صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی پورسلیمان/ مدیر گروه صدای معلم *

کارگروه های 7 + 1 دانش آشتیانی ؛ سرکار گذاشتن معلمان و حذف بی سرو صدای " سازمان نظام معلمی " ! " معلم حرفه ای و متخصص بدون تردید مدیر حرفه ای و متخصص طلب خواهد کرد "

« احمد عابدینی » معاون شورای عالی آموزش و پرورش و مسئول کار گروه سازمان نظام معلمی در گفت و گو با صدای معلم  ضمن تشکر از  حس مسئولیت شناسی و حضور موثر و مستمر اعضای این کارگروه آن را فعال ترین و پویاترین کار گروه در میان کارگروه های هشت گانه برشمرد/ علی رغم این که کار کارگروه سازمان نظام معلمی حدود 6 ماه است که پایان یافته است اما هیچ خبری از تعیین وضعیت و یا آینده طرح سازمان نظام معلمی در دست نیست/ شورای عالی آموزش و پرورش با تغییر نام کارگروه ارزشیابی به کارگروه " تدوين سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي معلمان " عملا اقدام به حذف سازمان نظام معلمی کرده است/ شورای عالی آموزش و پرورش تحت عنوان این کارگروه عملا در نقش " سازمان نظام معلمی " ظاهر شده است و خود با تدوین ساختار سنجش ( 2 ) و  تعریف معیار برای صلاحیت های معلمی و رتبه بندی اقدام کرده است/ در بخش " اهداف "  که مورد اجماع و توافق اعضای کار گروه سازمان نظام معلمی قرار گرفت  چنین آمده است : 2- " سنجش هدف مند صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان "/ وزیر آموزش و پرورش باید به این پرسش اساسی پاسخ دهد که آیا شورای عالی آموزش و پرورش صلاحیت ورود به این مباحث را داشته است/ مگر نه این است که این وظیفه بر عهده سازمان نظام معلمی گذاشته شده است/ آیا آقایان با تشکیل سازمان نظام معلمی با " رویکرد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل " مشکلی دارند/ برخی از معلمان که از قضیه بی خبرند با نیت کمک و مشارکت در این مباحث شرکت کرده اند غافل از آن که این پروسه از اساس غلط بوده و حتی مسیر غیرقانونی می باشد/ این هم به نوعی از مظاهر پوپولیسم است که این بار توسط افراد به اصطلاح " اصلاح طلب " عرضه می شود/پاسخ دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش چنین بود :" من به عنوان یک شخص موافق این تشکیل نظام معلمی هستم. اقداماتی را هم انجام داده ایم. اما هم چنان که می دانیم شورا است. شورا نظر افراد مختلف است و من به عنوان دبیر کل پی گیر مصوبات شورا هستم . دو سه بار ما بحث را به صحن علنی بردیم اما در شورا رای نیاورد یا وزیر وقت موافقت نکرد و یا کارشناسانش و اعضایی که بودند موافقت نکردند."/ ایشان نه حاضر می شود طرح مصوب کارگروه سازمان نظام معلمی را در موعد مقرر برای هیات دولت ارسال کند و ازسوی دیگر با دور زدن که شرحش در بالا رفت به نوعی آن را استحاله و نابود کرده است/ برداشت من از عملکرد این آقایان آن است که این افراد فارغ ار برچسب و یا لیبل سیاسی اساسا اعتقادی به سازمان نظام معلمی ندارند و یا سازمان نظام معلمی می خواهند که کاملا در کنترل آن ها باشد ...

عاقبت سازمان نظام معلمی در دولت یازدهم و وزارت دانش آشتیانی

همان گونه که قبلا نیز بیان شد ( این جا ) ؛ وزیر آموزش و پرورش برای حل مشکلات این وزارتخانه و معلمان و نیز عمل به برنامه های کوتاه مدت 8 کار گروه مشخص کرد .

کارگروه های تشکیل شده عبارت بودند از :

1- اقتصاد آموزش و پرورش

2- تفويض اختيار و ساماندهي فرآيندها

3- وضعيت معيشت معلمان

4- سند تحول

5- نيروي انساني ( دانشگاه فرهنگیان )

6- هدایت تحصیلی

7- سازمان نظام معلمي

8-  ارزشيابي

هنوز گزارش جامعی از وضعیت و گردش کار و نیز نتایج این کارگروه ها منتشر نشده است اما در این جا  باید به نکات مهمی اشاره کنم .

یکی از این کارگروه ها کارگروه " سازمان نظام معلمی " است که بنده نیز عضو این کار گروه بودم .

پیش نویس اولیه طرح سازمان نطام معلمی در ده جلسه عادی و دو جلسه فوق العاده مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

« احمد عابدینی » معاون شورای عالی آموزش و پرورش و مسئول کار گروه سازمان نظام معلمی در گفت و گو با صدای معلم  ضمن تشکر از  حس مسئولیت شناسی و حضور موثر و مستمر اعضای این کارگروه آن را فعال ترین و پویاترین کار گروه در میان کارگروه های هشت گانه برشمرد .

او گفت قرار بر این است تا این پیش نویس نهایی پس از تایید شورای عالی آموزش و پرورش توسط وزیر در قالب لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردد. ( این جا )

علی رغم این که کار کارگروه سازمان نظام معلمی حدود 6 ماه است که پایان یافته است اما هیچ خبری از تعیین وضعیت و یا آینده طرح سازمان نظام معلمی در دست نیست .

صدای معلم در 26 فروردین ماه 96 خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشت ( این جا ) :

" متاسفانه و علی رغم گذشت حدود  3 ماه از پایان فعالیت کار گروه مربوطه هنوز طرح نهایی در دفتر وزیر آموزش و پرورش مانده و به هیات دولت و سپس مجلس ارسال نگردیده است .

« صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد تا سریعا نسبت به ارسال و نیز پی گیری های بعدی در تصویب نهایی طرح سازمان نظام معلمی اقدامات لازم و جدی را به عمل آورد . "

با این حال تاکنون وزیر آموزش و پرورش هیچ گونه پاسخ و یا واکنشی نسبت به این پرسش ها نداده است .

اما متاسفانه بدعت اشتباه و خطرناکی در این جا روی داده است .

در واقع شورای عالی آموزش و پرورش با تغییر نام کارگروه ارزشیابی به کارگروه " تدوين سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي معلمان " عملا اقدام به حذف سازمان نظام معلمی کرده است . ( در این زمینه اظهارات معاون شورای عالی آموزش و پرورش را بخوانید 1)

عاقبت سازمان نظام معلمی در دولت یازدهم و وزارت دانش آشتیانی

( جلسه کارگروه تدوين سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي معلمان )

ضمن آن که به نظر می رسد شورای عالی آموزش و پرورش تحت عنوان این کارگروه عملا در نقش " سازمان نظام معلمی " ظاهر شده است و خود با تدوین ساختار سنجش ( 2 ) و  تعریف معیار برای صلاحیت های معلمی و رتبه بندی اقدام کرده است !

در بخش " اهداف "  که مورد اجماع و توافق اعضای کار گروه سازمان نظام معلمی قرار گرفت  چنین آمده است :

 2- " سنجش هدف مند صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان "

حتی در فصل سوم که به " وظایف و اختیارات " این سازمان می پردازد چنین آمده است :

"1- سنجش صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان در سطوح مختلف با ملاک ها ، شاخص ها و استاندارهای مصوب "

وزیر آموزش و پرورش باید به این پرسش اساسی پاسخ دهد که آیا شورای عالی آموزش و پرورش صلاحیت ورود به این مباحث را داشته است ؟

مگر نه این است که این وظیفه بر عهده سازمان نظام معلمی گذاشته شده است ؟

در واقع اصلی ترین وظیفه و رویکرد سازمان نظام معلمی همین بررسی و سنجش صلاحیت های معلمی و تعیین شاخص ها و معیارهای لازم بوده است .

آیا کارگروهی که  بی سر و صدا استحاله شده و تغییر نام داده است به نوعی سازمان نظام معلمی و وظایف آن را دور نزده است ؟

مگر تشکیل سازمان نظام معلمی یکی از برنامه های مهم وزیر آموزش و پرورش نبوده است ؟

چرا موانع تشکیل سازمان نظام معلمی را شفاف و صادقانه برای معلمان توضیح نمی دهید ؟

آیا آقایان با تشکیل سازمان نظام معلمی با " رویکرد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل " مشکلی دارند ؟

عاقبت سازمان نظام معلمی در دولت یازدهم و وزارت دانش آشتیانی

نکته جالب و تاسف برانگیز آن است که در ساختار پیش بینی شده قرار است " کمیته رتبه بندی مدرسه  " با مسئولیت مدیر مدرسه قرار است که گواهی نامه صلاحیت های معلمی را اخذ کند .

این گواهی نامه توسط چه مرجعی باید صادر شود ؟

معیارهای صلاحیت ها را چه کسی باید احصا و تایید کند ؟

آیا این ها به نوعی دور تسلسل و باطل نخواهد بود ؟

آقایان برای آن که صورتی موجه به کار خود بدهند و احتمالا فردا پریینی را از مباحث مطرح شده برای مسئولان و افراد ذی ربط بفرستند گروه در تلگرام با همین نام تشکیل داده اند .

برخی از معلمان که از قضیه بی خبرند با نیت کمک و مشارکت در این مباحث شرکت کرده اند غافل از آن که این پروسه از اساس غلط بوده و حتی مسیر غیرقانونی می باشد .

این هم به نوعی از مظاهر پوپولیسم است که این بار توسط افراد به اصطلاح " اصلاح طلب " عرضه می شود !

آیا این کارها به نوعی " سرکار گذاشتن " معلمان نیست ؟

زمانی که صدای معلم با آقای حاجی بابایی گفت گو کرد از ایشان دلیل حذف سازمان نظام معلمی را از " سند تحول بنیادین " پرسش کرد .

پرسش صدای معلم از ایشان این بود که شما در این سند قرار است صلاحیت های حرفه ای و تخصصی معلمان را مورد سنجش قرار دهید اما چگونه ؟

چه کسی و با مرجعی قرار است تا این صلاحیت ها و شاخص ها را مطابق استانداردهای علمی و  روز دنیا احصا و مورد سنجش قرار دهد .

پاسخ حاجی بابایی در برابر پرسش ما سکوت بود .

اما نکته تاسف آور در زمان وزارت فانی و بدتر از آن دانش آشتیانی اتفاق می افتد .

« صدای معلم » در آذر ماه 1395 در نشستی با دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش داشت این پرسش را از ایشان مطرح کرد ( این جا ) :

صدای معلم :

بحث ما بحث فردی نیست. ما در سند تحول که  در مورد آن بحث داریم ؛ بحث سند ملی که به سند تحول تبدیل شده است، نظام معلمی می باشد . نظام معلمی در سند تحول حذف می شود. در تاریخ 26 / 3 / 87  جلسه ای که شما داشتید قرار بوده ظرف 3 ماه لایحه پیشنهادی برای  سازمان نظام معلمی به مجلس ارائه شود که انجام نشد و حالا بحث هایی به وجود آمده که هم مجلس و هم وزارت آموزش و پرورش گفته اند که می خواهند روی این نظام معلمی کار کنند . به گذشته کار نداریم الان در حال حاضر نظام معلمی چه وضعیتی دارد؟

به عبارت دیگر ؛  اولا نظر خودتان در مورد  نظام معلمی چیست و چرا این موضوع در شورای عالی آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار نگرفت؟

پاسخ دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش چنین بود :

" من به عنوان یک شخص موافق این تشکیل نظام معلمی هستم. اقداماتی را هم انجام داده ایم. اما هم چنان که می دانیم شورا است. شورا نظر افراد مختلف است و من به عنوان دبیر کل پی گیر مصوبات شورا هستم . دو سه بار ما بحث را به صحن علنی بردیم اما در شورا رای نیاورد یا وزیر وقت موافقت نکرد و یا کارشناسانش و اعضایی که بودند موافقت نکردند."

تفاوت فانی و دانش آشتیانی این بود که تاسیس سازمان نظام معلمی جز برنامه های کوتاه مدتش بوده است .

اما ایشان نه حاضر می شود طرح مصوب کارگروه سازمان نظام معلمی را در موعد مقرر برای هیات دولت ارسال کند و ازسوی دیگر با دور زدن که شرحش در بالا رفت به نوعی آن را استحاله و نابود کرده است .

برداشت من از عملکرد این آقایان آن است که این افراد فارغ ار برچسب و یا لیبل سیاسی اساسا اعتقادی به سازمان نظام معلمی ندارند و یا سازمان نظام معلمی می خواهند که کاملا در کنترل آن ها باشد .

دلیل این کار هم کاملا مشخص است :

" معلم حرفه ای و متخصص بدون تردید مدیر حرفه ای و متخصص طلب خواهد کرد . "

*عضو کارگروه سازمان نظام معلمی

متن کامل طرح اولیه سازمان نظام معلمی را این جا مطالعه فرمایید .

عاقبت سازمان نظام معلمی در دولت یازدهم و وزارت دانش آشتیانی

----------------------------------------------------

( 1 ) احمد عابديني معاون امور كميسيون هاي شوراي عالي آموزش و پرورش در جمع اعضاي كارگروه  طرح تدوين سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي معلمان و در پاسخ به پرسش ها و ابهامات گوناگون مطرح شده از سوي فرهنگيان درباره جزييات و ابعاد اين طرح عنوان كرده و می گوید :

اين مطلب را احمد عابديني معاون امور كميسيون هاي شوراي عالي آموزش و پرورش در جمع اعضاي كارگروه  طرح تدوين سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي معلمان و در پاسخ به پرسش ها و ابهامات گوناگون مطرح شده از سوي فرهنگيان درباره جزييات و ابعاد اين طرح عنوان كرد و افزود:

تحقق رتبه بندي معلمان بدون سنجش صلاحيت ها ممكن نيست؛ هر چند همه طرح رتبه بندي، در سنجش صلاحيت ها خلاصه نمي شود.

وي با تاكيد بر ضرورت سنجش صلاحيت ها در رتبه بندي و اين كه قطعا سنجش صلاحيت ها بايد كاربردهاي مختلفي داشته باشد، خاطرنشان كرد: جداكردن سنجش صلاحيت ها از رتبه بندي، مانند جراحي سخت و مشكل جداكردن دو قلوها از همديگر است كه ممكن است به مرگ يكي يا هر دو منجر شود.

عابديني با بيان اين كه سنجش، امري كاملا مستمر، مداوم و هميشگي است، تصريح كرد: سنجش صلاحيت ها منافاتي با مقوله ارزشيابي  ندارد، چون به صورت مرحله اي انجام مي شود و بازخورد خود را نشان خواهد داد.

وي متذكر شد: ما سنجش صلاحيت ها را به عنوان يك امر مقطعي و براي زمان و دوره خاص طراحي نمي كنيم. اين برنامه، مراحل و اجزايي دارد كه بايد طي شود. معلم نبايد هيچگاه حس كند فعاليتش خارج از طرح سنجش بوده و جزيي از سنجش محسوب نمي شود.

عابديني با اشاره به اين كه سعي ما همواره بر اين بوده است كه هيچ امر غير مستندي را در سنجش صلاحيت ها ورود ندهيم، يادآورشد: در بحث هاي تحولي، فرهنگ سازي بسيار مهم است. هيچ برنامه و طرحي را نمي توانيم اجرا كنيم تا اذهان و افكار نسبت به آن روشن و مثبت نشود؛ زيرا بر مبناي شناخت و آگاهي و باور و درك معلمان است كه مي توانيم از شاخص هاي صلاحيت حرفه اي سخن بگوييم.

معاون دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش افزود: اگر به حقوق متقابل بين معلمان و تصميم سازان توجه كنيم، يكي از حقوق بسيارآشكار معلمان اين است كه دقيقا وظايف خود را شفاف و دقيق بدانند و بشناسند.

وي با بيان اين كه هر برنامه و طرح مصوب، در نهايت به دست معلم اجرا خواهد شد، تصريح كرد: رتبه بندي، زمينه اي براي كسب صلاحيت هاي بيشتر، ايجاد انگيزه و رقابت جدي تر بين معلمان است تا هر كس، خود و توانمندي ها و توانايي هاي حرفه ايش را نشان دهد.

عابديني متذكر شد: تمام تلاش ما اين است كه از هرآنچه تاكنون مطالعه و بررسي شده و پژوهش آن موجود است و يا قوانين و مقررات فعلي و حتي مقررات گذشته كه محتواي آن اكنون جاري است، استفاده كنيم.

وي افزود: تا زماني كه معلم خود را پيدا نكند و انگيزه ، توانمندي و صلاحيت هاي خود را نبيند، نمي تواند انتظار داشته باشد كه سازمان مربوطه اش همه آنها را ببيند و او را حمايت و تامين كند.

معاون امور كميسيون هاي شوراي عالي آموزش و پرورش با اشاره به اين كه درباره ميزان و حجم و كم و كيف تلاش ها و اقدامات معلمان در هيچ قانون و منشوري، مطلبي نوشته نشده است، خاطرنشان كرد: در جايي و زماني، معلم يك ستاره و چهره برتر معرفي مي شود كه بالاتر و برتر از حدود وظايف و مسئوليت هاي خود كار كند و خود را نشان دهد.

عابديني افزود: واقعيت اين است كه در موضوعات مربوط به نيروي انساني، سنجش دقيق و عيني امكان پذير نيست؛ سنجش، امري نسبي است و هرچه سنجش ما عيني تر باشد، دخالت انسان ها در آن محدودتر است. البته خطا جزو فرآيند كاراست ، ولي تمام تلاش اين است كه خطاها و دخالت هاي انساني كمتر باشد و سنجش ها به عينيت و واقعيت نزديك ترباشد.

وي با تاكيد براين كه بايد به سمت واقعي تر وعيني ترشدن سنجش ها حركت كنيم و كارشناسان خود را نيز مجهزتر سازيم تا در زمينه سنجش موفق تر باشند، متذكرشد:اگر كاري استمرار يابد، مطمئنا تعميق پيدا مي كند.متاسفانه بيشترين مشكل ما از انجام فعاليت هاي مقطعي است.

عابديني تصريح كرد: يكي از ويژگي هاي بر جسته مقوله  تعليم و تربيت، مساله استمرار آن است و استمرار نيز به معناي آن است كه همه اجزاء و عناصرسازمان، دست در دست هم، با اعتبار،سازمان مشخص، نظام و قوانين لازم الاجرا در يك مسير قرار بگيرند.اگر طرحي قانون شد، به معناي واقعي خود، همه عناصر و اجزاي نظام در يك مسير، اهداف مشخص را تعقيب مي كنند و استمرار خواهند داشت.

وي درپاسخ به انتقاد منتقدان" نظام امتيازي" يادآورشد: اين منتقدان درنهايت، خود اعتراف كرده اند كه چاره اي جز اجراي طرح سنجش نداريم، زيرا نظام فعلي ما،  توزيع مساوي حقوق بين افراد است كه نقص هاي بسياري دارد.اگربه هرحال، پيشنهاد مشخصي بشود و احساس كنيم كه آسيب هاي حقوقي آن كمتراست، قطعا از آن استقبال مي كنيم؛ هرچند كه، درمجموع، منتقدان معتقدند كه مزاياي طرح سنجش صلاحيت ها بيشتر از معايب آن است.

عابديني با بيان اين كه بايد بين سنجش صلاحيت و ارزيابي عملكرد تفاوت قائل شد، افزود: سنجش صلاحيت ارتباط كمتري با ارزيابي عملكرد دارد، هرچند بي ارتباط نيست. در ارزيابي عملكرد، عموما ارتباطي بين مجري و مسئول وجود دارد، ولي در سنجش، فرآيند و روند كار مطرح و مورد نظراست.

وي با اشاره به اين كه در مساله سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي در حال استاندارد سازي نظرات و ديدگاه ها هستيم و دراجرا بايد مطمئن شويم كه شاخص ها آن چيزي را مي سنجند كه ما مي خواهيم، درباره ضمانت هاي اجراي طرح سنجش، خاطر نشان كرد: از استلزامات هر طرح و برنامه اي ايجاد ضمانت اجرايي آن است.اين طرح پس از تهيه و تصويب در شوراي عالي آموزش و پرورش، به صورت لايحه تنظيمي به هيات  دولت ارائه مي شود تا پس از آن به مجلس تقديم شود و تاكيد ما نيز اين است كه با بررسي و تصويب در مجلس شوراي اسلامي، بارمالي آن ديده، محاسبه و تعيين شود.

وي با تاكيد بر نقش و كار بي بديل معلم و اين كه مي تواند در اخلاق، رفتار، كردار و شناخت دانش آموز تاثير و نقش داشته باشد، خاطر نشان كرد: هرچقدر معلم، خود مجهز به اين توانمندي ها و مسلط به اطلاعات و دانش روز باشد، رابطه عاطفي بين او و دانش آموز درست برقرار مي شود. اگر دانش آموز همچنان مرجعیت معلم را به رسميت بشناسد، در پذيرش گفته ها و رفتار وكردارهاي او تاثير دارد. اگر رتبه بندي بتواند اين زمينه را فراهم كند كه معلمان در هر جايگاهي كه هستند يك قدم به جلو بردارند و علم و دانش آنان افزايش يابد، پذيرش آنان از سوي دانش آموزان بهتر و بيشتر خواهد بود.

عابديني درباره نتايج مادي و معيشتي ناشي از اجراي طرح سنجش صلاحيت و رتبه بندي گفت: تمام تلاش ما اين است كه اجراي اين طرح به قدري در حقوق و مزاياي همكاران ما تاثير بگذارد كه انگيزه لازم را براي مشاركت و همراهي با طرح سنجش صلاحيت و رتبه بندي در همكاران به وجود آورد. معلم احساس كند اگر سه سال تلاش كند و شاخص ها را به نوعي به دست آورد و مهارت ها را كسب كند ، درقبالش مزايا و امكاناتي به دست مي آورد كه مي تواند زندگي اش را متحول سازد.

وي تاكيد كرد: البته نكته مهم اين است كه اگر فكر كنيم نتايج  مالي طرح سنجش صلاحيت ها و رتبه بندي شامل همه معلمان و بدون توجه به تلاشها، زحمت ها و فعاليت ها و كسب شاخص هاي ويژه باشد، طرح در اجرا ابتر و ناقص مي ماند و به نتيجه نهايي خود نمي رسد.

وي درپايان جلسه، خاطرنشان كرد: معلمان كه نيروهاي خط مقدم اين طرح هستند بايد اين طرح را متعلق به خود بدانند و باور كنند كه در سرنوشت آنان تاثيرگذاراست؛ طرح را با جديت مطالعه كرده، در بحث ها مشاركت كنند و پيشنهادهاي خوب و سازنده بدهند چون ممكن است پيشنهادهاي مهم آنان تاثيرات ژرف و بزرگي در سرنوشت مجموعه  معلمان داشته باشد.آنها نبايد به هيچ وجه نااميد شوند و اين موضوع را مطالبه و حق خود بدانند . اين مساله، حق و حقوقي است كه بايد به آنان داده شود. آنها بايد از آموزش و پرورش و كارشناسان بخواهند تا اين مساله را دنبال كنند تا طرح و برنامه اي با كمترين آسيب و بيشترين نقاط قوت طراحي و اجرا شود.

( 2 )

مقدمه:

 ورود به فرآیند رتبه‌بندی معلمان آزادانه و داوطلبانه خواهد بود. چنانچه معلمی بر اساس ملاک‌ها و شاخص‌های اعلام شده،‌‌ خود را دارای صلاحیت‌های لازم برای کسب رتبه یا ارتقا به رتبه بالاتر بداند، می‌تواند درخواست خود را به همراه مدارک و مستندات به محل کار فعلی (مدرسه یا اداره تعیین‌شده) تحویل دهد تا طی فرایند معین با شاخص‌های تعیین‌شده سنجش صلاحیت و در یک رتبه معین قرار گیرد.

مرحله اول: مدرسه/ منطقه

الف) کمیته مدرسه

معلمان متقاضی رتبه‌بندی باید مدارک و مستندات لازم را تحویل مدیر یا مسئول مربوط دهند تا پس از بررسی و تأیید اولیه، آن‌ها را برای بررسی بیشتر در اختیار کمیته رتبه‌بندی مدرسه/ اداره منطقه قرار دهد.

تبصره 1: در مدارسی که تعداد معلمان و کارکنان آموزشی آن کمتر از تعداد اعضای کمیته مدرسه باشد، رتبه‌بندی آن به یکی از اشکال و روش‌های زیر انجام می‌شود:

الف) مدارس معین یا مجتمع‌های آموزشی تعیین‌شده؛

ب) اداره آموزش ‌و پرورش مناطق مربوط.

تبصره 2: معلمان مأمور به مدارس غیردولتی و سازمان های آموزشی و وابسته به آموزش و پرورش، درخواست و مدارک خود را بر اساس مفاد تبصره 1 عمل خواهند کرد.

وظایف مدیر مدرسه

تشکیل و مدیریت کمیته رتبه‌بندی مدرسه؛

دریافت، بررسی و تأیید اعتبار و اصالت مدارک و مستندات (شامل درخواست ورود به رتبه‌بندی، گواهینامه صلاحیت معلمی، ابلاغ اشتغال به کار، فرم 502، گواهینامه بهداشت و سلامت، ارتباط مدرک تحصیلی با رشته تدریس و...)؛

سنجش بخشی از صلاحیت‌ها بر اساس شاخص‌ها و صدور گواهی مربوط (در سطح مدرسه)؛

ارائه بازخورد به‌ موقع و شفاف نتایج سنجش و رتبه‌بندی به ذی‌نفع.

وظایف کمیته مدرسه

بررسی و تأیید اعتبار و اصالت مدارک و گواهینامه‌های مربوط (شامل تاییدیه پژوهش‌ها، دوره‌های مهارت‌آموزی و دانش‌افزایی، تألیف، ابداعات و اختراعات و...) بر اساس مستندات و مدارک معتبر؛

برنامه‌ریزی و سنجش صلاحیت‌ها بر اساس شاخص‌های مربوط به مدرسه

بررسی و تأیید گواهی‌های مدیریتی لازم (پایبندی به قوانین و مقررات و..)

تبصره 1: کمیته مدرسه می‌تواند، در صورت نیاز، داوطلب رتبه‌بندی را برای تبیین فعالیت و عملکرد به جلسه بررسی دعوت کند.

 تبصره 2: کمیته مدرسه می‌تواند انجام بخشی از فرایند سنجش یا کل آن را به مؤسسات معتبر و مورد تأیید آموزش‌ و پرورش واگذار کند.

 4.تهیه و ارایه گزارش به مراجع بالاتر.

ترکیب اعضای کمیته مدرسه

مدیر مدرسه (رئیس کمیته)؛

معاونین مدرسه؛

نماینده شورای معلمان (دبیر)؛

 یک نفر از مربیان امور تربیتی یا مشاوران به انتخاب مربیان و مشاوران مدرسه؛

دو نفر از صاحب‌نظران و کارشناسان آموزشی یا فرهنگی با توجه به شاخص‌های مورد ارزیابی، به پیشنهاد حداقل یک نفر اعضا و تأیید اکثریت نسبی اعضای کمیته مدرسه. "

پنج شنبه, 15 تیر 1396 ساعت 09:59 خوانده شده: 1243 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +22 0 --
معلم امیدوار 1396/04/15 - 11:01
اگر برادر دانش مخالف تشکیل سازمان نظام معلمی و رتبه بندی عادلانه و جدید در راستای نظام هماهنگ پرداخت و تغییر بیمه تکمیلی از اتیه سازان به بیمه ایران و... باشد لیاقت وزارت مجدد ا. را ندارد دارد؟؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 11:14
سلام
همکار محترم

متاسفانه واکنش آقایان سکوت است .

این ها متاسفانه نمی فهمند چه کار می کنند !

چوب حراج به سرمایه اجتماعی زده اند ...

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
روح الله 1396/04/15 - 22:13
اتفاقا آقای پور سلیمان اینا خوب میفهمن چکار میکنن ،معلما فقط برای انتخابات خواستن الان تموم شد. این ماییم که نمیفهمیم چکار میکنیم.
پاسخ + +18 -1 --
من 1396/04/15 - 11:12
دو سوال از وزیر و وزرای پیشنهادی برای ا.پ بپرسید

هدف از داشتن شغل و شاغل بود چیست؟

چرا یک معلم بعد از ۲۰ سال کار نمی تواند یک خانه بخرد ؟


فقط همین دو سوال اگر جواب منطقی و قانع کننده ی دادند همه حامی او خواهیم بود
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 11:54
دوست عزیز
سلام

با تشکیل سازمان نظام معلمی هم بعد معیشتی و مهم تر از آن بعد منزلتی معلمان احیا خواهد شد .

دیگر دیوار آموزش و پرورش و معلمان کوتاه نخواهد بود که هر فردی سرکی در آ بکشد و اظهار فضلی نماید .

پایدار باشید .
پاسخ + +14 -5 --
شهاب 1396/04/15 - 11:41
سازمان نظام معلمی ونظام سنجش صلاحیت های حرفه ای وارزشیابی سالانه همه ی اینها برای سرگرم کردن فرهنگیان است دولت نمی خواهد معلم را به حساب آورد ومعلم مرتب اعتراض می کند دولت باید را هی برای حل این قضیه ارائه کند که این طرح های ابکی است در شرایط فعلی باید همسان سازی حقوق فرهنگیان با سایر کارکنان دولت صورت بگیردوبس
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 12:04
سلام
آقای شهاب

طرحی که ما کار کردیم آبکی نبود !

این که همه چیز و همه کس را با یک عینک ببینیم منطقی نیست .

متاسفانه باید به واقعیتی اعتراف کرد :

از نظر بسیاری از مدیران ستادی معلمان مانند گنجشگکانی می مانند که اگر مشتی دانه جلویشان بریزی دیگر جیک جیک نمی کنند !

دوست عزیز !
معیشت مهم است اما هر چیز را در آن خلاصه کردن به تصویر ذهنی ختم می شود که ملکه ذهن بسیاری از مسئولان شده است ...

باید قضایا را عمیق تر دید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/04/15 - 12:48
آقای پورسلیمان منظور شما نبودید منظوررویکرد دولت نسبت به معلمان است سازمان نظام معلمی یکی از طرح های مبارکی بود که توسط شما مطرح ودنبال گردید ولی دولت چنین طرح های پخته ای را به طرحی ابکی تبدیل می کند وآن را از مسیر اصلی منحرف می نماید در شرایط فعلی هم کارکنان محترم سایت وزین صدای معلم وهم فرهنگیان محترم باید پیگیر همسان سازی حقوق فرهنگیان با سایر کارکنان دولت باشند تا این وضعیت درست نشود سایر کارها نتیجه بخش نیست که این رویکردتاالان در دولت وجود نداشته است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/16 - 11:05
از نظر معلمان هم مدیرانی هستند که مانند کرکس و خفاش تا خون معلمان را تا قطره آخر نخورند آرام نمبشوند و مانند خون اشامان و مردار خوارانی بیش نیستند اگر آنها فکر میکنند معلمان مانند گنجشک هستند معلمان هم همچنین فکری دارند مشکل پول و دزدی پول است که جریان دارد و عدم تخصص و وجود انسانهای دلسوز واینکه هرکسی در جای خودش نیست چون قانون پارتی بازی نمیکذارد پارتی بازی را باید قانونی کنند تا کسی اعتراض نکند ....
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:55
سلام
دوست عزیز

به نظرم ، تا زمانی که زمینه برای ظلم پذیری وجود نداشته باشد نه مظلومی وجود خواهد داشت و نه ظالمی .

تا مردمی مستبد پرور نباشند و فرهنگ تملق و چاپلوسی در جامعه غالب نباشد مدیران نو کیسه و زورگو طلوع نخواهند کرد .


پایدار باشید .
پاسخ + +12 -4 --
چغندربگ 1396/04/15 - 11:58
اینها همه کاربرد انتخاباتی داره و دیگه انتخابات تمام شده! شام کارگروه معیشتی معلمان در مجلس یادتونه؟ اینم مثل همونه ! خّرکردن معلمان همین!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 12:06
سلام

به نظرم قضیه فراتر از انتخابات است .

مشکل در دیدگاه است .

اگر معلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل شوند و نگاه تخصصی و غیرایدئولوژیک در آموزش و پرورش حاکم شود وضعیت تغییر خواهد کرد ....

باید در این مسائل تفکر کرد و نباید همه چیز را کلیشه ای و قالبی دید .

پایدار باشید .
پاسخ + +15 -7 --
جلیل 1396/04/15 - 12:32
مشکلات اموزش و پرورش نه تنها با تشکیل سازمانهای مختلف مرتفع نمیشود بلکه تشدید هم خواهد شد با ایجاد سازمانهای مختلف نه تنها گرهی از کار معلمان گشوده نخواهد شد که هیچ بلکه هر کدام یک از این سازمانها با سهم خواهی و سود جویی بیشتر به دنبال کسب قدرت و وارد کردن افرادخود در پست های کلیدی و ستادی اموزش و پرورش خواهند کرد معلمان و مطالباتشان نه تنها به بوته فراموشی سپرده میشود که با تبدیل این سازمانها به بدنه دولت به رویارویی هر چه تمام تربا معلمان خواهند پرداخت این سازمانها به سخنگوی دولت تبدیل شده و هر گونه اعتراض معلمان را به شدت محکوم خواهند کرد کانونهای صنفی در عمل خاصیت خود را از دست داده اند و تبدیل به کانونهای منفعل ضد معلم شده اند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/15 - 13:06
باید سیستم کاری اصلا بشه.
مانند وزارت بهداشت اگر بک نظام صنفی قوی داشته باشیم، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
نمیشه بریم و فقط التماس هر کس و ناکس رو داشته باشیم.
چرا باید دیگران برای ما کاری بکنند؟!!!! چرا نباید قانون و سیستم به نفع معلم اصلاح بشه؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 13:09
سلام
دوست عزیز

می توانید برای اطلاع بیشتر از سازمان نظام معلمی طرح اولیه آن را در لینک یادداشت و یا قسمت " بخشنامه ها " مطالعه
بفرمایید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
جلیل 1396/04/15 - 13:32
کانونهای صنفی تشکیل شدند ایا مشکلاتتون حل شد ؟ ایا این کانونها در جهت بهبود معیشت معلمان اقدامی و یا کوچکترین تلاشی از خود نشان داده اند ؟ سازمان معلمین هم عملا وضعیتی مشابه کانونهای صنفی خواهد داشت برای بهبود معیشت باید دولت بودجه مناسب تخصیص دهد تا زمانیکه دولت چنین بودجه ای را به این سازمان تزریق نکند وضعیت بدین شکل برقرار می ماند ایا برفرض تشکیل سازمان معلمان بودجه این وزارت خانه افزایش می یابد ؟ اگر بودجه قابل افزایش باشد مطمئنا دولت چنین بودجه ای را تخصیص می داد و چنانچه سازمان نظام معلمی قادر به اقناع دولت در افزایش حقوق معلمان است عنوان نماید از چه راههایی می تواند چنین کاربزرگی را انجام دهد ؟
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/04/15 - 19:27
اقای جلیل باشما کاملا موافقم تشکل ها خودشان بار هزینه ای دارندوعملا در جهت سیاستهای دولت برای جذب بودجه قدم بر می دارنذو از اهداف اصلی فاصله می گیرند فقط همسان سازی حقوق با سایرکارکنان دولت تشکل ها باید زمانی شکل بگیرند که بودجه افزایش پیدا کند
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 21:23
سلام
آقای شهاب

" سازمان نظام معلمی " قرار نیست نقش سندیکا و یا اتحادیه را ایفا کند اما می تواند یکی از کارکردهایش این باشد .

دوست عزیز
برای تحقق و حل هر چیزی باید " ابزار " و " ظرف " آن را پیدا کرد تا بتوان به مطالبات را محقق کرد و الا قضیه همان گونه ای است که تاکنون بوده است .

ما عادت کرده ایم " چشم بسته " در مورد هر چیزی نظر دهیم .

کارکرد سازمان نظام معلمی با تشکل هایی که می شناسیم فرق می کند .


این تشکیلات ساختار قانونی دارد و اختیاران هم دارد .

مهم این است که معلمان اداره آن را بر عهده دارند .

پایدار باشید .
پاسخ + +10 -3 --
سید محمد حسن حسینی 1396/04/15 - 12:49
بارها تاکید کرده ام که معلمان در .... که بر مبنای جهل مردم بنا شده جایی ندارند. اصرار نکنید.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 13:07
سلام
آقای حسینی

به نظرم قد هر جامعه ای براساس افق دید روشنفکران و نخبگانش تنظیم می شود .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
درستکار 1396/04/17 - 01:03
از ماست که بر ماست
پاسخ + +7 -6 --
ناشناس 1396/04/15 - 12:59
سلام.آقای پورسلیمان خسته نباشید.من یکی ازکاربران همیشگی شمابوده ام.بالاخره دردلی،پیشنهاد،راهکاری،خبری بودماهم استفاده می کردیم.ولی راستش چندوقتیه حوصله تکرارمکررات شماودوستان روندارم.شماودوستان رویه دورتسلسل معیوب افتادین.واسفناک اینکه شماتنهارسانه معلمی واقعی وپراستنادهستید.این یعنی فاتحه اون چه شمامطالبگری اسمش روگذاشتین،بایدخوند.پس ماروبه خیرشماروهم به سلامت.هرگلی می زنین به سرخودتون زدین.واینوبگم من یه نفرکسی بودم حداقل امیدی داشتم شایدباتضارب افکاری که دراین سایت شکل می گیره خبری بشه.ولی هیچ خبری نیست ونخواهدشد.این 4سال روهم می گذرونیم بادعاونیایش که بدترنشه.بعدش هم خدابزرگه.اگردردعوای پوتین وترامپ ماشقه شقه نشیم
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 13:05
سلام
دوست عزیز

از این که به این رسانه توجه داشته اید سپاسگزارم .

اما مطلبی که حداقل بنده در این موضوع به آن پرداخته ام جایی گفته نشده است و یا تکرار مکرری نبوده است و حتی کسی از آن اطلاعی ندارد .

سعی کرده ایم که بر مبنای تفکر انتقادی و گفت و گو پیش برویم و فکر می کنیم تا حد زیادی موفق بوده ایم .

با کسی هم دعوا نداریم اما نقد باید بی رحمانه و مستدل باشد .

چه کنیم که بضاعت ما بیش از این نیست .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/15 - 13:08
شما از همونهایی هستید که فقط حرف میزنید.
حداقل جناب پورسلیمان فعالانه دنبال یک هدف خاصی هستند.
شما هم اون پشت برید قایم بشید و با افسوس خوردن بزنید تو سرتون.
باید بیایی جلو. حالا تو اعتصابات یا تظاهرات و یا نوشتن و پیگی ی کردت در رسانه ها.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 13:11
سلام
دوست عزیز

ممنون از محبت تان .

ظرفیت و توان فکری و عملی افراد متفاوت است .

باید صبور بود .

پایدار باشید .
پاسخ + +12 -2 --
ناشناس 1396/04/15 - 13:42
چ درد بزرگی ک یک معلم بعد سی سال هنوز معلم و هیچ تغییری نمیکنه
از بدو ورود معلمه تا بازنشستگی
این بعد یک مدت با خودش بی انگیزگی مياره ک خب چی شد بعد اينهمه سال؟!
این ميشه ک معلم ک بالاترین عنصر نظام آموزشیه ب کار اداری چشم داره چون فکر میکنه پیشرفت کرده.
نظام معلمی، رتبه بندی،سنجش صلاحیت ها و در آخر تفاوت بین معلمان کارآمد و غیر کارآمد یکی از لازمه های یک نظام آموزشی کارامده
پاسخ + +8 -1 --
احمدی 1396/04/15 - 13:56
آقای پورسلیمان عزیز. از این که در راه تحقق اهداف آموزش و پرورش و همکاران قدم بر میدارید از شما متشکریم. متأسفانه اهداف آ.پ سیاسی شده. تا قبل از انتخابات بخشنامه افزایش 20درصد به ادارات کل ارسال شده بود.بعد از انتخابات وقتی می بینند که هچ خبری از معلمان نیست آنرا مسکوت گذاشته اند.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 14:49
سلام
آقا / خانم احمدی

از لطف شما سپاسگزارم .

وقتی آموزش غیرتخصصی شد لاجرم به سوی " سیاسی شدن " و " ایدئولوژیک " شدن سیر می کند .

وقتی آموزش امری " تخصصی " شد دیگر هر فرد و یا مقامی در آن دخالت نمی کند .

در مورد افزایش 20 درصدی هم قبلا توضیح دادم .

معلمان از صدای معلم خواستند و تنها کسی که پاسخ داد خانم فاطمه سعیدی بود .

بقیه مقامات در دسترس نبودند !

ما فقط به وظیفه رسانه ای خود عمل کردیم .

پایدار باشید .
پاسخ + +6 -2 --
چغندربگ 1396/04/15 - 16:57
شما فکر کن سازمان نظام معلمی هم راه افتاد! اگه بخواد واقعا مشکل معلمان را بکوید یا حل کند میرود پیش باغانی و عبدی و بهشتی و ..... پس همش دروغه و من از اول باور نکردم چون سیستمو خوب میشناسم!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 20:55
سلام
دوست عزیز

مشکل بزرگ و عمده در جامعه ما فقدان مطالعه و اظهار نظرهای فله ای و کیلویی است .
( البته این جسارت را ببخشید )

سازمان نظام معلمی مانند سایر نظام های صنفی عمل می کند .

قرار نیست سارمان نظام معلمی جا پای کانون صتفی معلمان بگذارد و از داخل آن افراد مورد نظر شما تولید شوند !

علت این که این طرح بایکوت شده است هم دلایلی دارد .

ما معلمان به جای آن که به دنبال ریشه ها و دلایل باشیم و این تشکیلات را به عنوان " مطالبه " از مسئولان بخواهیم برخی اوقات نقش " غضنفر " را ایفا می کنیم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/16 - 10:36
مشکل عدم مطالعه و آظهار نظرهای کیلویی نیست مشکل این است که کارها به اشخاص غیر متخصص سپرده شده است کارهای بزرگ را وقتی به افراد کوچک ونادان و حقیر واگذار کنی چیزی جز فاجعه به بار نمی آورد شما بعد از 30 یا چهل سال میخواهید معلمان انتقاد نکنند وقتی که کاری از پیش نرفته و نمیرود اگر آظهارات و انتقادات چند میلیون کیلویی هم کنند حق دارند چون چیزی به آنها نداره اند پس حرف در مورد ساختار و تخصص بی خود است چون متخصص وجود ندارد یا قدرت اظهار وجود ندارد پس انتقاد و عدم اعتماد را حق همکاران بدانید ....با سپاس
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:42
سلام
دوست عزیز ناشناس

کسی مخالف انتقاد و نقد نیست .

اما سخن اگر سنگین ، منطقی و درست باشد تاثیر خود را خواهد گذاشت .

" ادوارد سعید " می گوید :


یکی از ویژگی هایی که روشنفکر را از “ روشنفکر نما ” یا همان “روشنفکر مآب” جدا می کند این است که روشنفکر مآب “نقد” نمی کند، بلکه “نق می زند”. نقد کردن کار آسانی نیست.

شما برای نقد کردن مدیریت یک سیستم، لازم است تاریخچه و گردش کار این سیستم را بدانید، آمار و ارقام مربوط به این سیستم را مرور کنید و با فرآیند تجزیه و تحلیل اطلاعات آشنا باشید.

پس نقد کردن تخصص و مهارت و صرف وقت و انرژی می خواهد. اما شما می توانید راجع به هرچیزی نق بزنید بدون این که کمترین وقتی صرف مطالعه و پژوهش آن کرده باشید!

“نق زدن” یک فرایند “هیجان مدار” است. یعنی ما با نق زدن آرام تر می شویم، خشم و غم مان را با دیگران در میان می گذریم و “درد دل” می کنیم، اما “نقد کردن” یک فرایند “مسأله مدار” است، ما هنگام نقد ، خودمان را سبک نمی کنیم، بلکه مساله را “حلّاجی” و زیر و رو می کنیم.

“نق زدن” مخاطب تعریف شده ای ندارد، کافی است گوش مفت بیابی، آن وقت می توانی شروع به نق زدن کنی، ولی نقد کردن، مخاطب تعریف شده ای دارد. مخاطب روشنفکر پیش از همه، خود نهادهای قدرت اند و سپس کارشناسان، گروه های ذی نفع، رسانه ها و سایر نقدکنندگان.

نقد کردن علاوه بر نیاز به دانش و مهارت و صرف وقت و انرژی، نیاز به شهامت و شجاعت دارد، شجاعت پرداخت هزینه ! شما می توانید در هر مهمانی که می نشینید و هر تاکسی که سوار می شوید نق بزنید، کسی کاری به کار شما ندارد!

ولی اگر نقد خود را برای نهادهای قدرت و رسانه ها ارسال کنید، باید آمادگی پرداخت هزینه را هم داشته باشید؛ بنابرین یکی دیگر از ویژگی های روشنفکران که آن ها را از روشنفکرمآبان جدا می کند ،“ شجاعت ” است.

sedayemoallem.ir/آموزش-نوین/item/2178-نق-زدن-و-نقد-کردن#comment-23589/


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/16 - 21:10
پس استاد عزیز به نقد کردن خود ادامه دهید شاید نقد شما را بشنوند و بپذیرند حالا معلوم نیست شاید سی یا چهل سال دیگر نتیجه دهد در ضمن توسل پیدا کردن به سخنان به اصطلاح روشنفکری دیگر جهت اینکه دیگران نق میزنند و شما نقد میکنید خیلی مهم و برجسته است به هرحال شما نقد کنید ما هم نق میزنیم ما که دستمان جایی بند نیست انشاالله شما به نتیجه برسید ....ارادتمند
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1396/04/15 - 17:27
درود .جناب پورسلیمان گرامی اهرم های اعمال قدرت سازمانی این طرح ها به دولت و مجلس و حوزه های امنیتی چیست.شما از بدست آوردن شخصیت معلم با اعمال این نظام معلمی سخن
گفتید معلمان همان شخصیت واعتبار ومنزلت قبل از انقلاب را میخواهند که چطور معلمان آنقدر نفوذ داشتند که اهرم اصلی انقلاب 57 بودند حالا کاری نداریم که تاریخ معاصر دبیرستان معتقد به این است که تنها روحانیت باعث انقلاب شد.بیایند به سازمان و مجموعه ای برسند که تولید فکر واندیشه میکند افرادی مثل اکبر گنجی حجاریان وخاتمی ووو ویا افراد فرهیخته ومنتقدی مثل جنابعالی خروجی اش باشد تصور سخت است و جای تردید دارد.. به همان حوزه ها می رسند که کارشان ماستمالی توجیه فساد مسولین است ودر منبر از ظلمی که به معلم میشود دم فرو میبندند.مرسی
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 21:00
سلام
دوست عزیز

به نظرم ما باید برای معلمان از طریق " سازمان نظام معلمی " هویت صنفی نعریف کنیم .

این نخستیت گام است .

این تشکیلات چون ار پایین به بالا شمل می گیرد و البته اختیارات قانونی هم دارد می تواند در تببین جایگاه معلم در مراکر تصمیم گیری نقش مهم و راهبردی ایفا کند .

طرحی که روی آن کار کردیم ( البته اگر تغییر ندهند ) بسیار مترقی و به روز است و به معلمان اعتماد به نفس و منزلت واقعی خواهد داد .

چون گردش قدرت در این سازمان وجود دارد روابط معیوب و مافیایی در حداقل خواهد بود اما می دانید ضامن موفقیت هر چیزی نظارت عمومی است .


پایدار باشید .
پاسخ + +4 -3 --
هموطن 1396/04/15 - 20:52
احسنت
پاسخ + +8 -2 --
گل آقا 1396/04/15 - 21:19
این همه کارشناس و وزیر و وکیل و مدعی در وزارتخانه جمع شدند هنوز نتونستن مشکل آموزش و پرورش را حل کنند؟!!
مشکل آموزش و پرورش پوله. پول.
آقایون دوس ندارند واسه معلمان و آموزش و پرورش خرج کنند.جون نمی خوان ایران مثل سنگاپور یا سوئیس یا خیلی ممالک دیگر بشه.چون جای پاشون سست میشه.سست.!!
گرفتی؟!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/15 - 21:25
سلام
دوست عزیز
گل آقا
مشکل ما به قول شما وجود افراد معطلی به نام " کارشناس " است که الفبای کارشناسی هم بلد نیستند .

اما مشکل " پول " نیست !

مشکل اصلی فقدان " تعقل " و " تفکر " است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/04/16 - 00:31
اگر قرار باشه رتبه بندی و سنجش صلاحیت و ارزیابی عملکرد درجایی غیر از اتاق های ادارات تعیین بشه عملا آقایان ابزاری برای تسلط بر معلم ندارند بنابراین اجازه چنین کاری را نمی دهند . اگر مانند نظام پزشکی کاملا صنفی و با انتخاب معلمان باشد ، وزیر و مدیران آقایان اختیاری ندارند .
پاسخ + 0 0 --
گل آقا 1396/04/16 - 02:14
تعقل و تفکر که سی و هشت ساله الفاتحه..!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:32
سلام
دوست عزیز
آقا / خانم معلم

این مهم نیست که سنجش و ارزیابی در مدرسه باشد و یا اداره .

مهم فرآیند تصمیم گیری و مشارکت مستقیم معلمان در این چرخه است .

مدیران کار خود را انجام می دهند و سازمان نظام معلمی هم به وظایف خود عمل می کند .


تعاما و هم فکری هم در این مسیر با رعایت چارچوب ها مشکلی ندارد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:38
سلان
دوست عزیز
گل آقا
آیا در مورد این زمان مطمئن هستید ؟
اما حکیم ابوالقاسم فردوسی روایت دیگری دارد :در ایــــن خاک زرخیز ایران زمیــــــن
نبودنــد جز مردمــــی پـــاک دیـــــن

همه دینشـــــان مردی و داد بــــــود
وز آن کـشـــــــور آزاد و آبـــــاد بــــود

چو مهر و وفا بود خـــود کیششـــان
گـــــنه بود آزار کــــس پیششـــــان

هــمه بنـــــــده ناب یـــــــزدان پـــاک
هـمــــه دل پر از مهر این آب و خاک

پــــدر در پـــــدر آریــایـــــی نــــــــــژاد
ز پشـــــت فریــــدون نیکـــــو نهــــاد

گدایـــــی در این بـــوم و بر ننگ بود
بـــزرگی به مـــــردی و فرهنــــگ بود

که شد مهر میهن فــــراموش مـــــا
کــجا رفت آن دانش و هـــــــــوش ما

کــــز آن سوخت جان و دل دوستان
که انداخت آتـــــش در ایـــن بوستان

خـــــرد را فکندیم این ســــــان زکار
چه کردیم کـــــین گونه گشتیم خار؟

کـــــجا رفـــــت آییـــــن دیریــــن ما؟
نبود این چــــنین کشور و دیـــــن ما

همـــــه جـــــای مـــــردان آزاد بـــود
به یزدان که این کشـــــور آباد بـــــود

کشـــــاورز خــود خانه و مرز داشت
در این کشور آزادگــــی ارز داشــــت

گرامـــــی بد آنکــــس که بودی دلیر
گرانمــایـــه بود آنکــــــه بودی دبـیـــر

نه بیگانه جایی در این خانه داشت
نه دشمن دراین بوم و بر لانه داشت

از آنروز دشمن بـــــما چیره گـــــشت
که مـــــا را روان و خرد تیره گشـــت

از آنـــــروز ایــن خـــــانه ویرانه شـــــد
که نـــــان آورش مرد بیگانـــــه شـد

چـــــو ناکس به ده کدخــــــدایی کند
کشـــــاورز بایـــــد گدایـــــی کنـــــد

به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم

بســـــوزد در آتش گرت جـــــان و تـن
بـــــه از زندگی کـــــردن و زیستـــن

اگـــــر مایه زندگی بنــــــــدگی است
دو صد بار مردن به از زنــدگی است

بیـــــا تا بکوشیـــــم و جنگ آوریـــــم
بـــــرون سر از این بار ننـــــگ آوریـم

آری !

به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم


پایدار باشید .
پاسخ + +8 -2 --
ناشناس 1396/04/16 - 01:11
فقط تز هایی میدهید که به قد و قواره ماها نمیخورد. چرا به حاشیه می روید.شمایی که حامی این دولت بودید.به نظر سر شما هم کلاه رفته
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:24
سلام
دوست عزیز ناشناس

این تز نیست !

واقعیت های جامعه است .

این ها عواملی است که برای یک آموزش و پرورش حرفه ای لازم است .

اگر می خواهیم که این وزارتخانه از این انفعال و روزمرگی خارج شود باید ساختارها و روابط دوباره بازخوانی شوند.

تز و راهکار شما چیست ؟

شما چه پیشنهادی دارید ؟

هر کس می تواند از هر کسی خواست حمایت کند و این دلیلی نمی شود که چون یک فرد فرضا از یک دولت حمایت کرده است حق انتقاد ندارد و بر عکس !

این عین دیکتاتوری و استبداد است .

هر کسی حق اظهار نظر دارد چه موافق و چه مخالف .

پایدار باشید .
پاسخ + +5 -5 --
ناشناس 1396/04/16 - 07:47
ممنون از صبوری و پیگیری جناب پورسلیمان عزیز که صدای معلمان منفعل هستن .همکاران محترم لطفا به جای نا امید کردن دیگران به طور منطقی پیگیر حقمون باشیم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/16 - 11:29
سلام
دوست عزیز
از لطف شما سپاسگزارم .

برخی ها " مخالف جریان آب شنا کردن " را برخی اوقات با " ساز مخالف زدن " اشتباهی می گیرند .

اسم آن را هم می گذارند " روشنفکری " و " منورز الفکری " !

البته چیزی هم عموما در چنته ندارند اما عادت کرده اند که همیشه مخالفت کنند و از همه چیز طلبکار باشند .

البته باید حرف همه را شنید و این عین دموکراسی است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/04/16 - 21:18
کلا دیگران چیزی در چنته ندارند جز روشنفکران نقاد وبقیه همه پپه هستند و نقش غضنفر را به قول شما اجرا میکنند لطف کنید اگر میشود نقش غضنفر را بگوئید چه بوده ؟؟؟تا ما بفهمیم شاید که به راه راست روشنفکری و نقادی هدایت .شویم و این آخرین سالهای باقیمانده از عمر بی برکتمان را حداقل بتوانیم نقد کنیم البته اگر عمر کفاف بدهد و روشنفکرانه از مسولین نقد پذیر عزیز نقد کنیم تا گوش کنند و اجرا نمایند شاید که نوه ونتیجه ما به رفاه برسند ....ارادتمند
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1396/04/16 - 23:17
تنها راه تغییر وضعیت معلمان فراگیرشدن اعتراضات است. بقیه همش خواب کردن فرهنگیان است.!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/17 - 09:08
سلام
دوست عزیز

اعتراض بدون پیش زمینه و آگاهی توده موجب تجمیل هزینه خواهد بود .

متاسفانه برخی معلمان فکر می کنند که همه چیز باید به " خیایان " محدود شود .

این نگاه موجب شده است که مسئولان نیز تصور کنند رویکرد سازمان نظام معلمی نیز در صورت تشکیل به همین جا ختم می شود !

دوست عزیز !
این سازمان یک تشکیلات تخصصی برای تعیین سنجش صلاحیت های معلمی است .

این سازمان می تواند نسبت به روند موجود حتی دستمزد انتقاد کند اما نمی تواند و نباید صرفا در امور صنفی خلاصه شود .

این سازمان آن گونه که ما تصویب کردیم می تواند در همه امور معلمان وارد شود و معلمان باید از آن دفاع " خوب " و " احسن " انجام دهند .


پایدار باشید .
پاسخ + +3 -1 --
سیف 222 1396/04/17 - 09:43
با تشکیل نظام معلمی هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد و آقای پورسلیمان عزیز هم یا ماموریتش مشغول کردن الکی معلمین است و یا ساده لوح.(بدون غرض و مرض نوشتم). تسلسل باطل تسلسل باطل تسلسل باطل.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/17 - 09:51
سلام
دوست عزیز
آقای سیف

اگر این گونه بود که شما می گویید پس چرا و پس از گذشت بیش از 8 سال نگذاشته اند که چنین سازمانی تشکیل شود ؟

این ساده انگاری است که فکر کنیم هیچ کس چیزی نمی داند و همه چیز را ما می دانیم !


کدام ماموریت ؟

از 38 نفری عضوی که این کارگروه داشته است این فقط صدای معلم است که این شعله را روشن نگاه داشته است و پی گیری می کند .

شما کجا دیده اید و کدام رسانه را سراغ دارید که پی گیر مجدانه سازمان نظام معلمی باشد ؟


متاسفانه " خودشیفتگی " یکی از مسائل مبتلی به در جامعه ایرانی است و غلظت آن نزد مسئولان بیشتر است .

هر چقدر هم بالاتر می رود متصلب تر و پیچیده تر می شود ....

دوست عزیز !
مشک آن است که خود ببوید
نه آن که عطار بگوید


پایدار باشید .
پاسخ + +4 -2 --
سیناسلیمی 1396/04/17 - 10:44
در بحبوحه انتخابات و بعد از آن دوستان همکار صدای معلم که سرخوش از پیروزی بودند بصورت رگباری مقاله مینوشتند و جناح رقیب آقای روحانی را مردم فریب جلوه میدادند ، کلید واژه همه ی آن مقاله ها " پوپولیسم " بود .
در ذیل یکی از آن مقاله ها پیام گذاشتم و نوشتم گذر زمان نشان خواهد داد که اصلاحطلبان پوپولیست ترین افراد هستند و اصلا حیات اصلاح طلبی ریشه در آبشخور مردم فریبی دارد .
امروز صدق این ادعا حداقل در حوزه آموزش و پرورش اثبات شد.

من امثال حاجی بابایی را هزار بار شریفتر از افرادی میدانم که شعاری را سر میدهند اما به آن معتقد نیستند . اگر حاجی بابایی با نظام معلمی مخالف بود آنقدر جرئت و شرف داشت که صریح مخالفت خود را ابراز دارد . اما حالا با افرادی سروکار داریم که در حرف چیزهایی میگویند اما در مقام عمل خلاف آن عمل میکنند .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/17 - 10:54
سلام
آقای سلیمی

ویژگی رسانه مستقل و شفاف همین است .

قبلا هم گفته ایم صدای معلم در هیچ جریانی ذوب نیست و معیارش قانون است .

پوپولیسم وجود دارد .

چپ و راست هم ندارد .

اما در تفکری بر مبنای " نقادی "و " گفت و گو " بنا شده باشد پوپولیسم جایی ندارد .


نظر شما در مورد آقای حاجی بابایی محترم است اما همچنان پدر پوپولیسم در آموزش و پرورش حاجی بابایی است .

( قبلا در این مورد فراوان نوشته ایم )

بنده هم سخن شما را تایید کرده ام که آقای حاجی بابایی اعتقادی به نظام آموزشی مدرن ندارد .


تکلیف ما مشخص است اما عملکرد اصلاح طلبان را هم نقد کرده ایم .


راستی اگر جناح مقابل در انتخابات برنده می شد کار دوستان و هم فکران شما در برابر خطاهای وزیر متتخب چه بود ؟

اصلا آقای حاجی بابایی اشتباه نمی کند !

رسوب تفکرات شما در صدا و سیما و رسانه های دولتی و حکومتی قابل مشاهده است ...


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
سیناسلیمی 1396/04/17 - 16:42
دوستان و همفکران من کسانی هستند که ضمن پایبندی به مبانی و اصولشون تخلف را از جانب هرکسی باشد بر نمیتابند . شما سعی دارید بنده را به جریان یا گروه خاصی نسبت دهید که البته این درست نیست . وشاید یکی از شگردهای رسانه ای باشد برای از میدان به در کردن مخالف یا بدنام کردن آن . کاری که منتخب دوازدهم در جریان انتخابات از آن بهره جست .
یکبار دیگر هم در پاسخ حضرتعالی عرض کردم که شأن حقیر بالاتر از اینست که بعنوان لاپوش و ماله کش خطای کسی ظاهر شوم .
در مورد آقای حاجی بابایی نظر بنده این نبود که ایشان خیرالموجودین هستند . اما به صراحت عرض میکنم در مقایسه با آقای فانی و دانش آشتیانی ایشان را بسیار لایق تر و کار آمدتر میدانم .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/18 - 09:43
آقای سلیمی
سلام
دوست عزیز

از یک طرف عنوان می کنید که بنده می خواهم شما را به کسی و.یا جایی متصل کنم ( در حالی که چنین نیست ) اما در مطلع سخن از آن طیف و جریان دفاع می کنید !

این دیگر چه منطقی است ؟

بنده به شما اتهامی نزده ام .

اما متوجه نیستم که چرا شما این قدر به واژه " پوپولیسم " حساسیت دارید ؟

آقای سلیمی
ما یک رسانه اختصاصی در حوزه آموزش و پرورش هستیم و همه تفکرات و جریان ها را نقد می کنیم .

نه فانی ، نه دانش ، نه حاجی بابایی و... را خیرالموجودین ندانسته و نمی دانیم .


ما به دنبال اصلاح سیستم و تقویت و به روز کردن آن هستیم تا هر " کوتوله ای " در این دستگاه پست نگیرد .


پایدار باشید .
پاسخ + +1 -1 --
چغندربگ 1396/04/17 - 15:38
اگه شما آقای پور سلیمان مشکل را می دانی به ما بگو! مشکل عمده آشنا نبودن مدیران آوپ بدون ایتثناء به مقوله آوپ است، کسانی که هیچگاه معلم نبوده اند یا اگر بوده اند بسیار مدت کم ودر سه یا چهار دهه پیش که اوضاع کاملا متفاوت بوده و همه چیز عوض شده است و نمی خ اهند بفهمند، به قول شملو ما در بیرون زمان ایستاده ایم!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/18 - 09:44
سلام

لطفا یادداشت من را با دقت بیشتری بخوان !
همین !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 -1 --
دكتر حسني 1396/04/18 - 09:44
ايجاد سازمان نظام معلمي مستلزم رتبه بندي مدارس است و رتبه‌بندي مدارس بدون رقابت پذيري مدارس ممكن نمي‌گردد. بنابراين بايد شرايطي براي مدارس ترسيم گردد تا مدارس از ساختار رقابتي برخوردار شوند. اين به معني خصوصي كردن مدارس نيست؛ بلكه براي رقابتي كردن مدارس مي‌توان آنها را به تيم‌هاي واجد شرايط از معلمان رسمي واگذار كرد. اين گرو‌هاي كاري معلمان براي حيات خود به رقابت مي پردازند. وجود رقابت صلاحيت ها و رتبه‌بندي‌هاي مدارس و معلمان را به ارمغان خواهد آورد. كه در واقع براي نظارت بر همه اين موارد توجيهي براي ايجاد سازمان نظام معلمي بوجود مي‌آيد. در غير اينصورت حتي سازماني اسمي ايجاد گردد با شكست مواجهه خواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/04/18 - 10:00
سلام
آقای دکتر حسنی

سازمان نظام معلمی ساروکاری برای تعیین صلاحیت های معلمی و تخصصی و حرفه ای معلمان است .


این سازمان می تواند معیارها و شاخص های رتبه بندی معلمان را احصا و احراز کند .

من ارتباطی بین رتبه بندی مدارس و سازمان نظام معلمی نمی بینم .


البته شیوه مدیریت مدارس باید اصلاح گردد اما نباید فراموش کرد که مدارس و نظام آموزشی در صورت فقدان نهادهای مدنی قدرت مند مانند اتحادیه ها و سندیکاها به " نهادهای استثمارگر " مبدل خواهند شد ؛ چیزی که الان در مدارس غیرانتفاعی و نیز معلمان خرید خدمات آموزشی و... اتفاق می افتد .


سازمان نظام معلمی حتی می تواند چنر حمایتی در مورد مشکلات شغلی و حتی صنفی معلمان داشته باشد .


اگر سازمان نظام معلمی درست و منطقی با رویکرد شخصیت حقوقی مستقل و البته غیردولتی شکل بگیرد می تواند در ارتقای کیفیت مدارس و به تبع آن رقابت مدارس نقش مهمی ایفا کند .

به عبان دیگر این می تواند برآیندی از تشکیل این سازمان باشد و نه شرط وجودی و تقدم برای تشکیل آن .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
استخدامی سال95 1396/04/19 - 17:13
سلام به معلمان محترم
بنده امسال قبول شدم ورشته ام دبیری معارف شهرتهران هست.
آیا معلمی آینده خوبی داره یانه ؟من تویه شرکت خصوصی کار میکنم و میانگین 3 تومن درمیارم.لطف میکنید اگه راهنماییم کنید.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/04/19 - 21:23
عزیزم من با 27 سال سابقه2/400 دریافتی دارم حالا خودت قضاوت کن خانه هم ندارم
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/04/22 - 13:35
ما مطلب را اشتباه گرفته ایم! از ابتدا مطلب دروغ بوده و فقط کاربرد سرکار گذاشتن معلمان را داشته و یک تاکتیک کوتاه مدت بوده! همین جدی نگیرید؟
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/04/22 - 13:37
یادم رفت! همه چیز از داخل مدرسه و بدست معلمان و به صورت پله به پله شروع می شود، ایستادگی دربرابر مدیران نالایق با وحدت مثل انسان متفکر و واقعی
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی زنجانی 1396/05/07 - 16:48
چندی است که مثلا می خواهند نظام حقوقی معلمان را از سایر کارمندان جدا کنند تا مثلا به قول خودشان دریافتی معلمان بالاتر برود غافل از اینکه نظام حقوقی معلمان از ابتدا از دیگر کارمندان جدا بوده وکارمندان اکثر دستگاههای دولتی مزایایی درفیش حقوقی خود می گیرند که درفیش حقوقی فرهنگیان خبری از آنها نیست ما از وزیر محترم خواهشمندیم که همین مزایایی که دیگر کارمندان می گیرند به ما بدهد ما نمی خواهیم نظام حقوقی امان از آنها جدا شود وحقوقمان از آنها بیشتر شود!!!!! به عبارت دیگر می خواهیم که ایشان پایشان را از پله اول به پله دهم نگذارند چرا که سنگ بزرگ علامت نزدن است این شعر به گونه طنز به این موضوع پرداخته است
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی زنجانی 1396/05/07 - 16:49
این نظام کارمندی را جدا از ما مکن
هرچه خواهی کن ولیکن قصد این سودا مکن
ما همه فرهنگیان راضی از ین فیش حقوق
بیش از این ما را خدا را واله وشیدا مکن
ما که در فیش حقوقی حق مسکن دیده ایم
ما که در روز معلم خواب ساتن دیده ایم
ما که حق خواربار وحق رفتن دیده ایم
ما که بس آسایش جان ودل وتن دیده ایم

ما که هر جا در سفر داریم جای رایگان
نیست لازم در سفر آریم با خود قرص نان
نیست ما را دیگر از بیماری ودکتر غمی
بیمه ای داریم کامل شهره هر عالمی
بیش از این دیگر نگویم ترسم از چشم حسود
تا مبادا بر طلای بیمه افتد خاک ودود

راستی را یادم آمد حق دیگر مانده است
این بگویم تا بداند هر که آن را خوانده است
آنچه از خاطر بشد بشنو تو آن حق غذاست
که بدون آن همه حق های دیگر بی صفاست
این همه حق ومزیت آرزوی هرکس است
جز معلم آخر ای آرام جان آدم بسی است
ما چه خواهیم از تو دیگر ای وزیر محترم
طاقت ما طاق شد از این همه لطف وکرم
پاسخ + 0 0 --
ادامه شعر 1396/05/07 - 16:50
از مزایا اندکی بود این ، نوشته ابتر است
گربگویم خود زبان سوزد نگویم بهتر است

ما همه در خرج این فیش حقوقی مانده ایم
این شعار ماست هر جا هر زمان تا زنده ایم:
این نظام کارمندی را جدا از ما مکن
هر چه خواهی کن ولیکن قصد این سودا مکن

امیدوارم به عنوان یک مطلب اصلی منتشر شود
باسپاس
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/05/13 - 00:23
این همه حرف زدید مقاله نوشتید به کجا رسیدید!اتفاقی افتاده است . اگر می خواهید اتفاقی بیافتد خودتان را تغییر دهید! والسلام

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور