صدای معلم

" آموزش و پرورش امروز ایران عرصه ای خطر خیز است. کاهش مرجعیت معلمان، بی انگیزگی دانش آموزان، افول توجه به ادبیات فارسی، در کنار پمپاژ داوری های پیشینی درباره نقش روحانیان در پیدایش وضع موجود به سختی پذیرش این معلمان جدید از سوی دانش آموزان خواهد انجامید. حضوری که اگر با تدبیر انجام نشود به کاهش منزلت بیشتر این قشر منجر می شود "

چند نکته درباره استخدام حوزویان در آموزش و پرورش

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

استخدام حوزویان و روحانیان در آموزش و پرورشمطابق آن چه در دفترچه های استخدامی جدید آمده است قرار است طلاب سطوح ۲ و ۳ حوزه به عنوان حائزین مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد ادبیات فارسی معادل سازی شده و از امکان به کارگیری به عنوان دبیران متوسطه برخوردار شوند. اقدامی که از سوی انجمن استادان ادبیات کشور محکوم شده و در راستای تضعیف زبان فارسی تلقی شده است.

درباره این موضوع چند نکته شایان ذکر است:

اگر عدالت را به معنای رالزی آن در نظر بگیریم همه افراد باید بتوانند از فرصت های مساوی برای بهره مندی در جامعه برخوردار باشند. از این منظر هیچ کسی نمی تواند بخشی از جامعه مانند حوزویان را از شرکت در آزمون های استخدامی دستگاه های اجرایی در صورت برخورداری از شرایط لازم محروم نماید.

حوزویان به دلیل اشراف بر زبان عربی که ارتباط وثیقی با زبان فارسی دارد می توانند از توانمندی اولیه نسبت به تدریس این درس برخوردار باشند ولی واقعیت این است که این آمادگی اولیه باید توسط آزمون های تخصصی آموزش و پرورش محک خورد. هیچ چیزی نباید موجب به حاشیه رفتن ضرورت تخصص به دلیل پاره ای نزدیکی های سیاسی به حکومت شود .

در دوران پیش از انقلاب هم برخی از روحانیان از جمله شهیدان مطهری، بهشتی و باهنر در عرصه آموزش و پرورش کشور حضور داشتند. حتی برخی توانستند دست اندرکار تالیف کتاب های درسی معارف اسلامی شوند، ولی واقعیت این است که این حضور به دور از رابطه سالاری و صرفا مبتنی بر شایستگی بود.

متاسفانه در دوران بعد از انقلاب این تصور نادرست رایج شد که دینی کردن جامعه منوط به حضور حداکثری روحانیان در همه عرصه هاست. این در حالی است که نتایج امر درست بر خلاف نیت تصمیم گیران بوده است. هر گونه حضور بی ضابطه و سلیقه ای می تواند در حکم ضربه ای مهلک به روحانیان تلقی شود. ضوابط معادل سازی هم نباید نزد افکار عمومی ناعادلانه و رانت جویانه قلمداد شوند.

واقعیت این است که حضور بی آمادگی روحانیان در بسیاری از عرصه ها به کاهش مرجعیت اجتماعی آن ها انجامیده است.

 آموزش و پرورش امروز ایران عرصه ای خطر خیز است. کاهش مرجعیت معلمان، بی انگیزگی دانش آموزان، افول توجه به ادبیات فارسی، در کنار پمپاژ داوری های پیشینی درباره نقش روحانیان در پیدایش وضع موجود به سختی پذیرش این معلمان جدید از سوی دانش آموزان خواهد انجامید. حضوری که اگر با تدبیر انجام نشود به کاهش منزلت بیشتر این قشر منجر می شود.

استخدام حوزویان و روحانیان در آموزش و پرورش

 هر گونه حضور بی ضابطه و سلیقه ای می تواند در حکم ضربه ای مهلک به روحانیان تلقی شود. ضوابط معادل سازی هم نباید نزد افکار عمومی ناعادلانه و رانت جویانه قلمداد شوند.

از همین رو پیشنهاد می شود که روحانیان علاقه مند با اعتماد به نفس کافی از شرکت در آزمون و مصاحبه های تخصصی آموزش و پرورش استقبال نمایند.

استخدام حوزویان و روحانیان در آموزش و پرورش

نکته پایانی:

در ایران امروز که کالایی شدن دانش و افول سرمایه اجتماعی، به گسترش مدرک گرایی، افول کیفیت آموزشی و کاهش تعهد علمی در همه عرصه های آموزشی انجامیده است حوزه و دانشگاه به یکسان از این انحطاط زیان دیده اند. از همین رو آینده نگری برای فرزندان ایران عزیز ایجاب می کند که بر لزوم احراز صلاحیت های لازم در این عرصه بیش از پیش اصرار ورزیم.

کانال مهران صولتی


استخدام حوزویان و روحانیان در آموزش و پرورش

جمعه, 28 شهریور 1399 12:01 خوانده شده: 232 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/28 - 12:35
دست هایی مرئی و نامرئی در داخل کشور ، عامدا قصد نابودی ایران را
دارند.
فقط خارجیان نیستند که از ایران متنفر و گریزانند، ما نیز در داخل چنین احساسی داریم.
پاسخ + +1 -1 --
علی ادامه 1399/06/28 - 12:39
با سلام و احترام برادر نویسنده چرا یکی به نعل می زنید و یکی به تخته حهت گیری شما روشن نیست واقعیت این است گماردن هر کسی که در حوزه علمی دیگری تخصص ندارد به عنوان متولی آن حوزه خواه در نقش معلم خواه استا خواه مدیر یک اشتباه و خیانت به آن رشته و مخاطبان یادگیرنده آن است دراین رابطه همانطورکه نمی توان یک متخصص ادبیات را متولی راهبری آموزشی معارف دینی کرد بالعکس آن نیز صادق است دوست عزیزچرا آسمان ریسمان می بافید مثال شما در موردشهیرا مطهری و بهشتی دراین موضوع صدق نمی کند آنان در آموزش و پرورش درجایگاه تخصصی خو د قرار داشتند یا حق استفاده در آزمون استخدامی چیز دیگری است می اوان با توجه به تخصص از این حق بهره برد در نوشته شما چه ارتباطی با موضوع دارد نوشته تان مبهم و ناصحیح گویی است
پاسخ + 0 0 --
رحیم عزیزی 1399/06/28 - 15:14
اتفاقا گفته های آقای صولتی بسیار مشخص و در جای خود است.
پاسخ + +4 0 --
خانم فرهنگ 1399/06/28 - 13:29
معلم مطالعات هستم ولی ادبیات هم درس دادم .
آموزش وپرورش همین الان هم هر کس سر جای خود نیست
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/30 - 20:35
آیا وجود یا بقای توهّمی باعث شده هر کس جای خودش نباشد؟
پاسخ + +1 0 --
احمدی 1399/06/28 - 19:58
این متن محافظه کارانه نوشته شده، در مسائل مهم و ملی و آینده ساز، نباید محافظه کار و ریاکار بود، اگر هر کس در جای خود قرار گیرد عدالت برقرار میشود و یک جامعه به آنچه باید برسد میرسد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور