صدای معلم

" انتظار می رفت حداکثر بعد از گذشت یک دهه از انقلاب اسلامی دشمنی‌ها و دوران احساسات، تعصبات کور، کینه‌ورزی‌‌ها و تسویه حساب‌ها، دورهمی‌ها و رانت‌‌بازی‌ها جای خود را به تفاهم و شفافیت و اولویت دادن به منافع و تفاهم ملی، رشد مطبوعات و رسانه‌های مستقل، آزاد و بی طرف، حذف رانت‌ها و سهمیه‌ها و برقراری عدالت آموزشی و تعاملات سازنده با داخل و خارج داده و عقلانیت در سرلوحه امور قرار بگیرد. اما به نظر قدمی‌هایی ناچیز در این حیطه برداشته شده به طوری که اتخاذ سیاست‌های رانتی، برقراری امتیازات خاص و ویژه‌خواری و رانت‌بازی و ایجاد باندها و حلقه‌های قدرت و همچنین اصرار بر بسته نگه داشتن فضا راه دشواری تا وضعیت قابل قبول و متعادل ایجاد کرده است "

کنکور با طعم سهمیه: سهمیه‌داران و سهمیه‌بازان همچنان در سهمیه‌ بازار

علیرضا طالب‌زاده

کنکور با طعم سهمیه و سهمیه بازی در پذیرش دانشجو

مستند «من سهمیه‌ای نیستم (1391)» ساخته علیرضا کاظمیان استارت خوبی دارد: علیرضا که نریتر و اجرای مستند را خود به عهده دارد دست به یک مقایسه جالب می‌زند. او که با رتبه 86 کنکور دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران است از یک همکلاسی و دوست در دانشگاه صحبت می‌کند که به خاطر جانبازی 65 درصدی پدرش با رتبه 5300 یعنی 25 برابر رتبه او پزشکی دانشگاه تهران قبول شده است، اما دوست دوران دبیرستان او شهاب که رتبه‌اش 472 یعنی یک دهم این دانشجو بوده از راهیابی به پزشکی دانشگاه تهران باز مانده است. در ادامه مستند علیرضا سوالی چالش برانگیز و هوشمندانه را مطرح می‌کند:

«آیا کار پدرش دلیلی میشه که پسرش با رتبه 25 برابر من و 10 برابر شهاب خیلی راحت بیاد کنار من تو یه کلاس بشینه یا نه؟»

با پایان این مستند 35 دقیقه‌ای تماشاگر به هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای ادامه سهمیه‌های کنکور دست نیافته است. حتی آنهایی که موافق سهمیه‌ها و ادامه این شیوه گزینش هستند حرفایشان شبیه هم بوده و از آوردن دلیلی قانع کننده و مستدل باز می‌مانند و بیننده نیز قانع نمی‌شود و علامت سوال در ذهنش نقش می بندد. شاید مهم‌ترین و زیباترین قسمت مستند بخش مربوط به سکانس‌های بیمارستان یا مرکزی است که خدمات درمانی به جانبازان ارائه می‌دهد: جانبازانی که جلوی دوربین صحبت می‌کنند اعتقادی به برقراری سهمیه ندارند. یک فرزند جانباز می‌گوید که از این سهمیه استفاده نکرده است و فرزند دیگری به نکته خوبی اشاره می کند: مدرک و سواد با هم تفاوت دارد، اگر شما مدرک داشته باشی و سواد نداشته باشی باعث خسران به کشور می‌شود. یکی از جانبازان هم از خلاء علمی و لزوم دادن امکانات و آمادگی قبل از کنکور برای سهمیه‌ای‌ها صحبت می‌کند تا همه به طور عادلانه در ماراتن کنکور از یک خط شروع شرکت کنند. گزینش‌های ایدئولوژیک مدار و برقراری سهمیه‌ها برای ورود به دانشگاه و هزینه کردن از علم و دانشگاه برای گروهی خاص و اعوان و انصار و اخلاف آنها و تقسیم و توزیع امکانات و امتیازات ویژه برای این گروه کوچک و عرصه را برای دیگران تنگ کردن چیزی است که در دوران پساانقلاب اتفاق افتاده است .

در بخشی دیگر از مستند دکتر محمدحسین سرورالدین رییس سابق سازمان سنجش آموزش کشور در یک برنامه تلویزیونی از ارائه جوابی قانع کننده و منطقی به مجری برنامه و بینندگان در خصوص برقراری سمهیه یا به تعبیر او «تسهیلات» برای فرزندان هیات علمی دانشگاه‌ها باز می‌ماند و مجری به نوعی مچ این مقام را در مقابل بینندگان تلویزیونی می‌گیرد. حرف‌ها و نظرات دانشجویان و اساتید دانشگاه درباره این موضوع و سهمیه‌های دیگر هم شنیدنی است. (این مستند در وب‌سایت آپارات و یوتیوب در دسترس عموم است.)

در بخش پایانی، مستند گریزی می‌زند به معضل درهم پیچیده «دانشگاه‌های پولی» و پولی کردن بخشی از دانشگاه‌های ملی برای درآمدزایی و جلوگیری از خروج ارز برای تحصیل در خارج و «فروش صندلی در دانشگاه» یا به تعبیر یک استاد «فروش» مدرک دانشگاه‌های معتبر کشور به آنهایی که وضعیت مالی خوبی دارند.

انتقاد اخیر حمید اکبری قائم‌مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت (5 مرداد 1398) از پذیرش دانشجویان رشته‌های پزشکی از طریق سهمیه و ابراز نگرانی او از ورود بیش از 60 درصد دانشجویان این رشته‌ها با سهمیه که در شبکه های برون برزی فارسی زبان هم انعکاس وسیعی داشت باز هم زخم کهنه سهمیه‌ها را تازه کرد و شوک و پتک بزرگی به دانش آموزران بی‌سهمیه پشت کنکوری مخصوصا آنهایی که برای سال آینده برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری می کنند وارد و آنها را نومید و کم‌انگیزه، و در فکر فرو برد. بی‌سهمیه‌ها و سهمیه‌ندارها قادر نیستند تا با این مسئله کنار بیایند و آن را برای خود حلاجی کنند و همواره یک علامت سوال بسیار بزرگ جلوی آنها خودنمایی می‌کند: چرا؟ آنها هنوز موفق نشده‌اند دلیلی قانع‌کننده برای این ناعدالتی آموزشی و تبعیض علمی آشکار و علل ادامه این امتیاز رانتی از زبان مسئولان بشنوند یا برای خود استخراج کنند.

عکس العمل والدین نگران هم دیدنی بود: آنها سعی بیهوده کردند که این خبر را از فرزندان بی‌نصیب از ‌سهمیه‌ خود که تا پاسی از شب به مطالعه دروس کنکور می‌پردازند مخفی نگه دارند و حتی خیلی یواشکی آن را به همسر خود نشان دادند که با واکنش تلخ و افسوس و سرتکان دادن‌های آنها مواجه شد. اما شبکه‌های اجتماعی و پایگاههای خبری اعم داخلی و خارجی آرام و بی صدا رسالت خود را انجام دادند و دانش آموزان سهمیه‌لس با قیافه‌ای مغموم خبر را خواندند و آهی مظلوم وار از نهادشان برآمد و ذهن آنها را مغشوش کرد.

کنکور با طعم سهمیه و سهمیه بازی در پذیرش دانشجو

با توجه به نفوذ و قدرت سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیکی قابل ملاحظه سهمیه‌داران و سهمیه‌بازان در روابط قدرت در وزارت‌خانه‌ها، مجلس، نهادها و سازمان‌های کشور و تداوم این سنت نامیمون تا زمان حاضر می‌توان حدس زد چرا این مقام وزارت بهداشت بر این نکته تأکید می کند که «پیگیری‌های این وزارتخانه برای اصلاح و تجدیدنظر در اعمال سهمیه دانشجویان برای ورود به رشته‌های پزشکی از مجلس شورای اسلامی تاکنون نتیجه‌ای نداده است.» مشکلی که یکی از اساتید در مستند «من سهمیه‌ای نیستم» مطرح می کند اشاره به همین موضوع دارد: «چون قانون‌گذارمون خودش ذی‌نفعه، عملا هم قانون‌هایی می‌نویسه که یک جوری نفع خودش هم توش دیده شود.»

به نظر هزینه کردن از علم و دانشگاه و دادن صندلی دانشگاه به عنوان جایزه و پاداش به افرادی که خدماتی خاص در راستای سیاست‌های حکومت یا تبلیغ آن انجام داده یا می‌دهند و وضع کردن سهم و رانت خاص برای خود و همه چیزهای خوب را برای خود گنار گذاشتن بی‌آنکه کمتر ربطی به علم و تحقیق داشته باشد یا برعکس سواستفاده از این امتیاز به عنوان اهرم فشاری برای تنبیه کرن شهروندان و محروم کردن آنها از تحصیل یا ادامه تحصیل در دانشگاه و امکانات آموزشی بدترین چیزی است که می‌توان در دنیای مدرن امروز تصورش را کرد. پدیده‌ای که در کمتر جامعه انسانی در جهان می توان یافت؛ چیزی که در اینجا به یک نرم تبدیل شده است. بعد از 40 سال فصل‌ها و اپیزودهای این سریال قدیمی تمام نشده است و هر از چندی اپیزودی و فصلی جدید از این سریال ساخته و عرضه می شود. نیم نگاهی به این عناوین اخبار بیاندازید:

  •   سهمیه کنکور و معافیت از سربازی برای فرزندان قربانیان حج
  •   افزایش سهمیه دانشگاهی خانواده‌های ایثارگران
  •   مگر فرزندان اعضای هیئت علمی از آسمان آمده اند که می توانند در کنکور سمهیه داشته باشند؟
  •    درخواست نماینده گرگان از رئیس جمهور برای کمک بلاعوض و سهمیه به کنکوریهای سیل‌زدگان
  •    مناقشه بر سر سهمیه ۴۰ درصدی در کنکور برای بسجیان فعال
  •   در یک کلاس 9 نفری مقطع دکترا 7 نفر دارای سهمیه هستند!
  •    60 درصد دانشجویان پزشکی ایران بر اساس سهمیه وارد دانشگاه می‌شوند.
  •   سهمیه کنکور آقازاده‌های اعضای هیات علمی

رسوایی رشوه دادن فلیسیتی هافمن بازیگر معروف امریکایی به یک مسئول اجیر شده برای دستکاری در جواب‌های اشتباه امتحان دخترش برای ورود به دانشگاه‌های معروف و معتبر در امریکا مانند استنفورد، ییل یا جورج واشنگتن سروصدای زیادی در جامعه امریکا به پا کرد. برای او در دادگاه فدرالی بوستون، مرکز ایالت ماساچوست حکم زندان صادر شد. این بازیگر  به همراه لاری لافلین دیگر بازیگر معروف امریکایی و شوهرش موسیمو جیونالی طراح مد معروف جزو نزدیک به 50  نفر از والدین پولدار و صاحب نفوذی هستند که برای ورود فرزندانشان به دانشگاه‌های تاپ و معتبر امریکایی یا عضویت در تیم‌های ورزشی هزاران دلار رشوه داده‌اند. یک دادگاه جنایی فدرال در بوستون محاکمه این افراد را به عهده داشت. اعمال غیرقانونی این افراد در جامعه امریکا تقبیح و به شدت مورد اعتراض واقع شد. مردم عصبانیت و نفرت خود را از این تبعیض و ظلم آشکار در شبکه های اجتماعی یا تجمع‌های خیابانی نشان دادند. آنها می‌گویند فرستادن افراد بی‌استعداد با رشوه و پول و اعمال نفوذ و اشغال کردن جای مستعدان و مستحقان و نخبه‌ها خیانت به کشور است و باعث به خطر افتادن منافع ملی، عقب افتادن امریکا از دیگر کشورها و رقبا شده و وجهه امریکا را در جهان خراب می‌کند.

دیگر به هیچ شیوه‌ای نمی‌توان تکذیب کرد که فرار مغزها و سرمایه‌های انسانی و مادی از ایران در سال‌های اخیر شتاب فزاینده‌ای به خود گرفته است. بدون اینکه به آمار و ارقامی استناد کنیم با چشم بسته و با توجه به اینکه در همین کانتکست و محیط زندگی می کنیم می توانیم دریابیم که این فرآیند روند صعودی بیشتری در سال‌های اخیر داشته است. حتی دانش‌آموزان هم سودای رفتن و دور شدن و رفتن به آن ور آب را در سر می پرورارند.

بی‌شک اتخاذ سیاست‌های این چنینی، شتابزده و احساساتی و ایدئولوژیکی در طول این سالها در این روند تاثیرگذار بوده است. گزینش‌های ایدئولوژیک مدار و برقراری سهمیه‌ها برای ورود به دانشگاه و هزینه کردن از علم و دانشگاه برای گروهی خاص و اعوان و انصار و اخلاف آنها و تقسیم و توزیع امکانات و امتیازات ویژه برای این گروه کوچک و عرصه را برای دیگران تنگ کردن چیزی است که در دوران پساانقلاب اتفاق افتاده است. کسی به سهمیه مناطق چندگانه کنکور با توجه به توزیع نابرابر امکانات آموزشی کشور اعتراضی ندارد و آن را با عدالت آموزشی منطبق می‌یابد. اما وقتی همکلاسی شما که با هم در یک نیمکت می‌نشینید و اسنکتان را با هم تقسیم می کنید، با هم می‌خندید و با هم در یک تیم گل کوچک بازی می‌کنید از سهمیه‌ و رانتی ویژه . راهی میان‌بر برای کنکور استفاده می‌کند آن وقت نابرابری آموزشی و هیولای تبعیض تمام قد خود را به رخ ما می‌کشد.

انتظار می رفت حداکثر بعد از گذشت یک دهه از انقلاب اسلامی دشمنی‌ها و دوران احساسات، تعصبات کور، کینه‌ورزی‌‌ها و تسویه حساب‌ها، دورهمی‌ها و رانت‌‌بازی‌ها جای خود را به تفاهم و شفافیت و اولویت دادن به منافع و تفاهم ملی، رشد مطبوعات و رسانه‌های مستقل، آزاد و بی طرف، حذف رانت‌ها و سهمیه‌ها و برقراری عدالت آموزشی و تعاملات سازنده با داخل و خارج داده و عقلانیت در سرلوحه امور قرار بگیرد. اما به نظر قدم هایی ناچیز در این حیطه برداشته شده به طوری که اتخاذ سیاست‌های رانتی، برقراری امتیازات خاص و ویژه‌خواری و رانت‌بازی و ایجاد باندها و حلقه‌های قدرت و همچنین اصرار بر بسته نگه داشتن فضا راه دشواری تا وضعیت قابل قبول و متعادل ایجاد کرده است.

برای برون رفت از این وضعیت ناخوشایند، سیاست گذاران و وضع‌کنندگان قانون باید تلاش کنند تا با ایجاد شانس‌های برابر و با درک موقعیت و وضعیت و منافع کشور و خواست مردم و اکثریت و بازنگری در معیارهای انتخاب مدیران و متخصصان و ایجاد جو و فضایی آرام و امن و جاذب و نه دافع و گذر از مرحله ظاهر و پوسته و  معیارهای نامربوط و ظاهری و پرداختن به درون و محتوا تصمیمات جامع، همه‌گیر و منصفانه و معقول بگیرند تا همه فرصت و فرجه داشته باشند تا خود را نشان دهند و خدمات خود را «برای آباد کردن میهن خویش» به کشور ارائه داده و از خروج هنرمندان، ورزشکاران، دانشمندان و نخبه‌ها و سرمایه‌های انسانی از کشور جلوگیری کنند.

تفتیش عقاید قرن‌هاست منسوخ شده است، همه باید فارغ از دین، عقیده، زبان، قبیله و پیشینه، لباس و پوشش و پوسته، اقلیتی بودن و ژن ... فرصت‌های برابر برای ورود به داشگاه و دریافت سایر خدمات دولتی داشته باشند. بازنگری و زدودن سهمیه‌ها از انواعی که در بالا ذکرشان رفت از پیکره کنکور و تحصیلات عالی و کشیدن این دندان فاسد که پیکره اکثریت را به درد آورده است می‌تواند استارت خوبی باشد برای این حرکت که این، هم به مردم‌سالاری و مردم‌دوستی و هم به عدالت آموزشی بسیار نزدیک است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کنکور با طعم سهمیه و سهمیه بازی در پذیرش دانشجو

پنج شنبه, 10 مرداد 1398 19:29 خوانده شده: 2325 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
سهمیه- کارتخوان 1398/05/10 - 20:19
توی سوئد و کشورهای همرده یه درمانگر در بیمارستان، حقوقی مانند سایر پرسنل ادارات داره. پس چیزی به اسم زیر میزی و پول رو توی کیف و نقد به مطب دکتر بردن، فقط توی سرزمین ما رواج داره.خب روزی حد اقل سه تا کیف پول نقد که هر کدوم به طور متوسط از بیست میلیون به بالا داره، معلومه که سهمیه این رشته ها رو به انحصار گرفتن و اجازه افزایش پذیرش رو ندادن چه حالی میده برا استادای دانشگاه های علوم پزشکی. طرف توی دوره ای که دستفروش کنار خیابون کارتخوان داره، حاضر نیست توی مطب لعنتیش کارتخوان بذاره. بعد میخواد به بیمار رحم کنه؟؟؟؟ بعد میخواد دست از سهمیه برداره؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/10 - 23:00
خداوکیلی کشوری را می توانید پیدا کنید که گندابی مثل سهمیه های ما داشته بشند؟ جتی کرده شمالی هم از این غلط ها نکرده است.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/05/12 - 07:36
سهمیه ....در دانشگاه وجدانا با روح عدالت سازگاری دارد؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:51
نگران نباشید این واضعان سهمیه ها یه روزی که خیلی نزدیک است تقاص این بی عدالتی ها را خواهند داد. ان روز بسیار نزدیک است
پاسخ + +4 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/05/10 - 20:24
همین الان د ر یک همایش "رایگان" "انتخاب رشته" که توسط یکی از مشاوران آموزش و پرورش مشهد در سالن همایش های دبیرستان مصلی نژاد برگزار شد حضور داشتم. حدود 400 نفر شرکت کرده بودند. آقای دکتر بعد از ایراد سخنانی هیجان آور و همزمان استرس زا از قبیل اینکه "شما الان در برزخ دانش آموز و دانشجو بودن و دانشجوی چه رشته و چه دانشگاهی بودن تکلیفتون مشخص نیست و ...." خیلی ماهرانه از جمعیت خواست برای تضمین آینده اشان برای انتخاب رشته نزد تیم تخصصی 30 نفره ایشان ثبت نام کنند!!!! هزینه انتخاب رشته 150 هزار تومان! در چنین شرایطی است که مقاله ای تحت عنوان "کنکور، ابزاری برای استعمار و چپاول مردم" نوشتم که در فضای مجازی در دسترس است. جالبه که خودم به مسیول دبیرستان گفتم اجازه میدید من هم یک همایش در زمینه تفکر انتقادی و روشهای نوین یادگیری داشته باشم؟ و ایشان فرمودند که باید 3 ملیون تومان برای اینکار بپردازم!
پاسخ + 0 0 --
Prophet 1398/05/10 - 22:56
کاش پای این برنامه ها و سخنرانی های آونایی که تصویرشان را به در و دیوار می زنند مثلا متخصص کنکور هستند بشینید. یه مشت اراجیف و پرت و بلا. کسی هم نیست به دانش اموزان بگه که بابا شما ربات نیستید که برنامه این بابا را بارگذاری کنند تو مغزتان تا رتبه دو رقمی یا تک رقمی بیارید... شما آدم هستید بسیار متفاوت از بغل دستی تان و باید راه خودتو پیدا کنید. این پیامبران دروغین خودشان هم به خدای خودشان ایمان ندارند
پاسخ + 0 0 --
Prophet 1398/05/10 - 22:58
این به اصطلاح مشاوران و متخصصان کنکور چرا از سهمیه های کذایی سخنی به میان نمی آورند؟
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1398/05/10 - 22:53
به نظر برای بحث حذف سهمیه ها حداقل می توانند یک رفراندوم و همه پرسی برگزار کنند تا ببینند چند درصد موافق .... بازار سهمیه بازی هستند
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/05/10 - 23:22
خیلی نادر بودند کسانیکه برای خدا به جبهه رفتند. 90 درصد کسانیکه رفتند کاخهایی بر ویرانه های زندگی امثال من ساختند - از "حق" امثال من که بسیار زیاد هم هستیم در "تمام" زمینه ها و ابعاد زندگی و ... زدند و به آنها بخشیدند. حتی ... وبلاگم را ببنید.
پاسخ + +1 -2 --
RENT 1398/05/12 - 09:30
این سوال که در توجیه سهمیه ها مدام تو فیلم مطرح می شود که " آیا حاضرید یه انگشتتون را از دست بدید و از سهمیه استفاده کنید" سوال خنده داریه. معلومه که خیلیا حاضرند یه عضوشون را از دست بدن تا از سهمیه استفاده کنند و پزشکی و دندانپزشکی قبول شوند و پول پارو کنند.
از طرفی خود سهمیه دارها هم به نوعی مرده خواری می کنند خودشان چیکار کرده اند.
اصلا بعضی ها در زمان جنگ به خاطر فرار از درس و مشق و مدرسه به جبهه رفتند. یعنی شاگرد تنبل ها و ترک تحصیل کرده ها از برکت جنگ .... خوب اگه از نظر ژنتیکی و ژن خوب هم حساب کنیم از ادم بی استعداد در تحصیل فرزند بی استعداد بار میاد
گیرم پدر تو بود فاضل ....
فضل و دانش و کار پدر چه ارتباطی به فرزند دارد.
پاسخ + 0 0 --
ROOKIE 1398/05/12 - 09:51
این نکته جالبیه همه ما تجربه کرده ایم که در مدارس آن زمان معمولا آنهایی که وضع درسی اشان تعریفی نداشت برای فرار از مدرسه به جنگ و جبهه می رفتند. بعد بر می گشتند و کلاس می زاشتند. حتی معلمای آبی استعداد آن زمان هم همینطور ... که الام معاون وزیر و مدیر ارشد شده اند به برکت جنگ و انقلاب یا اصلا اوایل انقلاب کیا رفتند تو نهادها و سازمان ها اسم نوشتند: بی کارها و ......
پاسخ + 0 0 --
وا 1398/05/15 - 17:42
واقعا الان این افراد بی استعداد با رانت و ساپورت نهادها و خوای آنها را داشتن شده اند مدیران برتر!
الان بیشتر متوجه می شویم چرا کاوه مدنی ها اون شدند. همین به اصطلاح مدیران کاوه را دک کردند. یه آدم ناشایسته تحمل یک آدم متخصص را ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/21 - 09:20
مطمئنم بسیاری از پدران و مادران حاضرند جانباز شوند و یک دستشان از دست بدهند تا فرزندشان پزشکی بخونه.
افغانی ها را نگاه کنید به خاطر بدست آوردن اقامت و تابعیت ایران گروه گروه می رفتند سوریه برای جنگ با داعش ...
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/05/22 - 21:27
ا... اعلم
پاسخ + +2 0 --
Animal Farm 1398/05/12 - 11:42
شاید یکی از علل عقب ماندگی ما سیاست های خنده داری مانند برقراری سهمیه ها و .... بوده است. آدم هایی که غذای کافی نداشتندُ ترک تحصیل کرده بودند از نظر اخلاقی فاسد بودند و فرصت طلب ها قاطی جریان انقلاب شدند و حالا بر ما حکومت می کنند. البته آنهایی که واقعا اعتقاد و ایمان به انقلاب و دستاوردهای آن داشتند وقتی دیدند انقلاب آن چیزی که قرار بوده بشه نشد و منحرف شد یا خود کنار رفتند یا شهید شدند یا اوت شدند. بیشتر فرصت طلبان و آدم هایی که استعداد فساد داشتند ماندند که فقط به خود رسیدند سهمیه و رانت برای خود برقرار کردند. بعضی از اینان شاید در عمر خود نه غذای خوب خورده بودند و نه کار حسابی داشتند و فقیر هم بودند بنابراین وقتی به نان و نوایی رسیدند یا جنس مخالف دیدند جرینگ پول را شنیدند خود را گم کردند و هوایی شدند. به دوروبر خود نگاه کنید خیلی از اینها را می تواندی ببینید
پاسخ + +1 0 --
BIG BROTHER 1398/05/12 - 11:46
تا حالا از یکی از نمایینده ها شنیده اید که سهمیه ها را محکوم کند؟ در عوض سهمیه های ایثارگران را زیاد کردند در مجلس چون خود ذی نفع هستند.
البته نمی توان از شخصیت توحالی و فرصت طلبی مانند رییس اسمی فراکسیون امید دکتر دکترها محمدرضا عارف که مظهر فرصت طلبی و سازش و مصلحت بازی انتظار داشت در تقبیح سهمیه ها صحبت کند.
پاسخ + +2 0 --
سهمیه باز 1398/05/12 - 14:28
والدین باید از سراسر کشور یه طومار امضا کنند و از مسئولین بی مسئول بخوان که دروازه بازار سهمیه را ببندند برای همیشه و برای همیشه.
پاسخ + +1 -1 --
Ghost 1398/05/12 - 14:36
من یه چیز جالب تو فیلم متوجه شدم: یکی از مصاحبه شنبه ها که موافق سهمیه هایت میگه اصلا دانشگاهها مال صاحبان سهمیه هایت و این سهمیه دارها لطف می کنند و می زارن دیگران یعنی ازادها بیان دانشگاه. یعنی ازادها استثنا هستند نه سهمیه دارها، منظورش اینه کلا کشور و امکانات همه و همه باید در اختیار خانواده های جانبازان سهدا و ایثارگران و ازادگان باشد و وقتی پر شد دانشگاه از سهمیه وارها انچه اضافه ماند برای ازادهاست.
پاسخ + +2 -1 --
G 1398/05/12 - 14:44
ما باید از سهمیه دارها تشکر کنیم که چند درصدی هم به ازادها اختصاص داده اند
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/05/13 - 22:31
سنت بد کز شه اول بزاد آن شه دیگر قدم در وی نهاد.کسانی که اول خشت کج را بنا نهادند باید پیش وجدان شان ومردم پاسخگو باشند که چه اسیب هایی که به جامعه نزدندوچه خرابی هایی که به بار نیاوردند ومردم را به خاک سیاه ننشاندندو..هنوز هم این سریال ادامه دارد تا زمانی که نه از تاک نشان ماند ونه از تاک نشان.
پاسخ + 0 0 --
معلم لاریجانی 1398/05/15 - 09:07
ویدیوی کوتاه دکتر درباره "چگونگی انتخاب رشته":

https://www.aparat.com/v/DEP21
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/05/15 - 21:23
به مافیای سهمیه اشاره می کردید که سهمیه و ست می کنند برای خودشان
پاسخ + +2 0 --
Protest 1398/05/16 - 07:45
چرا مردم کمپین اعتراض به سهمیه ها در شبکه های اجتماعی راه نمی اندازند؟
چرا طومار برای حذف این انگل کنکور امضا نمی کنند؟
چرا دانش آموزان به این معضل و ظلم آموزشی اعتراض نمی کنند؟
شاید سهمیه ها آنقدر نهادینه شده و همه قبول کرده اند و سهمیه دارها آن قدر نفوذ و قدرت در سیستم حکومت دارند و آنقدر از بالا اینا ار ساپورت می کنند که شاید کاری نشه کرد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/05/16 - 09:30
این خبر را به هم به این بحث اضافه کنیم که امروز در پایگاه های خبر ظاهر شد:

نگرانی‌هاازافزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی
نگرانی‌هاازافزایش دانشجویان سهمیه‌دار پزشکی
گروه جامعه_ رسانه ها: روزنامه همدلی در نقد اعمال سهمیه در کنکور و به خصوص رشته‌های پرطرفدار پزشکی نوشت: بیش از 60 درصد داشجویان رشته پزشکی «سهمیه‌ای» هستند!سهمیه آزاد در رشته‌های پزشکی در کشور به زیر 40 درصد می‌رسد، چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد.علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد این وضعیت در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد.به نحوی که در حال حاضر اگر 10 هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، 6000 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می‌شوند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/16 - 09:31
... بقیه
اعمال سهمیه در کنکور موضوع تازه‌ای نیست. این موضوع با سابقه‌ای نزدیک به 4 دهه بارها منجر به اعتراض داوطلبان کنکور و دانشجویان شده و حتی در یکی دو سال اخیر برخی معترضین را در مقابل ساختمان مجلس و وزارت علوم گرد هم آورده و تجمعات اعتراضی را سبب شده است، چرا که آنان معتقدند تخصیص سهمیه در کنکور ضمن این که به اعتبار علمی کشور لطمه می‌زند، نوعی تبعیض و مغایر با عدالت آموزشی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:42
فضا هنوز هم فوق امنیتی است. کنکور یه اهرم فوق سنگین برای سرکوب کردن مخالفان است. تنهایی منتقد حکومت هستند ببینید چه بلایی سر فرزندانشان میاد. بسیار ساده از کنکور محروم میشن. پس یه اهرم عالی برای گوسفند کردن منتقدان و مخالفان
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/16 - 09:31
این هم نکته خیلی مهمی است که در این خبر آمده است:

اما اعمال و افزایش سهمیه‌‌های ورود به دانشگاه، وقتی به رشته‌های گروه پزشکی می‌‎رسد اهمیت آن صدچندان می‌شود، چرا که این حرفه ضمن این که حرفه پرطرفذاری است، فارغ التحصیلان آن به صورت مستقیم با سلامت و جان مردم سروکار دارند و کوچکترین قصور و خطای آنان می‌تواند یک فاجعه انسانی را خلق کند.وارد کردن سهمیه‌ها به خصوص در گروه علوم پزشکی که افراد با فراغت از تحصیل، بلافاصله مجوز کار پیدا می‌کنند و با سلامت مردم در ارتباط هستند، بسیار خطرناک است.آن گونه که مسئولان ادعا می‌کنند در حال حاضر اعمال سهمیه در رشته‌های پزشکی وخیم است ، وضعیتی که کیفیت علمی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم‌پزشکی و به تبع آن وضعیت کیفی طبابت کشور در سال‌های آینده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
پاسخ + +1 0 --
A 1398/05/16 - 09:34
این هم حرف های رییس سازمان سنجش. وقتی ایشان آمار 30 درصد برای سهمیه ها میده معلوم که در بافت ایرانی از 60 درصد هم بالا باید باشد. یعنی وقتی خودشان 30 درصد اعلام می کنند ببینید که ... البته حق داره اگه زیاد اعلام کنه که یک روز هم نمی تونه صندلیشو حفظ کنه
«رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود ۳۳۵ هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، گفت: حدود ۹ هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل "دندان پزشکی"، "داروسازی" و "پزشکی" پذیرش خواهند شد که حدود ۲۷۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد.»
پاسخ + +2 0 --
DICTATORS 1398/05/16 - 09:45
وقتی خود آقایون که ذی نفعند و برای حفظ صندلی خود می گند: «یک سوم پذیرفته‌شدگان ۳ رشته پزشکی پرطرفدار "سهمیه‌ای" هستند!» تو خود حدبث مفصل خوان از این مجمل ......
ببینید وضعیت چه جوری است که حودشان سی درصدراعلام می کنند.

راستی جناب حضرت آقا دکتر ابراهیم خدایی رییس سنجش را چه قدر می شناسید؟ .... از مدیران جهانی احمدی نژادی است
ابن بازی مسخره سهمیه بازی باید هر چه زودتر جمع بشه. دنیا داره به ما می خنده!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:35
خود این آقا یکی از استفاده کنندگان از رانت علمی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:37
بد نیست به حرف های اون استاد چادری تو مستند هم گوش بدهید. دلایلی سخیف و خنده دار برای ادامه سمیه ها ارائه میدهد.
پاسخ + +1 0 --
J LO 1398/05/16 - 09:47
آلبته این داستان سهمیه ها تنها مشت نمونه خروار است. ببینید تو حیطه های دیگر چه اعمالی انجام می شود مخصوصا تو حیطه اقتصادی
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/05/16 - 18:40
تا اینجا که هیچ نظری در موافقت با سهمیه ها پست نشده است. معنی دار نیست؟
چه توجیهی می تونند بیارند به غیر از اینکه آیا شما راضی می شوید یه انگشت کوچکت قطع بشه و سهمیه داشته باشی.
پدر دانش اموز من می گه: من بازنشسته ام و ۶۰ سالم است. حاضرم نه انگشتمو بلکه یه دستم را از دست بدهم تا فرزندم بره دانشگاه دندانپزشکی بخونه و آینده اش تامین بشه
مادر دانش آموز میگه: حاضرم یه گوشم را ببرند تا دخترم بره پزشکی بخونه یا حتی پرستاری.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/16 - 18:41
بعضی پدران حتی حاضرند جانشان را از دست بدهند تا فرزندانشان از بهشت سهمیه ها استفاده کنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:34
به امید محو کامل سهمیه و سهمیه ای ها از سیستم آموزش کشور.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:31
همه ما که تو ایران زندگی می کنیم باید حدس زده باشیم که اون پدر ۶۰ درصد جانباز تو مستند اسمی ۶۰ درصد است و الا اگه واقعا و درست محاسبه شده باشد شاید به ۲۰ درصد هم نرسه. همه ما میدونیم که چقدر این درصدهای جانبازی نادرست هستند و چقدر دستکاری شده اند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:32
پیشنهادم اینه که صدای معلم کاری در این زمینه انجام بدهد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 01:39
البته زدودن .... سهمیه ها به این سادگی هم نبست. فردای روزی که سهمیه ها بشه بیا و بنگر. سهمیه دارها با جوب و چماق و ... از بس نهادیه شده و حق برایشان ایجاد شده که ..
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 06:33
بایستگی سهمیه:

... سهمیه ها از بین نمی روند بلکه از نسلی به نسلی منتقل می شوند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/05/17 - 15:11
ایران و امکانات ان و پول نفت و درامد ان مال یه عده خاص است بقیه شهروند درجه ۲ حساب میشم. دانشگاه هم مال این عده است حالا لطف می کنند زیزابی دو سه نفر ازاد را می فرستند دانشگاه ..
پاسخ + +2 0 --
امانی 1398/05/21 - 01:39
فقط دانشگاه نیست استخدام هم هست.
پاسخ + +2 -1 --
.... 1398/05/21 - 01:41
خواهشا دیگه سهمیه بسیجی فعال را اصافه نکنید که.... جذب بسیج شده اند. به پروفایل و .... بسیجیان فعال مدرسه مون که نگاه می کنم شرمم میاد منم بسیجی بوده ام و جبهه ای.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/05 - 07:49
خنده دارترین سهمیه که در سالهای اخیر اضافه شده سهمیه بسیجی فعال است.
پاسخ + +2 0 --
دکتر 1398/05/27 - 09:48
چرا به سهمیه اغضای هیات غلمی رسیدگی نمیشود
پاسخ + +1 0 --
محمد 1398/05/29 - 22:22
از همه این سهمیه ها ظالمانه تر سهمیه یا امتیاز فرزندان اساتید دانشگاههاست که نیمی از عمرشون رو در کشورهای اروپایی خوش میگذرونند و به راحتی از دامپزشکی شهرهای کوچک مثل زابل بهپزشکی شهرهای بزرگ مثل مشهد منتقل میشن
پاسخ + 0 0 --
رزمنده ۲۴ ماه جبهه 1398/06/03 - 18:00
صاحب مقاله نمی دونم هدفت چیست. از سنت که تو عکس می بینم. نشون میده می تونستی تو جوونیت تو هم رزمنده باشی که نبوده ای. می دانی شیمیایی یعنی چه‌ می فهمی موجی شدن یعنی چه. می دونی تو تنت چندین ترکش یادگار ۳۰ و چند سال مونده یعنی چه . می دونی گوش بریده های دشت مهران تا دهلران یعنی چه . می دانی یک هفته بدون اب و غذا تو گرمای ۴۵ درجه یعنی چه و... کدام امتیاز و رانت. کدام سهمیه برای فرزندان ما. هزاران رزمنده مانند من تو جامعه هستند که نه درصد دارند و نه رانت و نه سهمیه و فرزندان بیکار و تحصیل کرده با شهریه. نه که بخواهم بگویم ایثار کردم و وظیفه ام بوده و سرباز بودم و ارتشی بودم و سپاهی نبودم و بسیجی نبودم نه. مدارکمون نابود شده و به بایگانی راکت که دست کمی از سطل زباله نداشته منتقل شده و با اون کیفیت کاغذ های اون دوران هیچ اثری ازشون نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/05 - 23:34
به غیر از سهمیه از بورسیه های رانتی هم که مقامات به فرزندانشان دادند هم باید حرف زد. از آقازاده ها که با پول بیت المال به امریکا و اروپا رفتند از ساشاها از هاشمی فرزند ابتکار از فک و فامیل حدادعادل از دختر رییس جمهور ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/10 - 18:34
برای خانواده شهدا ایثارگران اساتید سهمیه های دیگر مانند سهمیه حج یا مشهد یا کربلا در نظر می گیرند کسی معترض نیست و نوش جانشان اما و اما سهمیه دادن در کنکور و دانشگاه و دوپینگ علمی یه مقوله دیگه است.حتی پول هم بدهند اتوموبیل سهمیه بدهند حرفی نیست اما این یکی یعنی کنکور و دانشگاه را باید بی خیال شوند اخر با دادن سهمیه دانشگاه به یک نفر مثل فیلم ماتریکس فایل ها و ذهن مغز یه نفر از اطلاعات علمی پر می شود؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/06 - 23:45
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از قانون سهمیه اعضای هیأت علمی گفت: بر اساس اطلاعات رسیده در سال گذشته حدود 70 درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند.

بشیر خالقی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه در حوزه انتقال غیرقانونی دانشجویان علوم پزشکی از خارج کشور به دانشگاه‌های کشور توضیح داد: متأسفانه در مواقعی مشاهده می‌کنیم که افرادی برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های نامعتبر برخی از کشورهای خارجی مراجعه می‌کنند و با دور زدن قانون با طی کردن دوره کوتاهی از تحصیل برای ادامه دادن تحصیل‌شان به داخل کشور منتقل می‌شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/06 - 23:46
وی با بیان اینکه بررسی‌های ما نشان می‌دهد برخی از این افراد فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند، توضیح داد: در راستای مبارزه با این ظلمی که در حق دانشجویان مستعد صورت می‌گیرد لازم است وزارت علوم و وزارت بهداشت اقدامات مؤثری را انجام دهند. این نماینده مجلس با بیان اینکه این قانون باید از سوی مجلس و دولت مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده در سال گذشته حدود 70 درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده ضایع شدن حق دانشجویان مستعد دیگر است.
خالقی با بیان اینکه افزایش ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی کمکی به رفع این معضل نمی‌کند، گفت: با افزایش دادن ظرفیت‌ها باز هم شاهد جذب بیشتر فرزندان اعضای هیأت علمی خواهیم بود. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: مطابق بررسی‌های ما سال گذشته حدود 1600 نفر از دانشجویان ایرانی در کشور اوکراین در حال تحصیل بودند که همین افراد نیز ممکن است با دور زدن قانون برای ادامه تحصیل به کشور مراجعه کنند و مجلس نیز تمام تلاش خود را برای جمع کردن بساط دلالان به کار خواهد گرفت.
پاسخ + 0 0 --
Mad Society 1398/07/07 - 15:00
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بر اساس آمار عنوان شده از سوی سازمان سنجش فقط ۳۵ درصد داوطلبان بدون سهمیه پذیرفته می‌شوند، گفت: امسال اثر سهمیه‌ها به ویژه در پذیرفته شدن داوطلبان ضعیف در دانشگاه‌های تراز اول بسیار زیاد بوده است.
پاسخ + 0 0 --
Mad Society 1398/07/07 - 15:02
محمود صادقی در واکنش به اعتراضات در خصوص سهمیه ایثارگران در کنکور، اظهار کرد: حتی کمپینی در این خصوص راه اندازی شده و مطالباتی از سوی داوطلبان وجود دارد که این مطالبات را به خدایی رئیس سازمان سنجش منتقل کردم که پاسخ خدایی به انتقادات این است که ما عیناً قانون مجلس را اجرا می‌کنیم و اگر از این قانون تخطی شود، سازمان سنجش متخلف شناخته می‌شود؛ بنابراین پایبندی سنجش به قانون کاملا محرز است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود:، اما روشن است که به دنبال اصلاحاتی که در قانون سهمیه ایثارگران لحاظ شد، این مشکلات برای داوطلبان سهمیه آزاد ایجاد و موجب نارضایتی داوطلبان شده است که حتی سهمیه مازاد هم به سهمیه جدید ایثارگران منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس آماری که رئیس سازمان سنجش عنوان کرده است بالغ بر ۶۵ درصد داوطلبان از سهمیه‌های مختلف از جمله سهمیه ایثارگران و سهمیه مناطق محروم استفاده می‌کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت فقط ۳۵ درصد داوطلبان سهمیه آزاد دارند. صادقی با بیان اینکه وجود این سهمیه‌ها نابرابری در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است، اظهار کرد:
پاسخ + 0 0 --
Mad Society 1398/07/07 - 15:03
اثر سهمیه‌ها به ویژه در پذیرفته شدن داوطلبان ضعیف در دانشگاه‌های تراز اول بسیار زیاد بوده و برخی از افراد با رتبه‌های خیلی پایین در کنار افرادی با رتبه‌های بالا قرار می‌گیرند که این روند به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. این وضعیت باید مورد توجه نمایندگان و تصمیم گیران در تعمیم و توسعه سهمیه‌ها قرار گیرد و آن‌ها با شنیدن سخن معترضین درباره اعمال سهمیه‌ها اظهار نظر کنند.
پاسخ + 0 0 --
Mad Society 1398/07/07 - 15:06
صادقی یادآور شد: برای مثال در زمان جنگ وقتی رزمنده‌ای از تحصیل باز می‌ماند با حضور در کلاس‌های فشرده با بنیه قوی علمی در رقابتی برابر در آزمون‌ها شرکت می‌کرد در حالیکه امروز چنین شرایطی نیست و این سهمیه باعث بد بینی و سرخوردگی خود دانشجوی استفاده کننده از سهمیه می‌شود.
زمان جنگ هم چنین سهمیه‌هایی نبود
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حتی حدنصاب علمی که در زمان جنگ برای خود رزمندگان در نظر می‌گرفتند کمتر از امروز و ۸۰ درصد بود، اما امروز برای فرزندان ایثارگران این حدنصاب به ۷۰ درصد رسیده است.
پاسخ + 0 0 --
اینجا ایران! 1398/07/10 - 08:09
اینو هم خبرگزاری ها مخابره کردند
دختری که به مدت یک‌سال در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی مشغول تحصیل بوده، ناگهان دستگیر می‌شود و معلوم می‌شود که او اصلاً در کنکور شرکت نکرده است. اما موضوع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که معلوم می‌شود، همین دانشجو در یک برنامه تلویزیونی به مدت ۲۰ دقیقه به‌عنوان رتبه برتر کنکور حضور یافته و به داوطلبان، از رازهای موفقیت خودش در درس‌خواندن و رتبه برتر شدن توضیح داده است!
پاسخ + +1 0 --
NEWS 1399/04/08 - 15:09
سهمیه کنکور آقازاده‌‎های دانشگاهی قطع نشد
آذر ماه ‌۹۸ لایحه‌ای با عنوان «ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی» از سوی وزرای علوم و بهداشت به هیأت دولت ارائه شد. در این لایحه پیشنهاد شد مصوبه تسهیلات فرزندان هیأت علمی لغو شود اما بعد از ۶‌ ماه انتظار و فرا رسیدن زمان کنکور، حالا رئیس سازمان سنجش کشور از عملیاتی ‌نشدن این لایحه در کنکور ۹۹ خبر می‌دهد.
https://www.hamshahrionline.ir/news/526306/%D8%B3%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%82%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D9%86%D8%B4%D8%AF
پاسخ + +1 0 --
NEWS 1399/04/08 - 15:10
سهمیه ها همچنان می تازند:

https://www.hamshahrionline.ir/news/526306/%D8%B3%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%82%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D9%86%D8%B4%D8%AF
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/14 - 20:47
یه راه حل هم این است که از آنهایی که بدون سهمیه وارد دانشگاه می شوند مبلغی مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرند و به آنهایی که با سهمیه می توانستند وارد دانشگاه بشن بدن. آحر مگر می شود مغز را با چیزی بنام سهمیه از سواد و اطلاعات و دانش پر کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/14 - 23:10
سلام فرهنگیان
پاسخ + 0 0 --
امیری 1399/04/14 - 23:27
سلام فرهنگیان ایران زمین درست است که می گویند هر گاه شلوغ کار ساز نیست سکوت کنید زیرا در سکوت هزاران شلوغ نهفته است اما این جمله در مورد فرهنگیان اصلا مقبول نیفتاده از اجرا نشدن رتبه بندی حیف ومیل شدن صندوق ذخیره و...........پس شایسته است تمام فرهنگیان از راه صذای معلم فریاد بی داذ رس خود را مسولان برساند تا شاید با فریادتان از خواب بیدار شوند خدای نا کرده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/16 - 11:40
دل آدم به حال دانش آموزان کنکوری امثال می سوزه. فساد در کنکور در حال افزایش است. سهمیه ها که جای خود دارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور