صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی جدی

"تامل و نقدی بر ماده ۱۰۶ منشور حقوق شهروندی"

چرا اسمی از جامعه میلیونی معلمان به صراحت نامی برده نشده است/ الفبای فرهنگ نقد و فنون نقادی و اظهار نظرها و آموزش اهداف متعالی و مزایای تشکل های علمی و صنفی و سیاسی و اجتماعی را باید همین اساتید فرهیخته و دانشجویان گرامی توسط همین معلمان و در همین مدارس آموزش ببینند زیرا از دبستان تا پایان دوره متوسطه شکل گیری شخصیت ها تقریبا تکمیل و خلاقیت ها و استعدادها تقریبا شکوفا شده است/ معلمی که حق اظهار نظر و نقد و حق پایه گذاری تشکل و کانون های صنفی نداشته باشد چگونه به دانش آموزان از مزایای نقد و اظهار نظر حرفی بزند و با چه انگیزه ای فنون نقادی و اظهار نظرها و سایر فرهنگ ها آموزش دهند ...

منشور حقوق شهروندی و جایگاه فرهنگیان و معلمان   مطابق مفاد ماده ۱۰۶ منشور ؛ جوامع علمی، حوزوی، دانشگاهی از آزادی و استقلال علمی برخوردارند . اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و حوزه ها حق اظهار نظر و پایه گذاری تشکل های صنفی و سیاسی و اجتماعی و علمی را دارند و هیچ کس حق ندارد استادان و طلاب و دانشجویان را از داشتن چنین حقی محروم و یا مورد مواخذه قرار دهد و یا از تدریس و تحصیل‌ باز دارند .

این یک اصل بسیار امید بخش برای جامعه دانشگاهی و حوزوی و مراکز علمی و سازنده برای شکوفایی جامعه است که در جای خود ستودنی است ولی از یک زاویه این ماده قابل نقد است و ضعف هایی دارد که امید است قبل از طی شدن فرآیند قانونی شدنش توسط تدوین کنندگان و قانون گذاران ، هوشمندانه اصلاح گردد .

در این ماده به صراحت از اساتید دانشگاه ها و حوزه ها و طلاب و دانشجویان اسمی به میان آمده است . سوالی که برای افکار عمومی به ویژه جامعه میلیونی معلمان در خصوص این ماده منشور مطرح است این است:
۱- چرا اسمی از جامعه میلیونی معلمان به صراحت نامی برده نشده است؟
۲- تعداد معلمان و تعداد دانش آموزان بیش از ده ها برابر اساتید و دانشجویان و...هستند چرا در این ماده منشور نادیده گرفته شده اند؟
۳- الفبای فرهنگ نقد و فنون نقادی و اظهار نظرها و آموزش اهداف متعالی و مزایای تشکل های علمی و صنفی و سیاسی و اجتماعی را باید همین اساتید فرهیخته و دانشجویان گرامی توسط همین معلمان و در همین مدارس آموزش ببینند زیرا از دبستان تا پایان دوره متوسطه شکل گیری شخصیت ها تقریبا تکمیل و خلاقیت ها و استعدادها تقریبا شکوفا شده است .
۴- مگر جامعه معلمان در طول چندین دهه گذشته به خاطر اظهار نظرها و پایه گذاری تشکل ها و کانون های صنفی و فعالیت در آن ها کمتر تاوان داده اند؟ آیا چندین نفر از معلمان در سالیان گذشته به خاطر اظهار نظر و اعتراض به نابرابری ها از شغل شان اخراج و چندین نفر بازنشست اجباری و چندین نفر محروم از تدریس و یا تبعید نشده اند؟
۵- جامعه معلمان در طول تاریخ مگر جز اجرای عدالت و برابری و از بین بردن تبعیض ها و نابرابری ها و بی عدالتی ها، خواسته دیگری داشته اند که این همه نامهربانی دیده اند؟
۶- معلمی که حق اظهار نظر و نقد و حق پایه گذاری تشکل و کانون های صنفی نداشته باشد چگونه به دانش آموزان از مزایای نقد و اظهار نظر حرفی بزند و با چه انگیزه ای فنون نقادی و اظهار نظرها و سایر فرهنگ ها آموزش دهند؟
۷- منشور حقوق شهروندی برای اجرایی شدن در جامعه و برای این که به عنوان یک رسالت برای آحاد جامعه تلقی گردد نیازمند آگاهی شهروندان از مفاد و بندها و محتوا و اهداف آن و همچنین نیاز به فرهنگ سازی و آموزش مفاد آن در کلاس های درس دارد ؛ وقتی نقش و امنیت و جایگاه جامعه معلمان در ماده ۱۰۶ منشور نادیده گرفته شده است با چه انگیزه و امیدی مفاهیم و مفاد این منشور را هنرمندانه و خردمندانه آموزش دهند؟
البته لازم به ذکر است ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی با هوش و درایت شان قبل از فرآیند قانونی شدن این منشور را رونمایی نمود تا آحاد جامعه از مفاد و بندها و مواد آن آشنایی مختصری داشته باشند و توسط صاحب نظران و نخبگان و حقوق دانان و اساتید و فرهنگ سازان مورد نقد و ارزیابی قرار بگیرد تا نقاط ضعف و ابهام آمیز این منشور نمایان و در مسیر فرآیند قانونی شدن اصلاح گردد .
انتظار جامعه معلمان فرهیخته از دست اندرکاران و قانون گذاران این است در طی فرآیند قانونی کردن این منشور این ضعف را برطرف نمایند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 11 دی 1395 ساعت 21:35 خوانده شده: 548 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ایران 1395/10/11 - 21:56
حق شهروندی معلم انتخاب مدیر شایسته برای مدرسه ای که درآن تدریس میکند.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1395/10/11 - 22:01
با سلام از آن جایی که قشر معلمان سالم ترین قشر در جامعه هستند و نجومی بگیران و مقام پرستان و مال اندوزان طاقت بهتر از خود را ندارند از هر ابزاری برای تحقیر و ضربه زدن به این قشر زحمتکش استفاده میکنند فقط موقع انتخابات کمی رفتارشان تغییر میکند و معلمان هم ماشاالله کم نمی گذارند و با تمام قوا در انتخاب این افراد مایه میگذارند
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1395/10/11 - 22:27
با سلام باید در هر مدرسه شورای معلمان تشکیل شود و آنها مدیر مدرسه را به مدت دو سال انتخاب کنند و بر کار مدیر نظارت داشته باشند و مدیر را ارزشیابی کنند هرچند با این رئیس روسای نخبه که ما داریم جزئی از محالات است.....
پاسخ + +8 0 --
نماینده 1395/10/11 - 22:32
دریافتی یک معلم

۱ دوم پرستاره

۱ سوم بانکیه

۱ پنجم تامین اجتماعی و مخابراته و دارایی و اداره گاز و برق آب و فولاده

۱ دهم نفتیه

۱ صدم پزشکیه

۱ هزارم ...
پاسخ + +3 0 --
امید 1395/10/11 - 23:35
ای بابا ازقدیم گفتن از چشم کور اشکی در نمیاد من موندم با این همه اجحافی که به معلم جماعت کردن چقدر پررو و قدر ناشناسند وعده ما درادیبهشت 96 برای ایجاد تغییر وتحول اساسی .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/10/14 - 17:16
متاسفانه بازم می بینیم در اردیبهشت96 معلمانی رو که بخاطر یه ورق تقدیر نامه بی ارزش،یا دو قران پول بازم گول میخورن و فعالانه در مراحل اجرایی انتخابات شرکت میکنند،و بازم توی همون قسمت هم تحقیر میشوند و بازم نمی فهمند.
اصلا من موندم که چرا بعضی‌ها راضی به این همه حقارت میشن
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1395/10/12 - 13:04
تو این مملکت معلمی و شغل معلمی یک نوع اشتباه.
ما اشتباه شدیم و بس.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور