چاپ کردن این صفحه

" هرچند كه خود حاجي ميرزايي در اين چهل سال جزو مديران كشور بوده است اما اميدوارم خودش مصداق جمله خودش نباشد و يا مصداق مديراني نباشد كه برنامه هاي خوب ارائه مي كردند "

اقدام برابر نتیجه نیست؛ سه توصیه به حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

محمد رضاخواه

نقد برنامه های حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

روز دوم گردهمایی مشترک شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌ و پرورش استان‌های کشور در اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار شد و مطابق روال هميشه اين گردهمایی‌ها، وزير آموزش‌ و پرورش آخرين سخنران گردهمايي است تا جمع‌بندی نهايي، بيان انتظارات، خواسته‌ها و دستورها را به اعضاي شوراي معاونان و مديران كل داشته باشد و تا گردهمايي بعدي اين صحبت‌های وزير و به قول ستادی‌ها؛ مقام عالي وزارت؛ به‌عنوان يكي از محورهاي فعالیت‌ها در ستاد و استان موردتوجه قرار گيرد.

در سخنراني پاياني اين گردهمايي حاجي ميرزايي جمله اي گفت كه اميدوارم تحليلم از نشستن دو روزه حاجي ميرزايي در اين گردهمايي و درك او از اين موقعيت درست باشد.

در طول اين دو روز اعضاي شوراي معاونين به تشريح، تبیین برنامه‌ها و يا ارائه دستاوردها به مديران كل می‌پردازند و خواه‌ ناخواه وزير هم مستمع همه اين سخنرانی‌ها می‌شود و پس از شنيدن دو روزه اين سخنرانی‌ها حاجي ميرزايي در یکی از بخش‌های سخنراني پایانی‌اش گفت: " اقدام برابر نتیجه نیست؛ برای پیشرفت بر روی نتایج فعالیت‌ها حساس شوید و مجموعه‌ای که روی نتایج خودش حساس باشد نمی‌تواند پیشرفت کند لذا باید بر روی فرایند و نتایج تأکید شود" .

فكر می‌کنم حاجي ميرزايي بعد از شنيدن این‌ همه برنامه‌ها و اقدامات خوب با خودش گفت؛ پس چرا این‌ همه صداي اعتراض از آموزش و پرورش بلند است؟ يكي می‌گوید بودجه نداريم، آن‌ یکی از كمبود نيروي انساني حرف می‌زند، کمبود منابع کیفیت بخشی و خانواده‌ها از كمبود كلاس، مدرسه خوب، معلم، كتاب درسي و ... می‌نالند و با وجود این برنامه‌های متنوع در حوزه‌های مختلف و با عنوان دهن پركن، اما جامعه از کتاب‌های درسي و محتوي آموزشي می‌نالد، دانش آموزان به‌شدت در معرض آسیب‌های اجتماعي هستند، آمارهاي قبولي خوب نيست، مهارت‌آموزی كم است، معلمان در حال اعتراض هستند و اختلاف زیادی بین کیفیت مدارس دولتی وجود دارد  و ...

نقد برنامه های حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

با جمله اي كه گفته شد، تصورم اين است كه نامعادله آموزش‌ و پرورش و تقریباً همه مديران كشور را حاجي ميرزايي به‌خوبی بیان کرده است؛ هيچ اقدام و برنامه اي به معناي رسيدن به نتيجه نيست و ارائه برنامه‌هایي با اهداف خوب به‌منزله رسيدن به نتايج خوب نيست؛ هرچند كه خود حاجي ميرزايي در اين چهل سال جزو مديران كشور بوده است اما اميدوارم خودش مصداق جمله خودش نباشد و يا مصداق مديراني نباشد كه برنامه هاي خوب ارائه مي كردند.

يكي از هنرهاي  مديريت،  نوشتن برنامه خوب است، برنامه‌ای كه در نظریه ما را به اهدافمان برساند و قابليت اجرا داشته باشد، البته هر برنامه‌ای می تواند قابليت اجرايي شدن داشته باشد اما مهم  پاسخ به اين پرسش است كه براي اجراشدن  برنامه چقدر بايد هزينه كرد و آيا سازمان از پس هزینه های برنامه برمی‌آید ؛ لذا برنامه خوب را بايد برنامه‌ای دانست كه هم در تئوری ما را به اهدافمان نزديك كند و هم در عمل مانند آب از ميان سنگ‌ها رونده باشد، با كمترين هزينه مقاومت‌ها را بشكند و آغوش‌ها را براي انجام آن باز كند.

آنچه در عمل در اين سال‌ها اتفاق افتاده نوشتن برنامه‌هایی با اهداف خوب و عالي اما با هزينه اجرايي بالا بوده است كه سبب توقف برنامه‌ها شده است و يكي از نمونه‌های آن آموزش‌ و پرورش است برنامه‌هایی كه هزينه مالي اجرايي سنگين دارند، با مقاومت در اجرا مواجه است، منافع ذی‌نفعان مختلف برنامه را ندیده است لذا با همراهی آنان همراه نیست و قابليت اجرا به دليل عدم وجود توانمندی‌های مختلف ندارد ؛ لذا بسياري از برنامه‌های مختلفي كه در آموزش و پروش علی‌رغم ظاهر زيبا و اهداف متعالي متوقف‌ شده‌اند را در اين زمره می‌توان دانست.

به دليل دركي كه در اين موقعيت كوتاه كسب شد و به کارگیری جمله طلایی " اقدام برابر نتیجه نیست " ؛ اميدوارم حاجي ميرزايي: يك. اين مسئله را كه در ابتدا شروع به كارش توانست درك كند که بسیاری از برنامه های مطرح شده منجر به نتیجه نمی شوند، در ادامه وزارتش به همين طريق فكر و عمل كند و  دوره اش به برنامه هایی با اسامی فریبنده و اهدافی متعالی اما از نظر سازمانی غیر قابل اجرا نشود.

دو. بها و فرصت  بيشتري به منتقدان برنامه‌های آموزش‌ و پرورش دهد، قبل از شروع هر برنامه‌ای شنونده خوبي براي نقدها باشد و يا تيم بی‌طرف اما كارشناس براي ارزيابي برنامه‌ها داشته باشد تا اهداف برنامه را با شرايط و هزینه‌های موردنیاز بسنجند و ببيند كه آيا  برنامه امكان اجرا شدن دارد و توان مالي براي اجراي آن را داریم تا با اين ارزيابي ها تعداد برنامه هاي آموزش و پرورش را بکاهد و در نتيجه بروز خلاقيت را افزايش دهد.سه. از فضاهاي مديريتي و به‌شدت طبقاتي ستاد و ادارات آموزش‌ و پرورش و آكواريومي كه توسط مديران، از او، برنامه هایش و آموزش و پرورش ساخته می‌شود، فاصله بگيرد و با واقعيت هاي آموزش‌ و پرورش از نزدیک و در مدارس و بین معلمان، دانش آموزان و خانواده ها بیشتر آشنا شود و از رنج هایی که هر سه این ذنفعان برای برداشتن پرده جهل و افزایش آگاهی در کشورمان می کشند، بیشتر و بیشتر آشنا شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقد برنامه های حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

دوشنبه, 25 شهریور 1398 12:40 خوانده شده: 2969 دفعه

در همین زمینه بخوانید: