صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شیرزاد عبداللهی / همکار گروه صدای معلم

به گفته بطحایی بهره وری منابع دولتی در آموزش و پرورش 30 درصد است؛ اغلب ما طرفدار جامعه ای هستیم که رفاه و خدمات اجتماعی در حد فنلاند و کار در حد بورکینافاسو باشد ؛ وزارت بطحایی ادامه وزارت فانی با عملگرایی بیشتر است

اتلاف منابع دولتی در جایی اتفاق می افتد که بیشترین منابع دولتی در آنجا هزینه می شود/ 98 درصد منابع دولتی آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان می شود/ بطحایی در اولین پیام خود بعد از رای اعتماد وعده داد که دنبال ارتقای معیشت معلمان و بازنشستگان برود این یک شعار احساسی بود/ بطحایی در شرایطی این وعده را می دهد که از جذب اعتبار مصوب سرانه مدارس عاجز است/ وزیر آموزش و پرورش به رییس جمهور وعده صرفه جویی در هزینه ها و کشف منابع غیردولتی جدید در حد 6 هزار میلیارد تومان را داده است/ آموزش و پرورش اعتبارات مصوب خود را که باید در  12 ماه هزینه کند را در 9 یا 10 ماه هزینه می کند و همیشه کسری بودجه دارد/ آموزش و پرورش چگونه می تواند در هزینه های پرسنلی صرفه جویی کند/  کاهش حقوق و مزایای کارکنان ، رها کردن مهار تورم و اخراج 30 درصد کارکنان آموزش و پرورش راه های صرفه جویی در هزینه های پرسنلی است/ این راه حل ها اجرایی نیست و با موانع سیاسی و اجتماعی روبه رو است/ توسعه مدارس غیردولتی هم نیازمند گشایش فرهنگی است که  به دلیل سیاست تمرکز گرا و غلبه ایدئولوژی حکومتی امکان پذیر نیست / ایجاد تنوع در برنامه درسی ، حذف گزینش کارکنان ،گنجاندن موسیقی در برنامه مدارس، حذف حجاب اجباری و تشکیل کلاس های مختلط می تواند به گسترش مدارس غیردولتی منجر شود/ فروش زمینِ مدارس دارای موقعیت مرغوب یکی دیگر از  بدترین راه های درآمد زایی است که در دوره وزارت آقای فانی و معاونت آقای بطحایی در تهران اجرا شد/ این طرح تنها سرمایه آموزش و پرورش یعنی وجود 100 هزار ساختمان مدرسه را نشانه گرفته است/ جلوگیری از ورود نیروی جدید رسمی به جای بازنشسته ها و روی آوردن به استفاده از نیروهای خرید خدمتی یک راه حل ممکن برای صرفه جویی است/  هزینه یک معلم رسمی ( مرئی و نامرئی ) سه تا چهار برابر معلم خرید خدمت است/ معلمان در مقابل هر طرحی که سیستم کارمندی رسمی را حتی در آینده تهدید کند مقاومت می کنند/ جامعه ایران یک جامعه چپ زده و دولتگرا است. ایده آل این است که دولت نفت بفروشد و پول آن را مستقیم یا غیر مستقیم خرج رفاه جامعه کند/ چپهای سکولار و مذهبی هم به دلیل حمایت از نیروی کار طرح خرید خدمات را استثماری و ضدکارگری می دانند و با آن مخالفند/  مخالفان طرح خرید خدمات از خود سوال نمی کنند که چرا قیمت فروش کار یک معلم در بازار آزاد ، یک چهارم قیمت خرید کار معلم در سیستم دولتی است/ پیش بینی من این است که هیچ اتفاق جدی در دوره وزارت بطحایی نمی افتد/ تنها اتفاق ممکن همان عزل و نصب مدیران و احتمالا تغییر ساختار معاونتهای وزارتخانه است/ وزارت بطحایی ادامه وزارت فانی با عملگرایی بیشتر است/ هر  4 سال یکبار بودجه مصوب آموزش و پرورش دو تا سه برابر می شود/ دولت و سازمان مدیریت می پرسند که اختصاص  سالانه ده تا 15 درصد بودجه عمومی دولت به  سیستمی با بهره وری 30 درصد چه توجیهی دارد/  افزایش بودجه در شرایطی که تاثیری در افزایش کارآمدی و اثربخشی و حتی افزایش رضایت پرسنل نداشته است،  چه فایده ای دارد/ افزایش بودجه و افزایش حقوق پرسنل آموزش و پرورش ارتباطی با افزایش یا کاهش بهره وری ندارد و یک موضوع سیاسی است/ یک میلیون پرسنل آموزش و پرورش وزنه سیاسی مهمی هستند و رضایت و نارضایتی آنها موضوعی سیاسی و انتخاباتی است و البته دولت ها کم و بیش پوپولیستند

اقتصاد آموزش و پرورش و اثربخشی و کارآمدی و افزایش حقوق معلمان

آقای بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مهر 95 یعنی حدود یکسال پیش، در جایگاه معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت : "بهره‌وری منابعی که دولت در اختیار ما گذاشته، سی درصد است ."  یعنی از هر صد واحد منابع "ورودی" آموزش و پرورش ، "خروجی" سیستم 30 واحد است. اگر این حرف مستند باشدکه قاعدتا با توجه به جایگاه ایشان حتما هست، معنایش این است که در آموزش و پرورش " اتلاف منابع" به صورت گسترده صورت می گیرد. بهره وری دو مولفه دارد یکی کارآمدی (درست کارکردن) و دیگری اثربخشی (کارِ درست کردن ) است. کارآمدی یعنی با ورودی مقدار معینی از منابع ، خروجی (تولید ) بیشتری داشته باشیم و اثربخشی یعنی "کیفیت" محصول ، منطبق بر اهداف ما باشد. اگر دو عامل "کارآمدی"  و "اثربخشی" را در سنجش بهره وری آموزش و پرورش منظور  کنیم ، در پرتو سخن  معاون سابق توسعه مدیریت این وزارتخانه به این نتیجه می رسیم  که بین 60 تا 70 درصد منابع دولتی، در آموزش و پرورش تلف می شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم آموزش و پرورش مانند خودرویی است که در بزرگراه با سرعت 20 کیلومتر در ساعت حرکت می کند و در هر 100 کیلومتر 30 لیتر بنزین می سوزاند.

احتمالا بر اساس همین تحلیل ، یکی از برنامه های آقای بطحایی صرفه جویی در مصرف منابع است . حالا باید همراه وزیر سوراخ و سنبه های آموزش و پرورش را بگردیم و پیدا کنیم که اتلاف منابع دولتی در کدام بخش صورت می گیرد؟

به رغم شعار صرفه جویی،  "عملکرد بودجه" در آموزش و پرورش هر سال چند هزار میلیارد تومان  از "بودجه مصوب" بیشتر می شود  قاعدتا اتلاف اصلی در جایی اتفاق می افتد که بیشترین منابع دولتی در آنجا هزینه می شود.به گفته مسئولان آموزش و پرورش ، 98 درصد منابع دولتی آموزش و پرورش یعنی بیش از 30 هزار میلیازد تومان درسال  ، صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان می شود. اگر حرف مسئولان را بپذیریم ، کار معاون مالی آموزش و پرورش تا حد یک حسابدار ساده، تنزل می کند. معاون مالی تنها روی دو درصد بودجه می تواند مانور بدهد. اصلا فرض کنیم کل این دو درصد را بتواند صرفه جویی کند ، مقدار آن 600 میلیارد تومان می شود. در حالی که آقای بطحایی در یکی از مصاحبه های خود قبل از معرفی به عنوان وزیر گفت که می شود 6 هزار میلیارد در آموزش و پرورش صرفه جویی کرد. پس قاعدتا برای صرفه جویی باید سراغ همان 98 درصد برویم.

اگر قرار است در هزینه ها صرفه جویی شود ، بدون تعارف باید صرفه جویی در هزینه های پرسنلی صورت گیرد، اما وزرای آموزش و پرورش و مسئولان سیاسی بالاتر مشکل دیگری هم دارند . آنها باید پرسنل را راضی نگه دارند. با شعار انقباض  بودجه نمی توان پرسنل را راضی نگه داشت. وزیر آموزش و پرورش ، در پیام صوتی – تصویری در داخل یک خودرو و در مسیر خانه به  وزارتخانه در اولین روز کاری خود به عنوان وزیر،  وعده داد که به عنوان نماینده 950 هزار فرهنگی شاعل و حدود 800 هزار بازنشسته فرهنگی در هیات دولت، دنبال " ارتقای معیشت معلمان و بازنشستگان" برود. گل بود به سبزه نیز آراسته شد!

اقتصاد آموزش و پرورش و اثربخشی و کارآمدی و افزایش حقوق معلمان

وزیر آموزش و پرورش احتمالا ارتقای معیشت 950 هزار معلم را کاری کوچک دانسته و به همین دلیل 800 هزار بازنشسته را هم زیر چتر  وعده های خود قرار داده است. شگفت آنکه این وعده ها را شخصی می دهد که سابقه کار در معاونت پشتیبانی وزارت و سازمان برنامه را دارد و با روند بودجه بندی  کشور آشنا است و اطلاعات دست اولی از درآمد و هزینه دولت دارد.

وزرای آموزش و پرورش در فضای عمومی به معلمان "قول" می دهند به عنوان "نماینده آنها" بودجه بیشتری از دولت بگیرند! در همین حال در جلسات خصوصی به رییس جمهور وعده صرفه جویی در مصرف و کشف منابع غیردولتی برای هزینه ها را می دهند.

به رغم شعار صرفه جویی،  "عملکرد بودجه" در آموزش و پرورش هر سال چند هزار میلیارد تومان  از "بودجه مصوب" بیشتر می شود. به زبان ساده  آموزش و پرورش اعتبارات مصوب خود را که باید در  12 ماه هزینه کند را در 9 یا 10 ماه هزینه می کند. حقوق کارکنان یعنی سهم اصلی هزینه ها چیزی نیست که بتوان آن را به تاخیر انداخت. در ماه های پایانی سال آموزش و پرورش بدون سرو صدا 3 تا 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خود را از دولت می گیرد. یک مقدار هم از مطالبات پرسنل به سال بعد و سالهای بعد منتقل می شود که به "معوقات"  معروفند. نام آموزش و پرورش هم در رسانه ها با کسری بودجه و معوقات و مشکلات معیشتی کارکنان عجین شده است.

اقتصاد آموزش و پرورش و اثربخشی و کارآمدی و افزایش حقوق معلمان

صرفه جویی در آموزش و پرورش از این راه ها امکان پذیر است:

1- حقوق و مزایای کارکنان آموزش و پرورش را کاهش دهیم ( چنین عملی چون تبعات سیاسی – امنیتی دارد اتفاق نمی افتد) .

2- دولت با یک دست سالی ده درصد حقوقها را افزایش دهد و با رها کردن مهار تورم با دست دیگر مثلا 30 درصد از جیب معلمان بردارد (این اتفاق هم تبعات سیاسی دارد و احتمال وقوع آن کم است ) .

3- دولت 30 درصد کارکنان آموزش و پرورش را اخراج کند (این اتفاق هم نمی افتد چون هم تبعات سیاسی و امنیتی دارد و هم از نظر قانونی محال است ).

4-  جلوگیری از ورود نیروی جدید به جای بازنشسته ها و کاهش تعداد معلمان رسمی و روی آوردن به استفاده از نیروهای خرید خدمتی .

یک معلم رسمی با هزینه های مرئی و نامرئی ماهانه بین دو و نیم تا 3 میلیون تومان برای دولت هزینه دارد. آموزش و پرورش با کمتر از یک سوم این مبلغ (700 هزار تومان ) نیروی جایگزینِ معلم رسمی را تامین می کند. این راه حل قابل بررسی است.

دولت نمی تواند حقوق ها را کاهش دهد، دولت نمی تواند کارکنان رسمی را اخراج کند و  دولت نمی تواند به تورم میدان دهد،  بنابراین تنها راهی که می ماند استفاده از راه حل کاهش نیروی رسمی از طریق خرید خدمات است.

 ایده دولت این است که به جای استخدام رسمی ، از طریقِ خرید خدمات جای بازنشسته ها را پر کند. این راه حل در ظاهر امکان پذیر است ،اما با موانع جدی در سطح سیاسی و اجتماعی و مجلس روبه رو است.

جامعه ایران یک جامعه چپ زده و دولت گرا است. چپ گرایی و دولت گرایی نتیجه اقتصاد نفتی است. ایده آل این است که دولت نفت بفروشد و پول آن را مستقیم یا غیر مستقیم خرج رفاه جامعه کند. ایده آل ما رفاه و خدمات عمومی در حد فنلاند و سوئد و کار در حد یک کشور آفریقایی است. در چنین فضایی کارکنان دولت نه تنها سیستم استخدام رسمی 30 ساله و پرداخت حقوق در مقابل حضور فیزیکی در اداره و مدرسه را برای خود می خواهند بلکه در مقابل هر طرحی که سیستم کارمندی رسمی را در آینده تهدید کند مقاومت می کنند. با این روحیه در سطح جامعه و مدیران سیاسی و منفعت طلب این طرح راه به جایی نخواهد برد. ضمنا در سیستم اداری رانتی این طرح به قدری بد اجرا می شود که کسی جرات دفاع از آن را ندارد.

راه حل قابل تصور دیگر افزایش تعداد مدارس غیردولتی است تا بار آموزش و پرورش دولتی سبک تر و در هزینه ها صرفه جویی شود. در شرایطی که بحث افزایش بودجه و افزایش حقوق پرسنل آموزش و پرورش ارتباطی با افزایش یا کاهش بهره وری ندارد و ما همچنان دوره می کنیم شب را و روز راتاسیس و اداره این مدارس به شدت تحت کنترل دولت و اختیارات موسس محدود است،  امکان توسعه این مدارس بیشتر از این، وجود ندارد مگر اینکه دولت به  موسسان و مدیران این مدارس اختیاراتی در زمینه برنامه ریزی درسی و انتخاب کارکنان با معیارهای غیردولتی بدهدمثلا حذف گزینش کارکنان ،گنجاندن موسیقی در برنامه مدارس، حذف حجاب اجباری  و تشکیل کلاس های مختلط و... که چنین اتفاق هایی  از نظر سیاسی و ایدئولوژیک با موانع جدی روبi رو است. پس صرفه جویی بیشتر  از این طریق هم ممکن نیست. تامین بخشی از هزینه های جاری مدارس دولتی از طریق کمک های به ظاهر داوطلبانه والدین هم یکی از راه های افزایش درآمد آموزش و پرورش است. اخذ وجه بابت شهریه در مدارس دولتی روی کاغذ غیرقانونی است، اما هنگام ثبت نام و در طول سال تحصیلی کشمکش بر سر پرداخت پول در اکثر مدارس شهرهای بزرگ در جریان است. برخلاف تصور عمومی میزان این کمک ها در مقیاس بودجه آموزش و پرورش ناچیز، اما بدنامی آن برای دولت و وزارتخانه بسیار زیاد است.

فروش زمینِ مدارس دارای موقعیت مرغوب و تبدیل پول آن به مدرسه در مناطق محروم تر هم یکی دیگر از راه های درآمد زایی است که در دوره وزارت آقای فانی و معاونت آقای بطحایی در تهران اجرا شد.  این راه حل ظالمانه و کوته بینانه است . مدارس هر منطقه ای بخشی از هویت و دارایی عمومی مردم آن منطقه است.  ممکن است در آینده با تغییر بافت جمعیتی ، همین مناطق، به مدرسه جدید نیاز پیدا کنند در این صورت تهیه زمین برای ساخت مدرسه تبدیل به یک معضل خواهد شد. این راه حل مثل این است که سرپرست یک خانواده برای تامین هزینه های روزمره خانواده ، آپارتمان محل سکونت خانواده را بفروشد یا برای تامین مواد غذایی یخچال خانه را بفروشد. تنها کالای سرمایه ای آموزش و پرورش در طول 100 سال اخیر 100 هزار ساختمان مدرسه است. ورود به فاز فروش مدارس مرغوب هرج و مرج و فساد گسترده ای ایجاد خواهد کرد . اگر تمام برندگان جایزه نوبل اقتصادی را جمع کنیم ، غیر از این راه ها راهی برای تامین منابع غیردولتی وجود ندارد. امثال آقای بطحایی از آن سو به رییس جمهور قول می دهند اما فردا در مقابل بازخواست رییس جمهور می گویند ما می خواستیم اما به دلیل موانع اجتماعی و سیاسی و... نشد.

اقتصاد آموزش و پرورش و اثربخشی و کارآمدی و افزایش حقوق معلمان

تنها راه صرفه جویی در هزینه های جاری آموزش و پرورش ، جایگزین کردن نیروی خرید خدمت به جای بازنشسته ها و منع استخدام نیروی جدید به طور مطلق است. این راه حل هم مخالفان سیاسی پرشمار و نیرومندی دارد. از یک طرف اصولگرایان که طرفدار آموزش و پرورش دولتی وایدئولوژیک هستند بر این تصورند که طرح هایی مانند خرید خدمات آموزشی کنترل عقیدتی بر معلمان را تضعیف می کند. چپهای سکولار و مذهبی هم به دلیل حمایت از نیروی کار این طرح را استثماری می دانند و با آن مخالفند. برخی کارشناسان هم معتقدند که این طرح راه را برای پیمانکاران مفت خوار و بی فرهنگ باز می کند که نیروی ارزان و آموزش ندیده و بی کیفیت به عنوان معلم استفاده کنند. آنها می گویند معلمی که 400 تا 700 هزار تومان حقوق می گیرد به قدری درمانده و بدبخت است که به درد معلمی نمی خورد.  

به بحث آغازین برگردیم. بهره وری آموزش و پرورش یعنی بهره وری نیروی انسانی این .  به دلیل نارضایتی پرسنل و غلبه گفتمان معیشت محور و نبودن یک سیستم ارزشیابی و نظارت کارآمد در آموزش و پرورش بهره وری باز هم کاهش می یابد.

اقتصاد آموزش و پرورش و اثربخشی و کارآمدی و افزایش حقوق معلمان

پرداخت "حقوق برابر بر اساس سنوات و مدرک تحصیلی"  انگیزه کار در افراد توانمند را از بین می برد و هر سال بر شمار افراد بی انگیزه افزوده می شود.  هر  4 سال یکبار بودجه مصوب آموزش و پرورش دو تا سه برابر می شود. پرسش مطرح در سطح سیاسی در دولت و سازمان مدیریت این است که اختصاص  سالانه ده تا 15 درصد بودجه عمومی دولت به  سیستمی با بهره وری 30 درصد چه توجیهی دارد و افزایش بودجه، در شرایطی که تا کنون تاثیری در افزایش کارآمدی و اثربخشی و حتی افزایش رضایت پرسنل نداشته است،  چه فایده ای دارد ؟

پاسخ کارشناسی این است که افزایش بودجه توجیه ندارد . اما تنها کارشناسان نیستند که بودجه را افزایش یا کاهش می دهند. سیاستمداران نقش مهم تری دارند. یک میلیون پرسنل آموزش و پرورش وزنه سیاسی مهمی هستند. رضایت و نارضایتی آنها موضوعی سیاسی و انتخاباتی است. دولت ها کم و بیش پوپولیستند . بنابراین بحث افزایش بودجه و افزایش حقوق پرسنل آموزش و پرورش ارتباطی با افزایش یا کاهش بهره وری ندارد و ما همچنان دوره می کنیم شب را و روز را....


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 10 آبان 1396 ساعت 21:50 خوانده شده: 569 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +30 -1 --
ناشناس 1396/08/10 - 22:31
چی میگی عمو
ایشون از فانی هم بدتره و بلکه به مراتب بد و بدتر
ایشون عملا هیچ کاری نکرده و نمیکنه
اومده فقط یه استراحت کنه وبره.
ایشان معلم را عذاب خواهد داد با این حرکت های بدون ثمر...
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبذاللهی 1396/08/11 - 12:09
انتقاد باید با استدلال همراه باشد.
این هایی که شما فرموده اید جدا از درستی و یا نادرستی انها یک سری حکم هستند.
نه فکتی ارائه داده اید و نه استدلالی کرده اید.
نقطه مقابل این است که شخصی بگوید :
ایشون از فانی بهتره و به مراتب به و بهتر
ایشون خیلی کارها کرده و میکنه
ایشون اومده شبانه روزی خدمت کنه
ایشان آمده به معلمها رفاه و آسایش بدهد....
با صدور حکم چه مثبت و چه منفی نمی شود در باره موضوعی گفتگو کرد .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/11 - 16:06
مهم اینه جوابتو با مثبت ها دادن
پاسخ + +11 -2 --
فرهنگی 1396/08/10 - 22:43
سلام آقای شیرزاد بوی استیضاح به مشامت خورد شروع کردی
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبذاللهی 1396/08/11 - 12:13
من تا این لحظه خبری در باره استیضاح وزیر نشنیده ام. به نظرم خیلی بعید است که آقای بطحایی به این زودی استیضاح شود. مطلبی که نوشته ام گرفتاری وزیر حاضر و وزرای سابق و اسبق و احتمالا وزیر آینده است.
پاسخ + +15 0 --
دبیرم 1396/08/10 - 23:55
من روز اول پیام گذاشتم که بطحایی بدل فانی است بلکه ظاهر بهتر و باطن ضعیفتر!
هنوز نتونسته با وجود چندین بار قول دادن حق التدریس سال قبلو پرداخت کنه!!!
اعتدال هم مثل اصولگرایان نزد معلمین مردود شد تا 98 و اصلاح طلبان خالص!!!
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبذاللهی 1396/08/11 - 12:21
جناب بطحایی بدل آقای فانی نیست ادامه دهنده همان مسیر است. فانی اصولگرای چپ بود. بطحایی پراگماتیست است. در دعواهای جناحی چپ و راست اسلامی ، بطحایی جایگاهی نداره. بطحایی را می توان نوعی مدیر بروکرات اسلامی دانست که برحسب باد قدرت به سمت اصلاح طلبان یا اصولگرایان شیفت می کند.این تیپ از مدیران ایدئولوژی ندارند.
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1396/08/11 - 15:35
انشاا...دوره 4سالش با استیضاح تمام بشه این وزیر راستگو!!!!!!
پاسخ + +5 0 --
سیناسلیمی 1396/08/11 - 00:12
اتفاقا برعکس آقای شیرزاد که میفرمایند اگر همه ی دارندگان نوبل اقتصاد هم جمع شوند غیر از راه حل هایی که ایشان برشمردند راه دیگری پیدا نمیکنند ، و به نوعی استفاده از نیروی خرید خدمت را توجیه و تشویق مینمایند ، راه حل هایی وجود دارد که انجام آنها فقط کمی جسارت و خرد ورزی نیاز دارد . برخی از این راه حل ها عبارتند از :
حذف ۷۶۰ منطقه آموزشی و به تبع آن حذف کارمندان شاغل در ادارات . و بکار گیری آنها در مدارس ، که در شرایط کنونی بهترین باتوجه به سیل بازنشستگی معلمان بهترین موقع اینکار است .
ادامه دارد....
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 12:36
من مخاطرات و مضرات استفاده از نیروی خرید خدمت را هم گفتم و به صورت فعلی یعنی معلم 400 تا 700 هزار تومنی و زیر بلیط موسس مدارس غیر انتفاعی قبول ندارم . اما در کل ستاد و ادارات کل و مناطق بین 35 تا 40 هزار نفر خدمت می کنند. فرض کنیم نیمی از اینها را حذف کنیم. کلا 4 و نیم درصد نیروی انسانی را حذف کرده ایم. تازه مگر می توان نیروی استخدام رسمی را حذف کرد ؟ باید انها را به مدرسه بفرستیم. می گویند ما نمی توانیم در ابتدایی درس بدهیم. آیا می توانیم آنها را اخراج کنیم؟ نه نمی توانیم. مساله این است که نیروی استخدام رسمی را در هیچ شرایطی نمی توان کنارگذاشت و یا حقوقش را کم کرد.
پاسخ + +10 0 --
فرهنگی 1396/08/11 - 00:25
از دست دولت دروغگو ،وزیر دروغگو،نوبخت دروغگو
....
و نمایندگان که منافع شخصی خود را بر همه چی ارجح می دانند
....
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/08/11 - 09:45
بوی گند نمک همه جا رو فرا گرفته.
به داد معلمان برسید
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 12:39
شعار به چه درد می خورد؟ فقط در شرایط انقلابی و وقتی که مردم در خیابانها هستند این شعارها را می توان داد. اگر شرایط انقلابی نباشد باید به جای شعار دادن استدلال کرد.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/08/11 - 17:59
بدهی دوباشگاه پرسپولیس واستقلال با داشتن ۲۴بازیکن اصلی
۳۳۰میلیارد تومان
بدهی آموزش وپرورش با داشتن حدودا یک میلیون جمعیت وتحت پوشش داشتن ۱۸میلیون دانش آموز
فقط۹۷میلیارد
نقش هردو را در فرهنگ وآموزش کشور الزامات و...
را خود بسنجید وزیر آموزش وپرورش یکسال است ده بار تابحال ازپرداخت مطالبات گفته وهیچکدام صحت نداشته وعملی نگشته
وجناب نوبخت از ابلاغ دستور پرداخت بدهی دوباشگاه ورزشی میگوید . توخود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/08/11 - 23:38
فرهنگی جان
پس چرا دوباره ماندند همین دروغگویان!!!!؟؟؟؟

علی برکت ا..
پاسخ + +5 0 --
خراسانی 1396/08/11 - 00:30
سلام چه زیبا می نویسید استاد. بیشتر بنویسید تا صورت مسئله اموزش وپرورش روشنترشود
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 12:40
ممنون . همه باید بنویسند تا تاثیر گذار شود.
پاسخ + +3 0 --
سیناسلیمی 1396/08/11 - 00:32
ادامه
به راحتی و با استفاده از زیر ساختهای ارتباطی و دولت الکترونیک به راحتی میتوان کاری انجام داد که پروسه هایی که در ادارات آموزش و پرورش انجام میشود در مدرسه صورت پذیرد . با استفاده از این راهکار تقریبا میتوان بطور مستقیم ۸۰ هزار نیرو را از چرخه سیستم حذف کرد ، با میانگین دریافتی ۲میلیون حساب کنید چه صرفه جویی عظیمی انجام میشود .
حذف ۷۶۰ منطقه آموزشی و تفیض اختیار آنها به مدا س نه تنها از هزینه های پرسنلی میکاهد بلکه باعث صرفه جویی در هزینه های مصرفی هم میشود ، حساب کنید پول تجهیزات و ... مصرفی در ادارات را . چرا باید وقتی کار اصلی تعلیم و تربیت در مدرسه اتفاق میافتد تصمیم گیری جای دیگری انجام شود ؟
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 12:47
حرف شما در کل درست است. اما آیا تفویض کامل اختیارات به مدرسه راه حل است؟ با این مدیران ؟ با این نماینده معلمان؟ با این نماینده اولیا ؟ با این انجمن ؟ شما همکار گرامی و دلسوز توی مدرسه هستی . فقط تصور کن که تمام اختیارات به مدرسه واگذار شده است. با این وضعی که ما در مدیریت مدرسه و شورای معلمان و انجمن داریم فکر می کنید وضع بهتر می شود ؟ روی کاغذ ایده ها یک جور است و موقع پیاده شده جور دیگر.
پاسخ + +5 0 --
سیناسلیمی 1396/08/11 - 00:33
واگذاری بخش پشتیبانی مدارس به مدیریت شهری از راهکارهای دیگر میباشد . هم اکنون در بسیاری از کشورهای دارای نظام های آموزشی موفق ، ساخت ، تعمیر ونگه داری و تجهیز مدارس بعهده شهرداری ها میباشد .

بهره گیری درست اقتصادی از فضاهای متعلق به آموزش و پرورش ، به طور مثال عرض میکنم ، تعاونی مصرف فرهنگیان کرج در بهترین منطقه کرج واقع شده است که دارای زمینی وسیع با موقعیت عالی میباشد . ولی استفاده درستی از این فضا نمیشود .
اگر یک مدیریت جسور و کار امد وجود داشته باشد میتواند این فضارا تبدیل به یکی از بهترین مراکز تجاری کرج نماید بطوری که سود سرشاری را نصیب سهامداران آن که همه از فرهنگیان هستند نماید .
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 12:59
من هم موافقم که بسیاری از امور هزینه بر آموزش و پرورش را به شهرداری و وزارت مسکن و وزارت بهداشت و سازمان تبلیغات اسلامی و... واگذار کنیم. اما لطفا وسوسه فروش زمین های دارای موقعیت تجاری و تبدیل به احسن آنها را کنار بگذارید. اگر وارد این پروژه شویم هم زمین های مرغوب را از دست می دهیم و هم پول آن دود می شود و نهایتا همه چیز را از دست می دهیم. آموزش و پرورش همین مانده که وارد کار ساخت و اجاره پاساژ شود. ما باید سعی کنیم آموزش و پرورش سبکبار شود و به وظایف ذاتی خود برگردد.
پاسخ + 0 0 --
اردبیل 1396/08/11 - 19:13
یه همکار باشعور و فهیم و با دید جهانی در صدای معلم دیدیم موفق و موید باشید
من را به جمع طرفداران خودتان اضافه کنید
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/08/11 - 23:42
جناب سلیمی:
فرمایش تان در اغلب کشورهای پیشرفته سالهاست اجرا میشود.شهرداری ها و ارگانهای موثر در امور مهم مالی و اداری مدارس دخیلند و شده اند آنچه ما میبینیم...
ولی نمیدونم چه اصراری داریم ما مسلمونها که خلاف جهت آب شنا کنیم همیشه!!!!!؟؟؟؟
پاسخ + +1 0 --
سیناسلیمی 1396/08/11 - 00:34
استفاده بهینه از امکانات موجود آ وپ مثل صندوق های وام ضروری و صندوق ذخیره و.... با اصلاح ساختار و پروتکل ها

من در مورد مسائل رفاهی و معیشتی سایر ارگانها تحقیقاتی انجام داده ام . با قاطعیت عرض میکنم امکانات و مزیت هایی که در آوپ وجود دارد خیلی خیلی بیشتر از سایر ارگانها و سازمانهاست ، اما آنچه که امروز وضعیت آوپ را بدینجا رسانده ، ناکارآمدی ، سیاست زدگی و بی تفاوتی مدیران آوپ است .
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 13:05
من تحقیقات شما را ندیده ام، اما آموزش و پرورش به دلیل داشتن حدود یک میلیون پرسنل و نداشتن درآمد اختصاصی و اولویت در سطح ملی ، مزیت ویژه ای ندارد. وزارتخانه ای فقیر با حدود یک میلیون پرسنل با حقوق های نسبتا کم چه مزیتی دارد؟ خوشحال می شوم که شما در یک مقاله بفرمایید این مزیت ها کدامند ؟
پاسخ + 0 0 --
اردبیل 1396/08/11 - 19:26
جناب شیرزاد عبدالهی
نتیجه 30 درصدی را بیایید بشکافید دلیلش از کجا نشات گرفته :
1. استخدام هر کس و ناکس و .........
2. ارتقا این عزیزان و نور دیدگان به پست بالاتر تا وزارت و .....
3. استخدام عده قلیل جهت خدمتگزاری این طبقه بالا بعنوان زیر دست با دارای سواد و شعور و ولی بی پارتی
4. 90درصد سرمایه دست طبقه اول و بقیه سرمایه دست طبقه پایین .
تولیذ علم اگر بود معلم ما بعد از بازنشستگی جایی ارزش داشت یا نماد و الگو جامعه جوان میشد نه سربار مملکت و در پارک علاف و .....
پاسخ + +7 0 --
خوزستان 1396/08/11 - 00:49
فقط استیضاح و برکناری بطحایی وگرنه صد سال دیگه هم با این وزیر بی لیاقت به هیچ جا نمیرسیم امیدوارم نمایندگان حداقل یه کم عقل داشته باشند و صدای اعتراض معلما رو بشنوند و بطحایی رو برکنار کنند وگرنه امثال لیست امید مگه دیگه خواب مجلس رو ببینند بازم مجلس میافته دست سپاه و بقیه اصولگراها آقایون اصلاح طلب این گوی و اینم میدان
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 13:10
می گویند دانش آموزی بیزار از مدرسه مرتب دعا می کرد که معلمش بمیرد . آدم با ذوقی به او گفت اگر آموزگارت بمیرد آموزگار دیگری به جای او می آید. پس دعا کن که پدرت بمیرد تا از شر رفتن به مدرسه خلاص شوی . شما فکر می کنی اگه بطحایی برود چه کسی به جای او می آید ؟
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/08/11 - 23:44
خوزستان بزرگوار:
جسارتا با کمی تامل میشود فهمید که نمایندگان نسبتا محترم هیچ وقت وفق مراد معلمان قدمی برنداشته و نخواهند داشت...

علی برکت ا..
پاسخ + +7 0 --
مهرداد 1396/08/11 - 04:17
وزیر محترم وزیر حرف بدون عمله....چند هفته پیش قول پرداخت معوقات رو تا یک هفته داد...تا الانم که خبری نیست

فقط وزیر حاجی بابایی...
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 13:11
تا وقتی که هر گروهی از معلمان زیر علم یک شخص سینه می زنند امیدی به حل مشکلات آموزش و پرورش نیست.
پاسخ + +2 0 --
احمد 1396/08/11 - 05:35
"آموزش و پرورش با کمتر از یک سوم این مبلغ (700 هزار تومان ) نیروی جایگزینِ معلم رسمی را تامین می کند. این راه حل قابل بررسی است"..!؟
امان از دست این نئولیبرال های سکولار..!؟
هر موقع نویسنده این یادداشت با ماهی 700 هزار تومان فوق الذکر در این مملکت زندگی کرد! حق داشته و دارد که از این پیشنهادات محیر العقول بدهد!
پیش بینی بنده این است که راقم این یادداشت در مرقومه بعدی خود با بافتن آسمان و انواع ریسمان و ایضا گز نکردن و پاره کردن های بی حد و حساب افاضه بفرمایند که اصلا معلمان حقشان این است که کلا برای کمک به دولت رایگان کار کرده و خود و خانواده شان هم با دست زدن به تغییرات فیزیولوژیک، مانند نباتات از این پس فتوسنتز نمایند!
چون نیازمندی های فتوسنتز؛ آب، نور و گاز کربنیک است که اصولا به وفور در دسترس است! البته این به شرطی است که فرد در مناطقی که بحران آب وجود دارد نیز، زیست نکند!
ای مگس حضرت سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری
پاسخ + 0 0 --
علی 1396/08/11 - 12:12
راه حل های آقای عبدالهی به شرطی قابل اجراست که در تمام ارکان حکومتی اجرایی شود .این خرید خدمات به حقوق 700 تا 500 تومن برای تمام ادارات و کارمندان اجرایی شود و نه فقط برای معلم ! ..
بهترین منبع درآمدی جدید غیردولتی برای آموزش وپرورش اختصاص یک درصد از سود شرکتها و هلدینگ های اقتصادی به عنوان مالیات است . این مالیات مستقیما در ردیف بودجه آموزش وپرورش منظور شود .
پاسخ + 0 0 --
شیرزاد عبداللهی 1396/08/11 - 13:32
احمد جان حالا بنده بافنده آسمان و ریسمان و پاره کننده بدون گز کردن پارچه و طرفدار ارتزاق معلمان از طریق فتو سنتز و مگس و البته حضرتعالی سیمرغ و ایضا بنده نئولیبرال و سکولار . شما که حتما همه خصوصیات خوب را داری بفرمایید چرا یک عده جوان دارای لیسانس و فوق لیسانس حاضرند با حقوق زیر یک میلیون تومن به عنوان معلم کار کنند؟ تخصص ندارند؟
معلمی رسمی که نیازی به تخصص ندارد. ده ها هزار معلم رسمی داریم که حتی یک روز دوره تخصصی معلمی ندیده اند... واقعیت این است که معلمی شغلی غیر تخصصی و در حد کارگری ساده است. به همین دلیل در بازار رقابتی دستمزد یک معلم این قدر پایین است. اگر ما معلمان همچنان لجاجت کنیم دولت هم راه خودش را می رود. خودتان را جای دولت بگذارید : وقتی من می توانم برای انجام کاری فردی را با 100 تومان استخدام کنم چرا در سیستمی بووکراتیک همین شخص را با 300 تومن استخدام کنم؟
پاسخ + 0 0 --
احمد 1396/08/11 - 14:10
ضدیت امثال شیرزاد عبداللهی با معلم جماعت مدت هاست که برای اینجانب اثبات شده است! تا اینجا زیاد مهم نیست، چون ضدیت با معلم امروزه به پز و مد روز تبدیل شده است!؟ ولی دردناکتر از همه این ها اینست که این جناب مستطاب ظاهرا سابقه معلمی هم داشته است..!؟
پاسخ + 0 0 --
احمد 1396/08/11 - 15:19
جناب شیرزاد این دوره تخصصی معلمی که امثال جنابعالی و آقای شهسوار زاده مرتبا از آن دم می زنید چیست!؟
شما شاید بتوانید افراد غیر معلم را با این حرف های دهن پر کن گول بزنید ولی این کار را با من و امثال من نمی توانید بکنید!؟
در کل مملکت ده ها دانشکده علوم تربیتی از دولتی تا آزاد و... وجود دارد، هزاران نفر فارغ التحصیل و دانشجو داشته و دارند!؟
کدام معلم است که "پیاژه" و یا "دیویی" و... و نتایج تحقیقات و نظریات آن ها را نداند و نشناسد!؟
کافر همه را به دین خود پندارد!؟ شاید شما و امثال شما تخصص ندارید ولی ما کار خود را خوب بلدیم! مفهوم جنگ روانی که شما و دوستانتان بر علیه معلمان راه انداخته اید را هم می دانیم! با این نظرات شگرف نشان دادید که بویی هم از روزنامه نگاری نبردید! سخنان دیگران را فاقد منبع دانسته ولی خودتان برای گفته هایتان از ارائه منابع معتبر عاجز بوده و هستید!؟
اگر جوانان تحصیلکرده بیکارند! مشکل را باید جای دیگری جستجو کرد! قانون اساسی را اگر خوانده باشید وظایف را معین کرده است.
صدای شما از جای خیلی گرمی در می آید...!
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/08/11 - 23:46
علی جان
بیشترین مالیات را از من و توی معلم میگیرند...علی برکت ا..
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/08/11 - 09:43
شما بگید این جناب بطحایی عدد ۳۰ رو از کجا آورده؟!!!
بعد شما هم دائما روی این عدد مانور میدید؟!!!
بهره وری در آموزش و معلمی رو تعریف کنید، تا ببینیم آیا فقط تقصیر معلم در کلاس درسه؟ و یا مقصران اصلی جای دیگری هستند.
بازی با کلمات و اعداد روش فانی و خلف ایشان بطحایی برای به انحراف کشیدن افکار عمومی از خیانت ها و بی عرضگیهای مدیریتی است.
من معلم از بهترین دانشگاه لیسانس و فق لیسانس گرفتم و پس از بیست سال سابقه، دو میلیون هم نمیگیرم. حالا شما میایید طوری حرف میزنی انگار داری در مورد برده های زر خرید صحبت میکنید، که اگر حقوق شون رو کم کنیم صداشون درمیاد.!!!!
هزاران میلیارد در جایی مثل عراق صرف اربعین میشه، ولی پس از ۱۸ ماه حق الزحمه امتحانات ما رو نمیدن، میگن پول نداریم. پس اون چند هزار میلیارد از کجا خرج میشه؟ مسلما ....
ننگ و نفرین بر خیانت و دروغ و تزویر.
پاسخ + +4 0 --
منصور 1396/08/11 - 10:39
اقای عبد اللهی تمام مقاله یک طرف ، جمله آخر یک طرف "... و ما همچنان دوره می کنیم شب و روز را ..." توجه داشته باشید دولت به مفهوم عام این نوع آموزش و پرورش در حال اجرا را بیشتر می پسندد چون به شدت ایدئولوژیک است و چون چند دهه نفت و چند صد دهه گاز برای فروش داریم تهدیدی متوجه سیستم نمی باشد اگر مدیریت شهری توانمند باشد و صدور ابلاغیه و احکام کارکنان در ادارات کل صورت پذیرد راه حل های همکار محترم جناب آقای سلیمی قابلیت اجرا دارد البته یادمان نرود اکثر کارکنان اداری از مدیریت تا کارشناسان توان اداره کلاس و ارائه درس را به دلایل مختلف ندارند .
پاسخ + +1 0 --
وحید 1396/08/11 - 13:37
جناب شیرزاد قراربود در مورد انتشارپیک نوروزی شهرستان های تهران در همدان مطلب بنویس چی شد.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/08/11 - 14:34
کار ماهم شده بیاییم اینجا بحث کنیم چرا همه از مشکلات میگن ولی از راه حل انها چیزی نمی گن اخه تا کی باید تبعیض و بی عدالتی رو تحمل کنیم
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/08/11 - 23:48
راه حل:
همه باید باهم متحد شویم .... ولی دریغ از 10 نفر متحد در یک جمع!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
پاسخ + +6 0 --
شهروند 1396/08/11 - 14:41
جناب شیرزاد.به جای راه حلهایی که بطحایی ویا شما می دهید باید گفت که بودجه آ پ مبنای ریالی دارد و هزینه ها دلاری است باید نسبت بودجه در کشورهای دیگر که به دلار است مبنا قرار گیرد .آپ ایران قبل از انقلاب واقعا در حال پیشرفت بود معلمان سیری زد زیر دلشان شکمشان که پر شد شروع به تولید افکار چپی سوسیالیستی مذهبی کردند و بخش زیادی از انقلاب مدیون رهبری معلمان بود .حالا معلم باید گرسنه باشد تا تولید فکر متوقف باشد وبه فکر نان واب وقسط باشد.برخی از اموال آپ هم الان فروخته شده وحیات مدارس رو کرده اند مغازه.پس راه حل به عنوان یک روشنفکر این است که بگویید پول درآمد دولت از زایران کربلا ویا کمک به لبنان وسوریه یمن به صندوق آپ ریخته شودهزینه امامزاده ها بخشی به آپ واریز شود درامد شهرداری به آپ داده شود .پولی که دولت به برخی بنیادها می دهد به آپ داده شود .بطحایی هم مامور نوبخت در جهت دوشیدن بیشتر معلمان است وبس.
پاسخ + +4 0 --
قاسمی 1396/08/11 - 16:05
بحث خوبی را جناب شیرزاد مطرح کردندبه نظرمی رسد این موضوع 30درصد چندان درست نباشدشاید منظور جناب وزیر همان حوزه ستادی وکادراداری مناطق وحتی مدارس باشد والا کارایی معلم درکلاس بیشتر ازاین حرفهاست که باکم شدن حداقل نیمی ازکادراداری وافزودن این رقم به سبد معیشت معلم بهره وری را افزایش خواهد داد.باافزایش بهروری ورضایت کارکنان اقبال مردم نیزبرای کمک مالی افزایش می یابد ، به شرط این که کاهش نیرو وافزایش حقوق معلم هم زمان انجام شود. درضمن بایدتوجه داشت که اکثرکادراداری معلم هستندواگرامیدشان ازماندن در اداره قطع شود اتفاقاازمعلمان باتجربه خوبی هستند.درهرحال علاوه برپیشنهادهای فوق طرحهای دیگری هم قابل ارایه است . اگر بتوان بامدیت صحیح وبهره مندی ازاقدامات دولت الکترونیک ازمنابع موجود دولتی خوب استفاده کردوازریخت وپاش منابع بویژه نیروی انسانی جلوگیری نمود وبهروری رابالابرد تمام نیازهای مدارس به غیرازحقوق ازطرف مردم وسازمانهای مردمی چون شهرداریها قابل تامین است . پیشنهاد می کنم ستادی درحدواختیار اقتصادمقاوتی تشکیل تامشکلات اقتصادی آموزش وپرورش رابررسی وبرنامه کوتاه وبلندمدت ارایه نماید.
پاسخ + 0 0 --
شهروند 1396/08/11 - 17:22
درود .جناب قاسمی پیشنهاد من این است که قبل از اقدامات شما مثل فوتبال که مدیر ومربی خارجی آوردیم وتا حدود خوبی پیشرفت کردیم برای آپ هم چند مدیر در راس خارجی وارد کنیم مثل مورگان شوستر آمریکایی در دوره مشروطیت که دستش رو در لانه زنبورها بکند ودود در لانه شان بدمد که همه گیج و منگ شوند ویا از بدنه آپ فراری ویا دور ریخته شوند چرا چون مدیر خارجی چاپلوسی وریاکاری بلد نیست شخصیتی مثل دوزیستان ندارد که در بدنه آپ ما وجود دارند .مرسی
پاسخ + 0 0 --
معلم تابع 1396/08/12 - 11:46
استفاده از این نوع سیستم استخدام و به طور کل باز گذاشتن دست بخش خصوصی برای ورود به ا.پ هم نتایج مثبت دارد هم منفی .
مثبت اینکه :میدان به بخش خصوصی سازی ، خود یکی از بهترین ابزارهایی است برای لاغر کردن حکومت ایدولوژیک و تمامیت خواهی که سعی در قبصه مردن همه چیز از جمله مدرسه و آموزش دارد.(به عقیده مارکسیست هایی چون آلتوسر ، مدرسه از جمله اساسی ترین بازوان ایدولوژیک دولت هاست)

این تمرکز زدایی در محتوا و ساختار ، موجبات انعطاف بیشتر سیستم متصلب و مرداب گونه ی ا.پ را فراهم می‌کند .
اما عدالت آموزشی در این صورت به پای صرفه جویی مالی می شود.رسد قارچ گونه ی مدارس خصوصی و غیر انتفاعی به زبان بوردیو جامعه شناس فرانسوی ، خود عاملی در ایجاد طبقات جدید و افزایش شکاف طبقاتی می شود.
فرزندان دارا ، در مدارس برتر و در معرض انواع سرمایه های فرهنگی ، اجتماعی و پرستیژ بالاتر اجتماعی قرار می‌گیرند و فرزندان خانواده های فقیر......
این علاوه بر اقت به کار گیری معلمان آموزش ندیده و خالی از انگیزه ای است است که جدیدا در طرح مضحک خرید خدمت ، مطرح شده است.
ممنون میشم پاسخ بدین
پاسخ + +2 0 --
ورودی فرهنگیان 91 1396/08/12 - 21:34
سلام
با وعده های درشت ما را پذیرش کردند.
از مهر95 بصورت رسمی شروع بکار کردیم و خوشحال از اینکه استخدام شدیم.
اما 2 سال هست که حقوق اضافه کار خود را نگرفته ایم.

آخه این چه وضعی. از آذر 95 تا الان که میشه 11 ماه یدونه 1 ریالی
پرداخت نشده.

چرا برای حوزه علمیه و ... پول هست اما برای معلمان که زحمت
جامعه را بر دوش دارند خبری نیست؟؟؟؟!

اگر تا 15 آذر پرداخت کردند که کردند در غیر این صورت
من هم به اندازه ی پولی که میگیرم درس خواهم داد. تا صدای
اولیاء در بیاد و به سمت اداره هجوم ببرند تا قدر معلم را بدانند.

متاسفم برای خودم که معلم هستم در ایران.
پاسخ + 0 0 --
معلم تابع 1396/08/13 - 23:33
داداش این تازه اولشه......
برو دنبال یه کار آبرومند دیگه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور