صدای معلم

" عزت خود را بالاتر از آن می‌بینم که آقای اللهیار ترکمن را مخاطبم قرار دهم؛ که اگر ایشان گوشی برای شنیدن صدای معلمان داشتند، کار به اینجا نمی‌کشید! مگر مرتبا طی این سالها گفته نشد که هدف از نظام رتبه‌بندی، نه صِرف افزایش حقوق معلمان که استقرار نظام «پرداخت با توجه به تخصص و شایستگی‌» آنهاست؟ پس چطور و با چه تحلیلی به یکباره ساختمان نیمه‌تمام «شایستگی» با زلزله «امتیازات فصل ده» فروریخت؟! طوری که نه تنها شایستگی به حاشیه رانده شد که تفاوت‌های انگیزه‌ بخشی که طی این سالها با رتبه‌بندی ایجاد شده بود، به یکباره از بین رفت! "

موسپیدانی که هم‌چنان از دست معلمانشان می‌افتند!

ابوالقاسم صفدری/ فعال فرهنگی و عضو سازمان معلمان ایران در بجنورد

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

هفته پیش بود که می‌خواستم نقدی بر آزمون‌های رتبه‌بندی معلمان بنویسم؛ از اینکه اصلا چرا در ارگان‌های دیگر این‌ همه افزایش حقوق، پاداش و مزایا نه‌تنها بدون آزمون که حتی بی‌خبر و صدا انجام می‌گیرد؛ اما در ارگان آموزش و پرورش چندرغاز افزایش حقوق این‌همه سر و صدا و سین و جیم دارد؟! آن هم در قبال نیروهایی که از ریزترین صافی‌های استخدامی گذشته و با دوره‌های ضمن خدمت مورد تایید خودشان سالی چند بار آپدیت و مجهز می‌شوند‌! مگر این برنامه چه ظرفیت نهفته و نشکفته‌ای درباره نظام رتبه‌بندی معلمان دارد؟ به جز یک جمله در ماده ۶۳ بند الف ـ ۲ که دولت را مکلف به اجرای نظام رتبه‌بندی می‌کند که آنهم الحمد لله با «تصمیم جسورانه» جناب الهیار و همکاران «معصوم از خطایش» آن‌چنان عقب رانده شد که شاید چند برنامه توسعه دیگر هم نتواند نجاتش دهد!

از اینکه سطح علمی معلمان اگر این‌قدر برای متولیان امر مهم است چرا راه «ماموریت به تحصیل» بر آن‌ها بسته‌شده؟

چرا اِعمال مزایای ناچیز «مدرک تحصیلی دوم» در حین اشتغال این‌قدر کش و قوس پیدا کرده؟ و بالاخره اینکه چرا شرم‌آورانه حق «همترازی هیات علمی» و «طبقه شغلی تشویقی» حذف شده‌ است؟! می‌‌خواستم از نمرات نصاب عجیب تعریف‌ شده برای احراز صلاحیت، از ایرادات فراوان آزمون‌ها و ... بنویسم که ناگهان خبری از راه رسید:

«افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری کارکنان دولت».

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

در ابتدا البته انتظار نمی‌رفت که این بخشنامه شامل معلمان شود؛ بس که طی این سالها این فرزند ناتنی مورد کم‌توجهی و تبعیض قرار گرفته بود؛ اما در کمال شگفتی خبر اجرای آن برای فرهنگیان هم آمد! یک خبر و یک اتفاق باورکردنی! یعنی قرار است تبعیض‌ها برداشته‌ شود؟! یعنی قرار است دیده‌ شویم؟ یعنی ...؟

بعد از چند روز وعده و وعید، منت و انتظار، بالاخره احکام زده‌ شد. اما نه آن احکام؛ «احکامی» به‌مثابه یک سیلی «محکم» بر گونه فرزندی که داشت در خیالاتش پا را فراتر از گلیمش می‌گذاشت! افزایش‌های انتظاری چند میلیونی، در یک معادله پیچیده و نامفهوم، برای معلمان پایین‌ رتبه‌ فقط به چند صدهزار و برای معلمان عالی‌رتبه دولت به چند هزار محدود شد! بله؛ چند، هزار، تومان...!

کار به جایی رسید که گفته شد: «حقوق هیچ معلمی کم نشده»!! شوکی عجیب جامعه معلمان را فراگرفت. باور کنیم یا نکنیم؟ بگرییم یا پوزخند بزنیم؟ بپذیریم یا اعتراض‌کنیم؟ «اصلا به اطرافیان بگوییم این بخشنامه شامل حال ما هم شده...؟ یا نگوییم!»

در همین حال و هوا نواری صوتی منسوب به معاون برنامه‌ریزی وزیر منتشر شد. در این فایل اشاره می‌شود که قانون مدیریت خدمات کشوری امتیازی به نام «حق‌ شغل» دارد اما «حق شغل حرفه‌ای» نه. بنابراین در فاز اول رتبه‌بندی (مهر ۹۴) افزایش‌ها تحت عنوان «حق شغل حرفه‌ای» صورت گرفت و در فاز دوم (مهر ۹۸) نیز حق شاغل و فوق‌العاده شغل افزایش یافت و نهایتا هنگام اِعمال بخشنامه فصل ده (اسفند ۹۸) مابه‌التفاوت افزایش‌های صورت گرفته در امتیازات فصل ده (در فازهای ۱ و ۲ رتبه‌بندی) تا ۵۰ درصد لحاظ شد و البته عنوان «حق شغل حرفه‌ای» سال ۹۴ نیز مجددا جای خود را به «حق شغل» داد.

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

عزت خود را بالاتر از آن می‌بینم که آقای الهیار را مخاطبم قرار دهم؛ که اگر ایشان گوشی برای شنیدن صدای معلمان داشتند، کار به اینجا نمی‌کشید! به جای ایشان توجه «معلمان عزیز» را به موارد زیر جلب می‌کنم:

۱) برخلاف آنچه ایشان مدعی شده‌، در رتبه‌های بالا حق‌ شغل به اندازه «۵۰ درصد» افزایش نیافته؛ به‌عنوان فقط یک نمونه از هزاران، امتیاز حق‌شغل اینجانب با ۲۱ سال سابقه و رتبه‌عالی فقط در فاز اول رتبه‌بندی ــ و تحت عنوان حق‌شغل حرفه‌ای ــ از ۵۹۹۵ به ۸۰۹۳ (یعنی ۳۵ درصد) افزایش یافته و در فاز دوم و اعمال فصل ده هیچ تغییری نکرده‌است! شایسته آنست که ایشان بابت این ادعای غیرمسئولانه ابتدا عذرخواهی و سپس دستور افزایش آن به ۵۰ درصد را صادرکند.

۲) اگر افزایشات مهر ۹۴ چیزی متمایز از افزایش امتیازات فصل دهم بوده (آن گونه که با عنوان ویژه «حق شغل حرفه‌ای» نام‌گذاری شده) پس چرا و با چه نیتی در اسفند ۹۸ مجددا ــ و البته به همراه حق‌شاغل و ... ــ  در داخل امتیازات فصل ده قرار ــ و عنوان «حق‌شغل» به خود ــ گرفته‌است!؟ و اگر فعلی در دل قانون مدیریت خدمات کشوری بوده پس چرا طی این سالها متواتراً، حرمت‌شکنانه و دم‌دستی تحت عنوان نظام رتبه‌بندی «معلمان!» به خورد رسانه‌ها داده شده؟ گویی که در بین همه کارکنان دولت این فقط معلمانند که جدابافته (و به زعم آحاد جامعه، پر مدعا) حقوق رتبه‌بندی می‌گیرند و دیگران حسرت به دل (و مظلومانه) نظاره‌گر این یکه‌خواری‌اند.

!۳) مگر مرتبا طی این سالها گفته نشد که هدف از نظام رتبه‌بندی، نه صِرف افزایش حقوق معلمان که استقرار نظام «پرداخت با توجه به تخصص و شایستگی‌» آنهاست؟ پس چطور و با چه تحلیلی به یکباره ساختمان نیمه‌تمام «شایستگی» با زلزله «امتیازات فصل ده» فروریخت؟! طوری که نه تنها شایستگی به حاشیه رانده شد که تفاوت‌های انگیزه‌ بخشی که طی این سالها با رتبه‌بندی ایجاد شده بود، به یکباره از بین رفت!

مِن‌بعد کدام مشوق‌‌ معلمان را به تلاش برای احراز مهارت‌های بیشتر ترغیب خواهدکرد؟ و فردا روز چه کسی مسئول این اتمسفر سرد و این واپس‌زدگی خطرناک خواهد بود؟

۴) در اواسط این فایل صوتی گفته می‌شود «اِعمال رتبه بندی و امتیازات فصل دهم به‌صورت جداگانه، قانونا ممکن نیست» و در پایان امید داده می‌شود که «راه رتبه‌بندی با توجه ماهیت برنامه پنج‌ساله ششم توسعه هم‌چنان باز است»! اول اینکه سه سال از این پنج سال، گذشته و بودجه سال چهارمش هم بسته شده است. در ثانی مگر این برنامه چه ظرفیت نهفته و نشکفته‌ای درباره نظام رتبه‌بندی معلمان دارد؟ به جز یک جمله در ماده ۶۳ بند الف ـ ۲ که دولت را مکلف به اجرای نظام رتبه‌بندی می‌کند که آنهم الحمد لله با «تصمیم جسورانه» جناب الهیار و همکاران «معصوم از خطایش» آن‌چنان عقب رانده شد که شاید چند برنامه توسعه دیگر هم نتواند نجاتش دهد!

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

۵) در اواخر فایل و در توضیح اعمال بخشنامه برای پرسنل اداری گفته می‌شود که «بخشنامه فصل ده برای همه کارکنان است و اختیار فراقانونی برای تفکیک قائل‌شدن بین پرسنل اداری و آموزشی وجود ندارد». جمله‌ای درست و هوشمندانه! البته که اختیاری فراقانونی وجود ندارد؛ اما اختیار درون‌قانونی که هست. ماده ۶۸ فصل ده رگلاتور حساس و قابل تفسیر «فوق‌العاده ویژه» را به‌ صورت کاملا قانونی در اختیار قانونگذار گذاشته تا آن را  در مواردی که تشخیص می‌دهد برقرار یا حذف‌کند؛ اتفاقی که در فاصله زمانی فاز دوم رتبه‌بندی و اعمال امتیازات فصل ده، به شکل عجیبی دو بار برای پرسنل اداری افتاد تا با ایجاد فاصله حدوداً یکی دو میلیونی بین آنها و پست‌های آموزشی هم‌رده‌، خیل پرسنل اداری عزم سفرکرده به آموزشی را مجددا در ستاد حفظ کند! فاصله‌ای که با احکام سال آینده (و بنابراین در یک بازه زمانی کمتر از سه ماهه) بیشتر هم خواهد شد. البته که پرسنل اداری جامعه فرهنگ در کنار پرسنل آموزشی قشری زحمتکش و شایسته هر گونه توجهند؛ اما اینکه «قانونگذار و قانونگر خود پرسنل اداری‌اند نه آموزشی»، طبعا سوال برانگیز است.

۶) و بالاخره جناب الهیار در فراز پایانی این فایل و بعد از اینکه معلمان را از تحلیل‌های خود قانع می‌بیند، از موضع یک «پیر» درآمده و واکنش‌های آنها را به این اتفاق، غیرقانونی، غیرحرفه‌ای، غیراخلاقی و مصداق تحریک‌شدگی و گول‌خوردگی ارزیابی می‌کند!

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

کمی تاسف‌آور است که مقامی در این مرتبه و در ارگانی به این وسعت، به جای همدلی با همکاران دلسوز و زحمتکش خود، این‌گونه فارغ از دغدغه و سند و مرجع، آنها را مورد لطف و نوازش قرار می‌دهد! کاش ایشان به‌عنوان معاونت «برنامه‌ریزی و توسعه منابع» ابتدا اشاره‌ای می‌کرد به برنامه‌ها و بخشنامه‌هایی که با آنها بدنه فرهنگیان را با حقوق حرفه‌ای و قواعد مطالبه آشنا کرده‌؛ سپس آنها را مورد بازخواست قرار می‌داد. مِن‌بعد کدام مشوق‌‌ معلمان را به تلاش برای احراز مهارت‌های بیشتر ترغیب خواهدکرد؟ و فردا روز چه کسی مسئول این اتمسفر سرد و این واپس‌زدگی خطرناک خواهد بود؟

و در پایان می‌گذرم از اینکه ایشان متواضعانه «همکارانش را افرادی قانون‌مدار، متخصص و بی‌اشتباه و اجرای این بخشنامه را کاری جسورانه و بزرگ» خوانده است؛ زیرا که با «ضبط یک مونولوگ در فضایی خالی از مخاطب زنده» منافاتی ندارد.تا جایی که بنده دریافته‌ام به بازی گرفتن یک کودک چند ساله هم معمولا با موفقیت کاملی همراه نیست؛ در این صورت تلاش برای به‌بازی گرفتن انسان‌هایی که بزرگمان کرده‌اند را باید چه نامید...؟!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از تبعیض و افزایش 50 درصدی حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

پنج شنبه, 15 اسفند 1398 22:19 خوانده شده: 520 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
مهدی 1398/12/15 - 23:12
بهترین عبارت این مقاله ی سراسر وزین همین است ؛ عزت خودمون رو بالاتر از این می بینیم که با فردی (دون)، مستقیما صحبتی داشته باشیم.
پاسخ + +4 0 --
ممقانی 1398/12/15 - 23:59
خدا را شاهدمی گیرم که در دولت آقای احمدی نژاد بارها حسرت خوردم که چرا سازمان برنامه و بودجه حذف شد چرا که در زمان دولت اصلاحات واقعا سازمانی بود نسبتا با برنامه و حساب شده. که اگر نگوییم بدون خطا ولی اکثرا بامنطق حساب شده و کارشناسی جلو می رفت . بعد از احیای سازمان برنامه در دولت روحانی فکر کردم دوباره امیدها زنده شد ولی این سازمان هرگز اون سازمان قبلی نشد و ای کاش هرگز دوباره احیاء نمی شد که بیشتر سنگ پیش پاست تا کمک کننده با برنامه و تدبیر !
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1398/12/16 - 07:13
تا به رتبه بندی وفصل ده پرداخته می شود همه چیز تاریک وتاریک تر می شود
شفاف بگوییم کارکنان اداری وسایر کارکنان دولت کارمند هستند فرهنگیان هم کارمند هستند چرا اینقدر تفاوت حقوق دارند ؟
مسئولان به این سوال باید جواب بدهند
پاسخ + 0 -2 --
آرش 1398/12/16 - 09:26
با این وضعیت معلمی که سر کلاس دایم با موبایلش بازی میکند و درس نمیده با معلمی که از جون و دل زحمت میکشه یکی هست.
پاسخ + 0 0 --
داود 1398/12/16 - 09:27
باسلام در تکمیل سخنان شما مقاله ی انتقادی در خبر گذاری تسنیم با عنوان 7 تخلف قانونی در اجرای بخشنامه 50درصد نوشته شده که بسیار روشنگری می کند.
پاسخ + +1 0 --
سیدعلی 1398/12/16 - 09:45
تازه در همان فصل دهم آمده که امتیازات حق شغل معلمان و کارکنان وزارت بهداشت باید در ضریب 1.1ضرب شود که در افزایش جدید این ضریب اعال نشده است
پاسخ + +4 0 --
حسن زاده 1398/12/16 - 12:02
مو سپیدانی که از دست « معلمانشان»؟!! می افتند؟! اینها معلمان ما نیستند - یه عده شیادند که با رانت و ... بازی مسیولان ما شده اند.
پاسخ + 0 0 --
الف 1398/12/16 - 14:40
منظور از موسپیدان، همان مسئولین‌اند که به رغم بزرگ‌شدن سن، هم‌چنان نمره قبولی از معلمان دیروز (و نیز معلمان امروز) شان نمی‌گیرند. عذرخواهم اگر عنوان گویا نیست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور