صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فاطمه سادات اشرفی زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

پاسداشت قلم ، پاسداشت اندیشه

نامگذاری " روز قلم "  یادآور این  است که  نیاکان ما نیز  به  اصحاب قلم ارج می نهادند/ نوشتن وسیله ای  ارتباطی است که انسان ها را  به یکدیگر پیوند می دهد/ نوشتن  تبلور احساس  و نماینده ی تفکّر آدمی است . با نوشتن احساسات و دیدگاه های  خود را بیان می کنیم  و با این کار  بخشی از هویّت خود را به نمایش می گذاریم/ اگر نوشتن نبود بخش عمده ای از تاریخ ملت ها ، به فراموشی سپرده می شد / در ارتباط نوشتاری ، اشخاص  فراتر از مکان و زمان ، اندیشه های خود را با دیگران به اشتراک می گذارند  و از تجارب ، دانش و فرهنگ  یکدیگر بهره مند می شوند/ برخی از دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان قادر نیستند  دو  سطر رزومه  یا  تقاضای  شغل  را  بدون  اشکال نگارشی  ارائه دهند/ در جامعه ای که اغلب کاربران فضای مجازی به دستگاه های فعال کپی مبدل گشته اند  و کمتر کسی زحمت  دو سطر متن تولیدی  را  به خود می  دهد ، انگیزه  برای  نوشتن  می میرد  و  خلاقیت ها  پژمرده  می گردند/ بزرگداشت روز قلم  نه  با  شعارهای جذاب بلکه با  ارج نهادن به  نوشتن ، عملی می شود . این روز فرصتی برای تکریم  از کسانی است که قلم  و زبان را  در  راه  نشر علم  ، حفظ ارزش های انسانی و دفاع از آزادی  به کار گرفته اند نه آنانی که قلم را به نانی و نامی  فروخته اند/ چه بسیار قلم ها  که  به خاطر دفاع  از  آزادی ، شکسته شد  و چه بسیار روزنامه ها که به دلیل تحلیلی انتقادی توقیف گشته اند...           

روز قلم و پاسداشت اندیشه

چهاردهم تیرماه روز قلم گرامی باد

از سال 1381 به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای انقلاب فرهنگی ، چهارده تیر به عنوان روز قلم نامگذاری شد .

دلیل این نامگذاری ، به یکی از باورهای ایرانیان باستان باز می گردد .

بر اساس نظر ابوریحان بیرونی در کتاب « آثارالباقیه » چهاردهمین روز از تیرماه را ایرانیان باستان ، روز تیر (عطارد) می‏ نامیدند و سیاره تیر به عنوان کاتب و نویسنده  سیاره ها شناخته می شود .

در ادبیّات فارسی ، سیاره تیر ( عطارد ) را دبیر فلک نامیده اند .  به همین مناسبت چهارده تیر را روز نویسندگان می ‏دانستند . نامگذاری " روز قلم "  یادآور این  است که  نیاکان ما نیز  به  اصحاب قلم ارج می نهادند .

نوشتن وسیله ای  ارتباطی است که انسان ها را  به یکدیگر پیوند می دهد . نیاز به ارتباط نوشتاری ، در  ابتدایی ترین جوامع بشری  احساس شده است . روزگاری که بشر با نقش آفرینی بر روی دیواره های غارها و حکاکی ها بر روی سنگ ها نوشتن را آغاز کرد و بعدها بر چوب و سنگ ادامه یافت .تا زمانی که با اختراع دستگاه چاپ ، سرعت نشر و انتقال نوشته ها گسترش پیدا کرد .

 بی شک نوشتن بعد از زبان مهم ترین وسیله  ارتباطی بین انسان هاست .امروزه همگام با رشد تکنولوژی ، شیوه های نوشتن نیز متحوّل گشته است . وسایل نوشتن  تنها  به قلم و کاغذ محدود نمی شود .در دنیای امروز ثبت و نشر اطّلاعات و بیان افکار و احساسات  با شیوه های گوناگونی امکان پذیر شده است .فضای مجازی ، شبکه های جهانی و گوشی های هوشمند  فاصله ها را  از بین برده اند  . شیوه های مدرن امروزی ،  نوشتن را آسان تر و سرعت انتقال را بیشتر کرده اند.

صرف نظر از نوع ابزاری که به کار می بریم  ، نوشتن  تبلور احساس  و نماینده ی تفکّر آدمی است . با نوشتن احساسات و دیدگاه های  خود را بیان می کنیم  و با این کار  بخشی از هویّت خود را به نمایش می گذاریم .

نوشتن مهمترین ابزار ارتباطی ، ذخیره سازی اطّلاعات و انتقال تجارب است که  مسیر پیشرفت و توسعه ی جوامع بشری را هموار می کند . اگر نوشتن نبود بخش عمده ای از تاریخ ملت ها ، به فراموشی سپرده می شد .

نوشتن زمینه ساز همدلی بین انسان ها  است . زیرا در ارتباط نوشتاری ، اشخاص  فراتر از مکان و زمان ، اندیشه های خود را با دیگران به اشتراک می گذارند  و از تجارب ، دانش و فرهنگ  یکدیگر بهره مند می شوند .

روز قلم و پاسداشت اندیشه

در  سال های اخیر استفاده بیش از حد  از  فضای مجازی ، موجب  شده است  تا  جوانان  به خواندن کتاب و نوشتن متن علاقه  چندانی نشان ندهند  . در طول  روز  یک پیام  تکراری را بارها  از کانال ها  و گروه های مختلف دریافت می کنیم .

اگر چه ارسال  پیام های خوب و پر محتوا ، به افزایش اطلاعات  و یا  آگاهی از حقوق شهروندی کمک می کند  اما  پیگیری مداوم  این رد و بدل کردن ها  ، موجب دور  شدن  از نوشتن  شده است  تا آن جا که برخی از دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان قادر نیستند  دو  سطر رزومه  یا  تقاضای  شغل  را  بدون  اشکال نگارشی  ارائه دهند .

در جامعه ای که اغلب کاربران فضای مجازی به دستگاه های فعال کپی مبدل گشته اند  و کمتر کسی زحمت  دو سطر متن تولیدی  را  به خود می  دهد ، انگیزه  برای  نوشتن  می میرد  و  خلاقیت ها  پژمرده  می گردند .

روز قلم  را  فرصتی مغتم  بشماریم  تا انگیزه  به نوشتن را در خود و اطرافیان مان تقویت کنیم .

برای  پرورش ذوق و خلاقیت افراد ، در گروه های مجازی ، برنامه ریزی کنیم . می توان هفته ای یک یا دو  شب را  به  تولید متن  اعضای گروه  اختصاص داد . این کار هم مهارت نوشتن و هم  قدرت نقد را  در افراد  تقویت می کند . اصراری به نوشتن  متن های خیلی رسمی و طولانی نیست . یک خاطره کوتاه ، یادداشت روزانه ، طنز و حتی اتفاق ساده ای که در خیابان شاهد آن بوده ایم ، می تواند یک متن تولیدی  باشد .

بزرگداشت روز قلم  نه  با  شعارهای جذاب بلکه با  ارج نهادن به  نوشتن ، عملی می شود . این روز فرصتی برای تکریم  از کسانی است که قلم  و زبان را  در  راه  نشر علم  ، حفظ ارزش های انسانی و دفاع از آزادی  به کار گرفته اند نه آنانی که قلم را به نانی و نامی  فروخته اند .

در طول تاریخ این سرزمین ، بارها  شاهد بی مهری  به جایگاه قلم بوده ایم . گِردباد محدودیت ها ، به حوزه  نویسندگی هم  وزیده است . چه بسیار قلم ها  که  به خاطر دفاع  از  آزادی ، شکسته شد  و چه بسیار روزنامه ها که به دلیل تحلیلی انتقادی توقیف گشته اند .

این روز  فرصتی است تا حرمت  قلم هایی را بدانیم که  برای  عدالت خواهی و آزادگی  می نویسند .

در دفـتر زمـانه فـِتد  نـامـش  از قـلم

هر ملـتی که مردم  صاحب قلم  نداشـت

پنج شنبه, 15 تیر 1396 ساعت 21:29 خوانده شده: 316 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
مختار 1396/04/16 - 12:39
............................................................................................33
 ***قلم توتم من است. به قلم سوگند، به خون سیاهی که از حلقومش می چکد سوگند و به ضجه های دردی که از سینه اش بر می‌آید سوگند که توتم مقدسم را نمی فروشم. انگشتانم را بند بند می برم، حتی زبانم را می برم و لبم را می دوزم اما قلم را به بیگانه نمی‌دهم.
-- استاد شهید دکتر علی شریعتی
------------------------------------------------------
پاسخ + +1 0 --
معلم امیدوار 1396/04/17 - 08:28
اگر روزی معلم به جایگاه نکو رسید قلم هم نویسنده هم حرمت می یابد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور