صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی جعفرنیا/ البرز

آقای بطحایی ! کارنامه و عملکرد فانی پیش روی شماست...به عقب بازنگردیم !

یکی از جاهایی که همواره در ارزیابی عملکرد وزرای کابینه در معرض توجه است، انتخاب و نوع تغییرات معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش است/ مدیران کل سطح کشور و سطح ستاد در وزارت آموزش و پرورش و همچنین روسای سازمان های تابعه و معاونین وزیر، همه نمایشگرانِ سیاست ها و نوع نگاه وزیر محترم به وزارتخانه تحت امر خویش است/ شناختی هر چند ناقض که نگارنده از آقای اللهیار ترکمان دارد اینست که ایشان به امور مالی و انسانی وزارت آموزش و پرورش به مانند وزارت راه و ترابری یا وزارت نیرو یا .... نگاه می کند، یعنی در قبال هر پروژه و فعالیت، هزینه و قیمتی در بعد نیروی انسانی و مالی باید پرداخت/ انتظار تغییر مدیران کل، مشاوران و تصمیم گیران بدنه معاونت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش خواسته به حقّی است که معلمان و زیر مجموعه اجرایی در مناطق و شهرستان ها از جناب آقای اللهیار ترکمان دارند/ مولفه های تاثیرگذار و ذی نفع در آموزش و پرورش همه از جنس «انسان» هستند و نگاه ابزارگونه و تک بعدی به فعالیت های جاری در تعلیم و تربیت قابل پذیرش نیست/ افرادی که الان در این مجموعه مشغولند همان هایی هستند که در 15 ، 20 سال اخیر تصمیم گیر بوده اند و هرآنچه در چنته داشته اند بیرون ریخته اند/ تعداد فراوان و پراکنده ساختمان های وزارت آموزش و پرورش خود نیز قصه ی پر غصه ایست که باید در نوشتاری مجزا بدان پرداخت

بطحایی و نغییر مدیران وزارت آموزش و پرورش

شروع به کار کابینه دوم جناب آقای روحانی در حال گذر از ماه سوم خود است و برخی از وزارتخانه ها در معرض ارزیابی های دقیق کارشناسان، کارکنان و در کلان موضوع، همه ی مردم، هستند.
یکی از مهم ترین وزارتخانه های هر دولت، وزارت آموزش و پرورش است و میزان توجه هر دولت به آن متفاوت بوده است و همین مقوله در دوره هر دولت منجر به تأثیر در بدنه اصلی آن، یعنی معلمان و دانش آموزان، می شده است.
انتخاب جناب آقای سیدمحمد بطحایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم را، بسیاری از کارشناسان به جهت انتصاب ایشان به مجموعه کارکنان آموزش و پرورش، به فال نیک گرفته اند و امیدوارند حضور ایشان تأثیرات شگرفی در همه زمینه های آموزش و پرورش داشته باشد.

نوع نگاه و تعریف ذهنی و پیش فرض های هر مسئولی، مطمئناً در انتخاب همراهان خود، در مسیر کاری نیز مؤثر است   یکی از جاهایی که همواره در ارزیابی عملکرد وزرای کابینه در معرض توجه است، انتخاب و نوع تغییرات معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش است  .
مدیران کل سطح کشور و سطح ستاد در وزارت آموزش و پرورش و همچنین روسای سازمان های تابعه و معاونین وزیر، همه نمایشگرانِ سیاست ها و نوع نگاه وزیر محترم به وزارتخانه تحت امر خویش است.
در وزارتخانه عریض و طویل آموزش و پرورش ضروریست که افراد منتصب در پست های مدیریتی کلان آن، از بین افرادی باشند که تجارب مستقیم و کارآمد در بعد مدرسه ای( اعم از معلمی، معاونت و مدیریت) داشته باشند و به وضوح و بدون ادله ی بسیار، مبرهن و آشکار است که نوع تصمیم گیری، نوع نگاه و حتی نوع گویش این گونه افراد در سمت و مقام خویش و درباره آموزش و پرورش، چگونه است.

فردی که خویش طعم کلاس داری ، مدرسه داری و همه جوانب تصمیم گیری و اجرایی را در ادارات و مناطق چشیده باشد می تواند خوش سلیقه و خوش فکر در امور محوله بدرخشد و در مسئولیت خویش نیز موثر باشد. نوع نگاه و تعریف ذهنی و پیش فرض های هر مسئولی، مطمئناً در انتخاب همراهان خود، در مسیر کاری نیز مؤثر است.
انتخاب و انتصاب آقای علی اللهیار ترکمان به عنوان معاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و انتظاراتی که از وی برای تغییرات در ساختار سازمانی تحت امرش وجود دارد، موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بطحایی و نغییر مدیران وزارت آموزش و پرورش
در ساختار متعدد و بزرگ وزارت آموزش و پرورش، شاید به صراحت و قاطعیت بتوان گفت معاونت پشتیبانی، «نبض ساز» امور است (در حالیکه معاونت های دیگری چون معاونت آموزشی باید این نقش را داشته باشند) ، چرا که همواره این معاونت و زیرمجموعه های آن توزیع کننده بودجه بوده اند و همین امر منجر به غروری دو چندان در بین مسئولان آن در همه رده ها شده و تصور «همه چیز دانی» بطور ناخواسته یا خودخواسته ، ایشان را در اداره امور همراهی می کند( این حالت می تواند دلایل متعددی داشته باشد که یکی از آنها گفته شد و شاید دلیل دیگری که بتوان برشمرد به اختیارات قانونی در ابلاغ و یا تدوین بخشنامه های اداری در بُعد نیروی انسانی برگردد.
شناختی هر چند ناقض که نگارنده از آقای اللهیار ترکمان دارد اینست که ایشان به امور مالی و انسانی وزارت آموزش و پرورش به مانند وزارت راه و ترابری یا وزارت نیرو یا .... نگاه می کند، یعنی در قبال هر پروژه و فعالیت، هزینه و قیمتی در بعد نیروی انسانی و مالی باید پرداخت و ... یعنی «دو دو تا می شود چهار تا ».

آیا این نوع نگاه به نفع آموزش و پرورش است یا نه ؟ تاثیر این نوع نگاه، در بهره وری مثبت و موثر خواهد بود یا نه ؟!!
مولفه های تاثیرگذار و ذی نفع در آموزش و پرورش همه از جنس «انسان» هستند و نگاه ابزارگونه و تک بعدی به فعالیت های جاری در تعلیم و تربیت قابل پذیرش نیست و .... .
البته باید اذعان نمود که شاید در زمینه هایی که چفت و بند امور در رفته و دوغ و دوشاب یکی شده اند، با این نوع برخورد بخشی از مسائل را می شود و سره از ناسره شناخته ... .
علاوه بر بحث اخیر، باید به مطالب مقدمه نوشتار درباره انتصاب مسئولان زیرمجموعه، برگشت.

انتظار تغییر مدیران کل، مشاوران و تصمیم گیران بدنه معاونت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش خواسته به حقّی است که معلمان و زیر مجموعه اجرایی در مناطق و شهرستان ها از جناب آقای اللهیار ترکمان دارند.

افرادی که الان در این مجموعه مشغولند همان هایی هستند که در 15 ، 20 سال اخیر تصمیم گیر بوده اند و هرآنچه در چنته داشته اند بیرون ریخته اند ... ، برخی از ایشان در دوره قبل به واسطه انتصاب فامیلی منصوب شده اند( نمونه بارز آن مدیرکل امور اداری است که به سفارش دایی اش، که خود نیز بیش از سی سال بر گرده آموزش و پرورش و امور اداری آن سوار بوده و رانده است، در دوره معاونت آقای بطحایی منصوب شده و هیچ تجربه کلاسداری و حضور در مدرسه را ندارد، به جز ایامی که به صورت مبهم و غیرشفاف به شکل ماموریت خارج از کشور، در امارات(دبی) در مجتمع توحید حضور داشته و جالب آنکه در آنجا نیز معلمی نمی کرده است... گویا ایشان در روزهای پایانی دوره آقای حاجی بابایی با سفارش و کمک دایی اش به عنوان نیروی دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه شغل می دهند و هم اکنون به شکل مامور در بدنه وزارت آموزش و پرورش مشغولند...) و مشخص است که عرق و علاقه ی یک نیروی مامور با یک نیروی داخل مجموعه و ذینفع متفاوت خواهد بود و .... .
حال همین قصه که از دوره پیش (دوره آقای فانی) آغاز شده و در زمان آقای آشتیانی نیز ادامه داشته است، در زمان آقای بطحایی همچنان ادامه دارد و چشم امید به چه تغییری باید داشت ...؟!!

بطحایی و نغییر مدیران وزارت آموزش و پرورش
همین موضوع در جاهای دیگر نیز صادق است، در سازمان پژوهش و نوآوری های آموزشی، در معاونت آموزش متوسطه، در معاونت تربیت بدنی و یا ادارات کل استان ها نیز ساری و جاریست، فردی تا دیروز مسئول بوده و حالا مشاور می شود و .... . حضور پررنگ بسیاری از افرادی که در دولت پیشین(احمدی نژادی ها)مسئول بوده اند و در دوره جدید به راحتی رنگ عوض کرده و با هزار ترفند و راهکار، همچنان در بدنه تصمیم سازی وزارتخانه آموزش و پرورش جولان می دهند و .... و برخی از ایشان اگر بازنشسته شده اند به روش های گوناگون راهی گشوده و در جایی از ساختمان های متعدد این وزارتخانه به مشاوره و ... پرداخته و تکاپویی نموده و حقوقی می ستانند .
(تعداد فراوان و پراکنده ساختمان های وزارت آموزش و پرورش خود نیز قصه ی پر غصه ایست که باید در نوشتاری مجزا بدان پرداخت، هرچند از آقای اللهیارترکمان که روزگاری در سازمان مدیریت سابق و سازمان برنامه و بودجه فعلی در بخش آموزش و پرورش مشغول بوده اند انتظار است با این موضوع نیز همچون دیدگاهشان درباره نیروی انسانی آموزش و پرورش برخورد نموده و آن را به شکل ثمربخشی حل کنند، ان شاالله.)
در این نوشته در صدد آن بودم تا به طریقی انتظاری از انتظارات متعدد و به حق معلمان و فرهنگیان عزیز را به گوش مسئولان برسانیم و تلنگری بر افرادی زده باشیم که گمان می کنند در حال کمک به آموزش و پرورش اند ، غافل از اینکه روش و منش شغلی ایشان در سنوات گذشته و حال نشان دهنده ی میزان ثمربخشی ایشان بوده و هست و انتظار آن است که جاها را خالی کنند تا افرادی با افکار و انرژی های جدید، وارد بدنه تصمیم سازی و اجرایی وزارت کلان آموزش و پرورش شوند.

ان شاالله


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 09:27 خوانده شده: 362 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
دبیر م 1396/08/24 - 12:17
امیدوارم اگر بطحایی به این تذکرات و مشکلات معلمان و دبیران و...توجه نکرد به سرنوشت فانی مبتلا بشه و با استیضاح یا استعفا بره انشاا...
پاسخ + +9 0 --
دبیر م 1396/08/24 - 12:18
نفرین بر مدیران ضعیف و کارنابلد که بجای خدمت مفید خیانت و خسارت میکنند!!
نفرین بر پیمانکاران و مهندسین ناضر که با رشوه و پول حرام با جان مردم بازی میکنند چه مسکن مهر(مرگ) چه مسکن شخصی ساز و...!!
پاسخ + 0 0 --
..... 1396/08/24 - 19:34
مهندس ناظر
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/08/24 - 20:28
حق باشماست از شدت خشم و عجله ناظر را ناضر نوشتم ببخشید!
پاسخ + +7 -1 --
عاشق سمپاد 1396/08/24 - 13:47
یکی از معاونینی که باید برکناربشه و هیچ بازده ای برای اموزش وپرورش نداشته همین معاونت آموزشی ابتداییه. به مراتب افراد نخبه تر وقوی تر داریم که بتونند در این جایگاه ایفای نقش کنند.این همه مدال اور المپیاد و فارغ التحصیل دانشگاه شریف داریم که مناسب این پست هستن. البته شایدم با طرح جدید وزارت معاونتها در هم ادغام بشن.که اونم بد نیست.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/08/25 - 07:57
همه معاونان وزیر باید تغیییر کنند انشاا...
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1396/08/24 - 16:05
در این مدارس یک افتضاحی است که نگو نپرس در همه کارهای معلم دخالت میکنند با چه خودکاری و چه رنگی بنویس برای ارزشیابی چه بنویس یک مسخره بازی هست که نگو نپرس دانش آموزانی که باید مردود میشدند را قبول کرده اند که آمار برود بالا حالا میگویند لازم التوجه دفتر ودستک آقا چه راهی برای بهبود دارید؟؟؟بهترین راه که همان مردودی بود که نگذاشتید در خوزستان این کارها ودخالت در کارمعلمان اسف بار وبسیار مسخره وتهوع آور است کاغذ بازی ودیگر هیچ مسولان خوزستانی
پاسخ + +5 0 --
معلم 1396/08/24 - 18:04
سلام دوستان دو ماه که دارم درس میدم ولی تا حال حقوق دریافت نکردم چرا بنده پیمانی ازمون استخدامی ابان95هستم جناب پور سلیمان اگه اطلاعی در این مورد بدید تشکر میکنم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور