صدای معلم

« در جهان نوین آموزش، تاکید بر پرورش شهروند آشنا به حقوق بشر و حقوق و وظیفه های شهروندی است نه پرورش سرباز ! »

نگاهی به درس" آمادگی دفاعی " متوسطه 1 و 2

مهدی بهلولی

نگاهی به درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش

یکی از درس هایی که در نظام آموزش و پرورش ایران وجود دارد درس "آمادگی دفاعی" است. درس آمادگی دفاعی،هم در متوسطه نخست (پایه نهم) و هم در متوسطه دوم (پایه دهم نظری و دوازدهم فنی و حرفه ای- کار دانش) آموزش داده می شود. همان گونه که از عنوان این درس برمی آید درسی است روی هم رفته درباره جنگ.

من بعید می دانم در هیچ کجای جهان، در مدرسه به دانش آموزان درس جنگ و دفاع در برابر دشمن بدهند؛ مگر احتمالا در کره شمالی یا کوبا.

در جهان نوین آموزش، تاکید بر پرورش شهروند آشنا به حقوق بشر و حقوق و وظیفه های شهروندی است نه پرورش سرباز ، و آموزش کار با تفنگ، و آموزش نظام جمع ، به چپ چپ ، به راست راست، دوش فنگ و پافنگ!

بررسی همه جانبه این دو درس (مثلا بردن دانش آموزان به میدان تیر و اردوهای راهیان نور) و درون مایه ی کتاب های درسی آنها، از حوصله این یادداشت کوتاه بیرون است- به خوانندگان گرامی سفارش می شود این دو کتاب را از اینترنت بگیرند و مطالعه کنند- تنها می توانم بگویم درون مایه این دو کتاب، همپوشانی های بسیار با درون مایه برخی کتاب های درسی دیگر همچون دینی و قرآن و تاریخ ، و همچنین رویکردها و تفسیرهای سیاسی ای دارد که تقریبا هر روز در صدا و سیمای رسمی ایران پخش می شود. بخش هایی هم درباره جنگ و سربازی و نظام جمع و چگونگی باز و بسته کردن و حمل اسلحه و ... است؛ که قاعدتا دانش آموزان به موقع خود و در دوران سربازی آموزش خواهند دید- البته مشخص نیست چرا این بخش ها را دانش آموزان دختر نیز باید یاد بگیرند!

پیشنهاد نگارنده این است که این دو کتاب از برنامه درسی آموزش و پرورش ما حذف شوند.

نگاهی به درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش

در زیر بخش هایی کوتاه از این دو کتاب را با هم می خوانیم :

در صورت امکان، سرود "گزینه های روی میز" را که یکی از جوانان هنرمند کشور اجرا کرده است، در کلاس درس گوش دهید. (آمادگی دفاعی نهم، ص 17)

کافران آرزو دارند که شما از سلاح ها و متاع های خود غافل شوید و یک باره به شما هجوم آورند. (آمادگی دفاعی نهم، ص 22، آیه 102 سوره نساء)

در تهاجم فرهنگی، دشمن با ابزارهای غیرنظامی دست به حمله می زند، ابزار دشمن در این شکل از تهاجم، ابزار و وسایل فرهنگی است. یکی از اهداف تهاجم نظامی، اشغال سرزمین و خاک آن کشور است. در تهاجم فرهنگی، اشغال ذهن و اعتقادات و تغییر ارزش ها و باورهای دینی مردم، هدف اصلی دشمن است. (آمادگی دفاعی نهم، ص 20)

ملت مسلمان ما به ویژه جوانان با رهنمودهای امام خمینی (قدس سره) پی بردند که سلطنت پهلوی با برنامه های خود، اعتقادات دینی و امورات دنیایی آنها را به بازی گرفته و اداره امور کشور را به بیگانه سپرده است. بنابراین با پیروی از مراجع دین به مبارزه ی پنهان و آشکار با فساد و بی عدالتی پرداختند. محمد رضا شاه مانند پدرش، دست نشانده ی بیگانگان بود. آمریکایی ها با کودتای 28 مرداد او را به زور بر مردم ایران تحمیل کردند. شاه در واقع دست نشانده ی دولت آمریکا بود. او هر مخالف و آزادی خواهی را از سر راه برمی داشت و با اعدام انقلابیون، شکنجه زندانیان، سرکوب مردم از جمله قیام پانزده خرداد و قیام های مردمی دیگر، تبعیض و فساد، ... نقشه های شوم استکبار به سرکردگی آمریکا را برای ادامه ی حکومت ظالمانه اش اجرا می کرد. علی رغم این واقعیت، دولت آمریکا طبق اسناد لانه ی جاسوسی، چشم خود را بر همه ی این واقعیت ها و دیکتاتوری دولت ستم شاهی پهلوی می بندد و آن را یک دولت دموکراتیک معرفی می کند. (آمادگی دفاعی نهم، ص 27 و 28)

نگاهی به درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش

درباره مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی تحقیق کنید و گزارش آن را در کلاس ارائه دهید و به این پرسش پاسخ دهید که دلیل استقبال مردم در شهرهای مختلف از این مراسم چه بود؟ (آمادگی دفاعی نهم، ص 68)

از جلو نظام!
افراد با شنیدن جزء دوم فرمانِ از جلو نظام، دست چپ خود را در حالی که کاملا کشیده شده است به طرف بالا پرتاب می کنند ...(آمادگی دفاعی نهم، درس 8، ص 75) [در این درس، فرمان های خبردار! ، از راست نظام! ، آزاد! ، به چپ چپ!، و ... باید به طور عملی آموزش داده می شود.]

تعریف و دسته بندی دفاع(پدافند) : 1. دفاع (پدافند) عامل ؛ 2. دفاع (پدافند) غیرعامل. (درس دهم دفاعی پایه نهم درباره پدافند غیرعامل است و به شرح اصول آن می پردازد که عبارتند از : استتار، اختفا، پراکندگی، فریب، مکان یابی، مقاوم سازی و استحکامات. )

تحقیق کنید کشور آمریکا در کشورهای غرب آسیا بخصوص اطراف ایران چه تعداد پایگاه نظامی دارد؟ علت این امر چیست؟ (آمادگی دفاعی دوم متوسطه، ص 6)

اقتدار یعنی فرد یا حکومت از چنان مقبولیتی برخوردار باشد که نظر او در موضوع یا مسائلی که پیش می آید حرف آخر باشد و دیگران از او اطاعت کنند. منابع اقتدار شامل قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی است. (آمادگی دفاعی دوم متوسطه، ص 12)

نگاهی به درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش

هم اکنون جمهوری اسلامی از بزرگ ترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که از یک طرف تماما بومی و از سوی دیگر تحت اختیار نیروهای داخلی قرار دارد و با هزینه اندک این همه امکان فراهم شده است. (آمادگی دفاعی دوم متوسطه، ص 14)

ای کسانی که ایمان آورده اید سلاح جنگ برگیرید و آنگاه دسته دسته یا همه به یکبار متفق برای جهاد بیرون روید. (آمادگی دفاعی دوم متوسطه، ص 27، آیه 71 سوره نساء)

به چپ؛ چپ با تفنگ

وضعیت بدن در انجام حرکت به چپ؛ چپ با تفنگ مانند حرکت بدون تفنگ است. مراحل انجام حرکت به چپ؛ چپ با تفنگ به قرار زیر است ...(درس هشتم کتاب آمادگی دفاعی دوم متوسطه، ص 67. در این درس که یکی از طولانی ترین درس های کتاب است و 50 ص از کتاب 158 صفحه ای را در برمی گیرد حالات متفاوت ایستادن با تفنگ و آشنایی با انواع تفنگ و مهمات و ... آموزش داده می شود. بخش سوم این درس، جنگ افزارشناسی است و به طور خاص، درباره اسلحه کلاشینکف و مشخصات آن، شیوه تنظیف آن، روش تیراندازی با آن، و ... به بحث می پردازد.)

بررسی کنید چرا رسانه های بیگانه در موضوع بیماری حاصل از ویروس کرونا به جای تمرکز بر توصیه های بهداشتی بر تعداد درگذشتگان تاکید داشتند.(آمادگی دفاعی متوسطه دوم، ص 119)

چرا رسانه های خارجی به صورت هماهنگ با شایعه تکثیر کرونا، مردم را از حضور در جشن ملی 22 بهمن منع می کردند؟ (آمادگی دفاعی متوسطه دوم، ص 121)

کانال اندیشکده آموزش


نگاهی به درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش

پنج شنبه, 05 فروردين 1400 19:53 خوانده شده: 260 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1400/01/05 - 21:03
اتفاقا دارند سربازی را حذف می کنند و اختیاری خواهد شد نه اجباری.
البته تیتر اول خبر حذف بود بعد اختیاری کردند.
پس کتب آمادگی دفاعی هم خود به خود باید حذف شود.
پاسخ + +8 -1 --
غیر معلم 1400/01/05 - 21:26
یادش بخیر چه پادگانها که اینک مسکونی شده اند
برای این درس می رفتیم میدان آموزش و تیر، و ...
پوکه برای یادگاری می دزدیدیم و ادامه ماجرا ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/01/05 - 22:20
دزدی برای یادگاری!
بدآموزی مطلق وای ویلا!
پاسخ + 0 0 --
غیر معلم 1400/01/06 - 20:12
دزدی را برای مزاح گفتم
پوکه بر می داشتیم برای یادگاری
بعد گیر دادن پوکه ها رو پس بدید، گیر دادنشون کار را هیجانی کرده بود چون اتوبوسها را نگه داشتند و کلی هم تهدید کردند و بعضی از پوکه ها را پیدا کردند بعضی ها رو هم پیدا نکردند، و این موضوع را هیجانی تر کرد و فهمیدیم میشه یه جوری پنهان کرد که پیداش نکنند و از هزار تهدید نترسید و ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/01/07 - 11:10
شوخی نکردید کل ماجرا به قول خودتان دزدی است. دزدان هم بخشی
را برای نیاز و بخشی را برای هیجان
انجام می دهند. البته برخی خود را
رابین هود می دانند.
چه کسی پنهان کاری می کند؟
پاسخ + +1 0 --
احمد 1400/01/07 - 13:19
دوست عزیز !
تنها آشنایی با حقوق شهروندی و این دست قضایا کافی نیست.
این گزاره ها باید به پروبلماتیک تک تک شهروندان تبدیل شود.
این گزاره ها باید مبدل به سوبژه هایی انضمامی شوند.
حقنه کردن این مفاهیم در آموزش و پرورش عمومی به افراد
برای کسب نمره و مدرک ، آب در هاون کوفتن است!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1400/01/08 - 18:56
این کتاب ها یک فاجعه است اما مگه میشه به این کتاب های گیر داد: برچسب بی دین جاسوس نفوذی دشمن و .... بهت می خوره!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور