صدای معلم

" تشکل های صنفی باید صرفا نیرو و توان کارشناسی خود را معطوف به مسائل آموزش و پرورش آن هم از دریچه صنفی نمایند تا شاید برآیند فعالیت آنها بتواند اندکی در راستای تحقق حقوق معلمان و فرهنگیان کارساز شود "

نقدی بر بیانیه اخیر " شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران "

کامران رحیمی

نقدی بر بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و تشکل های صنفی معلمان

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران،  "در اعتراض به حمله تجاوز کارانه ترکیه به شمال سوریه و کشتار غیرنظامیان" بیانیه ای صادر کرده است. ( 1 )
 با مطالعه و دقت در ماهیت آن بیانیه به ذکر نکاتی  می پردازم .
با توجه به اینکه انتظار می‌رود شورای هماهنگی تشکل های صنفی، به مسائل صنفی معلمان و فرهنگیان بپردازد، ورود این شورا به مسائل سیاسی منطقه ای چندان ضرورت و یا وجاهتی ندارد.
در این بیانیه به موضوعاتی اشاره شده که ربطی به حوزه کنشگری این شورا ندارد. از قبیل:
* رنگ خون گرفتن اعتراضات مدنی مردم سوریه با مشت آهنین بشار اسد و دخالت کشورهای دیگر
* زمینه ساز بودن سرکوب اعتراضات برای ظهور گروه تروریستی داعش
* اشغال شدن شمال سوریه توسط نیروهای فاشیستی اردوغان و تصاحب بخش های شمال شرق سوریه
* مورد خشونت واقع شدن مردم سوریه توسط نظامیان و شبه نظامیان داخلی و خارجی
* به دست آوردن شمال شرق سوریه توسط نیروهای دموکراتیک با فداکاری و شجاعت
* محکوم کردن لشکرکشی توسعه طلبانه اردوغان
* و.... تنها موردی که تاحدودی به حیطه کاری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان مربوط می شد محروم ماندن بیش از هشتاد هزار کودک از تحصیل بود . در حقیقت این بیانیه به بهانه دفاع از حق تحصیل کودکان آواره کرد شمال سوریه، خواسته مواضع سیاسی خود را بیان نماید، مواضعی که بیشتر از جنس اعلام موضع وزارت امور خارجه کشورهاست،
آیا یک معلم که با ده ها مشکل ریز و درشت دست به گریبان است، و این نوع تحلیل ها را در بسیاری از رسانه ها می بیند و می خواند، فقط لنگ این مانده است که شورای هماهنگی مذکور در این مورد اعلام موضع کند.

نقدی بر بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و تشکل های صنفی معلمان

اگر هم تهیه‌کنندگان بیانیه واقعا دغدغه کودکان محروم از تحصیل را داشته اند، ضرورتی نداشته که در خصوص نیروهای درگیر در جنگ سوریه قضاوت کنند، به طوری که در بیانیه به وضوح بشار اسد را مشت آهنین، اردوغان را فاشیست و کشورهای دیگر را مداخله گر معرفی کرده‌اند، ممکن است برخی از این ادعاها درست هم باشد، ولی بحث بر سر این است که آیا یک تشکل صنفی به بهانه یک مورد تا حدودی مربوط به زمینه فعالیت خود، یعنی محروم شدن کودکان از تحصیل، باید مواضع سیاسی خود را این گونه در لابلای این مورد بیان کند.
این شکل اعلام موضع نه تنها مشکلی از معلمان را حل نمی کند و موجب جذب و حمایت معلمانی که درگیر با مشکلات هستند، نمی شود بلکه بهانه‌ای می شود برای اثبات اینکه، تشکل های صنفی به دنبال اعلام موضع سیاسی در پوشش مسائل صنفی مربوط به حقوق معلمان و دانش آموزان و کودکان هستند.

به نظرم تشکل های صنفی باید صرفا نیرو و توان کارشناسی خود را معطوف به مسائل آموزش و پرورش آن هم از دریچه صنفی نمایند تا شاید برآیند فعالیت آنها بتواند اندکی در راستای تحقق حقوق معلمان و فرهنگیان کارساز شود.

( 1 )

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به حمله‌ تجاوزکارانه‌ ترکیه به شمال سوریه و کشتار غیرنظامیان

«به نام خداوند جان و خرد» 

از ژانویه 2011 ، که اعتراضات مدنی مردم سوریه  با مشت آهنین بشار اسد و دخالت کشورهای دیگر رنگ خون و خشونت به خود گرفت و زمینه ظهور گروه های تروریستی مانند داعش در این کشور فراهم گردید ؛تا به امروز که شمال سوریه مورد حمله نیروهای فاشیستی اردوغان قرار گرفته است، مردم عادی و کودکان اصلی ترین قربانیان جنگ بوده اند.

نزدیک به نه سال است که مردم سوریه به صورت سیستماتیک مورد خشونت واقع می شوند همواره نظامیان و شبه نظامیان داخلی و خارجی درگیر در جنگ، منافع کودکان را نادیده گرفته‌ و با جنگ‌افروزی و کوبیدن بر طبل خشونت غیرنظامیان را آواره و کودکی کودکان را به تاراج برده‌اند.

ترکیه در حالی شمال شرق سوریه را  ضمیمه خاک خود نموده است که طی سال های گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه با فداکاری و شجاعت توانستند این منطقه را از تروریست های داعش پاکسازی کنند اما اینک که این اشغالگری مورد اعتراض جهانی قرار گرفته است قدرت های جهانی و منطقه ای به خاطر منافع خود،  کردها و نیروهای دموکراتیک را قربانی می کنند تا  جغرافیای سیاسی سوریه را آن گونه که می خواهند شکل دهند.

اگر چه با اعلام آتش‌بس به نظر می رسد اوضاع کمی آرام شده است اما در تجاوز اخیر ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه بیش از 350 هزار نفر آواره و بالغ بر 80 هزار کودک از تحصیل محروم  شده اند و تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان در شهرهای کردستان سوریه از جمله کودکان کشته شده اند و بسیاری از آنان که جان سالم به در برده اند در اردوگاهها، زندگی اسفباری را سپری می کنند.

کودکان در این اردوگاهها از حداقل های بهداشت و آموزش بی بهره اند و بهترین دوران زندگی را با وحشت و زیر سایه جنگ و تبعات آن سپری می کنند. از نظر ما معلمان، کودکان در هر جای جهان فارغ از ملیت، نژاد ، مذهب و فرهنگ باید کودکی کنند و تنها در سایه صلح است که می توان جهانی را تصور نمود که کودکانش شاد هستند و از کودکی خود لذت می برند.

شورای‌‌ هماهنگی‌ تشکل های‌ صنفی‌ فرهنگیان‌ ایران همسو با مردم صلح دوست جهان و هموطنان کرد، هر نوع مداخله تجاوزکارانه در کشور سوریه به خصوص لشکرکشی و توسعه طلبی اردوغان به شمال سوریه و جنگ افروزی قدرت های جهانی و منطقه ای را محکوم می کند.

شورای هماهنگی از نهادهای بین المللی می خواهد با توجه به کنوانسیون جهانی حقوق کودکان از حقوق و منافع عالیه کودکان دفاع کرده و اشغالگری دولت ترکیه را محکوم نمایند و دولت اردوغان را به رعایت حقوق غیرنظامیان از جمله کودکان ملزم نمایند.

شورای‌‌ هماهنگی‌ تشکل های‌ صنفی‌ فرهنگیان‌ ایران

 دوم آبان ماه نود و هشت


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و تشکل های صنفی معلمان

شنبه, 04 آبان 1398 15:07 خوانده شده: 1012 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -5 --
ناشناس 1398/08/04 - 15:35
وقاحت هم حدی دارد!!!
هر چند سقف چنین جبهه گیری ها
از حد معقول و مرتبط، درگذشته است.
پاسخ + +7 0 --
دبیر مهربان 1398/08/04 - 16:27
دخالتها و موصع گیریهدی سیاسی باعث جناحی حزبی شدن و خطرات و بگیر ببندها و...میشود
همون به که قالبا صنفی و توجه به مشکلات معلمان و مدرسه محور باشند
پاسخ + +1 -4 --
Yasna 1398/08/05 - 09:09
شما خودت اصلا سواد سیاسی نداری برداشتی این رو نوشتی،یگانهای دمکراتیک خلق در صف اول مبارزه با داعش بودن،اونها در زمین واقع داعش رو شکست دادن،حالا که آمریکا و اردوغان دارن کود کشی میکنن،ما باید سکوت کنیم،
در ضمن اعضای صنفی معلمان مناطق کردنشین ایران عمل گراترین و پیشروترین تشکلها و کانونها هستن،فراخوان هایی که شورای هماهنگی صادر میکنه،در این مناطق نمود عینی داره و معلمان آگاهانه در تحصن ها و تجمع ها و کمپین ها در صف اول هستن
پاسخ + 0 0 --
معلم صنفی 1398/08/05 - 19:51
آنچنان از حماسه "یگان های دموکراتیک خلق در مبارزه با داعش" و انگیزه "اعضای صنفی معلمان مناطق کردنشین ایران" برای لبیک به فراخوان های شورای هماهنگی نوشته ای،
که با این کامنتت کاملا نقدی که بر بیانیه نوشته شده است را تایید کردی،
ای کاش شما و برخی از دوستان صنفی یاد می گرفتید چطور با پرداختن دقیق به نقدهای مطرح شده، از اهداف و عملکردها دفاع کنید.
اتفاقا مشکل عمده شورای هماهنگی تشکل های صنفی و کانون های صنفی معلمان امثال شماها هستید که به درستی نمیتونید دفاع کنید و با جنجال و غوغاسالاری بیشترین ضربه رو به فعالیت صنف زده اید.
پاسخ + 0 0 --
مدرس دربند در خانه 1398/08/05 - 18:44
چرا ما -که معلم هم هستیم - «نباید» وارد مسایل سیاسی بشیم؟؟؟؟!!!!!!!مگه ما و دانش اموزان ما بخشی از این جامعه نیستسم؟؟!!! پس کی باید وارد مسایل سیاسی بشه؟؟؟!!!!! دزدا؟! همین نوع نگرش به جامعه امروز انجامیده که مافیاهای فاسد و چپاولگر در ان حکمرانی می کنند.

...
پاسخ + 0 0 --
فراهانی 1398/08/05 - 22:38
اینکه بنام فعالان صنفی واردفعالیت سیاست نشویم درست .اما اینجا ایران است هیچ مشکل صنفی از کانال غیر سیاسی قابل حل نیست شما معیشت می خواهی. بودجه نیاز داری. بودجه در مجلس تصویب می شود که همه اش زدو بند سیاسی است محل در آمد بودجه همان از کانال تعامل سیاسی است اجرا با دولت است که از نوک پا تا فرق سر سیاسی است
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/08/09 - 14:34
باز هم فصولی در امور دیگران اونم از صنف معلم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور