چاپ کردن این صفحه

" در وضعیت قرمز ارزشیابی های پایانی به صورت حضوری برگزار شوند. این امر باعث می شود که دانش آموز اهمیت بیشتری به آموزش های مجازی داده و تدریس ها را با جدیت دنبال نماید، همچنین آزمون های حضوری باعث می شود که نمره دانش آموز واقعی باشد ، یادگیری معنی داری اتفاق بیافتد و اعتراض به نمره هم کم خواهد شد "

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

دکتر حسین معافی/ مدیر دبیرستان نمونه رستگاران – ناحیه 2 اراک

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

1- هماهنگی و برنامه ریزی جهت تولید محتوی

یکی از مشکلات ما در آموزش های مجازی ، بمباران اطلاعاتی دانش آموزان است که باعث سردرگمی و ایجاد استرس و اضطراب می شود. تدریس های تلویزیونی، استانی ، تدریس خود معلم و فیلم های بارگذاری شده از سایت ها وکانال های مختلف باعث نگرانی دانش آموزان و خانواده ها نیز می شود. البته نظر سنجی ها نشان می دهد که دانش آموزان بیشتر به تدریس های معلم مدرسه ی خود اهمیت می دهند ، چرا که نمره درس مربوطه با معلم مدرسه است. مسؤلین باید برنامه ریزی و هماهنگی های لازم را جهت تولید محتوی های ارائه شده در نواحی، استان و رسانه ملی انجام دهند که موازی کاری و کار تکراری صورت نپذیرد و تداخلی در پخش های تلویزیونی با برنامه هفتگی مدارس وجود نداشته باشد. لازم است که محتوی و فیلم های تولید شده در کانال های شبکه شاد جهت استفاده معلمان و دانش آموزان بارگذاری شوند تا به صورت رایگان در شاد قابل استفاده باشند. 

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

2- اگر شبکه« شاد» رایگان نشود و مشکلاتش رفع نگردد آموزش های مجازی در مدارس با مشکل اساسی رو به رو می شوند

با توجه با اصل سی ام قانون اساسی که آموزش را تا پایان متوسطه رایگان اعلام کرده و دولت موظف است که شرایط را برای آموزش رایگان فراهم کند ، باید استفاده از شبکه شاد رایگان باشد و هیچ هزینه ای را برای معلم و دانش آموز نداشته باشد و چون در مدارس استفاده از سایر نرم افزارها به غیر از شاد ممنوع است، باید مشکلات اساسی شاد برطرف شود و قابلیت هایی به نرم افزار شاد از قبیل پخش زنده، آزمون سازی آنلاین، حضور و غیاب، بررسی تکالیف و ... اضافه شود. مشکل دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف کشور و افزایش پهنای باند هم باید دراسرع وقت پیگیری و عملیاتی شود. البته بهتر است که برنامه هفتگی مدارس در کل ساعات روز در دو مقطع ابتدایی و متوسطه به صورت استانی ، طوری برنامه ریزی شود که بار ترافیکی شاد جوابگوی این حجم زیاد تبادل اطلاعات باشد. 

 

3- در وضعیت قرمز ارزشیابی های پایانی به صورت حضوری برگزار شوند

اگر چه سلامت دانش آموزان بسیار مهم است ، سواد و توان علمی آنها نیز برای خانواده ها و مخصوصاً برای پیشرفت و تعالی جامعه مهم  و ضروری می باشد. دبیر کل سازمان ملل متحد، بازگشت دانش آموزان به مدارس را اولویت می داند و استمرار آموزش های غیر حضوری را فاجعه بار قلمداد می کند . حتی در برخی کشورهای پیشرفته که در وضعیت قرمز قرار دارند ، حضور دانش آموزان در مدارس را ضروری می دانند. اگر واقعاً شرایط مدارس برای حضور دانش آموزان مهیا نیست و آموزش ها غیر حضوری صورت می گیرد این مجوز به مدارس داده شود که با توجه به رضایت خانواده ها و رعایت پروتکل ها ، ارزشیابی های پایانی را به صورت حضوری برگزار کنند . این امر باعث می شود که دانش آموز اهمیت بیشتری به آموزش های مجازی داده و تدریس ها را با جدیت دنبال نماید، همچنین آزمون های حضوری باعث می شود که نمره دانش آموز واقعی باشد ، یادگیری معنی داری اتفاق بیافتد و اعتراض به نمره هم کم خواهد شد.

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

4- شیوه نامه بازگشایی مدارس با رویکرد « مدرسه محوری »تناقض دارد

یکی از رویکردهای جدید آموزش و پرورش رویکرد «مدرسه محوری» است که پیچیدن نسخه های کلی برای همه مدارس با شرایط متفاوت، با این رویکرد تناقض دارد . شورای مدرسه یکی از ارکان اصلی مدرسه است که می تواند با توجه به شرایط و در راستای قوانین موجود ، برنامه هایی را طرح ریزی و اجرا کند که به نفع دانش آموزان باشد و رضایت خانواده ها را تأمین نماید. در شیوه نامه بازگشایی مدارس ابهامات و نکاتی کلی وجود دارد که می توان با تفویض اختیار به شورای مدرسه برخی از مسایل و ابهامات را برطرف کرد. در شرایط موجود مدارس، مدیران باید از خلاقیت ، ابتکار و نوآوری ها استفاده کنند تا بتوانند برمشکلات به خوبی فائق آیند که اینگونه بخشنامه ها خلاقیت و ابتکار را از مدیران سلب می کند.

 

5- نقش مهم نظارتی والدین در آموزش های مجازی

بی شک نقش نظارتی والدین در آموزش های مجازی و برخط مخصوصاً در دوره ابتدایی نقش برجسته ای است که بدون نظارت ،کنترل و حمایت والدین یادگیری معنی دار محقق نمی شود . این نظارت و کنترل باید هم در تدریس ها و آموزش ها و هم در آزمون های مجازی و برخط  صورت پذیرد. اگر چه خود والدین نیز باید آموزش های لازم را در مباحث علمی و رسانه ای برای یادگیری بهتر فرزندان فراگیرند.

در زمان قرنطینه خانگی اولیاء باید شرایطی ایجاد کنند که دانش آموزان به تقویت مهارتهای عملی و دستی ، فعالیت های ورزشی ،  فعالیت های فرهنگی- هنری  نیز بپردازند و با مطالعه کتابهای غیر درسی اوقات فراغت خود در منزل را به نحو شایسته ای سپری نمایند. والدین باید بتوانند درکنار نقش مهم پدر و مادری، نقش معلم و یا همیار معلم را ایفا کنند تا از اضطراب و استرس فرزندان بکاهند و برای بهره وری بالا در امر یادگیری مؤثر باشند.  خانواده ها به جای مداخله در کار مربی و معلم به مشارکت در امر آموزش بپردازند و معلمان و مربیان نیز باید پذیرای این مشارکت باشند و بهتر است که مدرسه زمینه را برای گفت و گوی بین معلم و اولیاء و آگاهی بخشی از نقش هریک در امر خطیر یادگیری ، فراهم نماید. شورای مدرسه یکی از ارکان اصلی مدرسه است که می تواند با توجه به شرایط و در راستای قوانین موجود ، برنامه هایی را طرح ریزی و اجرا کند که به نفع دانش آموزان باشد و رضایت خانواده ها را تأمین نماید.

 

6- آموزش معلمان جهت تدریس های مجازی و غیر حضوری

مدیران و مسؤلین آموزش و پرورش باید برای شروع سال تحصیلی جدید دوره های ضمن خدمتی برگزار کنند که محتوی این دوره ها کاربردی باشند تا درآموزش های مجازی بتوانند گره گشای مشکلات معلمان باشند. اگر شبکه شاد نتواند جوابگوی آموزش های مجازی باشد، باید از راه های جایگرین و تولید محتوی های دیگر به آموزش ادامه داد ؛ به عنوان مثال کار با سایر نرم افزارهای آموزشی، تبدیل پاورپوینت به فیلم، تبدیل پی دی اف به فیلم، تهیه آزمون های آنلاین، کاهش حجم فیلم و .... را می توان نام برد. البته اولویت برگزاری شورای معلمان نیز باید آموزش همکاران در تدریس های مجازی  و غیر حضوری باشد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

سه شنبه, 04 شهریور 1399 15:09 خوانده شده: 550 دفعه

در همین زمینه بخوانید: