صدای معلم

" آنچه در این بازار مکاره فراموش شده این واقعیت ساده و غم انگیز است که از میان نزدیک به یک میلیون دانش آموزی که سالیانه از نظام آموزش و پرورش کشور فارغ التحصیل می شوند در نهایت تعداد ناچیزی در حدود هزار و پانصد تا دو هزار نفر (یک هفتصدم فارغ التحصیلان) موفق به قبولی در رشته پزشکی می شوند و بقیه به مشاغل و رشته های دیگر و زندگی در اجتماع هدایت می شوند. انبوه نوجوانانی که به جای آموزش هنر و سیاست و ادبیات و تاریخ و فلسفه که در طول حیات خود مدام به آنها نیازمندند، دروسی را خوانده و تست هایی را زده اند که هیچ گاه به آن احساس نیاز نخواهند کرد... "

رویای "پزشکی" به قیمت نابودی آموزش و پرورش ؟!

فرهاد قنبری

مافیای کنکور و رویای پزشکی و نابودی آموزش و پرورش

 اگر سری به مدارس سمپاد(خاص) که نخبه های نظام آموزشی کشور را در خود جمع کرده زده باشیم متوجه می شویم که چگونه رویای پزشک شدن تمام نظام آموزشی ما را تخریب کرده است و از بهترین استعدادهای کشور دانش آموزانی تک بعدی و پر از استرس تولید کرده است.

در مدراس تیزهوشان کشور از همان کلاس هفتم دروسی شیمی و زیست و فیزیک و ریاضی با ساعات اضافی در چارت درسی دانش آموزان قرار گرفته و جا برای تاریخ و اجتماعی و ادبیات و هنر و ورزش روز به روز تنگ تر می شود. در این مدارس به دانش آموزان این گونه القا می شود که تنها راه سعادت و خوشبختی شما در کسب رتبه بالای کنکور در رشته علوم تجربی و قبولی در رشته های دندانپزشکی و پزشکی و داروسازی است.
تکینگی و خاص بودن رشته پزشکی باعث شده است که نظام آموزشی ایران از پایه ویران شده و دانش آموزان نخبه به افرادی تک بعدی که فقط مهارت تست زنی بالایی دارند تبدیل شوند و در این راه تمام استعدادهای خود را قربانی نمایند.

 مافیای ویرانگر و نخبه کش کنکور که سالانه هزاران میلیارد تومان از درآمد خانوارها را با سودای کسب رتبه بالای کنکور و قبول شدن در رشته پزشکی به جیب می زند عامل اصلی شکل گیری چنین نگاهی در مدارس کشور است.

مافیای کنکور با همکاری موسسات ضد فرهنگی مانند قلمچی و گاج و مدرسان و شریف و امثالهم و با همکاری کامل تلویزیون سالهاست که بر موج "ویژه سازی" از رشته پزشکی سوار شده است و با تبدیل آموزش و پرورش به بنگاه اقتصادی پرسود، نظام آموزشی کشور را به نظامی تهی و بی معنا تبدیل کرده و باعث شده است که صدهها هزار دانش آمور با سودای پزشک شدن و کسب ثروت استعداد خود را در راه تبدیا شدن به ربات های تست زن هدر دهند.

مافیای کنکور و رویای پزشکی و نابودی آموزش و پرورش

در سوی دیگر این تباهی آموزشی ، وزارت بهداشت و سیستم پذیرش دانشجو در رشته پزشکی قرار دارد. با اینکه سالیانه پذیرش دانشجو در رشته های مختلف به ویژه علوم انسانی به صورت فله ای و بدون توجه به بازار کار در حال گسترش است، در رشته پزشکی قضیه کاملا متفاوت است.

پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی هیچگونه افزایشی نمی یابد و با اینکه همه رشته ها به صورت شبانه دانشجو می پذیرند هنوز در رشته پزشکی این اتفاق نمی افتد. این مسئله باعث شده است هنوز رشته پزشکی به عنوان رشته ای خاص در میان رشته های دانشگاهی نگریسته شود، به گونه ای که جامعه به پزشکان به چشم تنها نوابغ و نخبه های جامعه نگاه می کند که هر کسی توانایی و هوش، تحصیل آن را ندارد. مسئله ای که باعث شده دانش آموران صرفا دروسی مانند شیمی و ریاضی و زیست و فیزیک را دروس واقعی و علمی حساب کنند و اندک ساعات کلاس های تاریخ و اجتماعی و ادبیات و هنر را کلاس هایی بیهوده و وقت گیر تلقی نمایند.

 آنچه در این بازار مکاره فراموش شده این واقعیت ساده و غم انگیز است که از میان نزدیک به یک میلیون دانش آموزی که سالیانه از نظام آموزش و پرورش کشور فارغ التحصیل می شوند در نهایت تعداد ناچیزی در حدود هزار و پانصد تا دو هزار نفر (یک هفتصدم فارغ التحصیلان) موفق به قبولی در رشته پزشکی می شوند و بقیه به مشاغل و رشته های دیگر و زندگی در اجتماع هدایت می شوند. انبوه نوجوانانی که به جای آموزش هنر و سیاست و ادبیات و تاریخ و فلسفه که در طول حیات خود مدام به آنها نیازمندند، دروسی را خوانده و تست هایی را زده اند که هیچ گاه به آن احساس نیاز نخواهند کرد...

کانال خرمگس


مافیای کنکور و رویای پزشکی و نابودی آموزش و پرورش

سه شنبه, 22 بهمن 1398 09:46 خوانده شده: 169 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
آنتی توهّم 1398/11/22 - 12:39
توهّم پش از خلقت مؤسسه قلم‌چی وجود داشت؛ فرد و یا افرادی می‌خواستند پیش از تولّد فرزند توهّم، فرزند خلفی را به دنیا آورند ولیکن فضای توهّمات پیشین به آنها اجازه نداد، تا اینکه فرزند توهّم نتیجه مطلوبی نداد و اولین مخالفان اجازه را صادر کردند ولیکن توهّمات دیگر و جدیدی پدید آمده بود، گره قدیم باز و گره جدید پیش آمد؛ هان چه گره‌ای! مقنّط شدن خواسته‌های سازنده! ...
وجود و بقای توهّم محصول بهتری نمی‌شود!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/22 - 13:31
پیش
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/11/22 - 18:24
من از روی کنجکاوی متوجه شده ام که فرزندان غالب همکاران بسیجی و مخبر و ... در رشته های تاپی چون پزشکی و ... پذیرفته شده اند و .... . لازم است یک تحقیق و تفحص در مجلس و توسط افراد یا سازمانهای دلسوز عدالت و اینده نظام مقدسمان در این مورد در نظر گرفته شود. ما هم بسیجی هستیم اما نمیدانم چرا هر چه بیشتر برای مستضعفان و غارت شدگان قلم فرسایی می کنم و می گویم و روشنگری می کنم زندگی خودم و عزیزانم جهنمی تر می شود ...!!!؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 00:55
عزیرم فساد در کنکور و فروش صندلی دیگه کوش فلک را کر کرده است.
پاسخ + 0 0 --
حاج قاسمعلی بی خدشه 1398/11/23 - 11:30
برادر نازنین بنده حقیر رو هم پزشکی قبول کردند. ای کیوش تقریبا ۱۰۰ هست و حقش بود.
پاسخ + 0 0 --
مینا 1398/11/22 - 19:40
باسلام. بله به نظر میرسد کسانیکه پزشکی قبول میشوند نخبه هستند ولی واقعیت چیز دیگر میگوید.نخبگان کسانی هستند که سهمیه دارند والسلام.ای کاش برای قبولی کنکور تمام سهمیه ها حذف میشد تا نخبه ها مشخص شوند. سهمیه دارها را بعداز طی شدن مرحله کنکور امتیاز بدهند و براساس توانشان.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 00:54
گیرم که سهمیه ها نهادینخه شده و همه قبول کرده اند اما فروش صندلی رشته های پزشکی هم معضل دیگری است که بر استرس دانش آموز دامن می زند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 00:58
بدبختی این است که آنهایی که واقعا نخبه اند و باید پزشکی بخوانند دیگه مثل قدیم نمی توانند وارد دانشگاه شوند. چرا که صندلی فروسی و فساد در کنکور هم وارد شده است. آقایون و خانم ها مقامات حق دارند دانشگاه مال خودشون است و به هر روشی باید بچه های خود را به پزشکی بفرستند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور