صدای معلم

« آنچه در مدارس ما و اکنون در پاندمی کرونا به طور آنلاین و روی صفحات موبایل‌های هوشمند و در نرم‌افزارهایی چون «شاد» در جریان است چگونه است »

سرانجام مبهم آموزش!

دکتر بابک خطی / طبیب و فعال اجتماعی

آسیب شناسی آموزش در آموزش مجازی و شبکه شاد

بخش اصلی آموزش کودکان در مدرسه‌ها را طبعا باید آماده ساختن آنها برای ایجاد آینده‌ای بهتر برای خود و دنیا دانست. آینده‌ای که همراه با توانایی‌های مهارت‌حل مساله، مدیریت صحیح زندگی، آمادگی برای شرایط غیر معمول و... باشد.
ماده ۲۹ پیمان نامه حقوق کودکان اهداف آموزش در کودکان را در راستای رشد شخصیت و استعداد و توانایی‌های جسمی و روحی کودک، احترام به حقوق اساسی بشری، آمادگی برای یک زندگی مسئولانه، صلح، مدارا، تساوی زن و مرد، دوستی میان همه مردمان و... توصیف می‌کند.
اما حقیقت آنچه در مدارس ما و اکنون در پاندمی کرونا به طور آنلاین و روی صفحات موبایل‌های هوشمند و در نرم‌افزارهایی چون «شاد» در جریان است چگونه است.
یکی از مهمترین ویژگی‌های این روش ریختن حجم زیادی از مطالب درسی بر سر دانش‌آموزان است که اکثرا سنخیتی برای آمادگی آنان برای آینده و زندگی ندارد و بیشتر با الزام یادگیری طوطی وار و توام با فشار مفاهیم درسی همراه است.
مساله‌ای که دانش‌آموزان را تحت فشار خود، به تدریج فرسوده می‌کند و فرصتی برای شکوفایی خلاقیت و استعداد و حتی بازی آنان باقی نمی‌گذارد. این مساله در سطح والدین نیز گاهی به صورت مسابقه‌ای پرتنش و بازی «مال من بهتره» در جریان است که رگه‌های چشم گیری از خشونت نمادین، در آنها دیده می‌شود.

آسیب شناسی آموزش در آموزش مجازی و شبکه شاد

مساله‌ی سوال برانگیز دیگر، نبود بعضی از مطالب درسی تعریف شده در کتاب‌های درسی و پیشنهاد ارجاع این مباحث به کتاب‌های کمک‌آموزشی است که هم پیشنهاد این ارجاع با اصل ۳۰ قانون اساسی که تحصیل تا پایان دوره متوسطه را رایگان می‌داند، در تضاد است، هم قیمت آن برای طبقات متوسط و آسیب پذیر اقتصادی گران است و هم باعث افزون تر شدن بار سنگین روی دوش دانش‌آموزان می‌گردد. مسابقه‌ای پرتنش و بازی «مال من بهتره» در جریان است که رگه‌های چشم گیری از خشونت نمادین، در آنها دیده می‌شود.
مساله دیگر این است که گزارش‌هایی از اینجا و آنجا به گوش می‌رسد که در برخی از این کتاب‌های کمک‌درسی به بهانه تجدید چاپ با کمترین تغییر در محتوی و صرفا با تغییر جای مطالب! کتاب چاپ جدید عرضه می‌شود تا استفاده از کتاب‌های قبلی مثل استفاده از کتاب کودک بزرگتر خانواده برای کودک کوچک در یک خانواده یا... غیرممکن گردیده و به خرید اجباری کتاب‌های چاپ‌های جدیدتر با قیمت‌های جدید و طبعا گران‌تر منجر می‌شود‌ که در صورت درستی این گزارش‌ها واقعا ناراحت‌‌کننده است.
شاید هم موضوع خاصی در تالیف کتاب‌‌های کمک‌درسی وجود دارد، که شاهد ایجاد انتشاراتی‌های بزرگ مختلف در مورد آن هستیم، که روز به روز بر تعداد شعبه‌های آنها نیز در سراسر کشور افزوده می‌گردد و البته قضاوت آن بر عهده‌ی مخاطبان گرانقدر است.
در کنار همه این موارد قرار دادن آزمون‌های مکرر و استرس زا مانع پیش‌روی دانش‌آموزان و نتیجه آن تنها تحمیل استرس فراوان بر همه دانش‌آموزان است که به دو دسته‌ تقسیم می شوند؛ برنده‌ای که مضطرب برای حفظ جایگاهش در آزمون بعدی می کوشد و بازنده سرخورده‌ای که شوق درس خواندن را از دست می‌دهد. این مسیر در نهایت به کنکور که پراضطراب‌ترین آزمون از این دست است، می‌رسد.
دانش‌آموزان در جوی چنین که گوشه‌ای از آن شرح داده شد تحصیل می‌کنند و پس از پایان تحصیلات متوسطه یا کنکور سرنوشت‌های مختلف می‌یابند.
اما در پایان تحصیلات دوره متوسطه آیا آن‌چنان که باید استعدادها و خلاقیت‌های‌شان برای انتخاب‌های درست شکوفا شده‌ است؟ آیا برای قرارگرفتن در برابر آینده و زندگی آموزش لازم را دیده‌اند؟!

اندیشه انتقادی


آسیب شناسی آموزش در آموزش مجازی و شبکه شاد

جمعه, 09 آبان 1399 22:57 خوانده شده: 174 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/08/10 - 15:04
چاپ کتابهای متعدد و غیر ضروری مخصوصا مقطع ابتدایی با حجم بالا که خلاقیت را ازمعلمان و دانش آموزان میگیرند و از پرورش فکری و اخلاقی و نظم پذیری و تجربه کردن دانش آموزان می‌کاهد البته سود هنگفتی در چاپ هر صفحه بیشتر برای اینها مد نظر هست که متاسفانه به نیروی انسانی و مادی کشور لطمه میزند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/08/10 - 21:36
جناب ناشناس کارشناس محترم
البته اگر معلم دانا و توانا ابتدا به هیچیک از این کتابها مراجعه نکند خلاقیت از او گرفته نمی شود
برای بی نظم نشدن دانش آموز هم، معلم و اولیاء نباید بطور غیر ضرور کتابهای متعد کمک آموزشی معرفی یا خریداری نمایند
البته فعلا مشغول آموزش فارسی، انگلیسی و ریاضی به روش خودم به کودکانی هفت ساله و مدرسه ثبت نام نکرده هستم که مورد استقبال دیگران برای حضور فرزندانشان قرار گرفته است
اگر بخواهم در مورد آموزش زبان فارسی فقط از یک کتاب کمک آموزشی یا علی الخصوص فایلهای صوتی تصویری استفاده کنم به اینجانب کدامیک را پیشنهاد می فرمایید؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/11 - 18:35
به شما توصیه میکنم در مدرسه حضوری درس دهید چون علاقه وافری ظاهری دارید به این کار شما مجبوری به کتابهای درسی مراجعه کنی چون هزار رییس معلمان دارند و مجبورند کتابهای آشغال را تدریس کنند معلمان توصیه به خرید کتاب غیر درسی ندارند و خانواده تصمیم گیرنده هست من هیچ پیشنهادی برای شما ندارم چون این کتابها را قبول ندارم شما بهتر است که علم زندگی و تربیت یاد بدهی و اینکه زبان کسی نباشی و هرکس هر چیزی نوشت کسی بلغور نکند و بله قربانگو‌ نباشد. شما همان انگلیسی اگر بلد هستید بهترین آموزش است همین کار کافیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/11 - 19:52
جواب بنده به مدرس آزاد چرا منتشر نشد ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/11 - 19:55
به نظر بنده به دانش آموزان یاد دهید که دهن بین نباشند و از فکر خودشان استفاده کنند و ضبط صوت کسی نباشند آموزش بنده نبودن کسی بهترین آموزش است لااقل کمی از فکر خداوندی خود و از نظرات درونی خودتان استفاده کنید ضرر نمیکنید هرچه که صدای معلم میگوید وحی نیست که مثل آینه منعکس میکنید مستقل باش برادر
پاسخ + +9 -1 --
مدرس آزاد 1399/08/12 - 01:09
با سلام و تشکر از نظرات
برای آموزش خواندن و نوشتن و فهمیدن و با شعور شدن هیچ ضرورتی به کتب درسی نیست
حضور در مدرسه ندارم و رئیس ندارم
کتب درسی آشغال نیستند ولی برخی به شدت ضعیفند
معمولا توصیه به خرید یک کتاب و بهترین آن دارم چه درسی باشد و چه غیر درسی و البته بهترین است و نه تکامل یافته و هر کدام ضعفی دارد.
هر خانواده ای توان تشخیص ندارد و اشتباه است که تصمیم گیرنده باشد.
... و علم زندگی و تربیت هم به اقتضای عقل و درک مخاطبم آموزش می دهم و بیشتر می پسندم.
خوشبختانه ریاضی و متاسفانه انگلیسی آموزش می دهم چون به اقتضا برای برخی از ستمدیدگان از فارسی مهمتر و مفیدتر است.
به اندازه سن و سال و عقولشان و مقطعشان چیزی برتر از قرآن و حدیث و موارد اختلافی با قانون که به آنها می آموزم هست؟
البته شما برای مورد مطرح شده پاسخ اصلی مرا اینگونه دادید که توصیه ای برای کتاب غیر درسی ندارید و مجبورم کتاب درسی را برگزینم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/13 - 16:34
برو مدرسه اول بعد سخنرانی کنید
پاسخ + 0 0 --
مظلوم 1399/08/15 - 11:09
جذب معلم تو مدرسه شده رانت و رفیق بازی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور