صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فردین علیخواه (جامعه‌شناس)

به یک دوست اجاره‌ای نیازمندیم !

"ما ژاپنی‌ها از بیرون؛ کشور ثروتمندی به نظر می‌رسیم ولی هم‌اکنون مشکلات روانی عدیده‌ای داریم"/ " گاهی به کسانی برخورد می‌کنیم که وقتی با آنها دست می دهیم، ناخودآگاه گریه می‌کنند چون مدت زیادی است که باکسی حرف نزده‌اند"/ دوروبر آن‌ها در فضای مجازی بسیار شلوغ است ولی در دنیای واقعی به شدت تنها هستند. این بدان معنا است که ارتباطات مجازی چندان کمکی به برطرف شدن احساس تنهایی نمی‌کند و تنها سرمان را شلوغ می‌کند/ آن‌قدر نگران قضاوت دیگران درباره خودشان هستند که نمی‌خواهند و نمی‌توانند سفرۀ دلشان را برای کسی باز کنند/ یکی از مشکلات و مسائل آدم‌های امروزی به‌ویژه در شهرهای بزرگ، تنهایی و به تعبیر برخی؛ اسیر شدن در یک سلول انفرادی بزرگ به وسعت جامعه است/ افراط در فردگرائی- که البته از ویژگی‌های مثبت جوامع جدید بود - و افراط در ارزش دادن به حریم خصوصی- که آن‌هم از ویژگی‌های مثبت جوامع جدید بود - زمینۀ تنها شدن آدم‌ها را فراهم کرده است/ آیا آنچه گفتیم آیندۀ کشور ما در سال های پیشِ روست

دوست اجاره ای و عوارض زندگی مدرن  مقابل عابر بانک ایستاده‌ام و در حال برداشت و جابه جایی پول هستم. پیرزنی با ساک خرید چرخ‌دار در حالِ عبور است. می‌پرسد " آقا پولِ نو هم می‌ده؟" می‌گویم "نه متأسفانه". درحالی‌که نیم‌نگاهی به او دارم از قدیم و دادنِ پولِ نو به بچه‌ها حرف می زند. لبخند می‌زنم و در تأیید حرف‌هایش جمله‌های کوتاهی می‌گویم. جمله‌های کوتاه من باعث می‌شود تا صحبت‌هایش را ادامه دهد. کارم تمام می‌شود. چند متری با او همراهی می‌کنم و سپس خداحافظی. معمولاً در مقابل کیوسک‌های مشطبوعات هم با چنین صحنه‌هایی مواجه می‌شوم. آدم‌هایی که با خواندن تیتر روزنامه‌ها دوست دارند باکسی درباره آن تیترها حرف بزنند. شاید هم فقط می‌خواهند باکسی حرف بزنند و تیتر روزنامه تنها یک بهانه است.
در ژاپن شرکت‌هایی تأسیس شده‌اند که خدمات متنوعی ارائه می‌دهند. مثلاً « خارجی‌های اجاره‌ای» برای شرکت در مراسم عروسی تا با حضور آنها عروسی بین‌المللی به نظر آید، « شوهر اجاره‌ای» ؛ یعنی کسی که گهگاه سرو کلّه‌اش پیدا شود و در کوچه و مقابل چشم همسایه‌ها خودی نشان بدهد و برود ؛ « دختر اجاره‌ای» برای فریب دادن و به قول بعضی ها خوشحال کردن والدینی که برای ازدواج به پسران خود فشار می‌آورند، «خواهر یا مادر شوهر اجاره‌ای» تا در عروسی متقاضی شرکت کنند تا بی کس و کار به نظر نرسد.

در این اجاره‌ها، داشتن روابط جنسی و قرض دادن پول ممنوع است. در مجموع خدمات این شرکت ها، کاستن از تنهایی آدم هاست.  این شرکت‌ها از متقاضیان ساعتی 30 تا 50 دلار دستمزد طلب می‌کنند. تاکنون حدود 10 شرکت در این خصوص تأسیس شده است و بزرگ‌ترین شرکت در سراسر ژاپن حدود 8 شعبه دارد. یکی از مؤسسان در این زمینه می‌گوید که "ما ژاپنی‌ها از بیرون؛ کشور ثروتمندی به نظر می‌رسیم ولی هم‌اکنون مشکلات روانی عدیده‌ای داریم". او ادامه می‌دهد که " گاهی به کسانی برخورد می‌کنیم که وقتی با آنها دست می دهیم، ناخودآگاه گریه می‌کنند چون مدت زیادی است که باکسی حرف نزده‌اند".

زنان و مردان سالمندِ تنها، یکی از مشتریان این شرکت‌ها هستند. گاهی اوقات آنان با پرداخت پول، کسانی را اجاره می‌کنند که فقط بتوانند ساعاتی با آن‌ها مقابل تلویزیون بنشینند و فیلم ببینند. نکتۀ قابل‌تأمل گفته‌های یکی از دختران اجاره‌ای است. او می گوید که بخشی از مشتریان آن‌ها کسانی هستند که در دنیای مجازی فالوئرها (طرفداران) و ارتباطات وسیعی دارند. درواقع دوروبر آن‌ها در فضای مجازی بسیار شلوغ است ولی در دنیای واقعی به شدت تنها هستند. این بدان معنا است که ارتباطات مجازی چندان کمکی به برطرف شدن احساس تنهایی نمی‌کند و تنها سرمان را شلوغ می‌کند. همچنین بخشی از مشتریان کسانی هستند که در دنیای واقعی دورِ همی‌ها و معاشرت‌های وسیعی دارند ولی آن‌قدر نگران قضاوت دیگران درباره خودشان هستند که نمی‌خواهند و نمی‌توانند سفرۀ دلشان را برای کسی باز کنند. اینان هم به دنبال دوست اجاره‌ای می آیند. دوستی که آن‌ها حرف بزنند، او گوش کند و بعد خداحافظ!
برخی از جامعه شناسان و روان شناسان اجتماعی معتقدند که یکی از مشکلات و مسائل آدم‌های امروزی به‌ویژه در شهرهای بزرگ، تنهایی و به تعبیر برخی؛ اسیر شدن در یک سلول انفرادی بزرگ به وسعت جامعه است.

برخی تنها شدن انسان‌ها را پیامد ناخواستۀ روند زندگی مدرن می‌دانند. کسانی که نگاه منفی به مدرن شدن جوامع دارند باورشان بر آن است که افراط در فردگرائی- که البته از ویژگی‌های مثبت جوامع جدید بود - و افراط در ارزش دادن به حریم خصوصی- که آن‌هم از ویژگی‌های مثبت جوامع جدید بود - زمینۀ تنها شدن آدم‌ها را فراهم کرده است. البته تغییرات جمعیتی را نیز باید در این زمینه مؤثر دانست. تغییر خانوادۀ گسترده (زندگی والدین و در مواردی وابستگان والدین به همراه فرزندان مجرد و متأهل در یک‌خانه) به خانوادۀ هسته‌ای (زندگی والدین و فرزند یا فرزندان مجرد در یک‌خانه) و درنتیجه کاهش بعد خانواربه شکل اجتناب‌ناپذیری موجب کاهش دایرۀ روابط اجتماعی آدم‌ها شده است. ولی فرض اخیر مخالفان خودش را دارد. برای مثال کم نیستند آدم‌هایی که در دل یک جمع، در بین اعضای خانواده خودشان و در بین فامیل خودشان هم، احساس تنهایی شدیدی دارند. اینان درواقع مصداق غریبِ آشنا و آشنایانِ غریب هستند.

گویی مسئله آدم‌های امروزی نداشتن دوست است. در هر جغرافیایی باشید، در هر جمعی باشید، چه خانواده و چه فامیل، چه محل کار و چه خیابان، مسئله وجود کسی است که "دوست"مان باشد. یافتن دوست در دنیای جدید روز به روز دشوارتر می‌شود.


سخن پایانی:

آیا آنچه گفتیم آیندۀ کشور ما در سال های پیشِ روست؟

کانال فردین علیخواه

چهارشنبه, 09 فروردين 1396 ساعت 08:44 خوانده شده: 849 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -15 --
معلم 1396/01/09 - 10:09
ای خدا بازم این اومد با مطالب مزخرفش !!!!

آقای محترم
نمی دانم که معلم هستید یانه ولی این جور نوشتن ها، زیبنده یک معلم نیست ......
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/01/10 - 13:55
این چه اظهار نظر نادرستی درباره انتشار یک مطلب اجتماعی است.

واقعا باعث تاسف است!
پاسخ + 0 0 --
من رسول 1396/01/12 - 10:13
شما یک بیمار هستید....
پاسخ + 0 0 --
رهگذر 1396/01/12 - 12:07
به نظر می رسد حق با معلم است. واقعا این سایت جای این مزخرفات نیست.
زیر تمام نوشته های ایشون ،انتقاد است به طرز نگارش و انتخاب تیتر واز اون خواستند دیگه چیزی ننویسد.
این حقیقتی است که ایشون باید بفهمند.
پاسخ + +1 -8 --
معلم ایران 1396/01/09 - 13:42
خوب اینم یه اشتغال زایی تو ژاپن ازهر موضوعی برای ایجاد شغل استفاده میکنند
پاسخ + +8 -8 --
مهرپور 1396/01/10 - 02:22
مطلب عمیق و قابل تاملی است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/01/10 - 13:13
خداوکیلی ،کدام مطلب عمیق توی این نوشته بی اساس وغیر مرتبط است ...آیا مطرح کردن اطلاعیه برای یافتن دوست اجاره ای!!! در سایتی تخصصی معلمان،محلی از اعراب دارد ... درج این مطالب برای معلم و گرفتن معلمان شریف، بزرگترین توهین است ...هر فرد غیر فرهنگی که وارد این سایت شود فکر میکند معلم دنبال شهوترانی ویافتن دوست اجاره ای است ....مسئولین سایت، حرمت این سایت را باید نگهدارند.. .شوخی خانه است اینجا !!!!من بخواهم صدبرابر بهتر از این مطالب دلغک بازی در می آورم که همه بخندند...اما اینجا جای این مطالب نیست ...حداقل بالای مطلب بنویسند طنزانه....غیر مرتبط ...تریبون آزاد ...درهم برهم ....هر می خواهد دل تنگت بگو ....دیدگاه وارونه یک جامعه شناس !!!!

چه می دانم ...

اگر این اقا جامعه شناس باشد باید بداند جامعه اسلامی هنجارهای مربوط به خودش را دارد و دوست اجاره ای گرفتن وقبح زدایی از اعمال خلاف عرف وقانون در جامعه اسلامی جایگاهی ندارد ..
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/01/10 - 13:16
این آقای نویسنده وجامعه شناس !!!!!!!!!...همش دنبال مطرح کردن خودبا حرف های آبکی وتوهین آمیز است ...مثلاً در چند هفته قبل مطلبی زده بود: «تو سگ هستی !!!!»که آن را خطاب به منتقدین نوشته بود ،،،،البته به نقل قول از یک خارجی در جامعه خارجی اما مطالبش خطاب به انتقادکنندگان بود یا مطالبی دیگر برای خودنمایی و برانگیختن تعجب و بازی با احساسات دیگران...
پیشنهاد می کنم :

آقای نویسنده یا این عناوین غیر مرتبط وتوهین آمیز را کنار بگذارد ویا درگوشه دیگری از این فضای مجازی قلم فرسایی نماید ...مسئولین سایت هم تجدید نظر کنند در اساسنامه شان ...حداقل یک خط قرمز داشته باشند ومطالب توهین آمیز وغیر مرتبط را منتشر نکنند ...البته این امر مدبرانه باشد ووسیله ای برای سانسور گزینشی نشود .

باتشکر
پاسخ + +7 -7 --
فرهنگی 1396/01/10 - 13:53
در ایران هم داریم به همان سمت می رویم.
پاسخ + +10 -9 --
معلم ابتدایی 1396/01/10 - 22:29
مقاله های شما بسیار هوشمندانه به موضوعاتی می پردازد که کم و بیش بیشتر ما با انها درگیریم ولی انقدر در سطوح پایین هرم مزلو گرفتاریم که در این موضوعات تامل نداریم.
همیشه سایت معلم را به امید دیدن مقاله ای جدید از شما باز می کنم.پایدار باشید
پاسخ + +2 -4 --
محمد حسین زاده 1396/01/11 - 22:16
بسیار جالب بود اکی
پاسخ + +1 -1 --
کردستان -سقز 1396/01/11 - 23:47
سلام
من امشب از اربیل امدم ایران
دوست نویسنده و خوانندگان عزیز
من با کسی همسفر بودم که پدرش باز نشسته سپاه سقز و .... بود 37 سال
در هتل اقامت 4 نفر می امدن دنبالش و سر همشان را کلاه گذاشت
بلد نبود ایران تغییر پول
در مرز 150 هزار تومان را تبذیل کرد برگشتن 500 هزار تومان را به پول ایران تبدیل و کلی هم با پول انجا خرید و ......
وقتی هم با هاش صحبت میکردم میگفت انسان بودن بهترین حالت و من با همه مردها حدود دارم و اجازه نمیدم غرورم زیر پا له شود و .......یک فیلسوف بود و کلی کاسب کار
من معلم نتونستم به اندازه ایشان خرید کنم ( البت عادت به خرید هم ندارم ) فقط وضعیت کردها و واقعیت انجا برام مهم بود
البت از طرق تلگرام و ........ ملت از بیکاری در امدن و همه رفتن تو تجارت مردهای عراق و البت همشان هم متاهل اند و .....
این را بیا درمان کن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور