صدای معلم

فریبا ایازی روزبهانی ، دبیر دبیرستان های بروجرد :

در تنگنای معیشتی باید به مطالبه ی امنیت جانی در محیط کار بپردازیم !

« ته کلاس می نشست و کمتر دیده می شد ؛ لباس های کهنه ای بر تن داشت ؛ همیشه سرماخورده بود ، بچه ها از نشستن در کنارش اکراه داشتند. تنها روی یک میز و نیمکت می نشست . وقتی اولین بار متوجه درز باز شلوارش شدم ، به روی خودم  نیاوردم ، با مدیر صحبت کردم مقداری پول جمع شد و خودم یک غروب پنجشنبه بازار رفتم ، چند دست لباس گرم و بلوز خریدم  .مدیر با مادرش تماس گرفت و لباس ها را به مادرش داد و گفت :« لزومی ندارد  به او بگویی  ؛ مدرسه این لباس ها را برایت خریده ». علی دانش آموز کلاس دوم ابتدایی بود . پدر نداشت . مادرش او  و  چهار بچه دیگر را به سختی بزرگ می کرد و....»

این خاطره مربوط می شود به پانزده سال پیش . یکی از دوستان  فرهنگی  این ماجرا را برایم تعریف کرد . امروز مدیر مدرسه با یک صندوق مهر و موم شده وارد دفتر دبیرستان شد . وقتی صحبت های کلیشه ای درباره ی  تحویل به موقع  سوالات دی ماه و گروه بندی کلاس و همیار معلمی و غیره و ذلک تمام شد؛ به همان صندوق مهر و موم شده؛ اشاره کرد وگفت :« همکاران برای آزمون های بین ترم و پایان ترم نمی توانیم کلاس به کلاس بگردیم و از هر دانش آموز مبلغی بگیریم ! البته آنهایی که وضع مالی مناسبی دارند باید پول برگه های امتحانی خود را پرداخت کنند اما دانش آموز بی بضاعت در این دبیرستان کم نیست ؛ در انجمن اولیا و مربیان صحبت کردیم و قرار شد این صندوق را در دفتر مدرسه بگذاریم و همکاران هر ماه مبلغی در صندوق بیندازند . فکر کنید صندوق صدقات است خیر دنیا و آخرت ...» دیگر نمی شنیدم مدیر چه می گوید ...خاطره ی خاک خورده ی  علی دانش آموز ابتدایی در ذهنم تداعی شد. 

همکاران چه تمایل داشتند یا نه ، مبلغی در صندوق انداختند ؛ البته در نهان گله می کردند و از بابت کار مدیر ناراضی بودند !

نظر به اینکه اول مهر هر سال به هنگام ثبت دانش آموزان ، شاهد هشدارهای پیاپی از مسئولین ادارات آموزش وپرورش مبنی بر نگرفتن پول به هنگام ثبت نام هستیم ؛ چرا برای این بخش از سرانه مدرسه هرگز فکری شده است  ؟ اگر ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی باید رایگان صورت بگیرد ؛ پس این هزینه های جاری مدارس چگونه باید تأمین شود ؟ به خصوص در مدارس این چنینی که نیمی از دانش آموزان آن فقیر هستند؛ و یا با بهانه های واهی از پرداخت هزینه های شخصی سر باز می زنند . به خاطر دارم معاون یکی دیگر از مدارس برای دریافت پول کتاب های درسی دانش آموزان با مشکل مواجه شده بود. .

اینک این سوال  پیش می آید  مسئولین آموزش وپرورش  تا کجا می خواهند  از هزینه  های جاری آموزش و پرورش بکاهند ؟ در دوره هایی نه چندان دور به خاطر دارم ؛ حق الزحمه ی طرح سوالات امتحانی سال تحصیلی را آموزش وپرورش پرداخت می کرد .

امروز نه تنها حق الزحمه ای بابت طرح سوال داده نمی شود ؛ هزینه ی تایپ سوالات ، سی دی و یا ایمیل سوالات به عهده ی خود همکاران است  و حق الزحمه های حوزه های امتحانی معمولا با تأخیر پرداخت می شود.

در لوایح مصوّب  مجلس در خصوص این بخش از هزینه های آموزش و پرورش ، هزینه ها چگونه اعتباربندی شده است؟

گاه این تصور پیش می آید که وزارت آموزش وپرورش به حال خود رها شده است وکسی پاسخگو نیست ؛  مشکلات معیشتی فرهنگیان به فراموشی سپرده شده است و به نظر می رسد ؛ بعد از حادثه غم بار  قتل معلم بروجردی  به جای آن که مطالبات معیشتی خود را دنبال کنند ؛  باید مطالبه ی امنیتی و جانی همکاران فرهنگی  جایگزین آن شود...

ارسال مطلب برای سخن معلم :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

دوشنبه, 10 آذر 1393 17:14 خوانده شده: 1482 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
عباس 1393/09/10 - 17:51
امروز مراجعه ی داشتم با ویژ گی های زیر ۰ پسر ۱۵ ساله فرزند طلاق۰ علت طلاق اعتیاد و خشونت بی اندازه پدر۰ دانش آموز با مادر زندگی می کرد و خانواد با مستمری امرار معاش می کرد ۰ برادر بیکار و معتاد به شیشه ۰ دانش آموز علاقه زیادی به چاقو نشان میداد و آلبومی از انواع چاقو داشت به این دلیل که اگر پدرش را دید او را بکشد۰ به گفته مادر از سال گذشته بعد فوت پدر بزرگ که تنها حامی آنها بود پسر اصلا تمایلی به درس ندارد ۰ علت مراجعه مادر تقاضای ترک تحصیل فرزندش بود که هر طوری شده ممانعت کند ۰ کلاس درس دانش آموز پر است از انواع دانش آموزان از این دست ۰ معدل سال قبل ۱۴ نمره ریاضی سال قبل ۱۰ نمره علوم سال قبل ۱۰ ۰
من معلمم۰۰۰۰ آیا کسی هست مرا یاری دهد??!!
پاسخ + +1 0 --
مانی 1393/09/10 - 23:05
جناب وزیر آموزش و پرورش با گدایی اداره نمی شود ...؟
پاسخ + 0 0 --
رویا 1393/09/11 - 17:12
آری آموزش و پرورش به حال خود رها شده است بانو.................

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور