صدای معلم

" این کنش دانشجو معلمان درسی عملی است برای نسل بعد چرا که اگر دانشجویان و معلمان کنونی نتوانند حقوق خود را مطالبه‌کنند و خواستار عدالت و رفع فرق‌های موجود باشند چگونه می‌توانند الگوی آینده سازان فردای این مملکت قرار بگیرند در حالی که از پیگیری حقوق خود عاجز بوده‌اند؟ چگونه می‌توانند نسلی مطالبه‌گر، در چارچوب قانون تربیت کنند در حالی که نسبت به حقوق خود بی تفاوت بوده‌اند؟ "

مطالبه گری دانشجو معلمان ؛ یک ضرورت !

میلاد همتی‌زاد/ دانشجوی دانشگاه فرهنگیان

اعتراص های دانشجو معلمان در مورد کسر از حقوق و بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان  چند مدتی است بحث حقوق دانشجو‌یان دانشگاه فرهنگیان بر سر زبان‌ها افتاده است و هر کسی نسبت به آن موضعی می‌گیرد و اعلام‌نظر می‌کند.
موضوعی که در مدت اخیر با انعکاس در برخی رسانه‌ها بیشتر شنیده می‌شود.
حقیقت این است دانشجویان دانشگاه فرهنگیان صرفا در پی اصلاح یک قانون نیازمند اصلاح نیستند! با کمی ریز بینی و با اندکی تغییر زاویه نگرش نسبت به این موضوع می‌توان به درک بهتری نسبت به این اقدام دانشجو‌ معلمان رسید.
تعلیم و تربیت همواره مورد تاکید مسئولین ادوار مختلف بوده و همگی با تاکید بر در اولویت بودن آموزش و پرورش به اهمیت آن صحه گذاشتند اما آیا واقعا شعارها و آنچه در عمل اتفاق افتاده با هم همگرایی و همسو است؟
یکی از مهمترین بخش های دستگاه آموزش و پرورش کشور دانشگاه فرهنگیان است که با توجه به سیاستگذاری و اسناد بالادستی به ویژه سند تحول بنیادین دارای نقش ویژه و عملیاتی است،دانشگاهی که می‌تواند در صورت تجدید‌ نظر در نوع نگاه برخی به آن مبدا تحولات تعلیم و تربیت کشور باشد و در راستای اجرای سند تحول بنیادین حرکت کند اما این دانشگاه و دانشجویانش درگیر حرف‌ها و حدیث های فراوانی است، یکی از این موارد مباحث مالی و حقوقی دانشجویان دانشگاه است از صدور حکم حداقل حقوق تا کسر ۴۵ درصد ثابت!
اینها بخشی از دغدغه‌های مالی و حقوقی دانشجویان است،حداقل حقوقی که با پیگیری ها و اما و اگر های فراوان به نتیجه رسید اما غافل از آن که وجود قانون نانوشته کسر ۴۵ درصد ثابت تاثیر آن را تقریبا هیچ می‌کند!
مسئولین با استناد به قوانین متعهدین خدمت کسر از حقوق دانشجویان را قانونی می‌دانند به همین منظور متن ماده مورد اشاره مسئولین در پی خواهد آمد...
تبصره (6) قانون متعهدین خدمت در آموزش‌ و پرورش:

«پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانش‌آموزان و دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و ‌وام صندوق رفاه و غیره که دانشسراها و مراکز تربیت‌معلم و آموزشکده‌های فنی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه معمولاً در اختیار آنان قرار می‌دهند نخواهد بود، اما هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر خواهد شد».

قضاوت با شما!

اگر در متن فوق عبارت درصد ثابت ۴۵ درصد را یافتید به نمایندگی از تمام دانشجومعلمان (به عنوان عضو کوچکی از دانشجویان شاغل در این دانشگاه) اعلام می دارد از پیگیری این مورد منصرف خواهیم شد!

اعتراص های دانشجو معلمان در مورد کسر از حقوق و بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان

بر فرض بودن چنین قانونی مجددا بیان می‌گردد آیا قانون چند دهه اخیر نیازمند اصلاح و به روزآوری نیست؟
برخی مسئولین اما در پاسخ به مطالبه‌گری های دانشجو معلمان ورود دانشجویان به اینگونه موارد را آغاز زودهنگام فعالیت صنفی خوانده بودند در پاسخ به این عزیزان می‌گوییم که اتفاقا این موضوع بایستی مایه خرسندی شما به عنوان مسئولین در راس این دانشگاه باشد،زیرا که نشان می‌دهد نسلی در این دانشگاه راهبری در حال تربیت است که نه تنها بی تفاوت نیست بلکه اصلاح را از خود و از درون آغاز کرده است و خواستار احقاق حقوق خود است و این یعنی خروج از جوزدگی شعارها و اقدام و عمل.
در ضمن آنکه دانشجویان با این مطالبه‌گری حقا از همین ابتدا دارند تعلیم می‌دهند، درسی را که عنوان آن مطالبه‌گری است و متن آن پیگیری در چارچوب فعالیت مدنی و قانونی و نظام‌مند.
این کنش دانشجو معلمان درسی عملی است برای نسل بعد چرا که اگر دانشجویان و معلمان کنونی نتوانند حقوق خود را مطالبه‌کنند و خواستار عدالت و رفع فرق‌های موجود باشند چگونه می‌توانند الگوی آینده سازان فردای این مملکت قرار بگیرند در حالی که از پیگیری حقوق خود عاجز بوده‌اند؟
چگونه می‌توانند نسلی مطالبه‌گر، در چارچوب قانون تربیت کنند در حالی که نسبت به حقوق خود بی تفاوت بوده‌اند؟
این همان موضوعی است که با نگاه به بطن حرکت دانشجو معلمان در پیگیری و مطالبه‌گری می‌توان دریافت.

به نظر نگارنده ورود دانشجو معلمان به فعالیت های صنفی نشانه درخشش ستاره بلوغ فکری دانشجویان این دانشگاه است  (هر چند باید مراقب بود شان و جایگاه و دیگر ابعاد اصلی و ذاتی معلم از فعالیت های صنفی خدشه‌دار نشود و این مهم مدنظر همگی دوستان دانشجو هست)
در شرایطی که برخی اقدام برای حل مشکلات دانشجویان را حرکات پوپولیستی و در آستانه انتخابات می‌نامند بیان می دارد متاسفانه امروز برچسب پوپولیسم بر روی پوپولیست های واقعی نیست بلکه پوپولیسم ابزار دست کسانی است که کرختی و بی عملی خود را با زدن این برچسب به دیگران توجیه می‌کنند و سعی می‌کنند تلاش نکردن خود را بدین واسطه بپوشانند.
در این راستا با وجود نقد و انتقاد های مختلف از ریاست محترم فراکسیون فرهنگیان مجلس که با رایزنی های گسترده سعی در پوشش و حل مسائل و مشکلات  دانشجومعلمان شاغل در دانشگاه فرهنگیان را دارند کمال امتنان را داریم هر چند باید منتظر بود در آینده چه رخ خواهد داد.
 در تفکر ما دانشجویان این دانشگاه مسئولین نه در رو به روی ما، بلکه کنار ما برای رفع مسائل و مشکلات هستند پس بهتر است بیش از پیش ما را یاری کنند و با اعلام‌نظر های همسو و دلگرم کننده و اقدام عینی حامی عملی تغییرات مثبت در دانشگاه فرهنگیان باشند.

پ ن: با وجود قول رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس و مصاحبه اخیر آقای معاون وزیر که پرداخت عیدی به دانشجو معلمان مانعی ندارد و پرداخت می‌شود اما بخشنامه امروز جناب معاون صریحا مبنی بر عدم تعلق گرفتن عیدی به دانشجویان این دانشگاه بود!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 اعتراص های دانشجو معلمان در مورد کسر از حقوق و بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان

جمعه, 18 بهمن 1398 12:45 خوانده شده: 218 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/11/18 - 15:21
پاسخ من به سوال شما که فرموده اید:
"اگر دانشجویان و معلمان کنونی نتوانند حقوق خود را مطالبه‌کنند و خواستار عدالت و رفع فرق‌های موجود باشند چگونه می‌توانند الگوی آینده سازان فردای این مملکت قرار بگیرند در حالی که از پیگیری حقوق خود عاجز بوده‌اند؟ چگونه می‌توانند نسلی مطالبه‌گر، در چارچوب قانون تربیت کنند در حالی که نسبت به حقوق خود بی تفاوت بوده‌اند؟ "

....
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1398/11/18 - 19:44
بار الهی !! ما را از توهّم و آنچه حقّمان نیست و آنچه حقّشان نیست، دور کن !

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور