صدای معلم

« غیرعادلانه بودن آموزش و پرورش در شرایط فعلی به عنوان یک معضل اساسی از طرف جامعه معلمان ، گروه های سیاسی ، نخبگان و مدیران به رسمیت شناخته نشده است و در لابه لای ده ها معضل دیگر گم شده است »

آموزش و پرورش و مساله " عدالت "

سیدهادی عظیمی/ عضو انجمن اسلامی معلمان ایران

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

1.جان رالز  فیلسوفی  لیبرال  بود که به  اندیشیدن  پیرامون  عدالت و  اصول  آن  و نظریه پردازی در خصوص آن  پرداخت . وی  دو اصل برای عدالت پیشنهاد داد. اصل اول پیشنهادی وی  این  بود  که :

 « می باید ثروت از طبقات بالا به طبقات پایین  سرازیر شود و دولت به این منظور در برابر گرایش عمومی بازار به تمرکز ثروت موانعی ایجاد کند ، اما طبق اصل دوم عدالت ، این گونه توزیع ثروت و مداخله دولتی نباید از حدی فراتر رود که کارایی و تولید اقتصادی را کاهش دهد و به انگیزه  فعالیت  اقتصادی  افراد آسیب  برساند .  ( عقل در سیاست ، حسین بشیریه ، نشر نگاه معاصر ،1394، ص126).

رالز فیلسوفی لیبرال بود ولی به عدالت و انصاف توجه جدی داشت . از همین رو دفاع از عدالت فقط بر  دوش  نیروهای چپ گرا نیست. لیبرال ها نیز در باب عدالت اندیشیده اند و با توجه به اینکه عدالت یکی از مهم ترین  نیازهای زندگی انسان است در این مسیر تلاش نموده اند .

عدالت در عرصه های مختلف به ویژه آموزش و پرورش همواره مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران  بوده است  .

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

 2. در طول دو ماه گذشته چند اتفاق و رویداد مهم و قابل توجه رخ داد . سال تحصیلی 1399-1400 در سایه سنگین و مرگ بار کرونا آغاز شد و آغازی متفاوت را رقم زد .حتی  نسلی که روزهای سخت جنگ تحمیلی را به خاطر دارند و درس خواندن  زیر بمباران و موشک باران را تجربه کرده بودند  با آغازی متفاوت برای سال تحصیلی جدید روبه رو شدند . بازگشایی حضوری یا غیرحضوری مدارس در سال جدید مهم ترین چالشی بود که همزمان با آغاز سال تحصیلی در افکار عمومی به وجود آمد . عده ای استناد می کردند که باید از بازگشایی حضوری مدارس حمایت کرد و در برابر آن عده ای با توجه  به مشکلات بازگشایی مدارس و امکان شیوع گسترده تر بیماری کرونا خواهان بسط آموزش غیر حضوری بودند . فقدان زیرساخت های لازم و  عدم دسترسی تعداد زیادی از دانش آموزان به  فضای مجازی که میزان آن حداقل سه میلیون نفر تخمین زده می شود بر شدت این مشکلات افزوده است .

اتفاق دیگر خودکشی یک دانش آموز  11 ساله دراستان بوشهر که دلیل  عدم دسترسی به گوشی همراه عنوان شده است و نشانه بارز مشکلاتی است که جامعه به دلیل فقر و ناداری تحمل می کند . رخداد دیگر نیز اعلام نتایج کنکور سال 99 بود که براساس گزارش رسانه ها ، بخش زیادی از حائزین رتبه های آن  از محصلان مدارس غیردولتی و برخی مدارس خاص دولتی بودند . این سه رخداد درکنار یکدیگر نمایی از آموزش و پرورش امروز ما را نمایان می سازد . آموزش و پرورشی که در آن بحرانی همچون کرونا بخش زیادی از دانش آموزان را در ادامه تحصیل با مشکل روبه رو می کند . خانواده هایی که از تامین نیازهایی همچون گوشی همراه ناتوانند . ساختاری که برونداد آن در کنکور در خدمت قشر خاصی قرار دارد که از امکانات بیشتری برخوردارند . چه لزومی دارد که دولت از مدارس غیردولتی حمایت نماید و نیرو یا نیروهای موظف و  فضای  فیزیکی در اخیتار آن ها بگذارد در حالی که هزینه های فوق حق دانش آموزان مدارس دولتی است ؟

نمای فوق نشان می دهد آموزش و پرورش با تمام تلاش ها از حل بحران ناتوان است . تغییر دولت ها و افراد نیز در این آموزش و پرورش  تحول چندانی به وجود نمی آورد و فقط اندکی بر کم و زیاد شدن عقلانیت در رویکردهای اجرایی تاثیر می گذارد . 

  1. آموزش و پرورش امروز ایران یک  آموزش و پرورش  برمبنای  سرمایه داری لجام گسیخته  است . درواقع اگر دو اصل مربوط  به عدالت را لز  را  در  مورد آموزش و پرورش  به  عنوان  شاخص  در نظر بگیریم ، آموزش و پرورش در برابر گسترش سرمایه داری مقاومتی نمی کند  و فقط به اصل دوم عدالت وی پای بندی کامل دارد  . این در حالیست که عدالت اجتماعی به عنوان مهم ترین خواسته مردم ایران درانقلاب اسلامی در کنار سه شعار ( استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی ) قرارداشت . براساس اصل سی ام قانون اساسی  نیز « دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»  ولی امروز با  هزاران مدرسه غیردولتی و آموزشگاه های رنگارنگ علمی و زبان و سایه سنگین موسسات کنکور و کمک آموزشی روبه رو هستیم که مناسبات آموزش و پرورش را را از یک نهاد فرهنگی واجتماعی  به یک " صنعت" تغییر داده اند . از ابتدای تشکیل مدارس غیردولتی در سال های پس از انقلاب  ، طرفداران آن مدعی بودند که تشکیل مدارس فوق بار سنگین آموزش و پرورش را کاهش می دهد و باعث توجه بیشتر به مدارس دولتی می گردد . نهاد متولی آموزش و پرورش به اشکال مختلف  می کوشد زمینه حضور سرمایه را در آموزش و پرورش  باز کند . تشکیل مدارس شتر گاو پلنگی مانند " مدارس هیات امنایی"  و  واگذاری  کلاس های پیش دبستانی به بخش خصوصی از جمله این موارد است  . همچنین بازگردن راه کسب درآمد برای آموزش و پرورش  ،  این نهاد را از وظایف اصلی خود دور کرده است .در حالی که مدارس دولتی کاملا فراموش شده اند و سال هاست سرانه  اندک دانش آموزی  نیز به مدارس پرداخت نمی شود و برنامه مشخصی برای ارتقای سطح آموزشی مدارس دولتی وجود ندارد. موارد فوق کارآمدی و مشروعیت نهاد آموزش و پرورش را در نزد جامعه ایران کاهش داده است و  در حال تغییر چهره آموزش و پرورش از یک نهاد فرهنگی و اجتماعی به یک بنگاه اقتصادی  می باشد .  برخلاف جامعه ایران که درطول سال های گذشته نشان داده است به عدالت اجتماعی حساسیت فراوانی دارد ؛ آموزش و پرورش  به صورت مداوم در سیطره  بیشتر اقتصاد سرمایه داری بی برنامه و لجام گسیخته قرار می گیرد .  از همین رو آموزش و پرورش امروز ایران یک آموزش و پرورش طبقاتی و غیرعادلانه شده است . ناعادلانه بودن آموزش و پرورش  مهم ترین  نقطه بحرانی این نهاد است که موجب انباشت بیشتر معضلات شده است .
  2. در حال حاضر با انباشت معضلات فراوانی در آموزش و پرورش روبه رو هستیم  که کرونا به بازنمایی آن کمک کرده است . ولی  بی عدالتی مهم ترین  معضلی است که  در ذهن مدیران آموزش و پرورش از جناح های مختلف به عنوان یک اصل پذیرفته شده است و در تمام سطوح مدیریتی  به عنوان یک رویکرد بدیهی  به شمار می رود . حال آنکه  هر نوع تحول در جامعه ایران در جهت اقتصاد مقاومتی ، رونق تولید ، اشتغال زایی و توسعه علمی بدون آموزش و پرورش کارآمد و توسعه یافته امکان پذیر نمی باشد . آموزش و پرورشی که با کاهش بی عدالتی ها به صورت مستمر در جهت کیفیت بخشی به عدالت  آموزشی و پرورشی حرکت  کند توان  تحول سازی در جامعه ایران را خواهد داشت . دکتر محمود سریع  القلم  در کتاب  " عقلانیت و آینده توسعه یافتگی در  ایران "  اصول  توسعه را « افت و توانایی های فکری – سازماندهی هیات حاکمه ، توجه به علم ، نظم ، آرامش اجتماعی  ، نظام قانونی  ، نظام آموزشی  و فرهنگ اقتصادی » برمی شمرد .از  منظر  وی ؛ «  از آنجا که توسعه ، بهره برداری از امکانات مادی و انسانی است با شناخت و روش و ابداع ارتباط نزدیکی دارد . شناخت بهترو عمیق تر امکانات و مشکلات ، طرح روش های نو جهت پیشبرد اندیشه ها و ابداعات علمی و صنعتی ، به سیستم آموزشی و پژوهشی پویا و مرتبط نیازمند است . » ( عقلانیت و توسعه یافتگی ایران، محمود سریع القلم ،مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه ،1386،ص58) این  پویایی باید در جهت بهره برداری از امکانات مادی و انسانی باشد  در حالی که روال آموزش و پرورش ایران تلاش در جهت بالقوه کردن همه امکانات نیست؛ زیرا در آموزش و پرورش طبقاتی فعلی عمده  تلاش ها در جهت آماده سازی فضا برای حضور موثر بخش خصوصی برای خدمت رسانی به  عده ای خاص می باشد  . همین روال طبقه متوسط و ضعیف جامعه ایران را نیز در مشقت قرارداده است که با تمام توان مخارج خارج از توان خود برای تحصیل فرزندانشان هزینه نمایند تا از این قافله عقب نمانند . در این شرایط پویایی در آموزش و پرورش به یک طنز شبیه است .

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

5. غیرعادلانه بودن آموزش و پرورش در شرایط فعلی به عنوان یک معضل اساسی از طرف جامعه معلمان ، گروه های سیاسی ، نخبگان و مدیران به رسمیت شناخته نشده است و در لابه لای ده ها معضل دیگر گم شده است . ادامه این روند نیز به سوداگری در آموزش و پرورش دامن می زند و نه تنها مانع بزرگی برای توسعه کشور می گردد که آسیب های روحی و ذهنی فراوانی به فرزندان جامعه ایران وارد می کند . لذا دفاع از اصل " آموزش و پرورش به عنوان یک حق " به منظور ایستادگی در برابر فضای فعلی یک ضرورت اجتناب ناپذیرمی باشد . حتی با تفکر لیبرالی هم روند فعلی آموزش و پرورش در ایران غیرعادلانه می باشد زیر ا همه چیز برای درآمد زایی مهیا است ولی مانعی بر آن اندیشیده نمی شود و لجامی بر سرمایه داری خشن موجود در آموزش و پرورش زده نمی شود .  آموزش و پرورشی که با کاهش بی عدالتی ها به صورت مستمر در جهت کیفیت بخشی به عدالت  آموزشی و پرورشی حرکت  کند توان  تحول سازی در جامعه ایران را خواهد داشت .

  1. آیه 188 سوره بقره تاکید دارد که ؛ « وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُوا بِهَا إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُوا فَرِيقًا مِنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالْإِثْمِ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ » و اموالتان را در میان خود به باطل و ناحق مخورید. و آن را به عنوان رشوه به سوی حاکمان سرازیر نکنید تا بخشی از اموال مردم را [با تکیه بر حکم ظالمانه آنان] به گناه و معصیت بخورید، در حالی که [زشتیِ کارتان را] می دانید. (۱۸۸ ) علامه طباطبایی در تفسیر آیه فوق بر امضای مالکیت فردی توسط قرآن کریم تاکید دارد ( تفسیر المیزان ، علامه طباطبایی ، جلد2،دفتر انتشارات اسلامی ،ص 74) . مرحوم آیت الله طالقانی در تفسیر خود ( پرتوی از قرآن ) در تفسیر آیه فوق تاکید دارد : مالکیت به حق و حقیقی از آن خداوند و حق بهره مندی و انتفاع برای بندگان است و در حد احتیاج و خدمت و کار ....» ( تفسیر پرتوی از قرآن ، آیت الله طالقانی ،ج 2، شرکت سهامی انتشار ،1350،ص75) ایشان در کتاب اسلام و مالکیت خود نیز به اشاره به آیه فوق  و با توجه به کلمه "بینکم"  و تکرار ضمیر" کم "  استدلال می کند که « اموال از جهتی باید مورد تعلق و حق عمومی در میان باشد تا هرکسی در حد حق و استحقاق به آن ها دسترسی داشته باشد » ( اسلام و مالکیت ، آیت الله طالقانی ، ص 75) .برداشت از آیه فوق به عنوان عمومی شدن حق  و امکان دسترسی همگان از آن به قدر استحقاق را باید شامل آموزش و پرورش  نیز دانست که در شرایط فعلی یکی از مهم ترین نیازهای بشر می باشد .. از همین روست که  قانون اساسی  جمهوری اسلامی در اصل  چهل و سوم خود یکی از مهم ترین بنیان های نظام اقتصادی  ایران را  تامین نیاز های اساسی  جامعه  بر می شمرد که شامل  "مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای همه"  می باشد . ولی متاسفانه  سیاست ها و برنامه های در حال اجرا با آنچه در بند فوق آمده است تفاوت های اساسی دارد .آموزش و پرورش نه تنهابه عنوان یک حق در حال فراموشی است که آموزش و پرورش غیرعادلانه امری عادی دانسته می گردد   .
  2. « آموزش و پرورش به عنوان یک حق »  یک آرمان است که باید با توجه به شرایط موجود دستیابی به آن تا حد زیادی سخت و ناشدنی است . آموزش و پرورش غیرعادلانه آن چنان بر ذهنیت و تفکر  مدیران و صاحب نظران سایه انداخته است که راه دیگری جز آن را نمی بینند  . شاید  ارائه برنامه هایی در جهت عادلانه کردن آموزش و پرورش نخستین گام برای " آموزش و پرورش  به مثابه حق" باشد . پیشنهاد هایی که نیازمند بحث و بررسی می باشند . موارد زیر نمونه ای از پیشنهاد فوق  است:

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

الف)  چه لزومی دارد که دولت از مدارس غیردولتی حمایت نماید و نیرو یا نیروهای موظف و فضای  فیزیکی در اخیتار آن ها بگذارد در حالی که هزینه های فوق حق دانش آموزان مدارس دولتی است ؟ همچنین امکاناتی که در اختیار مدارس غیردولتی قرار می گیرد باید با نرخ آزاد محاسبه گردند .

ب) کلیه هزینه هایی که باید فعالیت مدارس غیردولتی  از دوش دولت برداشته می شود محاسبه و اعلام گردد و صرف مدارس دولتی مناطق کم برخوردار و محروم گردد .

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

ج ) درآمدهای  وزارت آموزش و و پرورش که از طریق اجاره اماکن و مانند این ها تامین می گردند به صورت کامل صرف ارتقای سطح مدارس غیر دولتی و تجهیز آن ها شوند .

د) طرح های کیفیت بخشی مانند " تعالی و تدبیر " مورد نقد و بررسی جدی قرار گیرند و از شکل مستند سازی و کاغذ بازی  خارج شوند . این طرح ها باید در خدمت  رشد سطح مدارس دولتی قرار گیرند و آثار و نتایج آن به صورت کیفی قابل سنجش باشند .

ه) وزارت آموزش و پرورش زمینه فعالیت موسسات کمک آموزشی را با تغییر کتاب های درسی و ساده سازی آن ها و انتشار همزمان و عمومی موارد لازم کمک آموزشی از طرف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کاهش دهد .

و) استاندارد مدارس تهیه و تدوین گردد و مدارس بر اساس استاندارد  فوق درجه بندی  شوند و  برنامه های لازم  برای  ارتقای درجه  مدارس تدوین و اجرا گردد .

ز)  نیروهای کیفیت بخش مدارس مانند معاونین مورد توجه قرار گیرند و  به ویژه در قربانی کمبود نیروی انسانی نگردند .

ح) در برابر تمکر منافع عده ای در مدارس غیردولتی و نفوذ آن ها در مدیریت آموزش و پرورش راهکارهای جدی پیش بینی گردند .

ط) یکی از مهم ترین اقدامات برای عدالت گستری در آموزش و پرورش  و زمینه سازی برای استفاده عمومی از این حق تلاش برای رشد سهم  آموزش و پرورش در تولید ناخالص داخلی است که به جز در برخی موارد مثل "دوره دوم دولت حجت الاسلام خاتمی" کمتر در مورد آن اهتمام شده است .

 واکاوی نسبت آموزش و پرورش و عدالت  زمینه ساز توجه بیشتر به  " آموزش و پرورش به  مثابه حق " می باشد .  حقی که همگانی  است و  زمینه ساز  رشد و توسعه کشور  می  گردد  و  اهمیت دادن به آن نیازمند گذر از مباحث فرعی و توجه به مباحث راهبردی می باشد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش و پرورش و مساله عدالت و کالایی سازی آموزش

دوشنبه, 28 مهر 1399 21:35 خوانده شده: 941 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1399/07/28 - 22:45
با سلام آموزش و پرورش با این همه سرمایه در بانک سرمایه و هزاران کار درآمد زا. می‌توانست. یکی از ثروتمندترین وزارتخانه‌ها باشد و معلمان می‌توانستند بیشترین سود و رفاه اجتماعی را داشته باشند متاسفانه این ثروت عظیم معلمان به جایی می‌رود که هیچ ارتباطی با معلمان ندارد
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/29 - 07:43
آیا وجود و بقای توهّم در جذب نیرو یکی از عللی نیست که از شماست که بر شماست !!!

بار الهی !! سلام مرا به آن فرد نمره آورده در آزمون استخدامی برسان! در حالی که صرفاً به جرم سن و سال مجوز حضور درمصاحبه استخدامی آموزش و پرورش را نداشت در حالی که افزایش سن و سال او به سبب حس مسئولیت پذیری ها و از جمله این بود که همکار و مشاور پاره وقت یکی از موسسات مالی موفق کشور بود و مدیر سالمی را همراهی می کرد تا اینکه به ناحق برایش پرونده ای تشکیل شد و سالها برائتش طول کشید!
چه جاهلند در جذب نیرو!! و چه ستمگرند بر ستم دیدۀ ستم کشیدۀ ستم نکرده !!
چه تفکر خامی دارند، قانون نویسان و مجریان قانون! که احساس می‌کند میل استخدام در آموزش و پروش برای هر کسی به دلیل نیاز مالی یا کم عرضگی اوست!! در حالی که اینطور نیست که هیچ بلکه از توانمندی چند بعدی حضورش بی بهره‌اند!! و عذاب برای ستمگران کم فکر نیز هست.
پاسخ + +14 0 --
مدرس آزاد 1399/07/29 - 07:54
آقا سید نویسنده! حل مسائل عدالت ضروری و واجب است و روش حل آن نیز حائز اهمیت است چه بسا در طول تاریخ حل مسائل عدالت به بی عدالتی انجامیده!

بار الهی !! برای درک بهتر مسائل عدالت، ما را با مفاهیم عمیق قرآنی و حدیثی و کلام و سنت معصومین، عمیقتر آشنا کن و درک کاربرد صحیح آنرا به ما توفیق ده و ابزار نظری و اجرایی دیگر آن مثل عقلانیت، ریاضیات، اقتدار و ... را در اختیارمان قرار ده! و ما را با عمل صالح به آنچه می دانیم و باطن پاک مستحق و لایق دانش و مکاشفه برتر و فرج مولایمان نیز قرار ده !
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1399/07/29 - 10:44
سید بزرگوار آموزش و پرورشی که با حضور مدیران داعیه دار تحول هم متحول نشد...امیدی به بهبود وضعیتش نیست...نقدهاو نظرهای منتقدین و صاحب نظران اگر شنیده می شد،وضعیت آموزش و پرورش الان اینگونه نبود!!وقتی مدیریت نهاد مدنی انجمن اولیاء و مربیان به جای واگذاری به افراد آشنا به حوزه یمدنی به نیروهای تدارکاتچی واگذار می شود و یا فلان نماینده مجلس رئیس ناحیه یک شهرری را تعیین می کند و افراد منتقد و صاحب نظر نقشی رد معادلات سیستم ندارند و مدیران سیستم برای اینکه رسانه به پرو پای آنها نپیچد اقدام به اهداء کارت هدیه به خبرنگاران می کنند!!چه انتظاری میشود از بهبود سیتم داشت...دیگه دل و دماغی برای نوشتن و نقد و نظر باقی نمانده...وضعیت انجمن اولیاء و مدیریت نواحی یک و دو شهرری و انتصابات فرمایشی و عدم تحقق حقوق شهروندی تضییع شده و...و...دیگه امیدی به بهبود سیستم باقی نگذاشته!!
پاسخ + 0 0 --
سما 1399/07/29 - 20:25
عقلانیت ، ریاضیات و اقتدار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/30 - 08:26
سلام بر سما
سما با "ء" محذوف در فارسی یعنی آسمان و اسمی است دخترانه!

نکتۀ اول: چرا باید یک خانم دقیق نسبت به اجتماع یا اشتراک عقلانیت، ریاضیات و اقتدار اینگونه واکنش نشان دهد؟! و بنویسد: عقلانیت ، ریاضیات و اقتدار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نکات دوم: فکر نکنم در اجتماع این سه، مشکلی باشد! ولی آیا به نظر شما از بین 8 حالت تحلیل پذیر و مثال دار، حضور و غیاب این سه عنصر، نیمی(4 حالت) از آن دارای اشتراک نیست!؟ و "عقلانیت ، ریاضیات و اقتدار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ " اجتماع یا اشتراک نقیضین یا محالات شده است؟!

روزی هارون الرشید از اعرابی پرسید من از دین می‌پرسم تو از اعداد(ریاضیات) می‌گویی؟!؟!
کاش هارون الرشید ریاضیات بیشتری می‌دانست تا اعرابی(امام موسی کاظم(ع)) در اعداد متوقف نمی‌شد!!

بار الهی!! به حق نشانه ها و احادیث محتوم و غیرمحتوم آخرالزمان، کاش قانون نویسان و تحلیلگران و مجریان بر عقلانیت و ریاضیاتشان افزوده میگردید تا با هزینه کرد جهت بقای اشتباهاتشان، توبه شان پیش از خالی شدن مخازن و معادن مالی و ثروتی و طبیعی و انسانی، می‌رسید!!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/30 - 08:51
جهت روان شدن متن بهتر بود می نوشتم:
... تا باهزینه کردی که جهت بقای اشتباهاتشان می‌کنند...
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1399/08/02 - 14:55
آقا یا خانم مدرس آزاد
الحق که خوب گفتی آزمون پر از اشکال سمپاد نمونه ای از بی عدالتی و بی دقتی و ناشی گری بود
پاسخ + +4 -1 --
مرتضی 1399/07/30 - 13:04
باسلام
آقا لطفا بگرد چند تا خیر پیدا کن
مدیران آموزش پرورش بیشتر دنبال خیر می گردند
پاسخ + 0 0 --
خیر بی ادامه 1399/07/30 - 18:51
خیر بودن برای یک طرح موقت است و نه همیشگی چون آموزش و پرورش را به سوء مدیریت در منابع مالی و انسانی و تنبلی واداشته است
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1399/08/03 - 08:19
سلام خدمت جناب عظیمی
همیشه مطالب شما برای ما آموزنده بوده
لذت میبریم از اینکه این همه وقت میگذارید برای نگارش مطالب عمیق
پاسخ + 0 0 --
سیدهادی عظیمی 1399/08/04 - 06:51
با سلام از لطف شما سپاسگزارم
پاسخ + +4 0 --
محمد 1399/08/03 - 10:33
استاد ارجمند جناب عظيمي در اين كشور عدالت گم شده وكس هم دنبالش نيست همه ما دنبال راههاي ديگري براي رسيدن به هدف شخصي خود شده ايم.مديريت ها علمي نيستند بلكه سياسي ورابطه اي شدند پس نه كاركردشان منطقي هست ونه عملشان.
پاسخ + 0 0 --
سیدهادی عظیمی 1399/08/04 - 06:55
با سلام
دوست عزیز حتما مشکلات زیادی وجود دارد ولی هرکس به قدرتوان خودش باید قدم برداره.
درطول تاریخ بشر، هزاران نفر ازاخلاق گفته اند ولی ما امروز دنیای خیلی بااخلاقی نداریم ولی این دلیل نمیشه ازاخلاق نگفت . ازعدالت هم باید مداوم گفت و نوشت / ارادتمند .
پاسخ + +5 0 --
زنبوره آخرالزمان 1399/08/07 - 04:16
عدالت کار خیلی سختیه و امام زمان از این کار سخت بر میاد بهتره برای فرج ایشون وقتی رو اختصاص بدیم و دعا کنیم و به دعا هم بسنده نکنیم بلکه اعمالی رو که موجب خشنودی ایشون میشه رو انجام بدیم ولو اینکه به قیمت از دست دادن مال و جان باشه. پاداش اعمال صالح و رجعت حقیقته

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور