صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ دبیر بازنشسته - آذربایجان شرقی

جایگاه گروه های آموزشی و نقش سرگروه در کیفیت بخشی آموزش : آیا نقشی در چرخه آموزشی دارند ؟

نکته قابل توجه در عدم پویائی و کارآئی فرد سرگروه پس از گذشت سالها ابقای طولانی مدت او در این سِمت است/ خوب به خاطر دارم که عضو دیگر گروه علوم اجتماعی استان ، همیشه به من تذکر می داد که عجله نکن یکسال اینجا هستیم/ آرام آرام انجام دادن کاری که شاید در یک ماه می توانست تمام شود در نظر شما منطقی است/ اصولا ارتباط صمیمی و فعالی بین معلمان و سرگروههای آموزشی وجود ندارد. هیچ کدام از این دو در خصوص شرح وظایف یک سرگروه تفهیم نشده اند، چرا که شرح وظایفی در کار نیست/ با مشاهده سرگروه در مدرسه گاه همکاران گارد دفاعی به خود می گیرند. منتظر اولین جمله سرگروه می مانند. اگر همسو و صمیمی بود خنده ها و تعارفات آغاز می گردد و گرنه یک رابطه دو سویه برابر از نظر بیان مسأله موجود است. اگر ایرادی بر دفتر نمره یا... گرفته شود معلم احساس نیاز به دفاع از خود می یابد/ در کل وجود ماهوی گروههای آموزشی در شرایط فعلی نفع چندانی در پویایی آموزشی کشور ندارد/ باید فرد سرگروه از بین فعال ترین معلمان و دبیران انتخاب شوند/ برای سرگروههای آموزشی با درایت و اِشراف به امر آموزش و تعالی آن باید شرح وظایف مناسب تری تهیه و تدوین نمود

جایگاه گروه های آموزشی و نقش سرگروه درآموزش و پرورش  برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین آموزش دهندگان دوره های مختلف آموزشی ، گروههای آموزشی به فعالیت مشغولند. با توجه به تجربه عضویت در این واحد به عنوان عضو استانی و سرگروهی ناحیه ، نکته قابل توجه در عدم پویائی و کارآئی فرد سرگروه پس از گذشت سالها ابقای طولانی مدت او در این سِمت است. یکی از کانال های پر کردن ساعات درسی برخی از همکاران سرگروه شدن اوست.

آموزش و پرورش ادارات کل و نواحی و مناطق از بین معلمان و دبیران افرادی را به عنوان عضو یا سرگروه در استان و سرگروه در ناحیه یا منطقه انتخاب می نماید. خلاقیت و میدان عمل موفق یک سرگروه آموزشی فقط یک دوره دو ساله است و ماندگاری افرادی واحد به مدت گاه ده سال در این عرصه ، فقط به منزله پر کردن ساعات تدریس اوست. نحوه فعالیت در این واحد به نوعی است که طی دو سال فرد برای اثبات برتری خود مجبور به به کارگیری همه توانایی هایش است و این توانایی چون در افراد به طور طبیعی محدود است طی مدت محدود به پایان می رسد. خوب به خاطر دارم که عضو دیگر گروه علوم اجتماعی استان ، همیشه به من تذکر می داد که عجله نکن یکسال اینجا هستیم !

آرام آرام انجام دادن کاری که شاید در یک ماه می توانست تمام شود در نظر شما منطقی است؟

عده ای از سرگروههای آموزشی شدیدا احساس ریاست یا برتری می نمایند و نحوه برخوردشان با همکاران به شخصیت فردی شان برمی گردد. او با حضور در کلاس درس ، این تفکر را در دانش آموزان به وجود می آورد که معلم یا دبیر من ناتوانائی هایی دارد که برای کنترل او بازرس به کلاس آمده است. ورود آنی و بدون پیش آگاهی دانش آموزان این وضعیت، منجر به سوء تعبیر توسط او می گردد. حداقل اگر برای این کار هم ضرورتی هست بهتر آن که قبلا زمینه فکری مناسب به دانش آموزان کلاس در این خصوص داده شود.

جایگاه گروه های آموزشی و نقش سرگروه درآموزش و پرورش

اصولا ارتباط صمیمی و فعالی بین معلمان و سرگروههای آموزشی وجود ندارد. هیچ کدام از این دو در خصوص شرح وظایف یک سرگروه تفهیم نشده اند، چرا که شرح  فراموش نکنیم که عضویت در این عنوان حساس صرفا به جهت پر نمودن کاستی ساعات درسی همکار نیستوظایفی در کار نیست. اگر او خود توانایی برقراری یک ارتباط سالم و مفید با همکار هم رشته ای خود را نداشته باشد، کسی راهنمائی خاصی در این خصوص ننموده است. به او فقط می گویند طی یک سال تحصیلی باید جهت بازدید به مدارس منطقه یا ناحیه بروید. مابقی به میزان هوش و شخصیت فردی یا اجتماعی سرگروه مربوط است. حتی به تحلیل میزان توانائی روابط عمومی او کسی نمی اندیشد. تبادل افکار و همفکری در مورد مفاهیم درسی یا بررسی ایرادات احتمالی کتاب درسی ، یا حل و محاسبه فعالیت یا مسأله ای از آن بندرت صورت می گیرد.

در واقع گروههای آموزشی پلی ما بین مسئولین اداری و شیوه آموزش همکار است. یک پل سازنده و مؤثر. اما برداشت های ما چنین شفاف و تحلیلی نیست.

با مشاهده سرگروه در مدرسه گاه همکاران گارد دفاعی به خود می گیرند. منتظر اولین جمله سرگروه می مانند. اگر همسو و صمیمی بود خنده ها و تعارفات آغاز می گردد و گرنه یک رابطه دو سویه برابر از نظر بیان مسأله موجود است. اگر ایرادی بر دفتر نمره یا... گرفته شود معلم احساس نیاز به دفاع از خود می یابد.
در کل وجود ماهوی گروههای آموزشی در شرایط فعلی نفع چندانی در پویایی آموزشی کشور ندارد.

جایگاه گروه های آموزشی و نقش سرگروه درآموزش و پرورش

باید فرد سرگروه از بین فعال ترین معلمان و دبیران انتخاب شوند. آنانی که بیانی فصیح دارند. موفقیت در امر تدریس و محبوبیت بین دانش آموزان و همکاران و کارشناسان اداری دارند. افرادی که از درجه هوش بالایی جهت خلاقیت در هدایت آموزش یا تحلیل آن برخور دارند.
در ضمن سرگروه یا عضو دوم و سوم گروههای آموزشی بعد دو سال باید تعویض شوند تا هم فرصت به تعداد بیشتری از همکاران برای مفید بودن برسد و هم خلاقیت آنان کم سو و بی اثر نگردد.

برای سرگروههای آموزشی با درایت و اِشراف به امر آموزش و تعالی آن باید شرح وظایف مناسب تری تهیه و تدوین نمود.

فراموش نکنیم که عضویت در این عنوان حساس صرفا به جهت پر نمودن کاستی ساعات درسی همکار نیست. ابتدا اصلاح نگرش و سپس اصلاح وضع موجود .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 19 آبان 1396 ساعت 20:37 خوانده شده: 1825 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +46 0 --
خانم فرهنگ 1396/08/19 - 22:09
چرا تمام سختگیریها از طرف مدیر وسرگروه آموزشی در مدارس دخترانه برای ما معلمان خانم وجود دارد؟ سال گذشته مدیر دفتر منو دید وبرام نوشت که دیدار با اولیا ثبت نشده وقتی اعتراض کردم من ثبت کردم وشما دقت نکردید گفت آخه وقتی از سازمان میان می بینند ،من یه چیزی نوشته باشم. کلی باهاش بحث کردم . ولی چه کنیم از وجود این مدیران نخبه که متاسفانه کم هم نیستند
پاسخ + +47 0 --
ناشناس 1396/08/20 - 00:20
سرگروه ها فقط میان کاستی ها رو ببینن و یادداشت کنند.اصلا کارهایی که یه معلم تو کلاس انجام داده نمی بینند.برای مچ گیری اومدن نه دستگیری.
پاسخ + +43 0 --
ناشناس 1396/08/20 - 23:18
در یکی از شهرهای خوزستان معلمی در بدو استخدام در سال اول تدریس خودش که نیاز به راهنمایی دارد چون پوزش نفوذ دارند شده است یکی از سرگروههای آموزشی ابتدایی و از معلمان 30 سال سابقه بازخواست میکنند و یکی دیگر در سال دوم شده است مدیر دبستانی مستقل ومعلمان باسابقه زیر نظر او کار میکنند چون پدرش همیشه مدیر بوده ودر اداره نفوذ دارند ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور