چاپ کردن این صفحه

نقدی بر سخنان روحانی در نخستین روز بازگشایی مدارس ؛

آقای رئیس جمهور ! آیا بیان میزان حقوق فرهنگیان از زبان رئیس دولت آن هم در جمع دانش آموزان و در نخستین روز مدرسه منطقی و کارساز است ؟!

علیرضا شیوایی اسکویی/ فعال صنفی - آذربایجان شرقی

نقدی بر سخنان روحانی در نخستین روز بازگشایی مدارس و افزایش حقوق معلمان رئیس جمهور محترم در اول مهرماه امسال در آیین بازگشایی مدارس بر نقش محوری و اساسی معلمان در تربیت نسل آینده اشاره کردند و در جمع دانش آموزان فرمودند : از سال ۱۳۹۲ بودجه وزارت آموزش و پرورش ۳ برابر و میانگین حقوق معلمان ۴ برابر شده است و با اشاره به میانگین حقوق ۱میلیون و۳۰۰هزار تومانی معلمان در ۶ سال قبل این میانگین را در سال جاری ۴میلیون و۱۰۰هزار تومان ذکر کردند.
سخنان رئیس جمهور از چند جهت قابل بررسی است :
اول اینکه محاسبه رئیس جمهور برای حقوق معلم ها اشتباه است و ایشان  مبلغ ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را با ۴ برابر به ۴ میلیون و ۱۰۰هزار تومان رساندند که اگر ۴ برابر بکنیم مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به دست می آید و معلوم است که امسال میانگین حقوق فرهنگیان این مبلغ نیست و از آن سال تا امروز ۲ و نیم برابر شده است و نه ۴ برابر، پس این نوع محاسبه از اساس اشتباه است.
دوم آنکه در افزایش حقوق تنها افزایش سالانه حقوق که برای همه کارمندان دولت تخصیص می یابد ملاک نیست و سابقه یک فرد و دوره های ضمن خدمت ، ارائه مدرک تحصیلی بالاتر و رتبه بندی و طبقه، انتصاب  و ...نیز دخالت دارند که با این فرض اگر دولت حقوق سالانه را هم افزایش ندهد این روند صعودی حقوق برای یک کارمند اتفاق می افتد .
نقطه سوم توجه به تورم سالانه است که افزایش حقوق بایستی بر مبنای آن انجام گیرد که قضیه در دولت های مختلف هیچ گاه اتفاق نیافتاده است برای مثال نرخ تورم سال گذشته است که به اعتقاد اکثر نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی بالای ۶۰ درصد بود اما دولت در حقوق کارمندان و به طور اختصاصی در حقوق معلم ها فقط ۹ درصد را افزایش داد یعنی قدرت خرید یک معلم در همان سال ۵۱ درصد کاهش داشت و افزایشی اتفاق نیافتاد !
پس در مقایسه افزایش حقوق باید نرخ تورم را هم در نظر داشت و فقط به میزان افزایش حقوق توجه نکرد!
مورد چهارم بیان میزان حقوق فرهنگیان از زبان رئیس دولت و آن هم در جمع دانش آموزان است که در روز اول مهر در مدرسه حاضر شده اند و آماده ورود به کلاس درس هستند و وزیر و معلمانی که کنار رئیس جمهور ایستادند و یا در سراسر کشور بیانات رئیس جمهور را می شنوند!
پرسش این است که آیا دانش آموزان نیاز دارند که بدانند میزان حقوق معلمانشان چقدر است و در عرض این۶ سال چه مقدار افزایش داشته است ؟! و آیا این قصه ی پُر غصه به دانش آموزان ارتباط دارد !

نقدی بر سخنان روحانی در نخستین روز بازگشایی مدارس و افزایش حقوق معلمان

معلم توانا و آگاه می داند که نباید وضعیت معیشت و میزان دریافتی خود را داخل کلاس درس ببرد و از حاشیه سازی خودداری کند !
در زمان اعتراض معلم ها به حقوق خود و تعطیلی بعضی کلاس های درس ، مسئولین وزارت آموزش و پرورش و حراستی ها به معلمان نصیحت می کردند که خوب نیست دانش آموزان را درگیر وضع معیشتی خود بکنید و مسائل  معیشتی و حقوق را داخل کلاس درس نبرید و این گونه موارد را از راههای قانونی دنبال کنید!

اما اول مهر ماه امسال رئیس جمهور این سدّ را شکست و میزان حقوق فرهنگیان را داخل مدرسه بُرد و دانش آموزان معصوم را درگیر این مسائل کرد! اشتباهی که از نظر تربیتی هم اثر منفی بر دانش آموزان و حتی معلم ها دارد.

نقدی بر سخنان روحانی در نخستین روز بازگشایی مدارس و افزایش حقوق معلمان

نقطه پایانی این است که از بین تمام ۱۸ وزارتخانه دولت فقط حقوق کارمندان یک وزارتخانه آن هم آموزش و پرورش مکرر در رسانه ها و مطبوعات از زبان رئیس دولت یا معاونانش و مسئولان وزارت متبوع اعلام می شود ، مثل آنکه همه آحاد جامعه فقط می خواهند میزان حقوق معلم ها را بدانند!
خوب است میزان دریافتی کارمندان سایر وزارتخانه ها هم اعلام شود و دولت محترم بیش از این تعلل نکند و سامانه شفاف سازی حقوق کارمندان را عملیاتی نماید تا همه از آن اطلاع یابند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر سخنان روحانی در نخستین روز بازگشایی مدارس و افزایش حقوق معلمان

سه شنبه, 02 مهر 1398 21:59 خوانده شده: 13893 دفعه

در همین زمینه بخوانید: