صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شیرزاد عبداللهی / همکار گروه صدای معلم

محمود مهرمحمدی در 50 ماه گذشته نتوانست تایید و تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی را کسب کند؛ انعطاف تاکتیکی او و تغییر گفتمانش به گونه ای معکوس فهمیده شد؛ این تصور که جانشین مهرمحمدی چه خنیفر و چه کس دیگری مشکلات این دانشگاه را حل می کند خیالپردازی است!

وزیر آموزش و پرورش، می خواهد "تکلیف" رئیس دانشگاه فرهنگیان را مشخص کند/ وزیر آموزش و پرورش حسین خنیفر از افراد نزدیک به اصولگرایان را به عنوان رییس دانشگاه فرهنگیان به وزیر علوم معرفی کرده است/ صدور حکم رییس دانشگاه فرهنگیان بامعرفی وزیر آموزش و پرورش، موافقت وزیر علوم و تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد/ نظرات واقعی محمود مهر محمدی در چارچوب آموزش و پرورش مدرن و غیر ایدئولوژیک می گنجد/ مهر محمدی معرفی شده از سوی وزیر و مورد تایید وزیر علوم بود اما شورایعالی انقلاب فرهنگی او را برای ریاست دانشگاه تایید نکرد/  اولویت دانشگاه فرهنگیان تربیت "حرفه ای و تخصصی" معلم نیست و مهر محمدی این نکته  را نادیده گرفت/ مهرمحمدی به اساسنامه دانشگاه فرهنگیان التزام عملی دارد و فکر می کرد همین التزام عملی کافی است/ مشکل مهرمحمدی عملکرد او در دوران مدیریتش نیست ،او اعتقاد سیاسی خود را پشت درِ دفترکارش جا گذاشت/ شورایعالی انقلاب فرهنگی نمی پذیرد که شخصی مانند مهرمحمدی با سوابق اصلاح طلبانه  در راس دانشگاهی باشد که قرار است "معلم مکتبی" تربیت کند/ طبق اساسنامه، دانشگاه فرهنگیان برای شکل‌گیری هویت یکپارچه اسلامی- ایرانی- انقلابی دانشجو – معلمان تاسیس شده است/ طبق اساسنامه هیئت علمی و مدیران دانشگاه فرهنگیان باید باورمند به جامعه عدل جهانی (جامعه مهدوی)  باشند / حساسیت اصولگرایان روی مراکز تربیت معلم و تاسیس دانشگاه پیامبر اعظم (ع ) و نهایتا دانشگاه فرهنگیان، نگرانی آنها  از شل شدن پیچ و مهره های ایدئولوزیک معلمان آینده بود/ این تصور که جانشین مهرمحمدی چه خنیفر و چه کس دیگری مشکلات دانشگاه فرهنگیان را حل می کند خیالپردازی است/ دانشجویان باید مسایل را عمیق تر و فراتر از دعوای سیاسی ببینند/ وقتی که آقای فانی از قول مهر محمدی وعده داد که دانشگاه فرهنگیان را تبدیل به یک برند بین المللی می کند معلوم بود که مهر محمدی دچار اشتباه محاسبه و خوش بینی بیش از حد شده است/ هیات علمی دانشگاه فرهنگیان از سالها پیش  پارکینگ مدیران معزول دوره های مختلف بوده است/ عده ای می گویند دولتی که با حمایت اصلاح طلبان روی کارآمده است، نباید پست مدیریت دانشگاه فرهنگیان را دو دستی تقدیم یک فرد اصولگرا کند/ اصولگرایان هم می گویند که در نظام اسلامی ، مدیر دانشگاه باید فردی مکتبی و اصولگرا باشد/ تربیت معلم دهه 60 و سختگیری های شرعی و فراشرعی و کنترل رفتار و ذهن دانشجویان تربیت معلم الگوی اصولگرایان است/ دعوای محمد علی نجفی و حسین مظفر بر سر اداره  مراکز تربیت معلم بود/ بطحایی به دلیل نداشتن  عقبه سیاسی ، مانند فانی برای بقای مهرمحمدی حاضر به دوئل سیاسی باشورای انقلاب فرهنگی نیست/ سید محمد بطحایی بر خلاف وزرای سلف خود  عقبه و وابستگی سیاسی مشخصی ندارد/ بطحایی از جمله مدیران اداری "فاقد چهره سیاسی" است که با هر رییسی کنار آمده است/ اصولگرایان سید محمد بطحایی را خودی می دانند/ اگر حمایت اصولگرایان که دلایل ایدئولوژیک دارد از پشت دانشگاه فرهنگیان برداریم  این دانشگاه تعطیل می شود و یا کارکرد آن به برگزاری دوره ضمن خدمت و ابتدای خدمت معلمان محدود می شود

آسیب شناسی عملکرد محمود مهرمحمدی بر ریاست دانشگاه فرهنگیان و انتظارات شورای عالی انقلاب فرهنگی

انتخاب رییس دانشگاه فرهنگیان در کادر منازعات سیاسی دو جناح اصلی، قابل فهم است. هر چند سعی می شود بر آن جامه کارشناسی بپوشانند. محمود مهر محمدی یکی از چهره های اصلاح طلب آموزش و پرورش در شهریور 92 از سوی علی اصغر فانی به عنوان سرپرست دانشگاه تربیت معلم منصوب شد. اما او در 50 ماه گذشته نتوانست تایید و تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی را کسب کند و رسما رئیس دانشگاه فرهنگیان شود.

ظاهرا وزیر آموزش و پرورش، تصمیم گرفته که برای شکستن این بن بست فرد دیگری را برای ریاست دانشگاه فرهنگیان پیشنهاد کند. سید محمد بطحایی اوایل مهرماه به خبرنگاران گفت : "تکلیف رئیس دانشگاه فرهنگیان مهرماه مشخص می‌شود." مهرماه گذشت و آبان هم دارد تمام می شود، اما مساله ریاست دانشگاه فرهنگیان حل نشد. گفته می شود که  وزیر آموزش و پرورش، حسین خنیفر از اساتید نزدیک به اصولگرایان را به عنوان رییس دانشگاه فرهنگیان به وزیر علوم معرفی کرده، اما وزیر علوم نپذیرفته است.ظاهرا رایزنی ها ادامه دارد و ممکن است به نتیجه برسد.

انتخاب رییس دانشگاه فرهنگیان در یک پروسه سه مرحله ای انجام می شود

اول باید وزیر آموزش و پرورش شخصی را به وزارت علوم معرفی کند. اگر فرد معرفی شده توسط وزیر علوم تایید شود ، به شورایعالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد. اگر شورای انقلاب فرهنگی صلاحیت فرد معرفی شده را تایید کند، آنگاه  وزیر آموزش و پرورش می تواند ابلاغ ریاست دانشگاه فرهنگیان را به نام او صادر کند. محمود مهر محمدی که یک اصلاح طلب شناخته شده بود در چهار سال گذشته ، سعی کرد با اظهار نظرهای تئوریک در چارچوب نظرات اصولگرایانه و برخی انتصابات مورد پسند جناح مخالف در حوزه فرهنگی ، نظر مساعد اعضای محافظه کار شورایعالی انقلاب فرهنگی را به خود جلب کند. اما موفق نشد. من حدود سه سال پیش در نامه ای به آقای مهرمحمدی نوشتم که انعطاف تاکتیکی او و تغییر گفتمانش ،  از سوی اصولگرایان شورای انقلاب فرهنگی به گونه ای معکوس فهمیده می شود و کمکی به او نخواهد کرد

آسیب شناسی عملکرد محمود مهرمحمدی بر ریاست دانشگاه فرهنگیان و انتظارات شورای عالی انقلاب فرهنگی 

تا قبل از تصدی سرپرستی دانشگاه ،نظرات محمود مهر محمدی در در چارچوب آموزش و پرورش مدرن و غیر ایدئولوژیک می گنجید. حتی از نظر تیپ و ظاهر هم تلاشی هم برای همرنگ نشان دادن خود با اصولگرایان نمی کرد. مهر محمدی مدیر پروژه تهیه سند ملی آموزش و پرورش در دوره وزارت مرتضی حاجی بود. تقریبا 90 درصد کار تهیه سند انجام شده بود که محمود فرشیدی جانشین مرتضی حاجی شد. فرشیدی هیچ اعتمادی به تهیه کنندگان سند از جمله مهرمحمدی نداشت. او سنگی جلوی پای مهر محمدی انداخت و گفت : "اول باید فلسفه آموزش و پرورش اسلامی تدوین شود." مهر محمدی سراغ همکار روحانیش صادقی قمصری رفت . حجت الاسلام صادقی هم مقدمه ای با ادبیات اسلامی برای سند نوشت که البته فرشیدی را راضی نکرد. فرشیدی تصمیم گرفت با تشکیل کارگروه ویژه ای بحث فلسفه آموزش و پرورش را دنبال کند و سند تهیه شده را که 500 کارشناس در تهیه آن دخیل بودند و هزینه گزافی صرف تهیه آن شده بود را به دلایل سیاسی و ایدئولوژیک بایگانی کرد.

از بد حادثه ، مهر محمدی در راس نهادی آموزشی قرار گرفت که موجودیت و ماموریت آن قرابتی با دانش آکادمیک و نظرات کارشناسی مهر محمدی در زمینه آموزش و پرورش نداشت. این بحث که داوطلبان شغل معلمی باید اصول حرفه ای کار معلمی را بیاموزند، امری بدیهی و عقلانی است . اما اولویت تربیت معلم در سالهای بعد از انقلاب و نیز دانشگاه فرهنگیان تربیت "حرفه ای و تخصصی" معلم نبوده و نیست. دانشگاه فرهنگیان و قبل از آن مراکز تربیت معلم ، بیشتر برای ایزوله کردن دانشجویان تربیت معلم از فضای عمومی دانشگاه های کشور و تربیت معلمان آینده در فضایی به شدت مذهبی و ایدئولوژیک تاسیس شده اند. ماموریت این دانشگاه یک ماموریت عقیدتی – سیاسی است. تاسیس دانشگاه پیامبر اعظم (ع ) توسط فرشیدی و ارتقای آن به دانشگاه فرهنگیان در دوره حاجی بابایی ، با هدف جلوگیری از شل شدن پیچ و مهره های ایدئولوزی آموزش و پرورش صورت گرفت. بدیهی است که آنها می خواهند کسی در راس دانشگاه فرهنگیان باشد که با آنها کاملا همسو و همراز باشد.

آسیب شناسی عملکرد محمود مهرمحمدی بر ریاست دانشگاه فرهنگیان و انتظارات شورای عالی انقلاب فرهنگی

من مطمئنم که مهرمحمدی به اساسنامه دانشگاه فرهنگیان التزام عملی دارد اما این کافی نیست. مهرمحمدی قصد تغییر اولویت های عقیدتی – سیاسی دانشگاه را نداشت. او تصور می کرد با رعایت همین اولویت ها و جلب اعتناد اصولگرایان می تواند اصلاحاتی در بخش آموزشی ایجاد کند. بحث هایی که در مورد عملکرد مدیریتی مهرمحمدی می شود نوعی آدرس غلط دادن است. مشکل مهرمحمدی عملکرد او در دوران مدیریتش نیست و مشکلات عمده دانشگاه فرهنگیان به مدیریت مهرمحمدی ربطی ندارد. مساله این است که شورایعالی انقلاب فرهنگی نمی پذیرد که شخصی مانند مهرمحمدی در راس دانشگاهی باشد که قرار است برای کشور "معلم مکتبی" تربیت کند. به همین دلیل در 50 ماه گذشته او را تایید نکرده اند.الان هم می خواهند او را بردارند تا خیالشان راحت شود. این تصور که جانشین مهرمحمدی چه خنیفر و چه کس دیگری مشکلات این دانشگاه را حل می کند خیالپردازی است. دانشگاه فرهنگیان از دانشگاه بودن یک اسم را دارد و برای تبدیل شدن به دانشگاه راه درازی در پیش دارد.

طبق اساسنامه ، دانشگاه تربیت معلم برای  "شکوفایی فطرت، استعدادها و شکل‌گیری هویت یکپارچه اسلامی- ایرانی- انقلابی دانشجو معلمان، برخوردار از هیئت علمی و مدیران مؤمن، آراسته به فضائل اخلاق اسلامی، عامل به عمل صالح، تعالی‌جو و تحول‌آفرین، باورمند به جامعه عدل جهانی (جامعه مهدوی) تاسیس شده است.

هدف شمار 1 آن : "تأمین و تربیت معلمان، مدیران، مربیان، کارکنان و پژوهشگرانی مؤمن و متعهد، معتقد به مبانی دینی و ارزش‌های اسلامی و انقلابی، دارای فضائل اخلاقی و ارزش‌های والای انسانی، کارآمد و توانمند در طراز جمهوری اسلامی" است. وقتی که در مراسم معارفه مهر محمدی در سال 92، آقای فانی از قول مهر محمدی وعده داد که دانشگاه فرهنگیان را تبدیل به یک برند بین المللی می کند معلوم بود که مهر محمدی دچار اشتباه محاسبه و خوش بینی بیش از حد شده است. دانشگاهی با 62 پردیس زنانه و مردانه در مکانهایی شبیه دبیرستان با بودجه محدود و وابسته به یک وزارتخانه دولتی چگونه می توانست تبدیل به برند بین المللی شود؟

مهر محمدی قطعا معنای دقیق برند و نیز مشخصات دانشگاه بین المللی را می شناخت .حال بر اساس چه محاسباتی چنین وعده ای را داد؟

یک نکته روشن است مهرمحمدی تصور می کرد با حداکثر انعطاف در دیدگاه های خودش و با استفاده از تعابیر آشنایی مانند "حیات طیبه " و بازگذاشتن دست  "نهادنمایندگی" و  بسیج دانشجویی و انتصاب افرادی از اصولگرایان در مدیریت های فرهنگی دانشگاه و ارائه چهره ای فراجناحی از خود ، می تواند اعتماد شورایعالی انقلاب فرهنگی را جلب کند.

او می خواست در حوزه های غیر حساس ، اصلاحاتی ایجاد کند. ارزیابی کارنامه 50 ماهه او نیازمند دسترسی به اطلاعات واقعی است. بطحایی هم به دلیل نداشتن  عقبه سیاسی ، بر سر بقای مهرمحمدی مانند فانی حاضر به دوئل سیاسی با شورای انقلاب فرهنگی نیست. او می خواهد همه را وارد بازی کند و علاقه ای به ایجاد چالش ندارد. او باید با نهاد قدرتمند شورای انقلاب فرهنگی کارکند و علاقه ای ندارد که آنها را نسبت به خودش حساس کند.  

عده ای معتقدند در دولتی که با حمایت اصلاح طلبان روی کارآمده است، پست مدیریت دانشگاه فرهنگیان باید به یک فرد اصلاح طلب سپرده شود و اگر وزیر دولت اعتدال این پست را دو دستی تقدیم یک فرد اصولگرا کند نوعی خیانت به آرای مردم در سال 96 است. البته مخالفان هم می گویند که در نظام اسلامی ، معلم باید مطابق معیارهای دینی و انقلابی گزینش و تربیت شود. الگوی تربیت معلم های دهه 60 و سختگیری های شرعی و فراشرعی در مورد کنترل رفتار و ذهن دانشجویان تربیت معلم نوستالوژی اصولگرایان است. بعد از جنگ که ستاره چپگرایان در آموزش و پرورش افول کرد یکی از موضوعات اختلافی محمدعلی نجفی وزیر آموزش و پرورش دولت سازندگی و حسین مظفر مدیرکل مقتدر آموزش و پرورش تهران مساله تربیت معلم بود. قدیمی ها یادشان هست که در یک جلسه رسمی ، حسین مظفر نجفی را "آمریکایی" خواند و نجفی به شیوه بچه های جنوب شهر  کتش را در آورد و گفت: من آمریکایی نیستم ! بچه سلسبیلم و ... را سرویس می کنم!

اما بحث و گفت و گویی که اکنون در داخل آموزش و پرورش جریان دارد تابع منافع شخصی افراد و به ویژه مدیران ارشد آموزش و پرورش است. هیات علمی دانشگاه فرهنگیان از سالها پیش  پارکینگ مدیران معزول دوره های مختلف بوده است. عضویت در هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و یا سمت اداری در این دانشگاه یک رانت بسیار ارزشمند مادی و معنوی است. همین امر کیفیت کادر علمی این دانشگاه را به شدت تنزل داده است. افراد معمولا بر اساس سود و زیان شخصی از تداوم مدیریت مهرمحمدی یا روی کار آمدن یک اصولگرا حمایت می کنند. البته مباحث داخلی معمولا در پوشش نقد و بررسی عملکرد مدیریت صورت می گیرد و هر دو طرف سعی می کنند از بین دانشجویان پردیس های دانشگاه و هیات علمی یارگیری کنند.اما واقعیت این است که مدیریت مهر محمدی یا شخص دیگری تغییری در امکانات رفاهی دانشجویان ، در ارتقای سواد هیات علمی و در افزایش امکانات این دانشگاه ندارد. اصولا با تسامح می توان عنوان دانشگاه را بر این مجموعه بی در و پیکر اطلاق کرد.

آسیب شناسی عملکرد محمود مهرمحمدی بر ریاست دانشگاه فرهنگیان و انتظارات شورای عالی انقلاب فرهنگی

سید محمد بطحایی بر خلاف وزرای سلف خود  مانند مرتضی حاجی ، حسین مظفر ، علی احمدی ، محمود فرشیدی و حاجی بابایی و علی اصغر فانی و دانش آشتیانی عقبه و چسبندگی سیاسی مشخصی ندارد. بطحایی سوابقی در حوادث 88 و دعوای محافظه کار و اصلاح طلب دهه 70 و 80  و درگیری های جناح چپ و راست دهه 60 ندارد. او از آن دسته مدیران اداری "فاقد چهره سیاسی" است که با هر رییسی کنار آمده است. با تسامح فراوان می توان او را یک تکنوکرات دانست. امثال بطحایی نه اصلاح طلبها را قبول دارند و نه اصولگرایان را و در عین حال با هردو جناح می توانند کار می کنند. آنها ایدئولوژی حاکمیت را به عنوان پروتکل اداری رعایت می کنند، اما مسایل سیاسی و جناحی برای آنها جنبه حیثیتی ندارد.

به نظر می رسد برای بطحایی، مهرمحمدی اصلاح طلب با حسین خنیفر اصولگرا تفاوتی ندارد،  اما چون گرایش و قدرت شورایعالی انقلاب فرهنگی را می فهمد و نمی خواهد در مقابل این نهاد بسیار قدرتمند بایستد، مایل است که با معرفی شخصی مورد قبول شورایعالی انقلاب فرهنگی با منویات اعضای موثر این شورا کنار بیاید و مساله 50 ماهه را حل کند.

به نظر من تاسیس و اداره دانشگاهی با 62 پردیس زنانه و مردانه با کادر علمی بسیار ضعیف که اکثرا بعد از پایان دوره مدیریت به تربیت معلم آمده اند، با فضاهایی شبیه دبیرستان و امکاناتی در حد مراکز تربیت معلم سابق و با سختگیری های ایدئولوژیک و سیاسی ، حتی با استانداردهای داخلی قابل قبول نیست.

اگر حمایت اصولگرایان به دلایل ایدئولوژیک را از پشت دانشگاه برداریم  این دانشگاه تعطیل می شود و یا کارکرد آن به برگزاری دوره ضمن خدمت و ابتدای خدمت معلمان محدود می شود.

آموزش و پرورش اگر توان اداره دانشگاه داشت دانشگاه تربیت معلم با قدمتی 90 ساله را حفظ می کرد و یا از صد درصد ظرفیت دانشگاه شهید رجایی استفاده می کرد. دانشسرا های تربیت معلم در دوره ای موثر بودند که کشور با کمبود شدید مراکز آموزش عالی رو به رو بود.

در شرایط فعلی آموزش و پرورش می تواند فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه های دولتی را جذب و پس از گذراندن واحدهای تخصصی،  استخدام کند. دانشگاه فرهنگیان با این شمایل عجیب و غریب اکنون یک واقعیت است .

 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 21:55 خوانده شده: 1313 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
دبیر م 1396/09/02 - 22:37
اولا باعث تاسف است این همه اختلاف و دشمنی و کینه و کدورت اصولگرایان و اصلاح طلبان از هم
بابا مهم داشتن تخصص است و علاقه و توانایی یا هم جناح بودن و ولو با هر کارنامه ایی؟؟
امیدوارم رییس جدید این دانشگاه مقطع ارشد را برا دبیران لیسانسه علاقمند به ادامه تحصیل بیاورد بخصوص در علوم پایه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/09/03 - 00:00
پول باعث اختلاف برادران خونی میشود چه برسد به اینها پای پول در میان است جناب پول و منافع جناح کیلویی چند تومان است رهبری گفته اند بدون جناح بندی کار کنید
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 06:40
فرمایش شما آقای میم درسته . واقعا اختلاف و دشمنی و کدورت بین جناح های سیاسی و احزاب کشور مایه تاسف است. اما رقابت سیاسی ایرادی ندارد. تفاوت دولت اصولگرا و اصلاح طلب باید در برنامه آنها نمود داشته باشد نه در جابه جایی افراد. در جمله آخر به نکته مهمی اشاره کرده ای . دانشگاه فرهنگیان توان علمی و مادی برگزاری دوره لیسانس را ندارد تا چه رسد به دوره فوق و دکتری . اصولا در دوره ای که در هر مرکز استان یک دانشگاه معتبر دولتی وجود دارد راه اندازی دانشگاه اختصاصی توسط وزارتخانه ها کار درستی نیست. معلم باید برای معلمی تربیت شود اما معنای این گزاره درست راه اندازی پدیده ای عجیب و غریب به نام دانشگاه فرهنگیان نیست.برنامه تربیت معلم را در دانشگاه های موجود با کیفیت بسیار بالاتر می توان اجراکرد.
پاسخ + +5 -1 --
معلم 1396/09/02 - 23:11
اول به حکم ادب تشکر میکنم از فصاحت و وزانت ومحتوای این مقاله ارزشمند وسوزدار هر چند بعضی نکات قابل تامل هم دارد ولی من با استناد به حقایق آمده در متن دوست دارم اشاره ای به پردیس آذربایجانشرقی بکنم که آقایان چه بلاهایی بسر علم ومعلم میارند نمیدانم آقای مهر محمدی خبر دارند یا نه؟
چندین نفر به اصرار مدیرکل آپ بعنوان کادر ووو وارد پردیس کردن مثلا یکی از آنها برادرش (رضا پاشایی) بعنوان کارشناس پژوهش وتحقیقات این پژوهشگر در شهر خودشان مشهور هست شش ماه به گل مصنوعی آب بعد شش ماه گفتن ابله این مصنوعی است حالا آقای مدیرکل وی وچند تن از نخبگان مثل این را به هر طریقی و... وارد دانشگاه فرهنگیان کرده معلوم هست با این سیاستها همه آرزوهای نوشته شده چه خواهد شد آیاااااا کسی نیست به داد آموزش وپروش برسد
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 07:03
دوست عزیز با عرض معذرت توهین به افراد و مسخره کردن آنها کار درستی نیست.خودی و غیرخودی کردن افراد یک مشکل عمومی در ادارات و نهادها و دانشگاه ها است. بخشی از تبعیض ها قانونی است و تبعیض های قانونی راه را برای تبعیض های غیر قانونی فراهم می کند. تا زمانی که شرایط تصدی پستها و استخدام فاکتورهای قابل اندازه گیری نباشند راه برای پارتی بازی باز است. مسایل اعتقادی ، تعهد ،تقوا و امثال اینها قابل اندازه گیری نیستند در نتیجه ممکن است افرادی به داشتن این ویژگی ها تظاهر کنند و یا مدیران ارشد با توجیهاتیسیاسی یا عقیدتی فامیل و آشنای خود را سرکار ببرند. به نظرم تبعیض قانونی در استخدام و تصدی مدیریت در آغاز با نیت خیر وارد قانون شده اما در عمل موثر نبوده و الان باید بررسی شود و اگر واقعا بی نتیجه بوده همه تبعیض ها را بردارند و صرفا با استعلام از نهادهای ذیربط "عدم صلاحیت" افراد را با مدرک احراز کنند . "احراز صلاحیت" افراد کاری دشواراست.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/09/03 - 12:57
سلام استاد بزرگوار معذرت میخوام توهین ومسخره ای درکارنیست بلکه حقیقتی آشکار هست اگر مدیرکل استان شما سلسله فامیلی راه بیندازه معلوم هست که یک جای فریادی میجویی تا حقیقت را بیان کنی همین دیروز پسر خاله اش را رئیس ناحیه یک تبریز کرد (خدا محرم اسراراست) نمیگم کیه و بعد برادرش را با آن صلاحیت به دانشگاه فرهنگیان قالب کرده وآن یکی دیگر پسر خاله اش را مدیر دبیرستان تیزهوشان تبریز کرده وووتا دلت بخواد میشه شمرد که چگونه یک سلسله دیکتاتوری راه انداخته واین چیزی است که همه میدانند اگر شما هم دچار یک چنین ستمی میشدید معلوم هست که هل من ناصری سر میزدی. استاد گرامی ما میگیم شما میشنوید
پاسخ + +2 0 --
مدرس دانشگاه 1396/09/02 - 23:28
جناب آقای عبدالهی گرچه در مجموع مطلب شما یعنی تفاوت نگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نوع نگاه آقای دکتر مهرمحمدی به ترتیب معلم ، درست است. ولی مدرسان و اعضای هیئت علمی و دانشجویان و پرسنل این دانشگاه از زاویه انجام امور جاری آموزشی و اداری و دانشجویی و سایر مسائل اجرایی دانشگاه هم به قضیه نگاه می کنند. و مشکل آنها با مدیریت دانشگاه، این مسائل کلی که جنابعالی مطرح کردید نیست. بلکه ناکارآمدی و تناقضات در بخشنامه ها و دستورالعمل ها و برنامه های جاری و همچنین بلبشوی همه جانبه در این مجموعه است که برای همه کلافه کننده است.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 07:53
استاد گرامی ای کاش شما در یک یادداشت یا مقاله عملکرد آقای مهرمحمدی را از زاویه انجام امور جاری آموزشی و اداری و دانشجویی و سایر مسائل اجرایی دانشگاه نقد می کردید تا معلوم شود چه اندازه از مسایل به مدیریت شخص مهرمحمدی برمی گردد؟ ادامه مدیریت یا برکناری مهرمحمدی برای من علی السویه است. تصور من این است که تناقض و ناکارآمدی مربوط به ساختار و ماموریت این دانشگاه است و ربط زیادی به مدیریت ندارد. منتها تجسم مشکلات در وجود یک فرد ساده ترین نوع نگاه است. تصور اینکه با رفتن مهرمحمدی و آمدن خنیفر یا هرعکس دیگری اوضاع پشت و رو می شود و یا تغییر مهمی روی می دهد ساده کردن بیش از حد مشکلات است.
پاسخ + +4 0 --
مدرس دانشگاه 1396/09/02 - 23:43
علاوه بر موارد اشاره شده در کامنت قبل، مشکلات دیگری هم هست از جمله
حضور برخی معاونین و مدیران کل ستادی مامور از دانشگاه های دیگر وزارت علوم به این دانشگاه است که نگران عواقب تصمیمات خود نیستند زیرا در این جا نخواهند ماند که مورد بازخواست قرار گرفته شوند. و مغرورانه اصرار و سماجت بر تصمیمات سلیقه‌ای خود دارند.
همانطور که اشاره فرمودید از دیگر موارد آسیب زننده به وجه ایشان اصرار بر تعامل کاملا نخ نما با انتصابات خود است که نتوانست اعتماد تصمیم گیران اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی را جلب کند.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 11:40
من این را متوجه نمی شوم که چرا فرد مامور به خدمت از نهاد دیگر ،نگران عواقب تصمیمات خود نیست؟ یعنی در مورد افراد مامور به خدمت قانون اجرا نمی شود؟ دلیل اینکه مدیران مامور به خدمت بازخواست نمی شوند چیست ؟ اگر مدیری تصمیمی بگیرد، چرا اصرار و سماجت بر تصمیمات خودش را به غرور نسبت داده اید؟ ایشان وارد تعامل با بسیج دانشجویی و نهاد نمایندگی شد اما خیلی موفق نبود. این تعامل اصولا چه ایرادی دارد؟ شورای انقلاب فرهنگی رزومه مهرمحمدی را قبول ندارد. او حتی اگر صد درصد هم خودش را هماهنگ کند باز هم او را قبول ندارند. این دیگر تقصیر مهر محمدی نیست. مهر محمدی تصور می کرد اگر در زمینه اعتقادی و سیاسی انعطاف نشان دهد آنها با او همکاری می کنند. حالا اگر یک اصولگرا جای او را بگیرد همه چیز درست می شود ؟
پاسخ + +4 0 --
مدرس دانشگاه 1396/09/02 - 23:51
متاسفانه برخی از افراد پیرامونی ایشان در حوزه ریاست هم با رفتارهای کاملا ناشیانه در موضوعات اداری و تدبیر امور جاری و مواقعی که لازم بود تصمیمات مدیریتی و سیاسی گرفته شود به وجه ایشان بسیار آسیب زدند و در شان و منزلت ایشان ظاهر نشدند، که موجب دشمن تراشی های غیر ضروری شد. نمونه کارمندان و کارشناسان و مدرسانی که با سو تدبیر حوزه ریاست، انرژی و وقت زیادی را از خود ایشان تلف میکرد کم نبودند.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 11:56
اطرافیان ایشان کدام تصمیمات مدیریتی و سیاسی غلط گرفتند که به ایشان لطمه زد ؟ دشمنان مهر محمدی چه کسانی یا چه طیفی هستند که توسط دوستان مهر محمدی تراشیده شدند ؟ یعنی اطرافیان مهر محمدی در حوزه ریاست باعث شدند کارمندان و کارشناسان و مدرسان ، دشمن مهر محمدی بشوند و وقت زیادی از مهر محمدی را تلف کنند؟ شما مگر وقت نگه دار مهر محمدی بودی که مدعی هستی وقت ایشان تلف شده ؟کم نبودند یعنی چند نفر بودند ؟
برادر عزیز به جای این کامنت های فاقد فکت ، دلایل مخالفت خودت را با ادامه مدیریت مهر محمدی بگو . بعید است که یک مدرس دانشگاه بدون توجه با ساختار یک نهاد و ماموریت آن و صدها عامل تاثیرگذار چند نفر اطرافیان مهر محمدی را عامل مشکلات معرفی کند.
پاسخ + +2 -1 --
مدرس دانشگاه 1396/09/03 - 00:02
ذکر یک نمونه از رفتار های افراد حوزه ریاست ایشان که چگونه یک مساله ساده را به بحرانی که گاه با فحاشی همراه میشد، ذکر میکنم
1- شخصی برای مدیر کلی یکی از بخش های دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته شده بود و تقریبا شرایط رو داشت، چون مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه تمایل نداشت این فرد مدیر کل شود به زعم خود برای دست به سر کردن فرد چاره ای اندیشیده است ، آن آقای کاندیدای مدیر کلی را صدا می زند و می گوید میتونی از همسرت نامه ای بیاری که مخالف مسئولیت گرفتن شما نیست، فرد هاج و واج می ماند که این دیگر چه شرطی است. مدیر کل حوزه ریاست می گوید چون شما فرد عصبی هستید و با گرفتن مدیر کلی فشار کار زیاد می‌شود ممکن است به خانم و بچه هایت عصبانی شوی پس لازم است که رضایت همسر را داشته باشی.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 12:07
شما چه مدرکی برای اثبات ادعای خود علیه مدیرکل حوزه ریاست دارید؟ حرف شما ادعای بدون دلیل و سند است. داستان شما شبیه جوک است . اگر فرمایش شما را قبول کنیم فردی که برای مدیرکلی یکی از بخش ها در نظر گرفته شده،فرد بسیار بی عرضه و بی شخصیتی بوده که در مقابل این حرف سکوت کرده . اگه شخصیت داشت همانجا زیرگوش مدیرکل حوزه ریاست می زد . از این شایعات توی محیط های اداری فراوانه . دلیلش هم زیادی و بیکاری کارمندان و مدیران دانشگاه فرهنگیانه که دو برابر معلم و مدیر مدرسه حقوق می گیرند.
پاسخ + +2 0 --
مدرس دانشگاه 1396/09/03 - 00:06
البته ذکر این نکته برای این منظور بود که بگویم واقعا از این دست اتفاقات ریز و درشت و سایر تصمیمات اداری و آموزشی و امور و بخشنامه های جاری است که اگر همراه با کار کارشناسانه و نگاه همه جانبه نباشد در دراز مدت باعث ناکارآمدی یک مجموعه و یک مدیر می شود.
پاسخ + 0 0 --
مدرس دانشگاه 1396/09/03 - 13:14
جناب عبدالهی به علت احتمال بسیار زیاد ایجاد مشکل برای فرد مورد نظر به وی و اداره کلی که برای وی در نظر گرفته شده بود اشاره نکردم.
واقعا شما در جریان جزئیات نیستید خیلی از رفتار های این فرد مدیر کل حوزه ریاست آنقدر سخیف است و که به قول شما شبیه به جوک می ماند و از طرف کمتر کسی قابل باور است.
در مجموع آنقدر مسائل سخیفی توسط همین فرد انجام شده و به خود آقای مهرمحمدی هم به مستقیم ترین شکل هم منعکس شده ولی ایشان تنها جوابی که به معترضین میدهند این است که از این به بعد به خود من مراجعه کنید.
خیلی جای این نیست که وارد جزئیات شوم و شاید هم بی فایده باشه ولی میشه با یک استمزاج بیطرفانه از مدرسان و دانشجویان و پرسنل صحت و سقم ادعاهای مطرح شده از جانب بنده را مشخص نمود
پاسخ + +3 -1 --
سعید 1396/09/03 - 00:07
تصور جناب شیرزاد از اعضای هیئت علمی و مدرسان دانشگاه فرهنگیان، کامل نیست.
در همین چهارسال اخیر بیش از 250عضو هیئت علمی جدید با تایید و رعایت کامل ضوابط وزارت علوم از طریق فراخوان جذب دانشگاه شده‌اند و حدود 500 مدرس باتجربه و متخصص هم از مراکز تربیت معلم باقی مانده که بیش از 80درصد آنها هیچ گاه پست سیاسی یا مدیریتی نداشته‌اند.
البته این دانشگاه هنوز از کمبود بسیاری از زیرساخت‌های کالبدی و ساختاری یک دانشگاه حرفه‌ای تربیت محور فاصله دارد؛ اما در همین مدت کوتاه به گواه پژوهش‌های انجام شده کیفیت معلم خروجی از این دانشگاه قابل مقایسه فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه که به استخدام در ‌می‌آیند؛ نیست.
با تشکر از حساسیت جناب عبدالهی نسبت به این بخش مهم آموزش و پرورش
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/09/03 - 06:18
در دانشگاه فرهنگیان مشهد افراد فوق لیسانس خودی را که اصلا رزومه ای نداشتند بر افراد دارای دکترای تخصصی غیر خودی که رزومه خیلی قوی داشتند ترجیح دادند و به عنوان هیات علمی استخدام کردند. آنوقت با این نگرش میخواهند تمدن اسلامی را بر پا کنند و به جهان هم عرضه کنند! دانشگاه فرهنگیان عملا یک دانشگاه ... است که تنها کسانی را که ....جذب می کند.
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1396/09/03 - 00:25
این که دانشگاه فرهنگیان با پشتوانه صد ساله تربیت معلم را مجموعه بی در و پیکر با کادر علمی بسیار ضعیف که اکثرا بعد از پایان دوره مدیریت به تربیت معلم آمده اند؛ بنامیم. دور از انصاف و ناشی از اطلاعات ناقص از واقعیت دانشگاه است.
انکار نمی‌کنم که تعداد اندکی از مدرسان تربیت معلم بواسطه مدیریت‌های کلان حوزه وزارت وارد تربیت معلم شده‌اند؛ اما اغلب مدرسان و اعضای هیئة علمی افرادی حرفه‌ای با تخصص و تحصیلات بالا از دانشگاه‌های معتبر کشور هستند که سال‌ها با علاقه و دلسوزی به تربیت معلم مشغول بوده‌اند.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 22:40
دانشسرای عالی تهران اولین دانشگاه ایران و هدفش تربیت معلم در سطح کارشناسی بود. دانشسرایعالی تا قبل از انقلاب چند بار تغییر نام داد اما همواره دانشگاهی معتبر با کادر علمی درجه یک بود. مراکز تربیت معلم بعد از انقلاب تداوم سنت ها ، تجربه و کیفیت علمی این دانشگاه نبودند. این دانشگاه نهایتا به اسم دانشگاه خوارزمی تبدیل به یک دانشگاه معمولی شد. به دلیل غلبه تفکر ایدئولوژیک ، توان علمی افراد متقاضی هیات علمی مساله دست چندم در انتخاب اعضای هیات علمی شد. هم اکنون هم افراد صاحب نظر در حوزه تعلیم وتربیت در دانشگاه های دیگر به کار مشغولند. من که نمی شناسم شما لطفا چند چهره علمی نظریه پرداز و تالیفات آنها در حوزه تعلیم و تربیت را معرفی کنید. داشتن مدرک دکتری هم موید تخصص و توانایی اعضای هیات علمی نیست. البته قطعا افراد شایسته ای حضور دارند اما اینکه از گذشته و دوره های مختلف هیات علمی پارکینگ مدیران معزول بوده واقعیتی غیر قابل انکار است.
پاسخ + +1 0 --
حمید امامی 1396/09/03 - 00:38
چرا می گویید که مشکلات عمده دانشگاه فرهنگیان به مدیریت مهرمحمدی ربطی ندارد؟ علاوه بر مباحث کلان سیاسی در این دولت حتما این دانشگاه می توانست خیلی بهتر از این اداره شود.
آقای مهرمحمدی به نیروهای درونی اعتماد نکرد و دوستان دانشگاهی خود را که اغلب کم تجربه و ناتوان بودند را بر این دانشگاه مسلط کرد که به از دست رفتن فرصت و اتلاف بودجه های زیاد منجر شد.
امروز بخش زیادی از منتقدان مهرمحمدی کسانی هستند که از نظر سیاسی و فکری با او همراستا و موافق هستند ولی انتصابات و تصمیم های مدیریتی او باعث نارضایتی زیاد شده است.
به عنوان نمونه شما کافی است سوابق و عملکر مدیر حوزه ریاست دانشگاه آقای ف.... را بررسی کنید و پس از بررسی حکمرانی مطلق و میزان دریافتی این فرد از دانشگاه علت اصرار و لجبازی مهرمحمدی برای جلوگیری از بازنشستگی او را بررسی کنید.
این موارد ربظی به اختلاف نظر شورای انقلاب با مهرمحمدی ندارد. مهرمحمدی نتوانست از فرصت رای مردم برای اصلاحات اساسی تربیت معلم استفاده کند چون مدیران توانمندی به کار نگرفت و خودش را هزینه افراد ناسالم و منفعت طلبی کرد.
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/09/03 - 22:51
مشکلات دانشگاه فرهنگیان فقط سیاسی نیست. اصولا تاسیس دانشگاه زیر نظر یک وزارتخانه کاری نادرست است. آنهم در شرایطی که این همه دانشگاه معتبر دولتی داریم و آموزش و پرورش می تواند بهترین دانشجویان را جذب کند . می ماند تربیت حرفه ای و تخصصی آنها . برای این کار می توان 40 واحد تربیتی و روانشناسی پیش بینی کرد و با قراداد با دانشگاه هایی مثل دانشگاه تهران و شریف و بهشتی و در شهرستانها دانشگاه های دولتی مرکز استان افراد جذب شده را برای ورود به آموزش و پرورش مکلف به گذراندن این واحدهای تخصصی کرد. اما چرا این کار را نمی کنند؟ چون می خواهند دانشجوی رشته دبیری ایزوله شود و در محیط هایی شبیه دبیرستان و تحت کنترل درس بخواند. اینکه چقدر موفق به کنترل می شوند بحث دیگری است . اما ایده آل طرفداران تاسیس دانشگاه فرهنگیان همان تربیت معلم های شبانه روزی دهه 60 است. نکته دیگر اینکه دانشگاهی با این ساختار غیرمتمرکز 62 پردیس زنامه مردانه و امکانات و بودجه موجود در همین سطح باقی می ماند.
پاسخ + +2 -2 --
ناطق 1396/09/03 - 21:01
سلام خدمت نویسنده همه چیزدان!!!جناب شیرزادعبدالهی،
سوای بحث دانشگاه فرهنگیان،این سئوال به ذهنم خطورکرده که:آیالباس قرمزجناب شیرزادربطی به کت قرمزمشایی ونیززنبیل قرمزبقایی داردیاصرفااشتباه تایپی است.
باتشکر
پاسخ + 0 0 --
رجبی 1396/09/04 - 13:49
شایدهم ایشان باکلاه قرمزی ست می کنند.
پاسخ + 0 0 --
ممقانی 1396/10/03 - 00:36
با سلام خدمت دوست عزیز
اگر چه همه ما شاید در قسمت هایی از مقالات جناب شیرزاد نقدهایی هم داشته باشیم یا عقیده ای خلاف نظر ایشان داشته باشیم . ولی اشراف ایشان به مسائل آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نیست . اگر چه ایشان را از نزدیک نمی شناسم و فقط به واسطه مقالات ایشان با ایشان آشنایی دارم ولی فکر می کنم که به تمسخر گرفتن نوع لباس و پوشش افراد و در قالب ناشناس مسخره کردن کسی که عمرش را برای مطالعه و تحقیق در آموزش و پرورش کشور سپری کرده است اصلا کار درستی نیست.
کاش شما معلم نباشید چون من از معلمی خودم شرم می کنم . و کاش سخن معلم هر مطلبی را به بهانه آزادی اظهار نظر منتشر نکند .
پاسخ + +1 -1 --
رجبی 1396/09/04 - 13:49
شایدهم ایشان باکلاه قرمزی ست می کنند.
پاسخ + +1 0 --
همکار 1396/09/05 - 01:40
در زمان مدیریت دکتر مهر محمدی دانشجویانی در دانشگاه فرهنگیان بوده اند که با گذراندن بیش از 150 واحد درسی به زور موفق به دریافت مدرک کارشناسی شده اند ( با خواندن چند واحد بیشتر باید مدرک ارشد را اخذ میکردند). معلمی تنها در حوزه ی تئوریها نمی گنجد ، بلکه علاوه بر تبحر در حوزه ی اندیشه، داشتن مهارت معلمی نیز لازمه ی آن است. در سال جاری تعدادی دانشجوی فارغ التحصیل از سایر دانشگاهها برای گذراندن دوره ی یک ساله و کسب مهارت معلمی وارد دانشگاه فرهنگیان شدند با مدیریت مدرن تیم دکتر مهرمحمدی این مدت به سه ماه تقلیل یافت (ایام تابستان) و بالاخره بسیاری از آنان بدون اینکه حداقل واحدهای لازم را بگذرانند وارد مدارس شده اند و احکام معلمی آنها نیز صادر شده است در صورتی که در سامانه آموزشی دانشگاه بسیاری از واحدهای ضروری را نگذرانده اند و مقرر است تا در آینده این اتفاق بیافتد. کسی که حتی یک روز هم کلاس درس ندیده چگونه می تواند در کسوت معلمی ایفای نقش نماید (مگر با آزمایش و خطا تجربه بیاندوزد). آن هم در مناطق محروم!!! . .....
پاسخ + +1 0 --
همکار 1396/09/05 - 01:41
فعالیت های فرهنگی در بسیاری از پردیس ها فقط در حد ارائه گزارش و اجرای صوری فعالیت ها پیش میرود. تغییر ساختار و تشکیل لایه مدیریتی استانی نه تنها مشکلی را حل ننمود ، بلکه از یک طرف با ایجاد پست های موازی و سنگین کردن بدنه اجرایی از چالاکی مجموعه کاست بلکه جابجایی نیروها در پست های جدید و بدون توجه به سابقه اجرایی و یا علمی آنها و بیشتر از روی روابط ناکارآمدی این ساختار را دو چندان نمود. وجود ناهماهنگی در بدنه سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان و جزیره ای عمل نمودن آن از بخشنامه های صادره و تصمیمات اتخاذ شده کاملاً هویداست و بحث در این مورد مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد بود. و در این وادی همه و همه سرگردان ...
پاسخ + 0 0 --
مدرس 1396/09/19 - 23:35
دانشگاه فرهنگیان که می خواد این همه هزینه کنه معلم مکتبی تربیت کنه این معلمانی رو تربیت می کنه که ازنظرشخصیتی متظاهر هستن وبعدازاینکه فارغ التصیل شدن اصلا مخالف درجه اول دانشگاه فرهنگیان و آموزش آن میشن.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور