صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حمید صفایی/ فرهنگی ؛ خراسان شمالی (بجنورد)

آیا مدیران مدارس شهری از دماغ فیل افتاده اند؟ آیا این مدیران خود مانع " آموزش " شده اند؟

خطاهای مدیریتی اغلب به دلیل فقدان هوش عاطفی در مدیران است که شامل مواردی از قبیل مدیریت ذره‌بینی، زورگویی، خودشیفتگی، عدم قطعیت می‌شود/ مطابق نتایج حاصل از نظرسنجی سازمان اینترکت - هریس که به ‌صورت آنلاین با مشارکت حدود هزار نفر از افراد شاغل در آمریکا انجام شد، ۹۱ درصد از کارمندان می‌گویند که مشکلات در برقراری ارتباط می‌تواند مدیران را از سمت خود پایین بیاورد/ یکی از مسائلی که در وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش باید مورد توجه قرار گیرد، این است که مدیران مدارس بیاموزند در جمع انسان‌ها و تشکل‌های دیگر، در پی تحقق اهداف جمعی و ملی باشند/ آیا زمان آن نرسیده در وهله اول مدیران آموزشگاهی، خود بر روند مدیریت خودشان نظارت کرده و جایگاه وجودی مدیریت خود را بر روی این صفحه گسترده نظام آموزشی مشخص کنند/ مدیران مبصر مدرسه  نیستند آنها نقش تسهیل کننده (facilitator) امور مدرسه را دارند اما متاسفانه خود سد بزرگی در جهت اجرای روند آموزشی شده اند/ وضعیت مدیریت مدارس  وخیم است آن چنانکه برخی پا را  از خودکامگی در مدرسه هم فراتر گذاشته و از توهین مستقیم به مسئولین بالادستی هم واهمه ای ندارند و در برابر سیستم های کنترلی و نظارتی آنچنان سر را بالا می گیرند و دلگرم به دلگرمی های پشت پرده هستند که از یک بازخواست ساده هم ترس بر اندام بالا دستی ها جاری می شود

 

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و ارزیابی عملکرد مدیران شهری  اکثریت غالب مدیران در لحظات حساس که باید رفتار مناسبی از خودشان بروز بدهند تا اعتماد معلمان را جلب کنند، برخورد مناسبی نمی‌کنند.
خطاهای مدیریتی اغلب به دلیل فقدان هوش عاطفی در مدیران است که شامل مواردی از قبیل مدیریت ذره‌بینی، زورگویی، خودشیفتگی، عدم قطعیت می‌شود.
به عنوان یک مدیر از این نترسید که نشان دهید شما هم یک انسان هستید و اشتباه می‌کنید.
اگر شما هم از آن دسته مدیرانی هستید که نمی‌توانند با کارمندان زیردست خود ارتباط واقعی برقرار کنند، به این نکته توجه کنید:

 مطابق نتایج حاصل از نظرسنجی سازمان اینترکت - هریس که به ‌صورت آنلاین با مشارکت حدود هزار نفر از افراد شاغل در آمریکا انجام شد، ۹۱ درصد از کارمندان می‌گویند که مشکلات در برقراری ارتباط می‌تواند مدیران را از سمت خود پایین بیاورد.

در این نظرسنجی، کارمندان به آن دسته خطاهای مدیریتی اشاره کردند که به دلیل فقدان هوش عاطفی در میان مدیران سازمان‌های سودآور ناشی می‌شود، از جمله مدیریت ذره‌بینی، زورگویی، خودشیفتگی، عدم قطعیت و سایر موارد دیگر.

  مهمترین مشکلات ارتباطی که به گفته کارمندان مانع کارآمدی مدیران سازمان‌ها می‌شود به ترتیب زیر است :

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و ارزیابی عملکرد مدیران شهری 

یکی از مسائلی که در وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش باید مورد توجه قرار گیرد، این است که مدیران مدارس بیاموزند در جمع انسان‌ها و تشکل‌های دیگر، در پی تحقق اهداف جمعی و ملی باشند؛ بنابراین، بی‌توجهی به اهداف جمعی و نارسایی‌های گسترده در توجه به مسائل کلان ملی، آسیبهای جبران ناپذیری بر پیکره نحیف آموزش و پرورش خواهد زد و متاسفانه این روند هرساله نمایان تر می شود.

جریان مصادره مدارس و روند آموزشی و تربیتی آن به نفع خواسته های مدیران آموزشگاه های شهری در سالهای اخیر با سرعت بیشتری در حال جریان است و هر روزه بر سرعت آن افزوده می شود، مصادره ای که در کوتاه مدت خوشایند مدیران است و در بلند مدت ضربه ای مهلک بر تن فرسوده این نظام آموزشی خواهد زد.

این روند آنقدر نخ نما و بلد شده است که مدیران آن را جزئی از مدیریت خوب و قاطع خود می دانند و در جمع های مدیریتی شان آن را به عنوان سندی از موفقیت و تعالی مدیریت مدرسه  می دانند، آیا خود شیفتگی در پیشبرد اهداف والای آموزشی موثر واقع خواهد شد؟

آیا زمان آن نرسیده در وهله اول مدیران آموزشگاهی، خود بر روند مدیریت خودشان نظارت کرده و جایگاه وجودی مدیریت خود را بر روی این صفحه گسترده نظام آموزشی مشخص کنند؟

براساس جدول نظر سنجی سازمان اینترکت - هریس باید پرسید که دقیقا کدام یک از موارد آن در مدارس اجرایی می شود. اگر  نظر سنجی ای مانند آن در مدارس شهری کشور اجرایی شود آیا به این نتیجه نمی رسیم که مدیران  مدارس شهری از بالاترین نقطه دماغ فیل افتاده اند؟

بنا به گفته  معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت؛ مهدی فیض در مراسم بیستمین دوره انتخابات شورای دانش آموز،  ماموریت ما مدرسه داری نیست. باید این جمله را در دفتر کار تمام مدیران آموزشگاهی قاب گرفت و هر روز به آن خیره شد تا به آن نقطه برسیم که مدیران مبصر مدرسه  نیستند آنها نقش تسهیل کننده (facilitator) امور مدرسه را دارند اما متاسفانه خود سد بزرگی در جهت اجرای روند آموزشی شده اند.

 آیا زمان آن نرسیده در وهله اول مدیران آموزشگاهی، خود بر روند مدیریت خودشان نظارت کرده و جایگاه وجودی مدیریت خود را بر روی این صفحه گسترده نظام آموزشی مشخص کنند پاسخگوی وضعیت موجود چه کسی خواهد بود ؟

سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در دوره آموزشی تامین مدرسی راهبران، برنامه تعالی مدیریت مدرسه این نقیصه را بر دوش نبود سیستم جامع کنترل و ارزیابی مدیران می داند، "امروز ما از نبود یک نظام کنترل و کیفیت که بتواند پیشرفت و یا پس رفت مدیران آموزشی را به صورت دقیق ارزیابی کند محروم هستیم"اما وضعیت مدیریت مدارس  وخیم است آن چنانکه برخی پا را  از خودکامگی در مدرسه هم فراتر گذاشته و از توهین مستقیم به مسئولین بالادستی هم واهمه ای ندارند و در برابر سیستم های کنترلی و نظارتی آن چنان سر را بالا می گیرند و دلگرم به دلگرمی های پشت پرده هستند که از یک بازخواست ساده هم ترس بر اندام بالا دستی ها جاری می شود.

در چنین شرایطی آیا صحبت از ارتقای مدیریت و تعالی آن راه را یرای سعادت مدارس هموار می کند؟ این سیستم های ارزیابی و کنترل چه زمانی به روزرسانی و جامع خواهند شد؟

آیا باید به این تیجه رسید که مدیران مدارس شهری از دماغ فیل افتاده اند؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 15:33 خوانده شده: 566 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
دبیر م 1396/09/13 - 17:52
من در 2مدرسه متوسطه اول در حاشیه مشهد تدریس دارم و متاسفانه در هیچکدام دو مدیر توجهی به هوشمندسازی و لااقل دیتا کردن مدارس ندارند و... کاش مدیران مدارس تفکر نو داشتند و مدیریت مدارس جایی برای 3سال اخرخدمت نبود و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/09/13 - 20:25
از پول دانش آموزان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +4 0 --
رضا 1396/09/13 - 18:22
احسنت، به حق اصل مطلب را خیلی روان وشفاف بیان کردید
پاسخ + +6 -1 --
چغندربگ 1396/09/13 - 20:27
معلمان به شکل احمقانه ای خود را تافته جدا بافته می دانند و معلم ضعیف بینوا نمیتواند کاری کند چون ادارات بدلیل بده بستانهای معمول و غیرمعمول محکم پشت مدیر حتا مدیر خاطی می مانند و معلم قربانی است. مدیر ۴ ساله و انتخابی بهترین راه است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/09/14 - 11:35
مدیران

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور