صدای معلم

" با این نشانه ها باید گفت صیدلو مدیری ست که صدای معلم مطالبه گر از حنجره اش بیرون می آید و کچ معلمی خورده ایست که هر سرفه اش اعتبار معلمی اش را پر رنگ تر می کند "

آن محمد صیدلو و این محمد صیدلو ؟!

نرگس ملک زاده

نقدی بر عملکرد محمد صیدلو مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران

چند وقتی است در فضای مجازی صفحه شخصی محمد صیدلو را  دنبال می کنم ؛ اولین پستی که در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشته است ناخواسته مرا به یاد محمد بطحایی و سه قول  معروفش به فرهنگیان و خانواده ها انداخت با این تفاوت که محمد صیدلو در این ویدئو خواهان و امیدوار به  اتفاقات خوب  و گام هایی رو به جلو برای آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران بود.

کمی بیشتر که در صفحه او بالا و پایین می کنم می بینم که خوب حرف می زند یا بهتر بگویم حرف های خوب می زند ، رویکرد متفاوتی دارد  البته باید دید در نهایت امر قادر به تغییر می باشد یا خود تغییر می کند و هضم در سیستمی می شود که تغییر برای بقا را لازم می داند.

برایم جالب بود ۳۰ دستگاه اتومبیل پلاک قرمز اداره کل را به مناطق تحویل داده است و قرار است هیچ‌ مسئولی در اداره کل از اتومبیل پلاک قرمز استفاده نکند! امیدوارم تصمیمش با درایت باشد و اداره کل را لنگ نگذارد .او که در نهایت مشکلی ندارد آقای مدیر کل است و به آنی همه چیز برایش مهیا خواهد شد؛به چشم بر هم زدنی.
او از هزینه هایی صحبت میکند گویا قرار است مورد صرفه جویی قرار گیردهزینه هایی که به گفته خود ایشان برای هر جلسه استانی ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان که به ازای ۲۴۰ روز کاری در سال مبلغی معادل ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰ خواهد شد .این یعنی امید به حذف جلساتی که در انتهای انها قدمی از قدمی برداشته نشده است گویا "نه خانی آمده و نه خانی رفته است" و فقط آموزش و پرورش متحمل  هزینه مالی و معنوی شده است .اتلاف منابع مالی و انسانی  و در این شرایط اسفبار  مالی و کمبود نیروی انسانی در  مدارس خیانت است.
در پست دیگری به حالت ایده آل انتخاب مدیران اشاره کرده است .او خواستار انتخاب سلسه مراتبی مدیران است هرم انتخاب مدیر را با کلمات ، از پایین تا راس هرم  را به تصویر کشیده است .یعنی انتخاب مدیر مدسه توسط معلم؛ مدیر منطقه توسط مدیران مدارس و مدیر کل توسط روسای مناطق.

در پایان پرسیده است :

"اگر به این روال باشد مناسبات آموزش و پرورش تغییری خواهد کرد یا خیر؟ و  چند نفر از مدیران مناطق و یا مدیران کل استانها در جایگاه خود ابقاء خواهند شد؟"

اصل طرح چنین مسئله ای نیکوست اما کاش این سوال را خود نیز جواب می داد ؟ آیا مدیران مناطق  در حالت "اختیار در انتخاب"  به ماندن او رای خواهند داد ؟ با این نشانه ها باید گفت صیدلو مدیری ست که صدای معلم مطالبه گر از حنجره اش بیرون می آید و کچ معلمی خورده ایست که هر سرفه اش اعتبار معلمی اش را پر رنگ تر می کند ؛ او هنوز صیدلویی که مدیر کل نشده او خواهان تغییر و رویکرد در آموزش و پرورش است .
اما....

نقدی بر عملکرد محمد صیدلو مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران

 از او پرسیدم بعد از حضورتان  در اداره کل شهرستانهای استان تهران چه تفاوتی نسبت به سال قبل ایجاد شد؟ ناباورانه پاسخ داد" ادعایی نداشتم و ندارم ."

آقای مدیر کل ما همکاران از شما  توقع داریم که ادعایی داشته باشید و در جهت برآورده شدن آن حرکت کنید .مگر می شود مدیر بود و طرح و برنامه برای پیشرفت سازمان  نداشت؟ پس آن طرح "تعالی و تدبیر" که ناشتا به خورد مدیران مدارس تان می دهید چیست؟ حتما عبارت جالب "دایره شایستگی" را شنیده اید .داخل این دایره توانایی هایی هست که در آن مهارت های زیادی دارید، و بیرون از آن مسائلی که یا فقط بخشی از آن را متوجه می شوید یا اصلا چیزی از آن‌ نمیدانید.

آقای مدیر کل شما نیز باید دایره شایستگی تان را بشناسید و به آن پای بند باشید .باور کنید اندازه این دایره اهمیت زیادی ندارد ولی شناختن مرزهای آن بسیار لازم است.
حتما شما به عنوان مدیر در آغاز سال تحصیلی برای خود هدف گذاری کرده اید مهر ماه سال بعد دفتر کاری تان را مرور کنید، چک کنید هر آنچه در توان داشتید در کنارش تیک انجام شد،خورده است یا خیر ؟

دلایل را مرور کنید اگر مشکل از شما بودقبل از عزل استعفا دهید و چرخه مدیریت معیوب را تداوم نبخشید.

ببینید صیدلو در فضای مجازی چقدر با واقعیت خود فاصله دارد؟

بیاندیشید آیا شما هم‌ به جمع مدیران خوش فکر "پشت کیبوردی" پیوسته اید یا خیر؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر عملکرد محمد صیدلو مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران

یکشنبه, 21 مهر 1398 17:37 خوانده شده: 920 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
شاکی 1398/07/21 - 18:57
سلام . متاسفانه آقای صیدلو برای بدست آوردن کرسی مدیرکلی وعده های زیادی دادند و به اصحاب قدرت قول تقسیم غنایم دادند که همین امر سبب شد نتوانند به وظیفه و رسالت اصلی خود که توجه به مطالبات به حق ذینفع ان آموزش و پرورش بود ، رسیدگی کنند .
انشااله در طی ادامه مسیر به خود آیند و خسران گذشته را جبران نمایند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/21 - 22:02
خیره؟ چه شد جناب شاکی؟
ما که گفتیم هیچکس ارزش
حمایت صددرصدی را ندارد
که دچار خسران می شوید.
تظاهرات رفتاری، وجدان و
انصاف و تعهد را دراین کشور
قربانی می سازد.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/07/22 - 22:37
این شاکی شاکی اصلی نیست یه آدم ی مایه و اری هرجهته که از اسم مستعار دیگران استفاده میکنه چون خودش هیچی نداره و طبل توخالیه و فقط توهم کسی بودن داره...شاکی همچنان رفیق و همراه مدیرکله هرچند که جایی در حلقه ی تصمیم سازی و تصمیم گیری مدیرکل نداره!!
پاسخ + 0 0 --
رستمرود 1398/07/23 - 10:00
من هم اعتقاد دارم که این شاکی شاکی تقلبیه...کسی که شهامت استفاده از یک اسم مستعار مستقل نداره،چندان نمیشه روی حرفاش تمرکز و توجه کرد...این افراد باسایه ی دیگران حرف میزنند...
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/07/23 - 14:37
با سلام. اینکه مدیر مدرسه ای در گوشه ای از شهرستانهای تهران این امنیت را احساس میکند که مدیرکل استانش را اینگونه با طعنه نقد کند پاسخ مناسبی به سوال نویسنده محترم است.
پاسخ + 0 0 --
مهدی توانا 1398/07/25 - 00:18
خانم ملک زاده چالش خوبی را هم آقای صیدلو و هم شما در این نوشتار ایجاد نموده اید...اما به نظرم برای شروع ارزیابی میزان نزدیکی حرف و عمل بیاییم میزان مشروعیت و مقبولیت معاونین و مشاوران اداره کل و ورسای ادارات و روسای مناطق را مورد بررسی قرار دهیم،اینگونه بهتر میتوانیم قضاوت داشته باشیم....ملاک و معیار شایستگی و شایسته سالاری چیست؟!چرا شایسته ترین نیروهای استان هنوز جایی در میان روسای مناطق و ادارات و معاونین اداره کل ندارند...این ها جای بررسی دارد و اتفاقاً آقای صیدلو برخلاف بسیاری از مدیران کلان اقدام به شفاف سازی نموده اند و خود این موضوع باب خوبی است که میشود با مصداق صحبت کرد...
پاسخ + +1 0 --
محقق 1398/07/21 - 20:36
تا روزی که امثال همین حضراتی که در عین بی لیاقتی در کنارش نشسته اند انتظار معجزه نداشته باشید فی نفسه آقای صید لو انسان متین و خوبی است ولی تا زمانی که به دلایل سیاسی مجبور است این آقایان را در کنار خود نگه دارد ماشاهد پست رفت در سازمان مربوطه خواهیم بود
پاسخ + 0 0 --
ما ثنا 1398/07/22 - 22:49
الان منظورتون مشاور اجرایی ایشونه؟!این آقا از ورامین اومده اند و متاسفانه بدون رعایت اخلاقیات جای کس دیگه ای رو گرفتند که انصافاً نیروی توانمند و تحولگرایی بود که حتی نامه استعلامش رو مسوول حراست سابق نفرستاده بود این آقا هم از گرد راه رسید و بدون توجه به اخلاق مداری بلافاصله رو جنازه نیمه جان نفر قبلی واستاد!!غافل از آنکه هنوز نفر قبلی نمرده!!تو آموزش و پرورش این بی اخلاقی ها بیداد میکنه!!
پاسخ + 0 0 --
رستمرود 1398/07/23 - 10:03
واقعا جای تاسف داره که اخلاقیلات در آموزش و پرورش اینگونه قربانی میشه...چرا باید جایگاه فرد دیگه ای که قرار بر این بوده که در این جایگاه قرار بگیره و بی خبر از همه جا نامه ی استعلامش رو با غرض ورزی حتی نفرستاده اند...این آقا بگیره؟!هیچ توجیهی قابل قبول نیست...جای دیگران رو غصب کردن واقعاً جای تاسف داره!!کاش مسوولین بررسی و احقاق حق کنند زودتر اینگونه با شان و حیثیت نیروهای خوشفکر و تحولگرا بازی نشه!!
پاسخ + 0 0 --
میمه 1398/07/23 - 23:41
آقای صیدلو نیازی به حمایت این پاورقی نویس ها ندارند،و قبلاً هم خودشان گفته اند که کسی خودش را بخاطر من در نوشتن مطالب به زحمت نیاندازد!!و این حمایت ها هم هیچ اهمیتی برای آقای صیدلو و آقای بهارلو ندارد!!آنهایی که دائم حمایت می کردند از آقایان صیدلو و بهارلو الان در معادلات اداره کل نقشی ندارند!!و اصلاً توانمندی و شایستگی جهت ریاست اداره و یا منطقه ندارند...به جای حمایت و نوشتن این مطالب بروند مدیریت و شایستگی را از آقایان علایی ،ورمزیار یاد بگیرند...و الکی خودشون رو خسته نکنند!!
پاسخ + +6 -2 --
منتقدمنصف 1398/07/22 - 22:44
به نظرم آقای صیدلو اقدامات ارزشمندی انجام داده که شایان تحسین و درخور تقدیره اما پیشنهادهایی هم برای ایجاد وضعیت بهتر میشه ارائه نمود...عنوان مثال در انتصابات جز انتصاب یوسف بهارلو...انتصاب شایان توجهی در حوزه های روسای ادارات و مناطق نبوده ایم و همچنان در انتظار تغییرات و انتصاب نیروهای تحولگرا هستیم...
پاسخ + 0 0 --
رستمرود 1398/07/23 - 10:06
در برخی بخش های اداره کل همچون انجمن اولیاء و مربیان و بخش کانون ها و یا اداره آسیب های اجتماعی و مشارکت های مردمی و برخی مناطق جای نیروهای تحولگرا و هزینه داده و شایسته و توانمند واقعاً خالیه و جا داره آقایان صیدلو و بهارلو عنایت و لطف بیشتری داشته باشند،باور بفرمایید از روسایی همچون آقایان ورمرزیار و صادقی و علایی و شمسایی و...شایسته تر هم داریم!!
پاسخ + 0 0 --
عباس 1398/07/23 - 10:48
اتفاقااصلئ ترئ خطائ انتصابات صیدلوانتصاپ پهارلواست.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1398/07/23 - 06:55
نرگس ملک زاده مدیر مدرسه ای در شهرستانهای تهران است که به راحتی مدیر کل استانش را در رسانه نقد می کند و احتمالا احساس امنیت او تهدید نمی شود . انصاف داشته باشید و زمان مدیران کل قبل را به خاطر بیاورید که اگر چنین می شد چه می شد . از نزدیک شاهد هستم که صیدلو چه اندازه کار می کند و چه اندازه نمایش می دهد ، واقعا تفاوت زیادی بین صیدلوی مجازی و صیدلوی واقعی است . عزل و نصب روسای مناطق را بر اساس ارزیابی که از مدیران مدارس در مورد آنها انجام داده شروع کرده است ، به چه کسی جز فرهنگیان وام دار است ؟ امیدوارم خانم ملک زاده در مدیریت مدرسه کوچک خویش پاسخگوی عملکردش با این همه محدودیت مدیریتی باشد و خود نیز به توصیه اش عمل کند که اگر نمی تواند در سیستم متمرکزی که مدیران دایره اختیار اندکی دارند ، کار کند ، استعفا نموده و نقش اپوزوسیون داخل سیستم را بازی نکند . از معلمان مدرسه او باید پرسید خانم ملک زاده واقعی به عنوان مدیر مدرسه با خانم ملک زاده مجازی نویسنده روشنفکر تحول خواه چه تفاوتی دارد ؟
پاسخ + 0 0 --
رستمرود 1398/07/23 - 10:07
ایشان کدام مدرسه و کدام منطقه هستند شفاف سازی لطفاً
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/07/23 - 17:18
آفرین
پاسخ + 0 -3 --
معلم 1398/07/23 - 14:11
ظاهرا این طرفداران کذایی آقای صیدلو خواب تشریف داشتن !

این مطلب چند روز پیش در سایت صدای معلم منتشر شد و امروز یکباره هجوم آوردن و بی منطق به خیال خودشان طرفداری می کنند .

این بنده خدا وام دار نمایندگان هست و با نزدیک شدن به انتخابات باید بدهیش رو تسویه کنه الباقیش هم بدبختی و بیچاره گی آموزش و پرورش که دیگه مهم نیست .

حالا هی بالا برید و پایین بیاید .
پاسخ + +1 -2 --
اکبری 1398/07/23 - 14:21
متاسفانه عدم توجه به شایسته سالاری آموزش و پرورش را به سوی نابودی کشانده. اللان کدام مسئول توانمند است که صیدلو توانمند باشد. همشون سرو ته یک کرباسند. همشون منفعت طلب و باند باز...قدرت طلب و مغرور...
کسانی به سکان مدیزیت تکیه زده اند که نه دانشی دارند ونه روابط انسانی خوب...
آشتیانی خوب کمرئی را شناخت و از شهر تهران عزل کرد.ایشان نه تنها خود از سواد کافی مدیریت برخوردار است و نه دارودسته اش...که صیدلو از آن جمله است.
پاسخ + +5 0 --
ناستیا 1398/07/23 - 23:26
به داد ناحیه یک شهرری برسید هنوز بعد5سال رنگ تدبیر و اعتدال و امید را ندیده ایم!!این حضرت .... اساساً کار بازرسی و ارزیابی عملکرد رو تعطیل کرده و... راه انداخته و همراه با آقایان .... علیه نیروهای اصلاح طلب و تحولگرای ناحیه شدیداً مشغول زیرآب زنیه...آقای صیدلو نجات بدین ناحیه یک شهرری رو از دست .... این باندی که ری یک رو به افتضاح کشونده!!
پاسخ + +6 0 --
maazi 1398/07/25 - 00:54
خانم ملک زاده،صحبت از انتخاب از سوی معلمان و مدیران شد،حرف قشنگی است،من و 120نفر از معلمان و مدیران ناحیه یک شهرری در انتخابات اخیر مجمع عمومی سازمان معلمان کشور به همکاری جهت عضویت در شورای مرکزی سازمان معلمان شهرری رأی دادیم که سالها از کنار توانمندی و شایستگی اش با حقد و تنگ نظری گذشته اند و در حال حاضر هم در اداره کل شهرستان های استان تهران علی رغم همه ی شایستگی و رزومه و توانمندی اش و مقبولیت و مشروعیتی که در میان همکاران بویژه در شهرری دارد و سالها تجربه فعالیت در عرصه سازمان های مردم نهاد و هنرمندان و فعالان و کنشگران مدنی و تعامل مستمر با نهادهای مختلف یک کارشناس مسوول بیشتر نیست...به نظرم باید این ایده های زیبای مدیرکل فرزانه رنگ اقدام و عمل بگیرد و مجال و فرصت برای شایستگان فراهم شود،ضمن آنکه از یوسف بهارلو ی عزیز هم انتظاراتی بیشتر از اینها داشتیم و داریم و امیدواریم که صفا و معرفت و آزادگی گذشته را فدای مصلحت اندیشی ها نکنند و به شایستگان و همراهان قدیمی و آزموده عنایت متناسب با شخصیت و منزلت داشته باشند.
پاسخ + 0 0 --
منتقد منصف 1398/07/28 - 08:53
دوست عزیز...اتفاقاً مدیرکل محترم شهرستان های تهران،نسبت به همین همکار عزیزی که اشاره نموده اید،همواره نظر لطف و عنایت داشته اند و ایشان برای سمت مشاور اجرایی خود انتخاب نموده بودند که متاسفانه بدلیل غرض ورزی مسوول سابق حراست استان که نامه ی استعلام ایشان را از اساس ارسال ننموده بود و مدعی بود که پاسخ نیامده است...این موقعیت به فرد دیگری واگذار شده که در اولین فرصت نسبت به جابجایی و بازگشت این عزیز به جایگاه شایسته خود و یا مدیریت یکی از مناطق هماهنگی لازم از سوی مدیرکل توسعه گرای این استان و معاونت توسعه و مدیریت فرهیخته انجام خواهد شد و مطمئن باشید که این دو عزیز از سرمایه های انسانی استان صیانت خواهند کرد و همانند مدیران کل قبلی فرصت سوزی نمی کنند!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/25 - 08:15
متاسفانه و شوربختانه در کشور ما افراد ‌ تصمیم گیرنده نهایی نیستند بلکه جناح‌ها و باندهاست که تصمیمات رو میگیرند و فقط اجراش به افراد سپرده میشه،
آقای صیدلو انسانی دلسوز،مهربان و توانمند هستن که دلشون میخواد اقدامات مثبتی هم برای معلمان و هم دانش‌آموزان بکنن و تا حالا هم اینطور بوده هرچند با سختی و مخالفتهای زیاد.
ولی باید قبول کنیم که انسان هر چند مدیر خوب قاطع و توانمندی هم باشه وقتی از چندین و چند جهت تحت فشارهای سیاسی و جناحی هست
نمیتونه اونطوری که باید تصمیم درست بگیره.
من به وضوح تحت فشار بودن و تنهایی ایشون رو در برخی ‌موارد حس می‌کنم
چون بحث حذف رانت و منافع که باشه اکثر ذینفع‌ها مخالفن.
پاسخ + 0 0 --
ارباب 1398/07/26 - 22:44
این چه ژاژ است و کفر است و فشار؟!پنبه ای اندر دهان خود فشار!!
بپذیریم که ایشان برخی از همکاران توانمند و حامی خودشان را لایق قرار گرفتن در تیم موثر اداره کل ندیدند...افرادی که با انتقاد از فولادوند هزینه دادند اما در دوره ی اخیر هم اهمیتی به توانمندی و شایستگی هاشون نشد و به حرف های افراد زیرآب زن و تنگ نظر بیشتر توجه شد....گاهی اوقات ما خودمان با نادیده گرفتن دوستان و دلسوزان واقعی و بها دادن به افراد همسو با جهت باد و دوگانه سوز...خودمان خودمان را تنها می کنیم!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور