صدای معلم

باز هم، گویا مجلس آموزش و پرورش را دنبال نخود سیاه فرستاد!

تاسیس بانکی با نام فرهنگیان و تجربه تلخ صندوق ذخیره فرهنگیان ؟!

ابراهیم سحرخیز

بانک فرهنگیان و صندوق ذخیره فرهنگیان  رشد بودجه در آموزش و پرورش را بابد در اهتمام جدی دولت در پر و پیمان دیدن لایحه  پیشنهادی  سال 1398جست و جو کرد. 

مجلس در بخش قانونگذاری ،در صورتی می تواند طرح های پیشنهادی نمایندگان را  با عبور از  فیلتر شورای نگهبان به کرسی  تصویب بنشاند که با تحمیل  و تکلیف بار مالی جدیدی بر دوش دولت همراه نباشد.
در غیر آن صورت به علت تعارض و مغایرت با اصل 75 قانون اساسی ،قطعا  با "وتوی" شورای نگهبان، روبه رو شده به در بسته خواهد خورد.

البته نمایندگان مردم می توانند با استناد به احکام دآئمی قانون برنامه توسعه ،که قبلا نیز  به تصویب مجلس رسیده است همزمان با ارائه  بودجه  سالیانه دولت ، پیشنهادات لازم را ابتدا در قالب کمیسیون تلفیق بودجه و یا  سپس در فرصت  صحن علنی ، در برنامه یک ساله دولت بگنجانند.

سال هاست مجلس با پیشنهاد کمیسیون آموزش ، تحقیقات  و فناوری، توسط نمایندگانی مانند امثال جناب کوچکی نژاد تصور می کنند با مکلف کردن شرکتها و بانک به تخصیص درصدی  از درآمد خالص خود به آموزش و پرورش می توانند کمکی به افزایش یا ترمیم بخش غیرپرسنلی اعتبارات آموزش و پرورش داشته باشند. اما تجربه نشان داده است اغلب از محل  چنین مصوباتی ،  آبی برای آموزش و پرورش گرم نخواهد شد.

بانک فرهنگیان و صندوق ذخیره فرهنگیان

در بسته سیاست های کلی تحول در حوزه آموزش و پرورش ،اصلاح شاخص نسبت اعتبارات غیر پرسنلی به پرسنلی از جمله  مطالبات شفافی است که می تواند ارتقای کیفیت در نظام اموزشی را تضمین کند.مطالبه ای که با محدودیت های  بودجه در آموزش وپرورش ، سال هاست در عمل  قدمی برای اصلاح آن برداشته نشده است. بانک داری پیش کش ،بهتر است اول حساب و کتاب صندوق به مشکل خورده  ذخیره فرهنگیان را روشن کنید

98درصد از اعتبارات جاری در آموزش و پرورش   به سختی می تواند پاسخگوی بند "واوی"باشد که تماما  قرار است خرج حقوق و مزایای  ماهیانه پرسنل رسمی و پیمانی شود.در حالی که این نسبت باید در محدوده  80 درصد توقف کند تا حداقل 20 درصدی نیز  از اعتبارات جاری تحت عنوان "سایر"در  زمینه کیفیت بخشی، هزینه شود.

اکنون که حداقل سه تن از همراهان کاری جناب وزیر با مامورشدن از سازمان مدیریت و برنامه ریزی  به آموزش و پرورش ،توفیق خدمتگزاری به دستگاه تعلیم و تربیت نصیب آنها شده است ، بهتر است به جای اعتنا به چنین مصوباتی بی بازده ، هنگام بسته شدن بودجه ، سهم واقعی آموزش و پرورش را از سازمان مدیریت و برنامه ریزی مطالبه کنند.

بانک فرهنگیان و صندوق ذخیره فرهنگیان

امیدوارم با درس گرفتن از تجربه تلخ صندوق ذخیره فرهنگیان، آموزش و پرورش هوس بانک داری را از سر بیرون کرده ،با تاسیس بانک فرهگیان ،مجددا سرمایه معلمان را به خطر نیندازد.
قرار نیست تنها از محل دارایی فرهنگیان ،حلقه هیات مدیره و یا دوستان هیات امناء با حقوق و پاداش نجومی به نان و نوا برسند.
 
بانک داری پیش کش ،بهتر است اول حساب و کتاب صندوق به مشکل خورده  ذخیره فرهنگیان را روشن کنید.
اجازه دهیم ابتدا قوه محترم قضاییه ،فرجام تخلفات انجام شده را مشخص نموده، خاطیان را به سزای عمل خود برساند سپس فرصت برای اندیشیدن در خصوص  بانک  فرهنگیان فراوان است.

صندوقی که  با ورودی  ماهیانه بیش از 20 میلیارد تومان وجه نقد در ماه توسط اعضا در کنار چندین شرکت یا هلدینگ اقتصادی وابسته ، سود 1100 میلیاردی سال 91 خود را به حدود یک پنجم تقلیل داده است قطعا نمی تواند اعتماد فرهنگیان را در راه اندازی بانک به سوی خود جلب کند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بانک فرهنگیان و صندوق ذخیره فرهنگیان

سه شنبه, 06 آذر 1397 19:01 خوانده شده: 417 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
معلم 1397/09/06 - 20:38
باز چه خوابی دید ،باز چه گروهی می خواهد دزدی کند فکر کنم در کانادا وانگلیس کیس مناسبی پیدا کرده اند. دزد های بیشرف صندوق ذخیره را غارت کردید ما فرهنگیان چشم امید داشتیم بعد از اتمام خدمت با سود وسپرده خودمان چاله های زندگی را پر کنیم لعنت به شما که در امانت خیانت آشکار کردید خداوند شماها را به زمین گرم بکوبد مرگ بر خائنین و مرگ بر خیانت کاران ومرگ بر مسئولین بی تعهد و بی لیاقت ، خدایا ظلم تا کی؟!
پاسخ + +1 -1 --
علی 1397/09/06 - 21:23
چرا در زمان رژیم شاهنشاهی هم بانک فرهنگیان بود وهم منزلت معلم ولی الآن نه از بانک فرهنگیان خبری است ونه از منزلت معلمان ونه از سواددانش آموزان؟این چه اولویتی است؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/06 - 21:58
الان هر طرح ابتکاری که دست کنند تو جیب معلم به ذهنشون میرسه
پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1397/09/06 - 21:26
جالب بود
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/09/07 - 16:40
سرقت از صندوق فرهنگیان، عذاب الهی بود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور