صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی پورسلیمان/ مدیر گروه صدای معلم

ابراز ارادت خالصانه یک معلم از شرقی ترین نقطه صفر مرزی ،مرز افغانستان؛ به نماینده شهری در غرب کشور ؟!

یکی از دوستانم که حق التدریس بود رو می دیدم که تسبیح به دست گرفته و هر دفعه که منو می دید، می گفت :دعا کن استخدام بشم/ هدف من از نوشتن این نامه فقط و فقط ابراز ارادت خالصانه بود و آرزو دارم بار دیگر در منصب وزارت ببینمتون و من در جایی نزدیک تر به شما باشم، تا با عشق و علاقه بیشتری به شما و فرهنگیان  این مرز و بوم خدمت کنم/ براساس آمار وزارت معارف، در حال حاضر حدود هشت‌ونیم میلیون دانش‌آموز، ۱۷۰ هزار آموزگار و حدود ۱۶ هزار مکتب در سراسر کشور وجود دارد/ ۴۰ درصد از کودکان افغانستان به‌دلیل جنگ و ناامنی نمی‌توانند به مکتب بروند/ در افغانستان در برابر هر 50 دانش آموز یک معلم و در ایران  تقریبا در برابر هر 14 دانش آموز یک معلم وجود دارد/ طبق بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی، تراکم دانش‌آموزان در نقاط شهری و در سه ساله نخست دوره ابتدایی حداکثر ۳۲ نفر و در سه ساله دوم حداکثر ۳۵ نفر است همچنین در دوره متوسطه اول و دوم تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس حداکثر ۳۶ نفر است و این در حالی است که آمار برخی از مدارس در تهران و شهرهای بزرگ حتی به بیش از 40 نفر می رسد/ براساس آمار سال 1393  156هزار کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که آمارهای غیررسمی عددی بالای سه میلیون را نشان می‌دهد/ این ۲۰ هزار نفر در حالی به استخدام آموزش و پرورش در آمده‌اند که نه آگهی در این زمینه منتشر شد و نه از آن‌ها امتحان و مصاحبه‌ای به عمل آمده است. در استان ما هر کدام از روسای آموزش وپرورش اقوام و آشنایان خود را استخدام کرده‌اند که از نتایج رفتار وزیر محسوب می شود/ در دولت دهم حدود 650 هزار نفر به‌ صورت رسمی، پیمانی یا قراردادی استخدام شدند که  450 هزار نفر از این استخدام‌ها بدون نشر آگهی و امتحان استخدامی صورت گرفته است. فقط در آموزش و پرورش از این تعداد 1520نفر بی‌سواد هستند. با مدرک راهنمایی حدود 10 هزار نفر استخدام شدند. حدود 14 هزار نفر هم با مدرک زیردیپلم و دیپلم استخدام شدند/متاسفانه وضعیت کشور به گونه ای شده است که در حال حاضر بیش از 90 درصد بودجه آن صرف هزینه های جاری می شود/  از سال 83 تا 91 حدود 332 هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام شده‌اند/ در حال حاضر بیش از 90 درصد بودجه آن صرف هزینه های جاری می شود/ در سال های اخیر که بیکاری شدت گرفته است برخی از مسئولان و نیز نمایندگان مجلس ، آموزش و پرورش را به « بنگاه کاریابی » مبدل کرده اند/ طراحی و اجرای یک سازوکار علمی و استاندارد مانند " سازمان نظام معلمی " در مورد ورود نیرو و احراز و سنجش صلاحیت های حرفه معلمی تا حد زیادی راه را بر اعمال سلیقه افراد بیرونی و کسانی که به جز منافع خویش به چیز دیگری نمی اندیشند خواهد بست/ سازمانی که در سند تحول بنیادین همان " وزیر محترم و محبوب دولت دهم " ریشه اش را زد ...

استخدام های فله ای و غیرقانونی در دولت احمدی نژاد و ضرورت سازمان نظام معلمی

نامه زیر توسط یک معلم  خطاب به حاجی بابایی است که در کانال ( اطلاع رسانی )  تلگرامی دکتر حمیدرضا حاجی بابایی منتشر شده است ( 1 ) :

" جناب آقای دکتر حاجی بابایی

باعرض سلام وارادت فراوان

اول می خواستم نامه مو با مضمونی نو و برگرفته از سخنانی نغز والبته کپی وار آغاز کنم؛ اما دیدم سادگی و دوری از تعلق  هدف اصلی این دل نوشته است، پس آغاز می کنم این گونه:

جناب آقای حاجی بابایی

 وزیر محترم و محبوب دولت دهم

 من یک معلم در نقطه صفر مرزی افغانستان هستم ، با 12 سال سابقه کار که در قسمت .... فعالیت داشته و دارم....آموزش و پرورش شهرستان... ....در...هستم ،مدرسه ای در جوار اداره مون قرار داره که هر از چند گاهی به اون سر می زنم، چند سال پیش در دوران وزارت حضرتعالی هربار که به مدرسه می رفتم، یکی از دوستانم که حق التدریس بود رو می دیدم که تسبیح به دست گرفته و هر دفعه که منو می دید، می گفت :دعا کن استخدام بشم، همه دغدغه من اینه که نکنه اول سال بگن که نیازی به تو نداریم، علی رغم تمام تلاشی که در تدریس داشت.ولی همیشه می گفتم آیا این نگرانی و دغدغه در آموزش روحیه خود همکار و دانش آموز خللی وارد نخواهد ساخت، پس از مدتی بخشنامه مبنی بر تبدیل وضعیت همکاران حق التدریس صادر شد و چند روز بعد ایشان با نامه ای در دست وارد .... شد و اشک شوق از چشمان، شعف اون لحظه  برایم قابل وصف نیست، فقط اونقدر یادمه که خودمم اشکم ریخت، در اون لحظه گفتم خدایا یک درخواست ازت دارم و اون این که یک روز از نزدیک آقای حاجی بابایی رو در هر منصبی که باشند ببینم و به پاس این لطفی که در حق این همکار و همکارای دیگه ای که این وضعیت رو داشتن ببینم ،....... و ...... ایشان را ببوسم.

جناب دکتر هنوز هم خواسته من همینه و مطمئن هستم یک روز از نزدیک زیارتتون می کنم،اما حالا که نماینده مردم شریف همدان هستین، گفتم شاید  مجالی پیش بیاد که نامه ای که بنویسم، رو خود حضرتعالی بخوانید.

هدف من از نوشتن این نامه فقط و فقط ابراز ارادت خالصانه بود و آرزو دارم بار دیگر در منصب وزارت ببینمتون و من در جایی نزدیک تر به شما باشم، تا با عشق و علاقه بیشتری به شما و فرهنگیان  این مرز و بوم خدمت کنم.

کانال اطلاع رسانی دکتر حمیدرضا حاجی بابایی "

به تازگی خبری در صدای معلم در مورد نظام آموزشی افغانستان منتشر گردید . ( این جا )

در بخشی از این خبر چنین آمده بود :

" براساس آمار وزارت معارف، در حال حاضر حدود هشت‌ونیم میلیون دانش‌آموز، ۱۷۰ هزار آموزگار و حدود ۱۶ هزار مکتب در سراسر کشور وجود دارد . "

این در حالی است که بر اساس همین گزارش ، ۴۰ درصد از کودکان افغانستان به‌دلیل جنگ و ناامنی نمی‌توانند به مکتب بروند .

حال می توان نگاهی به وضعیت آموزش و پرورش خودمان ایران بیندازیم :

در حال حاضر ، حدود یک میلیون نفر ( 970 هزار نفر ) شاغل در نظام آموزشی ما هستند .

این در حالی است که مطابق آخرین اظهار نظر فانی ؛  قریب به ۱۳٫۵ میلیون دانش آموز در سامانه سناد ثبت نام شده‌اند .

به عبارت دیگر ؛ در افغانستان در برابر هر 50 دانش آموز یک معلم و در ایران  تقریبا در برابر هر 14 دانش آموز یک معلم وجود دارد !

طبق بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی، تراکم دانش‌آموزان در نقاط شهری و در سه ساله نخست دوره ابتدایی حداکثر ۳۲ نفر و در سه ساله دوم حداکثر ۳۵ نفر است همچنین در دوره متوسطه اول و دوم تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس حداکثر ۳۶ نفر است و این در حالی است که آمار برخی از مدارس در تهران و شهرهای بزرگ حتی به بیش از 40 نفر می رسد !

مسئولان همواره در برابر این پرسش و وضعیت ، نرخ پوشش تحصیلی و نیز مدارس تک نفره و یا مدارس یک کلاسه و دو کلاسه را عنوان می کنند و این در حالی است که براساس آمار سال 1393  156هزار کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که آمارهای غیررسمی عددی بالای سه میلیون را نشان می‌دهد و این یعنی تعدادی از دانش‌آموزان که بین شش تا 17 سال دارند یا اصلا رنگ مدرسه را نمی‌بینند یا اینکه به هر دلیلی مجبور می‌شوند مدرسه را ترک کنند و این یک واقعیت است که بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل فقر مجبور به ترک مدرسه می‌شوند. ( این جا )

و جالب آن است که مسئولان همیشه از کمبود نیرو به ویژه در مقطع ابتدایی نالان هستند .

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ( خانه ملت ) در 27 تیرماه 1391 از قول موسی‌الرضا ثروتی نماینده مجلس چنین می نویسد ( این جا ) :

" این ۲۰ هزار نفر در حالی به استخدام آموزش و پرورش در آمده‌اند که نه آگهی در این زمینه منتشر شد و نه از آن‌ها امتحان و مصاحبه‌ای به عمل آمده است. در استان ما هر کدام از روسای آموزش وپرورش اقوام و آشنایان خود را استخدام کرده‌اند که از نتایج رفتار وزیر محسوب می شود.

 نمایندگان به من قول داده‌اند که اگر وزیرآموزش وپرورش این ۲۰ هزار استخدام خلافی راکه انجام داده و در اصلاح و چاچوب قانون عمل نکند؛ استیضاح وزیر را امضا می‌کنند.

این خبرگزاری در پایان تاکید می کند :

" متاسفانه دریک سال پایانی دولت دهم برخی از مسئولان دولتی به صورت غیرقانونی اقدام به جذب و استخدام افراد سفارش شده از سوی جریانی خاص در وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی می کنند. "

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در 4 شهریور 1393 در گفت و گو با ایلنا چنین می گوید ( این جا ) :

" البته آقای حاجی بابایی و دوستانشان معتقد هستند، که از ردیف های استخدامی استفاده نکرده‌اند بلکه تبدیل وضعیت کرده‌اند و بنا بر برداشت ایشان تبدیل وضعیت جزء استخدام محسوب نمی‌شود.این تفاوت برداشت در خصوص استفاده از ردیف‌های استخدامی در حالی است که همکاران ما در معاونت راهبردی معتقد هستند؛ به کارگیری افرادی در آموزش و پرورش به عنوان پیمانی، نوعی استخدام تلقی می شود .

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی ، نماینده رشت در مورد استخدام های غیرقانونی و بی ضابطه در دولت احمدی نژاد و سهم آموزش و پرورش از این استخدام ها اشاره کرده و  چنین می گوید ( این جا ) :

" در دولت دهم حدود 650 هزار نفر به‌ صورت رسمی، پیمانی یا قراردادی استخدام شدند که  450 هزار نفر از این استخدام‌ها بدون نشر آگهی و امتحان استخدامی صورت گرفته است. فقط در آموزش و پرورش از این تعداد 1520نفر بی‌سواد هستند. با مدرک راهنمایی حدود 10 هزار نفر استخدام شدند. حدود 14 هزار نفر هم با مدرک زیردیپلم و دیپلم استخدام شدند. من در مجلس بارها این مطلب را اشاره کردم. این استخدام‌های غیرقانونی ظلم بزرگی بود که به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما در دولت‌های نهم و دهم صورت گرفت. از این گذشته 200 هزار سازمان و موسسه بر خلاف قانون در دولت‌های گذشته ایجاد شدند. اگر بخواهیم به صورت آماری ذکر کنیم، 2 درصد از 76هزار نفری که در دو سال گذشته در وزارت آموزش و پرورش استخدام شدند، بی‌سواد هستند، 14درصد تحصیلاتی تا مقطع ابتدایی، 19درصد راهنمایی، یک‌درصد دیپلم و 33درصد بالاتر از دیپلم هستند که نشان‌دهنده چیزی در حد فاجعه در این حوزه است. بر اساس این گزارش از سال 83 تا 91 حدود 332 هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام شده‌اند ..."

متاسفانه وضعیت کشور به گونه ای شده است که در حال حاضر بیش از 90 درصد بودجه آن صرف هزینه های جاری می شود !

در حال حاضر ، موضوع " اشتغال " یکی از مباحث مهم و روز جامعه است .

در سال های اخیر که بیکاری شدت گرفته است برخی از مسئولان و نیز نمایندگان مجلس ، آموزش و پرورش را به « بنگاه کاریابی » مبدل کرده اند !

در حال حاضر ، 98 درصد بودجه  آموزش و پرورش صرف هزینه های پرسنلی  آن می شود .

حتی اگر بودجه آموزش و پرورش دو برابرهم شود تغییر چندان محسوسی رخ نخواهد داد .

جذب و به کار گیری هر گونه نیرو باید بر اساس نیارهای واقعی این وزارتخانه تعریف و تببین شود .

طراحی و اجرای یک سازوکار علمی و استاندارد مانند " سازمان نظام معلمی " در مورد ورود نیرو و احراز و سنجش صلاحیت های حرفه معلمی تا حد زیادی راه را بر اعمال سلیقه افراد بیرونی و کسانی که به جز منافع خویش به چیز دیگری نمی اندیشند خواهد بست .

تاسیس صحیح و نظام مند سازمان نظام معلمی گامی در جهت منطقی کردن ساختار وزارت آموزش و پرورش خواهد بود .

سازمانی که در سند تحول بنیادین همان " وزیر محترم و محبوب دولت دهم " ریشه اش را زد ...

( 1 )

استخدام های فله ای و غیرقانونی در دولت احمدی نژاد و ضرورت سازمان نظام معلمی

سه شنبه, 14 دی 1395 ساعت 20:56 خوانده شده: 676 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
ناشناس. 1395/10/15 - 00:37
اموزش پرورش افغانستان را با ایران مقایسه کردن اشتباه محض است.وبه آماردانش اموز هم نمیشه تعدادمعلم را تخمین زده انهم درابتدایی.زیرا روستاهای چندپایه ودورافتاده هم هستندچون ابتدایی وکم سن است معلم دادند.معلم درابتدایی فکرنمیکنم زیادباشه.وبی حساب کتاب کارشده باشه.جذب معلم جدید،پیش بینی شان براساس خروجی بازنشستگی هاست.که دراین چندسال آتی زیادتراست.با این وجودمعلم ابتدایی کم شاید باشه اما زیادنیست.جذب معلم ازراه غیرقانونی درابتدایی سراغ نداریم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1395/10/15 - 09:31
سلام
دوست عزیز ناشناس

چرا نباید دو نظام آموزشی که اتفاقا همسایه هستند را مقایسه کرد ؟

سالانه به طور متوسط بین 25 تا 30 هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می شوند ؛ با این حال و علی رغم کاهش جمعیت دانش آموزی در سال های اخیر ، تعداد کارمندان آموزش و پرورش تغییری نکرده است و حتی زیادتر هم شده است !

چرا ؟

آمارهایی که ذکر شد از منابع معتبر بود .

شما هم اگر آمارهایی دارید که حرف هایتان را اثبات می کند ارائه کنید .

ضمنا بنده در این یادداشت نگفتم معلم ابتدایی زیاد است !

ضمنا قبلا در صدای معلم پیشنهادهایی به مسئولان در مورد کلاس های تک نفره و یا یک کلاسه و یا دو کلاسه ارائه شده است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس. 1395/10/17 - 02:31
نه.من دیدگاه شخصی خودم روگفتم.معتقدم اموزش وپرورش هرکشوربه خودش مربوط است .ما مشکلات اموزش پرورش خودمان حل کنیم ترقی یا سقوط کشورهای دیگه دراموزش وپرورش ،مشکلات ما را حل نمیکنه وبلعکس.اولویت کشورخودمان است نه بقیه *.
پاسخ + +3 -3 --
معلم ناامید 1395/10/15 - 05:40
جالب بود
همه ایران سرای من است...
فردوسی توسی سراینذه شاهنامه کهن دوستت دارم
پاسخ + +3 -3 --
سلیمانی 1395/10/15 - 09:09
از این گذشته 200 هزار سازمان و موسسه بر خلاف قانون در دولت‌های گذشته ایجاد شدند.
سلام.
این جمله نماینده رشت یک مقدار باورنکردنی ودروغ بنظرمی رسد در این که همه ی دولت ها از اول تا حالا خرابکاریشان بیش از خدمات شان بوده شکی نیست ولی200هزارسازمان وموسسه درکل اسیاهم وجود نداره شاید این نماینده اشتباه کرده یا تعادل نداشته موقع بیان این جمله.
پاسخ + +4 -5 --
احمد 1395/10/15 - 14:47
جناب پورسلیمان عزیز؛
اولا- چرا حالا که یک معلم به دکتر حاجی بابایی عرض ارادت کرده، حضرتعالی بخل و حسادت می ورزید؟
ثانیا - چرا هیچ معلمی به "فانی" عرض ارادت نمی کند؟
ثالثا- چرا درست در زمانی که دکتر حاجی بابایی در قالب "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" وارد مرحله ی جدیدی از حیات سیاسی خود شده است، احتمالا حضرتعالی و سایر دوستانتان فایل ایشان را دوباره گشوده و به یاد "نقد منصفانه" و قیاس مملکت ما با افغانستان افتادید!؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1395/10/15 - 15:05
سلام
آقای احمد

بنده از ابراز محبت فردی به فردی دیگر ناراحت نمی شوم اما از این که کسی به خاطر حیات سیاسی خودش و جناحش آموزش و پرورش و معلمان را بازیچه خود قرار دهد تحمل نمی کنم !

ضمنا من خیلی به حیات سیاسی آدم ها کاری ندارم و بر اساس موضوعات روز آموزش و پرورش و منافع و مصالح آن و معلمان و نیز آخرین جهت گیری های آن ها نظرات خود را مکتوب می کنم .

بحث " استخدام " و " ورود نیرو " به آموزش و پرروش مهم و راهبردی است و نباید تحت نظر افراد و سلایق سیاسی وزیر و گروه ها باشند .

تاکید کرده ام که باید ساز و و کار علمی پیدا کند .

متاسفانه بنده مثل شما سیاسی و تیزبین نیستم !

عملکرد فانی را هم تاکنون نقد کرده و خواهم کرد .

صدای معلم مستقل است و در هیچ فرد و یا گروهی ذوب و استحاله نیست .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/10/15 - 17:47
جناب پورسلیمان عزیز برخی افراد، دارای خصلت فرهمندی هستند :
فَرَهْمَندی، محبوبیت ذاتی یا کاریزما (به یونانی: χάρισμα یا «خاریسما») در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. جاذبه‌ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.
مانند خصلت کاریزماتیک حضرت امام (ره ) در پیروزی و راهبری انقلاب اسلامی یا گاندی در رهایی ملت هند از زیر یوغ استعمارگر پیر و...
ملل جهان بالخصوص ما ایرانیان اصولا قهرمان گرا هستیم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1395/10/15 - 21:15
سلام
آقای احمد

در حل مشکلات اجتماعی باید قانون گرایی حاکم باشد .

انسان های قانون گرا می توانند چهره های کاریزماتیک هم باشند .

بنده به این گزینه شما اعتقادی ندارم .

اگر آقای حاجی بابایی از نظر شما کاریزماتیک هستند چرا نتوانست کسری بودجه آموزش و پرورش را صفر کند ؟

چرا در همین مجلس زمانی که ماده 34 از لایحه برنامه ششم توسعه حذف شد اعتراضی نکردند ؟

ماجرای سکه هایی که ایشان در دولت احمدی نژاد گرفت ....
ماجرای کودکان شین آبادی ...
نحوه پاسخ دادن ایشان به خبرنگاران ...
تشکیل پرونده برای فعالان صنفی و تشکل ها ...
و...

پیشنهاد من این است که یک بار گفت و گو صدای معلم و حاجی بابایی را در همین رسانه با دقت مطالعه کنید .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 -4 --
ناشناس 1395/10/15 - 16:20
پورسلی جون 48درصدآموزش وپرورش بالای26سال سابقه دارند.یعنی اینکه تا4سال بعدسالی 100هزارگرفته بشه بازکمبودوجودداره.پس جیگرتوزیادجوش نزن.جایی برسه که همین بی سوادهاهم آپ روتحویل نگیرن.بعداینکه حاجی بابایی جون روباهیشکی مقایسه نکن.تک بود.مردبود.الکی طرف سناتورنشده.توهمین مجلس زپرتی هم حاجی شاخه.حاجی ازآدمهایی ست که هرچی بدش روهم بگی طرفداراش بیشترمیشن.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1395/10/15 - 16:27
سلام
دوست عزیز ناشناس

بنده هم قبول دارم که آموزش و پرورش کمبود نیرو داشته و این کمبود در 5 سال آینده تشدید خواهد شد .

مهم این است که افراد از کیسه آموزش و پرورش برای خودشان محبوبیت نخرند !

البته شما جایی را ندیده اید !

در حال حاضر ، بیش از 10000 نیروی خدماتی با مدرک لیسانس و فوق لیسانس در آموزش و پرورش وجود دارند !

پس کار کردن در این وزارتخانه آن گونه که شما فکر می کنید بی کلاس نیست !

مهم این است که افراد بی سواد ، لمپن و منفعت محور در قالب معلم وارد آموزش و پرورش و در کسوت معلم وارد نشوند !

نیاز جامعه و آموزش و پرورش ما " معلم حرفه ای " است .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 0 --
ناشناس. 1395/10/15 - 18:01
دوستان کاش دراموزش وپرورش مدیرانی زبده واهل نقدشفاف ومنصفانه همچون اقای پورسلیمانی وحاج بابایی که کاردان هستندزیادبودند وکارها دست اینان بودمطمین باشید وضع بهتربوداول معیشتی وبعد...ولی متا سفانه ...
پاسخ + 0 0 --
بی پارتی 1395/10/15 - 23:02
از کاردانی حاج بابایی و باندش در استان من چندین نفر یک شبه استخدام و قدرت را دست گرفته اند
با مشکل اخلاقی و گزینشی و ...
دانش اموز سال 79 خودم در هنرستان سال 90در شهرستان بانه استخدام و سال اول کاریش کارمند اداره آ.پ بانه شده بود ودر سرویس کنار دست خودم مینشست و میگفت کارمند شدم خانم شما باید بری روستا با 12 سال سابقه با لیسانس دانشگاه ازاد شهرستان سقز نه دانشگاه انچنانمعتبری و نه .....
ان یکی ... فلان مسئول . حراست اداره و مسئول گزینش اداره بانه محافظ ایشان بودن ووووونامه ارسالی اینجانب به سایت صدای معلم موجود است
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/10/16 - 10:19
یاحسین.حاج باباازاشتباهات داشت وداره.حدود60درصدازبقیه بهترفکروعمل میکرد.مگراینکه برویم آدم کاردرست واهل عمل پارتی وامثالهم نباشه ازبمبیی وکابل وخلیج گینه دنبال بگردیم بیاوریم.یا ازدوستان صندوق ذخیره،..خواستیم به اونجا ها نرویم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور