صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوار زاده / عضو شورای نویسندگان سخن معلم

یک دیالوگ اتوبوسی و یک نتیجه گیری !

منافع ملی و دیالوگ اتوبوسی روز سه شنبه چهاردهم بهمن 1393 در اتوبوس وقتي صندلي خالي که پيدا کردم ، شروع کردم به خواندن  روزنامه  ...

« سيد حسن خميني با اشاره به سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي :

 همه سر سفره مردم نشسته ايم.

حجت الاسلام سيد حسن خميني در ديدار با استاندار و مسئولان استان قم ، ... او در ادامه سخنان خود ، يکي از بزرگترين ويژگي هاي انقلاب اسلامي را از خود گذشتگي خواند و گفت : هيچ عاملي مانند " خدا "  نتوانست فرهنگ فرد گرايي و "منيت " را از بين ببرد و اگر نفي " منيت "  نبود حتمأ انقلاب ما پيروز نمي شد . او با اشاره به اين جمله امام که نگويد "من "  ، "من شيطان است . " گفت اگر نفي  " من " نبود ، هيچ حرکت اجتماعي به نتيجه نمي رسيد . البته مارکسيست ها خيلي تلاش داشتند تا  " من " را از انسان جدا کنند . اما هيچ عاملي مانند خدا نتوانست اين کار را انجام دهد .  ... اگر اين روحيه باشد توانمندي انقلاب باقي مي ماند .اما امروز بايد ببينيم اين روحيه چه مقدار وجود دارد ؟ چشمان خود را ببنديم و اين مسئله را بسنجيم ، اگر وجود دارد ، آن انديشه با همان توانمندي پيش مي رود .   ... او تأکيد کرد : اين انقلاب با همان تعبير   " همه با هم  "   امام محقق شد .   ... البته " منيت " را بزرگان مي گويند جز با ايجاد روحيه پاک در دل ها امکان ندارد ، بايد از خودمان شروع کنيم . ... او با بيان اينکه اخلاق ديروز و امروز ندارد و در همه جا و همه زمان ها بايد رعايت شود ، همه مصيبت ها از " منيت "  است ، ... 

سيد حسن خميني  به مسئولان استان قم ياد آور شد : جمهوري اسلامي ثمره خون شهدا و 1400سال تلاش شيعه در جهان است که بر دوبال معنويت گرايي و مردم سالاري استوار است و گوش هاي از آن در دست شما قرار دارد . شما درون مجموعه خود " من " را از بين ببريد و موضوعات را ملي ببينيد .  ... »

بنا به سفارش سيد حسن خميني ، به عنوان شهروند نه مسئول ، چشمانم را بستم به اميد آنکه از خودم شروع کنم و " منيت " را درحد توانم در وجودم سرکوب کنم . و موضوعات را ملي ببينم ، سخنان دو سرنشين ديگر اتوبوس توجه ام راجلب کرد .

اولي به دومي مي گفت ، راهپيمايي 22 بهمن امسال ، چون حمايت از تيم مذاکره هسته اي  را در بر دارد ، من مي خواهم امسال پس از چندين  سال ،بهi خاطر حمايت از تيم مذاکره هسته اي در يک عزم ملي ( در راهپيمايي 22 بهمن  ) شرکت کنم .

دومي وي را منع مي کرد و مي گفت ....

اولي پاسخ داد که پيروزي در مذاکرات هسته اي چپ و راست نمي شناسد بلکه پيروزي ملت ايران است و آن را با ملي شدن صنعت نفت مقايسه مي کرد  و مي گفت سود آن براي همه ملت ايران است . پس همه ملت و همه جناح ها بايد از آن حمايت کنند .

دومي مي گفت کاملأ درست مي فرماييد . اما ....

افکار بنده از مبارزه با " منيت "  و نگاه ملي به موضوعات به  سوي   "مذاکرات ديپلمات هاي ايراني با 1+5 " و ديالوگ آن دو  سرنشين اتوبوس ، هدايت شد . وقتي به خود آمدم که چند ايستگاه از مقصدم دور شده بودم .در اولين ايستگاه پياده شدم .

بازهم  ذهنم مشغول گفت و گوي آن دو بود سعي مي کردم رابطه اي بين اين ديالوگ و تيتر " همه سر سفره مردم نشسته ايم  " را بيابم که اتوبوس برگشتي ، آمد تا به کلي " منيت " و "مذاکرات هسته اي "  و ... را فراموش کنم  .

فرداي آن روز ( چهار شنبه  پانزدهم بهمن ) وقتي روزنامه خريدم به ياد گفت و گو و چالش  روز قبل افتادم ، لذا در لابه لاي صفحات روزنامه مباحثˏ مذاکرات هسته اي ، رابطه آن با مردم ، عزم ملي و ...  را جست و جو کردم  که مطالبˏ چند تيتر زير را مطالعه نمودم ، خلاصه آنها را با شما درميان مي گذارم .

« 1 .از تيم هسته اي بنا بر فرموده رهبري حمايت مي کنيم  - عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي اسد الله بادامچيان

عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي يکي از نقاط قوت دولت تدبير و اميد را اين دانست که در وضعيت موجود ، کشور را در دو سال اخير اداره کرده است . اسد الله بادامچيان در باره عملکرد دولت گفت :  " هر دولتي داراي يک سري نقاط قوت و يک سري نقاط ضعف است . نقاط قوت دولت تدبير و اميد اين است که  در وضعيت موجود ، کشور را در دو سال اخير اداره کرده زيرا اداره کشوري مانند ايران کار ساده و آساني نيست . "   قائم مقام حزب موتلفه اسلامي اظهار کرد :  "دومين نقطه قوت اين دولت اين است که در برخي زمينه ها  ازجمله بهداشت و درمان خدمات خوبي را آغاز کرده که اميدواريم بتواند آن را کامل کند زيرا اصل رايگان کردن و يارانه صحيح دادن به کساني که دچار مشکلات مختلف درماني از جمله بيماري هاي سخت هستند کار بسيار ارزشمند و شايسته اي است . " وي تصريح کرد : " اميدواريم دولت  از مشاوره صاحب نظران در اين زمينه بهره مند شود تا اين کار بتواند ادامه يابد . " 

 وي در بخش ديگري به مذاکرات هسته اي ايران اشاره کرد و گفت : " مذاکرات مسأله اي بسيار مهم است . اميدواريم دولت بتواند در اين زمينه موفق باشد .ظريف ، وزير امورخارجه ايران بر مبناي ديپلماسي عالي دنيا عمل کرد و ما از تيم هسته اي بنا بر فرموده رهبري حمايت مي کنيم و اين تيم را در زمان مذاکره تضعيف نمي کنيم البته رصد هوشمندانه مي کنيم واين تذکرات را به آنها مي دهيم .»


2 .« آرزوي ملت ايران موفقيت تيم مذاکره کننده است - از سخنگوي جبهه پيروان خط امام ( ره )  رهبري

سخنگوي جبهه پيروان خط امام ( ره ) و رهبري با بيان اينکه در مذاکرات هسته اي ، منافع ملي کشورمان اهميت دارد که در مذاکره ما با گروه 1+5 به آن توجه شده و تيم مذاکره کننده ما از حقوق بديهي نظام و مردم ايران دفاع مي کند ،  گفت :  آرزوي ملت ايران موفقيت تيم مذاکره کننده است .سيد کمال الدين ساجدي در باره ضرورت حمايت از تيم مذاکره کننده هسته اي ايران اظهار داشت : ديپلمات هاي ما کار نفس گيري در مذاکرات دارند و در مقابل پنج قدرت جهاني و آلمان قرار گرفته اند که به لحاظ ديپلماتيک کار بسيار سختي است . سخنگوي جبهه پيروان خط امام ( ره ) و رهبري اضافه کرد : البته ما با کشوري که بخواهد به منافع جمهوري اسلامي ايران ضربه بزند روي خوشي نشان نخواهيم داد و مي توان تهديد هاي کنگره آمريکا را در اين زمره محسوب کرد . وي خاطر نشان کرد : "  محمد جواد ظريف "  و  " سيد عباس عراقچي  "  ديپلمات هاي کار کشته و توانمندي هستند که همه تلاش خود را در مذاکرات به کار گرفته اند . همه دلسوزان ، احزاب و تشکل ها از هيأت مذاکره کننده حمايت مي کنند و اگر انتقادي به شکل مذاکرات وجود دارد بايد با خونسردي و آرامش به آنها پاسخ داد .»

3. " همکاري ملي "  براي حل " پرونده يي ملي " - مجتبي حسيني

مواهب شراکت جناح ها با دولت در حل پرونده هسته اي چيست ؟

سياست خارجي ايران در 18 ماه، سياست داخلي ايران را وارد عرصه تازه اي کرده است . ديپلماسي ، عقل و عقلا  را به کارزار سياست ايران باز گردانده است .ديگر مي دانيم که تهديد دشمن مشترک ، رفاقت و ائتلاف و اتحاد داخلي را مي طلبد . اينجاست که جناح بندي ها در سياست خارجي  با جناح بندي در سياست داخلي متفاوت است ،چه آنکه اصلاح طلبي – اصولگرايي در سياست داخلي جاي خود را به اصولگرايي – عملگرايي در سياست خارجي داده است . اين تغيير جناح بندي را مي شد در مناظره هاي انتخابات رياست جمهوري هم ديد . جايي که علي اکبر ولايتي در مقام يک سياستمدار و ديپلمات گفت : ديپلماسي اين نيست که در کشورهاي ديگر خطابه بخوانيم و مطالبي را که در کنفرانس مطبوعاتي مي گفتيد اينجا هم بگوييد ! ديپلماسي اين نيست که در داخل کشور بگوييم ما اصولگراييم و انعطاف نداريم . ديپلماسي خشونت و سر سختي نشان دادن نيست . ديپلماسي " تعامل و بده بستان " است . نمي شود که آنها هرچه ما مي خواهيم بدهند و ما هيچ کاري نکنيم ! " ديپلماسي بيانيه صادر کردن پشت تريبون نيست " تشريح و تفسير ديپلماسي از سوي علي اکبر ولايتي در آن مناظره چيزي نبوده و نيست جز اينکه پارادايم فکري اين سياستمداران در عرصه سياست خارجي با تعلقات سياسي شان در سياست داخلي متفاوت است .

الف : حسن روحاني ، علي اکبر ولايتي ، محسن رضايي و برخي ديگر از سياستمداراني که زيست سياسي شان همواره در جناح اصولگرا بوده است ، آنگاه که ايران و ايراني با بحران سياست خارجي مواجه مي شوند با ادراکي صحيح و دقيق از ارکان منافع و تهديات آن ، نشان داده اند که پراگماتيست هاي نابند . اين اگرچه به معناي انفعال و استحاله آنان نيست .

   " روحاني ها و ولايتي ها " خود مولد آرمان هاي انقلابند و خطوط قرمز نظام را بهتر از هرکسي مي شناسند . چه آنکه اينان خود همواره در اتاق فکر تدوين استراتژي امنيت ملي وسياست خارجي نقش داشته اند .

  " اصول گرايانه انديشيدن " و " عملگرايانه رفتار کردن  "اين سياستمداران در مصايب و معايب موجود در سياست خارجي ايران ، نشان از آن دارد که بحران ديپلماسي و مسأله هسته اي ، ايران را در معرض تهديد و تحريم قرار داده است .

   ب  : تهديد ها و تحريم ها ، تحذيرهاي خارجي مشکلاتي را آفريده است . همين است که روحاني ها و ولايتي ها در متن و بطن مديريت اجرايي کشور يکي از راه هاي حل مسائل اقتصادي را در حل مسأله هسته اي جست و جو مي کنند . همه مي دانند که مسأله اصلي امروز کشور سياست خارجي است و رسيدن به راهي که پايانش ، " حل تجادل "  ميان   " تعامل و تقابل "  با خارجي هاست .همين است که هر چقدر سياست  داخلي اين سال ها کالبدي نيمه جان دارد اما سياست خارجي ، خوني تازه در اين کالبد نيمه جان بوده است .

  ج  : فرمان ماشين سياست خارجي کشور امروز گرچه در دستان سياستمدراني است که عملگرايي را نسخه شفا بخش کشور مي دانند و بر آن پافشاري مي کنند اما ترديدي نيست که نقشه راه شان را رهبري انقلاب به عنوان ديده بان نظام در دستان آنان قرار داده است .  اما پيروزي در سياست خارجي به دست  نمي آيد مگر آنکه اجماعي ملي متولد شود . اجماع و ائتلافي نسبي ، جناح هاي سياسي در داخل مي توانند ذخيره روحي و معنوي دولت و ديپلمات ها باشند . اگر ديپلمات ها ي مذاکره کننده ، سربازان نظامند و اگر به جنگ ديپلماتيک رفته اند ، عاقلانه به نظر نمي آيد که براي جنگيدن و پيروز شدن ،خلع سلاح شان کرد ...همين است که اصولگرايان و محافظه کاراني همچون محسن رضايي ، علي اکبر ولايتي ، اسد الله بادمچيان ، محمد رضا باهنر و ... با آگاهي از سختي جنگ با رقباي کا کشته ، يکي با نقد يکي بي نقد ، به دفاع تمام قد از رويکرد عمگرايانه در سياست خارجي با حفظ اصول و خطوط قرمز برمي خيزند تا مبادا سربازان نظام در وسط ميدان نبرد پشت خود را خالي شده شده ببينند . از منظر اينان منافع ملي ، شاهراه امتحان سياست خارجي آرمان گرانه است . اين سياستمداران اصولگرا شايد در سياست داخلي ، سفت و سخت بر اصول سياسي خود پا بکوبند اما مي دانند که عرصه سياست خارجي جاي سر سختي نيست و يک دندگي در اين مسير ، خار راه است و نه يار راه .

  د:  بسياري از اصول گرايان در سياست داخلي ، محافظه کاراند و معتقدان به عمل گرايي در سياست خارجي اند . آنان جملات مقام معظم رهبري در مراسم تنفيذ رياست جمهوري حسن روحاني را از ياد نبرده اند که ايشان فرمود :  " در چنين شرايطي بايد ساخت داخلي قدرت را تقويت کرد تا بتوان در سياست خارجي مقاومت کرد . "

4 . مردم در کنارˏ روحاني و ديپلمات ها هستند -  صادق خرازي :

مردم در کنار روحاني و ديپلمات ها هستند

K ... اعتقاد من اين است که باشناخت صحيح هر حرکتي با موفقيت همراه است . آنچه در سياست خارجي جديد در دکترين سياست خارجي و منافع ملي ايران قرار گرفته رفع نقيصه اي به نام عدم شناخت است . امروز مجريان سياست خارجي ايران بحران شناخت در مناسبات بين المللي و منطقه اي ندارند و به خوبي مي توانند نسبت به پديده ها و فعل و انفعالات رخ داده در منطقه و جهان شناخت داشته باشند . لذا شناخت که کافي باشد و اجرا هم خوب باشد موفقيت به وجود مي آيد . رمز موفقيعت دولت يازدهم در بيان و تأمين منافع از جانب ديپلمات هاي کشور اجرايي مي شود و بر منويات رهبري استوار است . اين است که دست اندر کاران با شناخت دقيق فعل و انفعالات امروز گام برمي دارند و مي توانند دور دست ها را ببينند .

... مردم ايران نسبت به سياست خارجي حساس هستند . به واقع نحوه اجرا و بيان حرفه اي سياست خارجي نقطه بسيار حساسي است . در حال حاضر نيز دولت کاري نکرده که باعث شود مردم حساس شوند و کنار دولت نباشند . اتفاقأ تلقي من اين است که مردم در کنار دولت هستند و اين حس بزرگي است که دولت به مدد اجراي درست استراتژي هاي تدوين شده در اختيار دارد .

... مردم ايران به دنبال منطق در سياست خارجي هستند و مي خواهند زبان به گفت گو ي ديپلمات هاي شان با خارجي ها منطق داشته باشد . اين موضوع از زمان حضرت امام خميني رحمه الله عليه مورد توجه بود . واقعأ اين کاري که آقاي ...انجام دادند و سخناني را در رابطه با پادشاه عربستان مطرح کردند خدمتي به آرمان هاي سياست خارجي نظام و اجراي موفق ديپلماسي نکرد . امروز بايد به اين سئوال پاسخ دهيم که با آين گفتار ها چگونه مي خواهيم اعتماد سازي کنيم ؟

در زمان حضرت امام موقعي که شهيد رجايي موضع  گرفت در برابر ميتران ، رئيس جمهور فرانسه ، امام به او تذکر داد  که  تو به عنوان نماينده رسمي حکومت بايد مصالح کشور را رعايت کني . نمي شود طوري رفتار کرد که با ادبيات رسمي تفاوت داشته باشد .

 سياست خارجي ما فراتر از مناسبات داخلي است و در جايي فراتر از آن براي تدوين سياست خارجي و دکترين تأمين منافع ملي تصميم سازي مي شود .در عين حال اجراي آن هم مهم تر از اصلاح طلبي و اصولگرايي است. توجه داشته باشيد که که در هر دو قالب اصلاح طلبي و اصولگرايي که البته به راست و چپ دهه هاي ابتدايي انقلاب هم تعبير مي شود اشتباهاتي داشته ايم . تصور من اين است که به صورت عملي بايد دولت را به عنوان مجري سياست خارجي بدانيم . اما اگر اين اجرا مبتني بر رفتار هاي پوپوليستي باشد و يک سري فعل و انفعالات منطق حکمراني خوب نداشته باشد به جاي تأمين منافع ملي تهديد امنيت ملي را به همراه دارد . ما در دولت  نهم و دهم رفتار هايي را ديديم که ماحصل آن انباني از تهديدهاي خارجي بود . سياست خارجي اگر حرفه اي اجراشود فارغ از اينکه افراد متعلق به کدام گروه سياسي باشند ، مي تواند موفق باشد .

هزينه فايده اجراي درست و غلط کاملأ مشخص است . نحوه اجراي استراتژي ما  در سياست خارجي به شکل صحيح از نتايجش مشخص مي شود . آنچه امروز در عيار سنجي مي بينيم کاهش فشار  خارجي است . امروز توان موقعيت بازدارنده ايران افزايش يافته است و ما درموازنه قدرت منطقه اي جايگاه خودمان را رفته رفته مجددأ به دست مي آوريم . ارزيابي اينکه ما دو سال قبل کجا بوديم و امسال کجا هستيم کار سختي نيست . دو سال قبل صحبت از افزايش تحريم ها و حمله نظامي بود . الان صحبت از رفع موانع مي شود و طرف مقابل ما به دنبال فضاي جديد است و به هويت ملت ايران احترام گذاشته مي شود . موضوع اصلأ پيچيده نيست . دو سال قبل تمام مجريان سياست خارجي به دنبال راه حل مي گشتند اما الآن راه حل وجود دارد وروي ميز است . در زمان تحويل دولت هشتم به نهم در موقعيت خوب منطقه اي و جهاني بوديم اما به فاصله چند ماه با قطعنامه شوراي امنيت مواجه شديم . در آن مقطع نتوانستيم با جامعه جهاني اعتمادسازي و نتوانستيم موقعيت مان را به کشور هاي مقابل تحميل کنيم .»

پس از مطالعه اين مطالب دوباره  به ديالوگ آن دو همسفرم فکر کردم و آرزو کردم اي کاش براي رسيدن به محل مورد نظرم ، آنها را ترک نمي کردم تا مي دانستم ادامه ديالوگ آنها چه شد ؟ آيا هردو به جمع بندي واحدي براي راهپيمايي 22 بهمن 1393 رسيدند يا خير !

اميد است  اين خاطره و اين مطالعه براي خوانندگان عزيز و محترم سايت " گروه سخن معلم " مفيد باشد .حالا مي روم تا شايد بتوانم  " منيت را درخود سرکوب کنم و به موضوعات با ديد ملي نگاه کنم .

دوشنبه, 20 بهمن 1393 ساعت 20:29 خوانده شده: 2357 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
زعفرانی 1393/11/21 - 01:16
با سلام
مرحبا امیدوارم تک تک ما ایرانیان کشور اسلامی به این باور برسیم
پاسخ + 0 0 --
دشتی 1393/11/21 - 06:25
ضمن تشکر از شما و ارائه مطالب مفیدتان
" تو به عنوان نماينده رسمي حکومت بايد مصالح کشور را رعايت کني . نمي شود طوري رفتار کرد که با ادبيات رسمي تفاوت داشته باشد ."
پاسخ + +1 0 --
شهسوارزاده 1393/11/21 - 20:20
به نام دوست
استاد گرانقدر سرکار خانم دشتي بحث نمايندگي رسمي حکومت و رعايت مصالح کشور مطرح نيست . در مقاله به نقل از سيد حسن خميني که به برخي از مسئولين قم بيان مي کنند آمده است : " همه سر سفره مردم نشسته ايم ...اگر نفي منيت نبود حتمأ انقلاب ما پيروز نمي شد ....اگر نفي من نبود ، هيچ حرکت اجتماعي به نتيجه نمي رسيد ...اين انقلاب با همان تعبير همه با هم امام محقق شد ... جمهوري اسلامي ثمره خون شهدا و 1400 سال تلاش شيعه در جهان است که بر دو بال معنويت گرايي و مردم سالاري استوار است .... شما درون مجموعه خود من را از بين ببريد و موضوعات را ملي ببينيد ....
سرتاسر اين مطلب يادور اين مطلب است که بنيان گذار جمهوري اسلامي مي فرمودند : " مردم ولي نعمت ما هستند . "
آيا حمايت از تيم مذاکره کننده هسته اي با نگاه ملي و....است ؟!
با تقديم احترامات شايسته ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور