صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

جواد بابازاده ( رها )/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

هفت خوان پاسخ گویی در معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ... آقای وزیر ! این جا نیاز به خانه تکانی دارد !

ابتدا یک خانم با صدا و لحن غیر رسمی گوشی را بر می دارد و با سردی پس از شنیدن سوالم به بخش مربوطه وصل می کند/ مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : نه فعلا هیچ چیز مشخص نیست ببینیم در آینده چه می شود/ اصلا به شما چه ؟ شما برو بخشنامه های مناطق خودت رو دنبال کن/ به شما ربطی نداره ! اصلا شما چه کاره اید که سوال می کنید/ تلفن را قطع می کند و صدای بوق گوشی در گوشم می پیچد/ مگر جواب یک سوال کوتاه را دادن چه هزینه و سختی دارد که فرد با لحن و صدایی که بی شباهت به فریاد نیست از پشت تلفن این گونه با من سخن می گوید/ همواره به تعامل بین مسئولین ستادی و اهالی رسانه و بدنه معلمان و تشکل ها معتقد بوده و هستم/ متاسفانه تعامل توام با احترام یکی از حلقه های گم شده این حوزه است / بی اعتمادی و رنجش در بین اهالی رسانه و افکار عمومی معلمان بیشتر شود/ در سیستم سیاسی و فرهنگی ما عنصر پاسخ گویی و احترام به افکار عمومی و رسانه ها بسیار کمرنگ و شعاری و بستگی به شرایط دارد و قاعدتا این امر در حوزه آموزش و پرورش نیز نمود  بیشتر دارد/ بیشتر مدیران ارشد تا مدیران پایینی و مردم عادی، رسانه و روزنامه نگاری را مفید و خوب می دانند که باب دل آنها و هم راستا با منافع آن ها عمل کند / وقتی رسانه ها در جایگاه پرسش گر یا منتقد ظاهر می شوند به هر بهانه سعی در کاستن ارزش کاری وی هستند

انتقاد از عملکرد بطحایی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش  به تازگی بخشنامه ای مربوط به یکی از نواحی یزد با عنوان " اعمال نمره ارزشیابی سالانه در رتبه بندی حرفه ای معلمان " در فضاهای مجازی منتشر شده است؛ ( این جا )  بر اساس مفاد این بخشنامه  : چنان چه نمره ارزشیابی همکاری که قبلا مشمول رتبه های مختلف گردیده کم تر از اعدادی گردد رتبه شغلی حرفه ای وی تنزل می یابد !

مشاهده این خبر و بخشنامه موجی از سوال و نگرانی را در بین همکاران برانگیخت چندین و چند نفر به صورت شفاهی و مجازی در مورد آن سوال کردند؛ برای اطلاع از صحت و سقم بخشنامه از چندین کارشناس و مسئول میانی و شهرستانی در موردش سوال کردم ولی کسی اطلاع دقیقی نداشت .

به تلفن سید محمد بطحایی زنگ زدم ایشان در جلسه بودند و فردی دیگری از دفترشان که تلفن را پاسخ می دادند پس از شنیدن سوالم؛ با احترام شماره ی امور اداری را دادند تا از آن جا جویا شوم .

با شماره مورد نظر تماس می گیرم، ابتدا یک خانم با صدا و لحن غیر رسمی گوشی را بر می دارد و با سردی پس از شنیدن سوالم به بخش مربوطه وصل می کند!

برای اطلاع خوانندگان مکالمه خودم را با این آقا که ظاهرا در بخش پاسخ گویی امور اداری مشغول به کار هستند می آورم :


*سلام . خسته نباشید .

مسئول پاسخ گویی امور اداری وزارت خانه : بفرما .

 

* خسته نباشید . می خواستم در مورد صحت بخشنامه ای که در گروه های مختلف در خصوص تاثیر ارزشیابی در ارتقاء یا تنزل رتبه های شغلی معلمان منتشر شده است از شما سوال کنم . آیا این بخشنامه صحت دارد ؟

مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : کدوم بخشنامه ؟


*  اخیرا در فضای مجازی بخشنامه ای از استان یزد منتشر شده است که در صورت عدم کسب نمرات خاصی در ارزشیابی رتبه ی شغلی معلمان تنزل می یابد ؟

مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : نه فعلا هیچ چیز مشخص نیست ببینیم در آینده چه می شود !

 

* پس شما وجود و صحت این بخشنامه را رد می فرمایید ؟

مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : اصلا به شما چه ؟ شما برو بخشنامه های مناطق خودت رو دنبال کن !

 

* آقا من در صحت بخشنامه سوال کردم این جواب یعنی چه ؟

مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : به شما ربطی نداره ! اصلا شما چه کاره اید که سوال می کنید ؟

 

*  من به عنوان فردی رسانه ای از طرف رسانه ها تماس گرفتم تا جواب معلمان را بدهیم .

مسئول پاسخ گویی وزارت خانه : رسانه ای ! با روابط عمومی هماهنگ کن !


 
*  یعنی برای جواب یک سوال اداری باید با آقایان جدایی یا پاپایی هماهنگ کنیم ؟ آقا این چه طرز برخورد است ؟

تلفن را قطع می کند و صدای بوق گوشی در گوشم می پیچد ...

 

با خود می پرسم ، مگر جواب یک سوال کوتاه را دادن چه هزینه و سختی دارد که فرد با لحن و صدایی که بی شباهت به فریاد نیست از پشت تلفن این گونه با من سخن می گوید ؟

همواره به تعامل بین مسئولین ستادی و اهالی رسانه و بدنه معلمان و تشکل ها معتقد بوده و هستم و بر این باورم همه این ها اجزایی از یک پیکر هستند که با تعامل و همکاری می توانند موجب پیشرفت و تحرک در پیکر سنگین آموزش و پرورش شوند ولی متاسفانه تعامل توام با احترام یکی از حلقه های گم شده این حوزه است ! و در این بین نوع تعامل سلیقه ای و دوگانه ( بهره گیری و بی احترامی ) برخی از مدیران و اهالی این حوزه با رسانه ها و اهالی رسانه موجب شده تا بی اعتمادی و رنجش در بین اهالی رسانه و افکار عمومی معلمان بیشتر شود .

متاسفانه در سیستم سیاسی و فرهنگی ما عنصر پاسخ گویی و احترام به افکار عمومی و رسانه ها بسیار کمرنگ و شعاری و بستگی به شرایط دارد و قاعدتا این امر در حوزه آموزش و پرورش نیز نمود  بیشتر دارد و از بیشتر مدیران ارشد تا مدیران پایینی و مردم عادی، رسانه و روزنامه نگاری را مفید و خوب می دانند که باب دل آنها و هم راستا با منافع آن ها عمل کند !

وقتی رسانه ها در جایگاه پرسش گر یا منتقد ظاهر می شوند به هر بهانه سعی در کاستن ارزش کاری وی هستند !

امیدوارم روزی برسد که مسئولین و منتقدین رابطه ای دوستانه تر توام با احترام را تجربه کنند و در جهت احترام به مخاطبین و ارباب رجوع هیچ کس خود را بی نیاز از نقد و پاسخ گویی نداند !

دوشنبه, 15 شهریور 1395 ساعت 23:05 خوانده شده: 1015 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
دبیر 1395/06/15 - 23:45
با سلام و تشکر از جناب بابازاده.
مشابه همین اتفاق برای بنده هم افتاد....زمانی که جهت پیگیری یک مشکل با بازرسی وزارت خانه تماس گرفتم و خواهان پیگیری مساله شدم. رفتاری بسیار و همراه با خشونت و بی احترامی و در نهایت قطع گوشی و بی محلی...برای لحظاتی مات و مبهوت از این برخورد و جسارت و...آن شخص در حوزه بازرسی. برایم جالب است بفهمم در وزارتخانه چه خبر است؟؟ و چه تعلیمی به پرسنل وزارت داده میشود که چنین گستاخانه در پاسخ فرهنگیان رفتار میکنند...!!!؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
محسن 1395/06/16 - 02:25
این موارد هست . یعنی اصولا اگر شخصی که مشکلی برایش پیش آمده به جاهایی خارج از سازمان مراجعه کند و انها را تحت فشار قرار دهد و به اصطلاح به این سادگی از میدان به در نشود به مشکلش رسیدگی میکنند ولی اگر به همین پیگیری تلفنی ختم شود نتیجه ای جز آنچه نوشته شده است حاصل نمیشود .
پاسخ + 0 0 --
غلام سیگارکش 1395/06/16 - 08:21
تعلیم اصلا چی هست؟ خوردنیه؟ ها منظورتون کاه و یونجه بوده؟ بله داده میشود. اصطبلش بد نیست.
امضا یکی از وزارتخونه
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1395/06/16 - 09:00
دوست عزیز
آقای محسن
سلام

در مورد پی گیری مسائل شخصی فرمول شما ممکن است پاسخ گو باشد .

اما مسئولان باید یاد بگیرند که در برابر رسانه پاسخ گو باشند .

وظیفه و کارکرد رسانه انتقال و پی گیری مطالبات و ارائه بارخورد به مسئولان است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته مظلوم 94 1395/06/16 - 09:11
ضعف در ایمان و صداقت نتیجه ای جز دروغ و ظلم و تکبر و زیاده خواهی نیست وقتی با بی انصافی چشم روی بسیاری از واقعیت های می بندند و دروغ و دروغ و دروغ تحویل مردم می دهند نتیجه همین است.
کسانی که دروغ می گویند و حقایق را نمی پذیرند در واقع خود را فریب می دهند.
پاسخ + +6 0 --
معلم بازنشسته 1395/06/16 - 01:13
سالیان درازی است که ما می دانیم چه کسانی اداره همور را دارند
سما تازه فهمیدید
...,که اصلا فرهنگی براشون چند منه ,
انسانم ارزوست ,
پاسخ + +4 0 --
بازنشسته منتظرپاداش 1395/06/16 - 01:40
سلام همکاران عزیز.ناراحت نشویدایناتازه شروع کاره. خودشان دارندبادستشان کلیدقفل این دولت رامی بندنددرموردحق اسهم صندوق ذخیره ماوپاداش پایان خدمت ماآنقدردروغ سرهم کرده اندچیزی نموده خودپاداش بازنشستگی لب به سخن بگشایدوبگویدتقصیرمن چیه که شما ارزش منو هم پایمال کردیداما.جاداردازصدای معلم که همیشه نظرات وگلایه های مارادرج کرده وخبررسانی نموده تشکرنماییم پایداروزنده باشید.
پاسخ + +6 0 --
غلام سیگارکش 1395/06/16 - 05:11
عزیزم جواد جان این چه طرز برخورد است که با یک مدیر دارید؟ من شاهدم که اینها جز برای پاسخ دادن به سوال شما و احاد مردم جامعه قدمی برنمیدارند.البته اینها همیشه در یک نقطه ثابتند.هر وقت قدم برداشتند بیا و بگو اله و بله.همین برادر مسئول به شما گفته بفرما پس نمره تکریمش بیست میشود و بعد از شما خواسته که در رمز امور اداری وارد نشوید.این عزیز آنقدر موظف به حفظ اسرار نظام و مجموعه خودش است که اگر اسم عیالش را میپرسیدی راحت تر جواب میداد. پس نمره حفظ اسرار هم میشود بیست. نمره امیدش هم بیست است چون برنامه ندارد و میگوید ببینیم در آینده چه میشود.فرد امیدوار چقدر زیباست.نمره رسانه اش هم بیست است چون نعره میزند.
پاسخ + +8 -1 --
غلام سیگارکش 1395/06/16 - 05:11
جواد جان من بجای شما بودم همین صبح زود شال و کلاه میکردم میرفتم میدیدم این موجود چه شکلی است و تصویری از ایشان منتشر میکردم تا اهالی رسانه و بدنه معلمان و تشکل ها ببینند شما از چه موجود ... درخواست جواب کردید. اخر آدم عاقل مگر از هر دوابی میشود سوال پرسید؟البته شما حق دارید. فکر میکنید چرا خطبا و مردان خدا همواره در بیاناتشان مسئولین عزیز را از عذاب خدا میترسانند؟ چون میدانند آنها چیستند و چه کوفت هایی هستند.
پاسخ + +5 0 --
فرهنگي 1395/06/16 - 07:44
با سلام و احترام از اين نوع برخوردها در اكثر ادارات شاهد هستيم. و حتي بسيار بدتر و گستاخانه تر .
البته انتظار مي رود دستگاه آ. پ كه مسئول فرهنگ اين كشور است حداقل از اين نوع رفتارها نداشته باشد.
پاسخ + +2 -1 --
بهلول 1395/06/16 - 08:11
با تشکر از صدای معلم در پیگیری مطالبات
پاسخ + +2 0 --
بازنشسته مظلوم 94 1395/06/16 - 09:10
ضعف در ایمان و صداقت نتیجه ای جز دروغ و ظلم و تکبر و زیاده خواهی نیست وقتی با بی انصافی چشم روی بسیاری از واقعیت های می بندند و دروغ و دروغ و دروغ تحویل مردم می دهند نتیجه همین است.
کسانی که دروغ می گویند و حقایق را نمی پذیرند در واقع خود را فریب می دهند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1395/06/16 - 11:23
اقای صدای معلم پرداخت نکردن پاداش را پیگیری کنید زنگ زدهایم میگویند زمستان اخه چقد با اعصاب مردم باری میکنید ای ازخدا بیخبران دولت
پاسخ + +2 0 --
هاج و واج 1395/06/16 - 12:58
با با رها جون اینا جوابی ندارند که به شما وامثالهم بدهند همون جواب که گفت حالا ببینیم بعدا چی میشه درست بود شما اصرار بی مورد کردی برادر در این مملکت بی قانون شما انتظار چه جوابی داشتی
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی بیچاره 1395/06/16 - 15:40
سلام همکاران گرامی بنده به صراحت اعلام می کنم که غلط کردم و رشته دبیری را انتخاب کردم و الان 22 سال سابقه دارم قصد دارم از آموزش و پرورش انتقالی بگیرم به ارگانهای دیگر ایا این امکان وجود دارد لطفا راهنمایی نمایید.
پاسخ + 0 0 --
علام سیگار کش 1395/06/16 - 17:24
تو درسی داده ای و غلط نکرده ای انهایی غلط کره اند که معلم را به این روز انداخته اند.درد و بلای تو وغلام سیگار کش بخورد به سرشون
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1395/06/16 - 16:18
اگر پارتی داشته باشید ممکنه.
اول به ارگان مورد نظر درخواست بدید. از اونجا اعلام نیاز بگیرید. بقییه مراحل رو هم از طریق اداره کل و اداره دنبال کنید
البته بی پارتی بعیده موافقت بشه.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور