چاپ کردن این صفحه

" از دید نیروهای آموزشی تغییرات چند سال اخیر در راستای کیفیت بخشی نبوده است "

نگاهی بر تغییرات کتاب های درسی در سال های اخیر

فریبا ایازی روزبهانی/ همکار صدای معلم

تغییرات کتاب های درسی و کیفیت بخشی

سال تحصیلی ۹۹_۹۸ با چالش کمبود کتاب درسی آغاز شد.ضمن آنکه برخی از کتب درسی متوسطه دوم تغییراتی داشت؛ عدم هماهنگی در این خصوص موجب شد در برخی مدارس کتب سال تحصیلی ۹۷ توزیع شود و ناآگاهی مسئولین از تغییرات کتاب جدید مشکلاتی را ایجاد نمود.
در این یادداشت مجال بررسی دلایل ناهماهنگی در توزیع کتب درسی نیست . بلکه نگارنده قصد دارد چرایی تغییرات کتاب های درسی در سالهای اخیر را بررسی نماید.
تغییر کتب درسی امری غیرقابل اجتناب است که باید متناسب با نیاز فراگیران اتخاذ گردد.
چندی است حذف و اضافات کتاب های درسی مسئله ی معلم و دانش آموز است. از دید نیروهای آموزشی تغییرات چند سال اخیر در راستای کیفیت بخشی نبوده است . اغلب کارشناسان آموزشی ضعف کتب درسی را یکی از دلایل عمده رونق یافتن بازار کتاب های آموزشی می دانند.
شاید بتوان ضعف کتاب های درسی را در چند محور خلاصه کرد
۱_ از نظر توالی ،بین مطالب کتاب های نونگاشت انسجام منطقی برقرار نیست .
۲_ در حذف و اضافات بودجه بندی کتب درسی رعایت نشده است به طوری که دروس پایه با کمبود وقت مواجه اند.
۳_ محتوای برخی دروس متناسب با نیاز دانش آموزان نیست .

تغییرات کتاب های درسی و کیفیت بخشی

تغییرات کتب درسی در سالهای اخیر نگرانی هایی ایجاد نموده است .
چندی پیش وزیر آموزش و پرورش در حساب توئیتر خود با اشاره به تغییرات کتب درسی نوشت:
"‏تغییرات ‎کتب درسی مطرح شده مربوط به ۳سال پیش است اما تلنگری برای بررسی بیشتر بود. دستور دادم بررسی کارشناسانه، دقیق و منصفانه‌ای صورت بگیرد. به عنوان وزیر آموزش و پرورش به همه کسانی که دل‌نگران فرهنگ کشور هستند اطمینان میدهم آموزش و پرورش پاسدار و مروج سرمایه های معنوی کشور است."
شاید اگر عمر وزیران آموزش و پرورش کوتاه نبود ؛می توانستیم امیدوار باشیم "دغدغه" وزیر در آینده ای نه چندان دور تحقق یابد اما استعفاهای زود هنگام وزیران آموزش و پرورش مجال تحقق وعده های وزیر را محال ساخته است.
توئیت وزیر بهانه ای شد تا نظر چند دانش آموز را در مورد تغییرات کتب درسی بپرسم :
دانش آموز پایه دوازدهمی می گوید: تغییرات مفید فایده نبوده است در دروس پایه بیشتر معلمان به کتب نظام قدیم رجوع می کنند زیرا کتاب فعلی نقاط ضعف بسیاری دارد .
جهت واکاوی بیشتر مطلب تصمیم برآن شد تا تغییرات برخی از دروس متوسطه دوم بررسی شود.
در رشته علوم انسانی ضعف تالیف بیشتر نمود دارد به عنوان مثال" فلسفه" دوازدهم یکی از چند کتاب درسی است که امسال تغییراتی در آن ایجاد شد.
مقایسه کتاب جدید و قدیم کتاب فلسفه نشان می دهد نه تنها توالی دروس رعایت نشده است بلکه تالیف شتاب زده کتاب خالی از اغلاط نگارشی نیست.
همچنین در کتاب" فارسی" دوازدهم جای خالی آثار فاخر نویسندگان و شاعران پرآوازه ایران بیشتر احساس می شد. اغلب دبیران این درس براین باورند تدریس دو ساعت در هفته زمان کافی برای تحلیل متون در سه قلمرو ادبی،زبانی و فکری نیست.
در نگاهی اجمالی به محتوای" کتاب فارسی دوازدهم " درمی یابیم آثار منتخب در این کتاب برگرفته از نوعی نگرش "جهادی" است ( جهاد به دو مفهوم مبارزه با دشمن بیرون و درون ) مورد نظر است.
به عنوان مثال درسه بخش ادبیات پایداری ، ادبیات انقلاب و ادبیات حماسی موضوع هربخش مبارزه با دشمن بیرونی است ؛ در بخش ادبیات غنایی نیز موضوع درس سی مرغ و سیمرغ از عطار نیشابوری ،مبارزه با دشمن درون (نفس) است .حال آن که در این بخش مولفان می توانستندجهت تلطیف بخش هایی که موضوع آن جنگ است ؛ یکی از عاشقانه های ادب فارسی را بگنجانند تا حال و هوای کتاب فارسی تغییر کند .
از این نظر برخی اذعان دارند؛ نگاه" تک بعدی" به محتوای کتب درسی پاسخگوی نیاز فراگیران نیست.ضمن آن که تدریس محتوای یکسان دروس ،برای دانش آموزان کسالت آور است .
از سوی دیگر ضعف تالیف در کتب درسی معضل دیگری است .
درپایان این بحث ناتمام این سوال در ذهن نگارنده نقش می بندد :
آیا تغییرات کتب درسی در راستای سند تحول بنیادین است ؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تغییرات کتاب های درسی و کیفیت بخشی

جمعه, 24 آبان 1398 12:30 خوانده شده: 381 دفعه

در همین زمینه بخوانید: