صدای معلم

" بدون ترديد در اين شرايط براي خانواده‌ها، حفظ سلامت فرزندانشان نسبت به مباحث آموزشي اولويت بالاتري دارد و انتظار دارند که دستگاه‌هاي مسئول «وزارت آموزش‌ و پرورش و وزارت بهداشت» با اجراي کامل و دقيق پروتکل‌هاي بهداشتي و نظارت بر آنها سلامت فرزندانشان را تضمين نمايند "

بازگشايي مدارس روي لبه هشدار ؟!

حسين طاهري‌ فرد

کرونا و بازگشایی مدارس

از  27 ارديبهشت ماه براساس دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا و وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، تمامي مدارس کشور با رعايت پروتکل‌هاي ايمني و سلامت به‌مدت يک‌ماه باز خواهند بود. با توجه به برنامه‌ريزي و تمهيدات انجام گرفته در خصوص بازگشايي مدارس، دانش‌آموزان مي‌توانند به صورت «کاملا اختياري و داوطلبانه» و بر اساس نياز به دريافت خدمات و رفع مشکلات درسي به مدرسه مراجعه نمايند و حضور کليه‌ مديران، کادر اجرايي و کادر آموزشي، در مدارس «الزامي» است.

بر اساس تمهيدات انجام گرفته در خصوص بازگشايي بهينه مدارس و پروتکل‌هاي بهداشتي، مديران مدارس موظفند قبل از هر اقدامي، نسبت به اتخاذ تمهيدات لازم براي ضدعفوني کردن محيط آموزشگاه، نظارت دقيق بر رعايت بهداشت عمومي و فردي، جلوگيري از رفتارهاي پرخطر و ايمن‌سازي فضاي آموزشگاه براي حضور معلمان و دانش آموزان، «حداقل متناسب با سرانه‌ي اختصاص يافته» اقدام نمايند.

بازگشايي «محدود» مدارس حتی با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، مخالفان بسياري دارد. از نظر آنان، در چنين بحران‌هايي مدارس بايد اولين محل براي تعطيلي و آخرين محل براي بازگشايي باشند و با اين تصميم آموزش‌ و‌ پرورش، احتمال افزايش مبتلايان به کرونا وجود خواهد داشت. از نظر مخالفان بازگشايي «محدود» مدارس بهتر مي‌بود براي جلوگيري از انتقال بيماري کرونا به دانش آموزان، خانواده آن‌ها و معلمان، آموزش‌ و‌ پرورش در اين مدت اندک باقي مانده از سال تحصيلي از بازگشايي مدارس صرف نظر مي‌نمود.

مخالفان بازگشايي «محدود» مدارس معتقدند: «تهيه پروتکل‌های ايمني و سلامت بخشي از کار است اما اجراي آن، بخش مهم‌تر کار است و مشخص نيست مدارس تا چه اندازه خود را ملزم به رعايت اين دستورالعمل مي‌دانند؟ »

کرونا و بازگشایی مدارس

مسئولان آموزش‌ و‌ پرورش از ضدعفوني مدارس تا روز پنجشنبه (۲۵ ارديبهشت) و از اينکه دانش‌آموزان بايد با خود ماسک و دستکش به همراه داشته باشند سخن گفته‌اند؛ اما هنوز مشخص نيست، اعتبارات بهداشتي بابت ضدعفوني کردن محيط آموزشگاه اختصاص يافته است يا نه؟  اگر جواب مثبت است، با اين اعتبارات بهداشتي اختصاص يافته، مي‌توان مواد ضدعفوني، ماسک و دستکش متناسب با ظرفيت دانش‌آموزان، معلمان و عوامل اجرايي مدارس تهيه کرد؟ و در غير اين صورت وظيفه تامين اين تجهيزات با چه کسي است؛ وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، والدين دانش‌آموزان و يا مديران مدارس؟

مطابق دستورالعمل‌هاي ابلاغي وزارت آموزش‌ و‌ پرورش در خصوص بازگشايي مدارس، دانش‌آموزان بايد وسايل شخصي از جمله ماسک و دستکش به همراه داشته باشند اما مشخص نشده است، در صورت مجهز نبودن دانش‌آموزان به اقلام بهداشتي مورد نياز، آيا تمهيدات لازم انديشيده شده است و مدارس اين اقلام بهداشتي را در اختيار آنان قرار خواهند داد؟ اگر تعداد دانش‌آموزان در مدرسه زياد شد چگونه مي‌توان اميد به رعايت فاصله اجتماعي و پروتکل‌هاي بهداشتي داشت؟ آيا سطوح پرتماس مدرسه و سرويس‌هاي بهداشتي روزانه دوبار و آن هم هنگام حضور دانش‌آموزان در محيط مدرسه ضدعفوني خواهند شد؟ آيا معلمان و مديران مدارس بر رعايت پروتکل‌ها و نکات بهداشتي توسط دانش‌آموزان به ويژه دبستاني‌ها نظارت خواهند کرد؟ و مسئوليت رصد مباحث و اجراي پروتکل‌هاي ايمني و سلامت در مدارس بر عهده چه کسي ايست؟

کرونا و بازگشایی مدارس

باز شدن مدارس بدون توجه کافي به پروتکل‌هاي بهداشتي، مي‌تواند سلامت معلمان را بيش از همه به خطر بيندازد. مسئولان آموزش‌ و‌ پرورش بايد توجه داشته باشند که بازگشايي مدارس به هيچ عنوان نبايستي علت و عامل نقض پروتکل‌هاي ايمني و سلامت باشد چراکه سلامتي دانش‌آموزان، خانواده آن‌ها و معلمان در اولويت قرار دارد و بازگشايي مدارس براي رفع اشکال جزئي و ارائه‌ي خدمات آموزشي، صرفا به آن دسته از دانش‌آموزاني که به هر دليل نتوانسته‌اند از خدمات آموزش‌هاي مجازي و غيرحضوري بهره‌مند شوند جزئي از اهداف غايي تعليم و تربيت محسوب شده و در درجه دوم اهميت قرار دارد.

بدون ترديد در اين شرايط براي خانواده‌ها، حفظ سلامت فرزندانشان نسبت به مباحث آموزشي اولويت بالاتري دارد و انتظار دارند که دستگاه‌هاي مسئول «وزارت آموزش‌ و پرورش و وزارت بهداشت» با اجراي کامل و دقيق پروتکل‌هاي بهداشتي و نظارت بر آنها سلامت فرزندانشان را تضمين نمايند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کرونا و بازگشایی مدارس

دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 09:47 خوانده شده: 286 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
کرمی 1399/02/29 - 10:37
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان خمینی شهر:

از سعی و تلاش صاحبان قلم و رسانه در عرصه خطیر خبررسانی که حاصل آن پاسخگویی کارگزاران نظام اسلامی و رضایت مردم و جامعه خواهد بود ، تقدیر و تشکر کردند.
پاسخ + 0 0 --
کرمی 1399/02/29 - 10:42
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان خمینی شهر:

از سعی و تلاش صاحبان قلم و رسانه در عرصه خطیر خبررسانی که حاصل آن پاسخگویی کارگزاران نظام اسلامی و رضایت مردم و جامعه خواهد بود ، تقدیر و تشکر کردند.
دکتر باقری در ادامه از خبرنگاران و اصحاب رسانه و فعالین فضای مجازی دعوت کرد تا در جلسات شورای آموزش و پرورش شهرستان خمینی شهر شرکت نمایند.نشست خبری ریاست محترم اداره آموزش و پرورش خمینی شهر و معاونین با رسانه ها ۹۹/۲/۲۰
پاسخ + +1 0 --
دبیر مفت 1399/02/29 - 19:01
هر دم از این باغ بری میرسد!

به دنبال ناکارمدی برنامه شاد و مشکلات زیرساختی آن اخیرا اظهار نظرهای غیرکارشناسی نمایندگان مجلس هم شده قوز بالا قوز.

فرهاد فلاحتی در پاسخ به این سوال که آیا همزمانی شیوع کرونا و H۱N۱ در پاییز مانع بازگشایی مدارس خواهد شد؟ فرمودند:
وزارت آموزش و پرورش باید تلاش کند مدارس را بر اساس همان تقویم آموزشی و به همان شکل حضوری آغاز کند. اما اگر در برخی از نقاط کشور شرایط به نحوی است که نمی‌توانیم کلاس‌ها را به شکل حضوری آغاز کنیم، تدریس به همان شکل غیرحضوری، ((ویدئو کنفرانس)) در فضای مجازی تا زمان رسیدن به شرایط مطلوب‌تر ادامه دهیم.

شاد ویدئو کنفرانس داره؟ آیا؟
انتظار بر اینه که معلما هم شاد باشن هم تو جاهای دیگه ویدئوکنفرانس برگزار کنن؟ بعدش برن یه جای دیگه آزمون آنلاین بگیرن؟ آیا؟ آیا؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور