتاب ' کند و کاو در مسائل تربیتی ایران ' نوشته ی صمد بهرنگی آشنا شدم/ مطالعه ی آن کتاب ، عشق و انگیزه ای عجیب را نسبت به آموزش و پرورش و رفع فقر و ستم آن روزگاران ، در من برانگیخته کرد. آن طور که تقریبا تصمیم به معلم شدن در من قطعی شد/ بیشتر به صحبت های همکاران گوش می دادم ،تا بهتر بشناسم و آشنا شوم/ این آدم آن قدر پست بود که :' حتی می رفت به منزل شاگردان خودش و آنها را درس خصوصی می داد و پول می گرفت / در حالی که معلم ریاضی در مدرسه ی راهنمایی بودم ، اما همیشه در فعالیت های فوق برنامه از قبیل اردوهای دانش آموزی و گردش های علمی و تهیه ی روزنامه های دیواری کوشا و فعال بودم/ این حرف ها به گوش حراست اداره و از آنجا به ساواک شهر رسید/ در آنجا متوجه شدم که ناظم مدرسه که اظهار دوستی با من می کرد ، عامل خبرچینی و انتقال این مطلب به حراست اداره بوده است ...


مثلث صمد بهرنگی تدریس خصوصی و ساواک    1--تابستان سال 1352 دانش آموز کلاس 11 رشتهء ریاضی دبیرستان شاهپور اهواز بودم . پسر خاله ام هم سپاهی دانش روستایی در دره شهر از استان ایلام بود. برای دیدار از ایشان که به مرخصی آمده بود ، به شهر شوش دانیال رفته بودم . در آنجا، ضمن شنیدن خاطرات و وقایع آموزشی و اجتماعی ناشی از فقر و فلاکت آن روستائیان ،با کتاب ' کند و کاو در مسائل تربیتی ایران

' نوشته ی صمد بهرنگی آشنا شدم.

مطالعه ی آن کتاب ، عشق و انگیزه ای عجیب را نسبت به آموزش و پرورش و رفع فقر و ستم آن روزگاران ، در من برانگیخته کرد. آن طور که تقریبا تصمیم به معلم شدن در من قطعی شد. در تابستان 1353 که دیپلم گرفتم ، در کنکور سراسری در رشته ی اقتصاد و هم در دانش سرای راهنمایی در رشته ی ریاضی قبول شدم و من معلمی را برگزیدم و 30سال با عشق و اعتقاد به راستی این راه ایمان آوردم و هرگونه تحول وتوسعه و معرفت و آزادی را در این بستر جست و جو کردم. اما و هزار اما ،
جوانی شمع ره کردم که جویم زندگانی را
نجستم زندگانی را و گم کردم جوانی را...

مثلث صمد بهرنگی تدریس خصوصی و ساواک

2- مهرماه سال 1355 اولین مهر شروع به کارم در مدرسه ای در شهرستان مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان بود. جوان ترین معلم مدرسه بودم . با آرمان ها و آرزوها و اهدافی که بنا برجو حاکم ، از دیگران پنهان می داشتم و کمتر با کسی سخن می گفتم و انگار که احساس می کردم ، همه نامحرمند و نامطمئن ! آن روزها بنا بر روش پنهانی و مخفیانه ی مطالعه کتاب های سیاسی و عقیدتی و ممنوعه و گاها اعلامیه های علیه رژیم شاه ، این احساس بروجود من غلبه داشت! فلذا بیشتر به صحبت های همکاران گوش می دادم ،تا بهتر بشناسم و آشنا شوم...
در یکی از آن روزها ، سخن از یکی از دبیران سال گذشته ی آن مدرسه بود که به ریاست آموزش و پرورش یکی از شهرستان ها منصوب شده بود. جو بدگویی و افشاگری راجع به مفاسد و ضعف های او بالا گرفته بود و هرکس در این باره چیزی و یا خاطره ای می گفت. از جمله یکی از دبیران درجمع گفت: این آدم آن قدر پست بود که :

' حتی می رفت به منزل شاگردان خودش و آنها را درس خصوصی می داد و پول می گرفت "
و من باتعجب سوال کردم ، واقعا ؟!


3- در حالی که معلم ریاضی در مدرسه ی راهنمایی بودم ، اما همیشه در فعالیت های فوق برنامه از قبیل اردوهای دانش آموزی و گردش های علمی و تهیه ی روزنامه های دیواری کوشا و فعال بودم . از جمله آنکه به عنوان تشویق گروهی ، بچه ها را به گردش در طبیعت و جاهای دیدنی می بردم .

روزی بچه های کلاس سوم راهنمایی مدرسه ی کورش کبیر مسجدسلیمان را به بازدید از چاه نفت نمره یک که اولین چاه نفت حفاری شده در ایران بود، بردم . در آنجا دهنم گرم شد و شروع کردم با تاسف از گذشته های تاریخ کشور ، ماجرای نفت و غارت آن و ملی شدنش را برای بچه ها بازگو کنم . از جمله گفتم '' این چاه نمره یک در مسجدسلیمان ، جای نیش استعمار است! شهرتان همچون انار آبداری بوده که با این دکل ، آبش را کشیده اند وتفاله هایش را به جا گذاشته اند!

نفت خون این دیار بوده که امروز از پیکرش بیرون آورده شده و دیگر رمقی از آن بجا نمانده است ! چرا باید بهروز جعفری دانش آموز با استعداد من و همکلاس خوب و باهوش شما، فقط به خاطر عقرب زدگی و نبودن واکسن ضد عقرب در تنها بیمارستان شهر ، با وانت بار به اهواز منتقل شود و در را رسیدن به بیمارستان مجهز، جانش را از دست بدهد. اما این حرف ها به گوش حراست اداره و از آنجا به ساواک شهر رسید .

مقامات امنیتی مرا احضار کردند و تذکر دادند و تعهد گرفتند که دیگر از این حرفها که ذهن نوباوگان عزیز را مسموم می کند ، سر کلاس ها و با دانش آموزانم نگویم !

اما چیزی نگذشت که انقلاب شد و ساواک هم برباد رفت. پس از پیروزی انقلاب توانستم از طریق یکی از دوستانم به پروندهء خودم در ساواک ، دسترسی پیدا کنم و مروری بنمایم.

در آنجا متوجه شدم که ناظم مدرسه که اظهار دوستی با من می کرد ، عامل خبرچینی و انتقال این مطلب به حراست اداره بوده است ...
این خاطره - تجربه ها  ادامه دارد


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 18 تیر 1396 ساعت 10:03 خوانده شده: 527 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/04/18 - 13:31
ساواک پدر بزرگ من را محکوم به اعدام کرد و خودم را هم ....

http://melliun.org/iran/101896
پاسخ + +2 0 --
اشرفی زاده 1396/04/18 - 16:22
با سلام و سپاس

دوست عزیز خاطره زیبایی بود و خوب نگارش کردید . فقط نتوانستم ارتباط تیتر را با متن دریابم !!!

در متن علت انتخاب شغل معلمی را شرح می دهید که تحت تاثیر آثار صمد بهرنگی بود ... از خاطرات معلمی گفتید و...
از صحبت در باره نفت با بچه ها و برخورد ساواک گفته اید .

می توان عنوانی با اشاره به موارد فوق انتخاب کرد .
به نطر میاد ( تدریس خصوصی) در این مثلث تناسبی ندارد .

اگر اصراری به مثلث باشد و قرارست تیتر حتما مثلثی باشد !!

سه راس مثلث این متن ، اینهاست :

(صمد بهرنگی - معلمی - ساواک )


نقش قلمتان ماندگار
پاسخ + +2 -1 --
سلیمی ساعتلو 1396/04/19 - 10:13
آقای کاکازاده نوشته تان بسیار خواندنی و درس آموز است. کاش بلند و مفصل بنویسید.
زمان گذشته است و اما موضوعات انگار هنوز همانها هستند. خود شیرینی ها و طمع ورزی ها همیشه وجود دارند.
همه چیز را کار استعمار و توطئه و امپریالیسم دانستن هم هنوز ادامه دارد. چاه نفت را به مکیدن خون تشبیه کردن و ......
شاید هنوز هم گم شده ما نگاه واقع بینانه و به دور از ذهن بدبینانه و وهم آلود به قضایا باشد. من فکر می کنم با اینکه جلال ال احمد بسیار قلم زیبا و پر جراتی داشت و من شیفته نگارش او هستم اما در به وجود آوردن این ذهنیت همه چیز را توطئه دیدن، کم مقصر نبوده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور