صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حجت الاسلام محمد ادریسی

فقر را باید کشت

جامعه شناسی فقر از نظر علمای دین  خنده برهر درد بی درمان دواست جز فقر و درباره علل و آثار آن و اینکه فقر چیست و چگونه می توان با آن مبارزه کرد حرف ها زده اند و شنیدیم و کتاب ها و مقاله ها نوشتند و خواندیم و فیلم هایی سینمایی و سریال و مستند و با کارها  آمارها ساختند و دیدیم اما دراین میان باز بین آنچه که هست و آنچه که نباید باشد فاصله بسیار است.
در ميان غرّش ناجوانمردانه‌ي شيطان‌صفتان با تحریم ها و خوش‌رقصي ظالمان با تهدید ها و رياكاري مقدّس‌نمايان با حقوق های ناعادلانه ،آرام به كناري نشستن و تسبيح چرخاندن و دست روي دست گذاشتن يا دست به سينه ايستادن و نظاره‌گر بودن و فرياد اين‌كه چرا عدالت نيست سر دادن، هرگز انساني نيست.
روزي را كه انسان براي گسترش عدالت قدمي بر‌ندارد، نبايد آن روز را در حساب ايام عمر خود به ‌شمار آورد.
فقر اگر مرد بود دولت مردان گذشته و امروز او را می کشتند. اما واقعیت این است ، آنان که سیلی خورده ی فقر نیستند یا سکوت معنا داری دارند و یا خود را تبرئه می دانند و یا بهانه می آورند و می گویند زورمان به فقر نمی رسد یا توجیه می کنند اما کسانی هستند که بی انتظار تشکر و سپاس زير بار گره گشایی از کارهای فقرا می روند گویی این گونه می اندیشند کسی غیر از آنها نیست که با فقر مبارزه کند .
یاد آوری این سخن رهبر انقلاب (حفظه الله) به خدمت گزاران نظامی که خون بهای شهداست ضروری است که :
مسئولان کشور چه در قوه مجریه، چه در قوه قضائیه و چه در قوه مقننه باید با فقر و فساد و تبعیض در این مملکت مبارزه کنند. اگر بخواهند وضع امنیت کشور را، وضع معیشت مردم را، وضع عزت بین المللی را تأمین کنند، راهش مبارزه با همین هاست.
در حکومت اسلامی هر نعمتى مسؤوليتى‏ دارد و نمی توان در نعمت ها، بى‏ تفاوت بود و یا از مشکلات اطرافیان درجامعه فرار کرد که اسلام مذهب ذلت و فقر نیست بلکه اسلام مذهب تکافل است و اسلام مذهب تعاون است و اسلام مذهب عهده داری ایثار و انفاق است ، و ثروتی که کارگشا نباشد عزت آور نیست البته فقر تنها فقر اقتصادی نیست .
بسوزد ريشه ی آن تفکری که می گوید اسلام مذهب‏ فقر و ذلت است و جرم اين عقب افتادگى ظاهری را به مذهب بسته‏اند، این را می گویند تا خودشان همچنان تنها در مسیر اقتصاد برتر بتازند و بی رقیب اول باشند یا ما از آنها عقب بمانیم تا منافعشان از وابستگی ما به آنها بیشتر شود در حالى كه تمام سخن اسلام برای مسلمان این است كه هیچ وقت سستى و كوتاهى نكنيد و بر گذشته اندوه نداشته باشيد، برترى براى شماست و این شعارنیست بلکه سخن خداست.
آن‏جا كه غیر مسلمان ها و غیر ایرانی ها ، مى ‏توانند به پیشرفت های اقتصادی و تسخیر بازار های جهانی برسند و با يكديگر براى خوردن و چپاول سرمایه های ما و واردات اجناس خود به کشور ما، پيمان ببندند، شرم ‏آور است كه ما نتوانيم با خودمان برای تولید ثروت پایدار اشتغال زا و امنیت بیشتر آرامش آفرین و رفاه کارگران میهن خویش و فرزندان شان پیمان نبنیدم و بازار خود را کنترل نکنیم و جز کالای خودی را مصرف نکنیم و ما یحتاج خود را خودمان نسازيم و نباید با مصرف کالا های دیگری خود زنی کنیم .
هم پیمانی برای امروز و فردایی بهتر ضروری است که عزت و مصلحت و کاملاً انسانی است و لازم است نخست در خانواده ها به پیشنهاد مدیر خانه که غالباً زن است و درک اقتصادی بیشتری دارد به اتفاق برسد  سپس در کوچه ها و محله ها و بعد در شهرها و بعد از آن به صورت فراگیرتر صورت بگیرد.
امیرالمؤمنین علی علیه السلام چنین می فرماید: «ویرانی زمین، از تنگ دستی مردم زمین حاصل می شود»گویی حضرت، می خواهند ما بگویند: سرزمین شما آباد نخواهد شد و ویرانه خواهد ماند تا زمانی که فقر در آن هست که فقر را باید کُشت و با کریمان کارها دشوار نیست .
همین آدم ها و گروه های نژاد برتری و تکفیری و تروریستی که تنها خود را شایسته زندگی می دانند و در جهان بسیارند که خیلی از آنها رفتند و آنهایی که هستند و آنهایی که می آیند و از منفورترین ها در کتاب تاریخ بشریت می شوند اگر فکر خود را عوض می کردند و به جای حمام خون به راه انداختن، فقر را هرجا می دیدند با او مبارزه می کردند و نه آدم های فقیر بی دفاع را بی شک فرصت آن را داشتند که از محبوب ترین ها باشند.
حکایت ما حکایت آن شخصی است که گرفتار فقر بود به دوست ثروتمندش گفت : اگر کسی مرا بکشد برایم چه می کنی؟
آن ثروتمند بعد از تعارف ها و دور از جان های دوستانه گفت : خیالت راحت باشد که قاتل قصاص می شود و بهترین مراسم خاکسپاری با تمامی آداب و رسوم  را برگزار می کنم و نیازهای پدر و مادرت و زن و فرزندانت را برطرف می کنم و فلان و بهمان می کنم اما صد حیف دیگر نیستی که ببینی .
شخص فقیر بدون تعارف گفت: پس کمکم کن تا از فقرنمیرم چون خرج آن خیلی کم تر است.
اکنون سزاوار است از خودمان بپرسیم که لبخند و تأسف خوردن به سبک سازمان مللی ها بس نیست!؟
 آیا همان گونه که در مرگ ها و زلزله ها و سیل و آتش سوزی ها به تکاپو می افتیم و سرود چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار سر می دهیم و گوش فلک را کر می کنیم ؛ آیا آماده هستیم که برای از بین بردن فقر اقدامی و عملی داشته باشیم؟

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سه شنبه, 23 شهریور 1395 ساعت 15:53 خوانده شده: 8125 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 -1 --
با زنشسته 1395/06/23 - 16:42
لقای ادریسی عزیز ذو سال از بازنشستگیمان می گذرد عنوز از پاداش خبری نیست حقپق را هم که ثربانش بروند مسولین که به فکر اضافه کردتش نیستند فقر نا بازنشستگان فرهنگی را کشته است ما از بی کفنی زندهایم
پاسخ + 0 0 --
باز نَنِشسته! 1395/06/23 - 20:50
معلم عزیز، معلم گرامی، ای کسی که علم می آموزی، تو که خود را فرهنگی می دانی در کوچکترین چیزی که باید بدانی مانده ای و آن صحیح نوشتن است.

آخه غلط املایی داشتن تا چه حد؟! خودت فهمیدی چی نوشتی؟!
پاسخ + +12 -1 --
ناشناس 1395/06/23 - 17:28
بزرگانی مثل فانی و امثال ایشان, با حقوقهای چند ده میلیونی چگونه میتوانند حال من معلم رو درک کنند. خیلی از ارگانهای دولتی و شبه دولتی خودشان رو از امثال معلم جدا کرده اند. چند.برابر ما حقوق و.مزایا دارند. امتیازهای زیادی همچون خانه و زمین را دارند.
حال در کمال وقاهت من معلم رو توصیه به صبر و "اصطلاحا اقتصاد مقاومتی میکنند." یا برخی ما را توصیه به خوردن اشکنه و گاها یک وعده غذا میکنند.
حالا من دردم رو به کی بگم. به فانی و یا امثال فانی که شرافتی ندارند که بخواهند من را درک کنند.
فقط من و خانوادم دعا میکنم که تقاص ما رو از وجود این ...بگیرد. فعلا همین کار از دستم بر میاد. دعا به خدای جبار.
پاسخ + +15 -1 --
بازنشسته زیرخط یکسوم 1395/06/23 - 18:20
تا جیب گشادان دزد درحال غارتگریهای ( همه بالای هزارملیاردی) دراین کشورهست روزبه روزفقربیشتربرایران سایه می اندازد.
...
چرافتوای مباره با فسادومفسدان اقتصادی نمیدهید؟
مگرنه غارتگری وفسادموجب فقراست؟
بعلیه عاملان فقر ففتوا بده
نه شعار
مثل فتوای الیوم استعمال...مرحوم کرمانی.
الیوم هرگونه فسادمالی بای نحوکان حرام ودرحکم محاربه باامام زمان است.
بااین صراحت بگو...
پاسخ + +13 -1 --
معلم 1395/06/23 - 18:34
وقتی معلم مسافرکشی میکند وقتی معلم سرپناه ندارد وقتی معلم نمیتونه هزینه‌ی آب‌وبرق‌وتلفن حتمی که در رابطه با کارش هست بپردازد وقتی معلم نگاهش به زمان پرداخت یارانه است وقتی معلم چشم‌انتظار احترام بمانند یک گداست وقتی معلم رنگ رخسارش نشان شرمندگی عیال بر آن عیان است وقتی معلم ده روز بیشتر توان جوابگویی خانواده چهار نفره نیست وقتی معلم سالی یکبار توان به مسافرت بردن خانواده نیست وقتی معلم هر چند سال یکبار که به سفر نامیمون میرود و باید از خجالت به خاطر هتل آپ سرافکنده شود و.......................از نظر اسلام آیا اینها فقر نیست ؟
پاسخ + +11 -1 --
احمد 1395/06/23 - 18:49
فکر کنم اگر امروزه معلمی چه شاغل یا بازنشسته دچار
بیماری یا مشکل حادی دیگری گردد؛ متاسفانه به همین ورطه
فقری که فرمودید می غلطد!
فانی و ایضا شیرزاد عبداللهی: با اجرای "تره رتبه بندی"؛ 700%
نه ببخشید 70% درصد نه ببخشید 7% به "حق وق! " معلمان
اضاف شده!
پاسخ + +9 -7 --
معلم زحمتکش 1395/06/23 - 19:01
... درحال حاضر سیاست براین پاشنه میچرخد که فقیر را باید کشت نه فقررا!!!!؟
پاسخ + +8 -14 --
امیر 1395/06/23 - 20:40
فقررابایدکشت یاعوامل ایجادفقررا؟؟
پاسخ + +25 0 --
ناشناس 1395/06/23 - 20:52
متن خوب و قابل تاملی بود.
پاسخ + 0 -15 --
ناشناس 1395/06/23 - 23:08
اگر دوسنانت بگذارند فقر خواهد مرد.!
پاسخ + 0 0 --
یک پدر 1395/06/24 - 11:31
حقوق طلبه ها ربع ربع ...حقوق معلم ها هم نیست حالا یه نفر هم که میاد نقد جدی کنه شما نیش و کنایه بزنید
اگر درباره اش حرف نزنند میگن چرا ساکت هستند
کسی که در دایره و گردونه باشه و اهل رفیق بازی اینجوری نقد نمی کنه دوست عزیز
پاسخ + +11 0 --
با زنشسته 1395/06/23 - 23:23
صدای معلم غلط املایی نیست از شدت عصبانیت تند تند نوشتم انشالله هیچکس به درد ما بازنشستگان فرهنگی دچار نشود درد ما از فقر بدتر است هیچ سیری از دل گشنه ای خبر ندارد بعد از یکسال و چند ماه امشب وعده دادن پاداش را هم نداند حالا شما به نوشتن گیر میدین,
پاسخ + +12 0 --
اسد 1395/06/24 - 04:27
فقر را در پستوی خانه نهان باید کرد
پاسخ + +13 0 --
اسد 1395/06/24 - 04:27
فقر را در پستوی خانه نهان باید کرد
پاسخ + +11 0 --
بازنشسته 64 1395/06/24 - 13:21
فرق راباید کشت تبعیض ،بیدادگری وکشنده جان هاست ازفقرنخواهیم مرد.نابرابری وبی عدالتی درحکومت دینی این قدر آشکارجای تعجب وتاسفه.هرروزبی شرمانه باوعده های دروغین پاداش مارابه عقب می اندازن.اگه دین نداریدآزاده باشید.
پاسخ + +7 -2 --
معلم ناراضی 1395/06/24 - 15:26
سلام والا مقام ووالا مقامهای چون شما که کشور در انگشت شما می چرخد ایا فقر راباید کشت چون هم معنی ازبین بردن می دهد وهم معنی کاشت منظور شکوفایی ورشد ان که الحمدالله....
پاسخ + +6 -2 --
ناشناس 1395/06/24 - 22:44
ماشالا ثروت های این کشور انقدر زیاده که اگه تا صد سال دیگه هر سال آقایون هزار میلیارد تومان هم اختلاس و دزدی کنند باز تموم نمیشه.!
پاسخ + +11 0 --
حسن مجید از اردبیل 1395/06/24 - 22:47
(( فقر را باید کشت )) جناب محمد ادریسی قبل از اینکه
نوشته ات را بخوانم در جامعه عده ای در دست فقر اسیرند مانند گنجشکی در چنگال شاهینی!
رهایی گنجشک بال و پر شکسته از چنگال شاهین قابل تصور است؟ در حالی که یاس نیروی درونی او را به چنبر گرفته است
پاسخ + 0 0 --
همکار 1395/06/25 - 00:07
نوشته رو بخونی نظرت عوض میشه می شود برادر من اگر
هم پیمانی باشه اون هم به مدریت زن ها البته زن ها مدیرخوبی نیستند که نیستند
پاسخ + +3 -17 --
کهنه باز نشسته 1395/06/24 - 22:52
طفلک؛دیر اومدی
پاسخ + +10 0 --
محسن 1395/06/24 - 23:42
با سلام خدمت دوستان
بنده تنها چیزی که از این آموزش و پرورش یاد گرفتم و متاسفانه هنوز به کار نگرفته ام حقه بازی و دروغگویی و قبیله گرایی مدیر کل و مسئولین اداره کل آموزش و پرورش لرستان است آقای کریمی فر طبق آمار در طی یک سال شصت و دو نفر از اهالی کوهدشت رو از مناطق دیگر لرستان به کوهدشت انتقال داده اما در مورد نیروهای غیر کوهدشتی چنان سخت گیری انجام می شود که بعضی از نیروها بالای ده سال است که در مناطق دوردست مشغول خدمت می باشند بنده یکی از سینه سوخته های اصلاحات هستم اما به دلیل سوق دادن اصلاحات به قبیله گرایی بر خودم لعنت فرستادم دفعه ای دیگه از اصلاح طلبی دفاع کنم یا در امر انتخابات کوچکترین دخالتی داشته باشم
پاسخ + +11 0 --
محمد باقر 1395/06/25 - 11:16
فقط فقر مالی را یا فقر اخلاقی وفقر تربیتی و فقر عالم محوری وفقر حرمت و تکریم معلم و فقر گفتمان توام باعمل عدالت محور ی را و فقر شرف و عزت و بزرگمنشی و فقر ارزشها و فقر معرفت شناختی و فقر انسان شناختی و فقر ...........؟؟؟؟؟؟ تا کی نگاه ما فقط به متعینات باید باشد .25 سال خدمت ارشد فلسفه ت ت مستاجر ولی درد دل من این قبیل فقرهاست که در اموزش و پرورش دارد اوج می گیرد و در کادر اداری و مسئولین به اوج رسیده است.
پاسخ + +10 0 --
فرهنگی مفلوک 1395/06/26 - 13:53
چه کسی میتواند فقری رابکشد که مسولین زایش آن هستند فقر که خود به خود بوجود نمی آید فق راآن کسانی بوجود آورده اند که من وشماها رانردبان ترقی خویش کرده اندحالاچگونه به این راحتی اجازه میدهند که عده ی دیگری جایشان رابگیرد دم ازدین محوری اجرای عدالت مبارزه باتبعیض زیاد زده میشود ولی عامل اصلی دین گریزی بی عدالتی وتبعیض وشکاف طبقاتی خود مسولین بی دین وبی ایمان هستند دروع پشت دروغ یعنی جوری شده که اگردروغ نگویند باید تعجب کنیم یکسال یعنی 365روز..........ساعت......دقیقه.......ثانیه میشود که ماچشم انتظار پاداش نگاه داشته اندفقط خدا به راست مانده وازاو عاجزانه می خواهیم که حق مارااز مسولین بی مسولیت بگیرد
پاسخ + +5 0 --
مجیدی 1395/09/01 - 15:12
فقیری به ثروتمندی گفت:
کجا تشریف می‌برید؟

ثروتمند گفت: قدم میزنم تا اشتها
پیدا کنم! تو کجا میروی؟

فقیر گفت: من اشتها دارم...
قدم میزنم تا غذا پیدا کنم!!!
پاسخ + +4 0 --
خبرنگار 1395/10/29 - 23:23
امام روح الله: "خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از #محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند.
معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیرالمؤمنین و ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام سازگار نیست"

صحیفه امام، جلد 20، صفحه 341
پاسخ + +3 0 --
مطهری 1395/12/06 - 15:38
هدف اسلام این است که فقر ریشه‌ کن شود، نه این که فقر باشد و اغنیا فقرا را سیر کنند.
#عدالت #فقر
پاسخ + +1 0 --
همراه 1396/04/17 - 14:11
مناجات معلمی به نام چمران: خدایا! تو را شکر می کنم که با فقر آشنایم کردی تا رنج گرسنگان را بفهمم و فشار درونی نیازمندان را درک کنم!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور