صدای معلم

" وقتی منافع ملی در تک تک رفتارهای ما قربانی خود خواهی های ما می شود خروجی جز این نیز نمی توان مشاهده کرد "

برگزاری امتحانات نهایی و ناموس نظام آموزشی ؟!

اکبر زارعین ریزی

برگزاری امتحانات نهایی و ناموس نظام آموزشی  سال ها در لنجان اصفهان در کنار معلمی به کشت برنج مشغول بودم ، اینقدر بر اثر سنت گذشته؛ بهار و تابستان که می شد پر حرارت مشغول کشت برنج بودم که متوجه آسیب شناسی این کار نبودم. آب که حدود لیتری ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان برای تهیه اش در فلات مرکزی ایران هزینه  می شد؛ به راحتی هزینه می کردیم تا با مصرف ۸۰۰۰ لیتر آب یک کیلو برنج تولید کنیم مثلا کیلو ده هزار تومان . 

وقتی منافع ملی در تک تک رفتارهای ما قربانی خود خواهی های ما می شود خروجی جز این نیز نمی توان مشاهده کرد؛ در حالی که خیلی از شهرهای مجاور آب آشامیدنی ندارند میلیون ها لیتر آب را صرف تولید محصولی می کنیم که با صرف هزینه کمتری می توان مرغوب ترین برنج دنیا را وارد کرد و آن زمین ها را نیز محصولی کشت کرد با درآمد بیشتر و مصرف آب کمتر.  اینها همه ضعف سیاست های غلط است که دولت ها اقتدار لازم را برای فرهنگ سازی ندارند و کاندیداهای نمایندگی مجلس برای رای گرفتن ازمردم  به جای آسیب شناسی  کشت برنج؛ به رفتار غلط و سنت غلط گذشته؛ صحه گذاری می کنند تا مردم خوشحال باشند به نماینده ای رای می دهند که آب را به هر قیمت برایشان به زمین هایشان می رساند.  و این تعریف دموکراسی ماست.  
اکنون اما در حوزه فرهنگ ؛ امتحانات نهایی به شیوه ای دیگر گویی ناموس نظام آموزشی شده و باید به هر قیمتی برگزار شود؛ سالها کار در حوزه آموزش متوسطه و حوزه های اجرا و تصحیح اوراق امتحان نهایی به من آموخت برگزاری امتحانات نهایی کیفیتش به دلایل زیر از برگزاری امتحانات داخلی بسیار پایین تر است و هزینه برگزاری اش بسیار بیشتر؛
چنان که امسال گویی هزینه برگزاری این امتحانات جان انسانها شده بی مقدار ترین.
در شرایطی که دولت از پرداخت هزینه های برگزار ی این امتحانات عاجز است نمی دانم چرا کورنا را فرصتی نکردیم تا حداقل از هزینه پرداخت کردن معاف شویم. در اینکه خروجی این امتحانات نیز به اندازه امتحانات آنلاین هم نیست که شکی نداریم.
کافیست نقدی بر نحوه برگزاری و نحوه تصحیح اوراق امتحان نهایی داشته باشیم ؛ متوجه می شویم هدف اصلی از سنجش و ارزشیابی آموزش بهتر است؛ که متاسفانه آموزش کاملا قربانی است.  
 حوزه هایی که مجریان حوزه و منشی ها؛ خودشان چندین هزار اوراق را تند تند تصحیح می کردند !

برگزاری امتحانات نهایی و ناموس نظام آموزشی

برای من سوال بود که چطور دانش آموزانی که یک ساعت حتی دروسی را در کلاسها پاس نکردند و در برنامه درس ملی برخی مدارس خاص  این دروس حذف بودند چگونه  همگی نمره  بیست گرفتند و بعد از تحقیقات کامل متوجه شدم که منشی های حوزه های تصحیح و دوستانشان ورقه های مدارس نمونه و تیز هوشان و غیر انتفاعی های برند را چون مطمین بودند نمرات خوبی می گیرند همه را به دوستانشان دادند تصحیح کردند و همگی بیست گرفتند.  
حق الزحمه تقریبا قابل توجه  تصحیح اوراق امتحان نهایی برای معلمانی که طعم تبعیض را در حقوق چشیده اند موجب شده تصحیح اوراق امتحان نهایی جذابیت داشته باشد به خصوص اوراقی که بتوان بدون مطالعه همه را بیست بدهی ! داشتن اطلاعات کلی از وضعیت دانش آموزان؛  تصحیح آنها را بسیار ساده می کند همین قدر که بدانی این دسته ورقه متعلق به تیز هوشان است یا  بزرگسالان .

برگزاری امتحانات نهایی و ناموس نظام آموزشی

وزیر و معاونینش یا مدیر کل هایی که مشاهده می کنیم هیچ کدام رزومه دار برگزاری این امتحانات نهایی نیستند بلکه فقط ارتزاق کننده تداوم این سیستم جبار هستند. اما در کل خواستم بگویم وزارت آموزش و پرورش کاش کرونا را فرصتی می کرد تا سنتی های غلط ش را در نظام آموزشی اصلاح کند ولی متاسفانه چنین نشد .

اکنون معلمان و دانش آموزان در خطر بیماری کرونا هستند زیرا این سنت غلط که از قدیم مثل خوره به جانمان افتاده باید اجرا شود حتی از نماز جمعه هم واجب تر شده.  
کاش وزیر محترم آموزش و پرورش با وزیر بهداشت همراه می شد و  اجازه می داد با برگزاری امتحانات نهایی مانند پایه های دیگر تحصیلی نتایج زیر حاصل شود.

* خطر کرونا که معلمین و دانش اموزان را تهدید جدی می کند رفع می شد .

* اینکه کمکی در رفع مافیای کنکور و کم شدن تاثیر کنکور در سالهای آتی می شد .
* هدف آموزش بهتر جایگزین سنجش و ارزشیابی های سنتی و ظاهری می شد .
* در هزینه های جاری آموزش و پرورش هم صرفه جویی می شد .
* تولید علم و آموزش بهتر و عمیق تر حاصل می شد .

* لزوما آموزش بهتر به معنای برگزاری آزمون های سنتی و پرهزینه و کم بازده  نیست.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برگزاری امتحانات نهایی و ناموس نظام آموزشی

پنج شنبه, 15 خرداد 1399 12:17 خوانده شده: 259 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
غلامحسن کشت کار 1399/03/15 - 15:24
کجای ایران منشی و برگزار کننده های امتحان نهایی میتونن برگه رو تصحیح کنن؟
پاسخ + +1 0 --
شهرام کشت کار 1399/03/15 - 15:25
ادامه نظر

مورد دیگه حق الزحمه ای که به معلمان در ازای تصحیح اوراق میدن، به خستگی اون نمی ارزه و در واقع بعضی همکاران بخاطر رودربایستی با عوامل امتحانات، برخی بخاطر بیکاری و گروهی هم بخاطر ناچار به حوزه ها خواهند رفت وگرنه پولی که الان کار کنی و دوسال دیگه پرداخت بشه، چه ارزشی داره؟

بهتر بود ایشون یکبار و فقط یکبار در طول عمر خود با فرآیند برگزاری و تصحیح اوراق امتحان نهایی آشنا میشوند و سپاس قلمفرسایی میکردند. چه تهمت بزرگی به عوامل برگزاری امتحان نهایی و تصحیح آن میزنند، آن هم در لباس خیرخواهی.

یا سخن دانسته مو ای مرد عاقل یا خموش

زبان درکش ای مرد بسیار دان
که فردا قلم نیست بر بی زبان
البته اینها پاسخ کوتاهی به نقد غیر منصفانه ایشان بود

پی نوشت، بنده هم معلم هستم و انتقاداتی به مسائل دارم، ولی با سند و مدرک انتقاد کنبم، نه از روی نوع مدرنی که داریم.
پاسخ + +1 0 --
موسی پور 1399/03/15 - 18:23
سلام. متاسفانه ارزشیابی از علم و دانش دانش آموزان واقعی نبوده و مبنی بر سنجش حافظه و محفوظات است . لذا باید این فرایند به سمت سنجش مهارتهای رفتاری-اجتماعی- فنی سوق داده سود و سنجش تاکید بر میزان بکارگیری آموخته در رفتار و عمل اجتماعی در ابعاد اجتماعی و شغلی داشته باشد نه محفوظات
پاسخ + +1 0 --
محمد سپهری 1399/03/15 - 18:40
بسیار عالیبهره وری در ایران واقعا معنا ندارد

خیلی عالی اشاره کردید

در مورد حوزه تصحیح و نحوه تصحیح معلمان واقعا موافقم

از بس حق الزحمه دیر میدن معلمان یا نمیرن یا اگر رفتن با هم هماهنگ میشن و تصحیح اول و دوم را با هم میگیرن و اگر دانش اموزان خوب باشن همه را نخوانده نمره خوب میدن اگر دانش اموزان بزرگسال باشن همه را بد

در ضمن درسهای غیر از ریاضی و فیزیک و اینجور درسها که کلید دارن و. تستی است همه را خودشون حوزه تصحیح میکنن یا میدن به اشنا هاشون

کاملا موافقم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور