صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

نمایندگان محترم مجلس به جای اصرار و تصویب طرح های غیرکارشناسی مانند استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی که معیشت و جایگاه معلمان را خراب تر از آن چه هست می کند به فکر تصویب سازمان نظام معلمی باشند که سال هاست مسکوت مانده است !

اکثريت بهارستان نشينان، شرح وظايف مجلس و نمايندگان محترم آن ، مصوبات مجلس و ديگر نهاد هاي قانون گذار و تخصصي ، از جمله گزارش کميسيون تخصصي آموزش و تحقيقات را فراموش نموده اند/ آموزش و پرورش برخلاف آنچه عده‌ای می‌پندارند بنگاه کاریابی نیست و فقط براساس “نیاز” استخدام می‌کند/ کمبود نیرو در یک سری مدارس و شهرها و مازاد آن در یک سری دیگر نشان از نقص در سیستم توزیع نیروها و کلاس‌بندی‌ها دارد/ معلوم نیست این درخواست‌ها و اعتراض‌ها تا کی ادامه خواهد داشت در حالی که رشد دانش‌آموزی و فضای آموزشی تقریبا متوقف شده و امکانات و بودجه آموزش و پروش برای این اقدام کافی نیست/ با وجود آنکه رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش تحليل کارشناسانه ارائه مي دهد ولي بازهم برخي از نمايندگان بر راه غير کارشناسي خود اصرار مي ورزند/ مراجع قانونی ذی صلاح که شامل شورای عالی آموزش و پرورش، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی، هیات امنای دانشگاه فرهنگیان، سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه می گردد به دلیل فقدان پشتوانه کارشناسی، ایرادهای اساسی و تخصصی و مشکلات ناشی از تامین منابع مالی، مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده‌اند/ در صورت تصویب طرح و استخدام ۱۲۰ هزار نفر، آموزش و پرورش متکفل هزینه هایی مانند حقوق فوق العاده شغل، حق بیمه و حق سنوات می گردد که این امر نه تنها معلم مورد نیاز آموزش و پرورش متناسب با جنسیت، رشته تحصیلی و محل خدمت را تامین نمی‌کند، بلکه ده ها هزار نیروی مازاد بر نیاز همراه با بار مالی سنگین بر آموزش و پرورش تحمیل خواهد کرد/ از ابتدا تاکید کرده‌ایم همکاری با نهضت منجر به استخدام نمی‌شود و یک فعالیت پاره وقت موقت است/ عليرغم گزارش کارشناسان آموزش و پرورش ( ارائه آمار و ارقام و... ) پس از  پذيرش کميسيون تخصصي مجلس ، بازهم اراده قوي بر اقدام شتابزده و غير کارشناسي در نمايندگان مجلس در حال غليان و فوران مي باشد ! گويي تنها چالش نظام يا مهمترين چالش آموزش و پرورش ، مجبور کردن دولت به استخدام اجباري و خارج از قرار داد ، آموزش دهندگان نهضت سواد آموزي  و پيش دبستاني مي باشد ! گويي تنها و تنها  راه  حل ِ برون رفت از بحران و چالش ها،تکيه به درآمد نفتي است/ وقتي جامعه نسبت به راننده ي سرويس ِ مدارس يا راننده ي آژانس هاي سنتي و مدرن ، رانندگان اتوبوس هاي مسافربري و ... حساس مي باشد تا داراي حداقل شرايط لازم باشند ؛ چطور اکثريت نمايندگان مجلس اصرار به استخدام ِ معلم ، بدون آزمون تخصصي دارند / چطور اکثريت نمايندگان مجلس اصرار به استخدام ِ معلمي دارند که در آزمون هاي تخصصي حداقل شرايط لازم را کسب نکرده است/ امروزه مراکز تخصصي مستقل مانند " سازمان نظام معلمی " عهده دار تعيين صلاحيت حرفه اي معلمان مي باشند...

استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌ دهندگان نهضت سوادآموزی و بی توجهی نمایندگان مجلس به سازمان نظام معلمی

خلاصه  قسمت اول ( اينجا )   :

سخني با اکثريت نمايندگان مجلس دهم
سعدي در باب ششم گلستان مي فرمايند :
" خانه از پاي بست ويران است
خواجه در بند نقش ايوان است"
کارشناسان بارها اعلام کرده اند که اگر چند برابر کل بودجه کشور به سوي آموزش و پرورش جاري شود( چه برسد بودجه آموزش و پرورش 1.5 برابر شود ) ولي ساختار آن اصلاح نگردد بازهم چالش هاي آموزش و پرورش باقي خواهد ماند و براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش نياز به عزم ملي داريم .
قوانین متعددی در کشور وجود دارد که آموزش و پرورش را مکلف می کند از ظرفیت بخش غیر دولتی استفاده کند، قرار نیست این نیروها استخدام رسمی وزارتخانه شوند و تعهد جدید ایجاد شود.
مجلس نقش برنامه ريزي و ريل گذاري دارد نه نقش اجرايي ، دولت اجازه استخدام این افراد را دارد ولي نمايندگان محترم مجلس به امور اجرايي وارد شده اند و دولت را ملزم مي نمايند که حد اکثر تا يک سال آينده بدون نياز ، بدون توجه به صلاحيت هاي تخصصي و بدون ...121 هزار نفر را که با بخش خصوصي همکاري مي کنند و در آزمون هاي تخصصي آموزش و پرورش شرکت کرده اند ولي قبول نشده اند  را به استخدام آموزش و پرورش در آورند !
گويا اکثريت بهارستان نشينان،  شرح وظايف مجلس و نمايندگان محترم آن  ، مصوبات مجلس و ديگر نهاد هاي قانون گذار و تخصصي ، از جمله گزارش کميسيون تخصصي آموزش و تحقيقات را فراموش نموده اند !
بیش از ۴۰۰ هزار نیروی قراردادی در بدنه دولت مشغول به کار مي باشند ولي نمايندگان محترم مجلس بر 121 هزار نيروي قراردادي آموزش و پرورش متمرکز شده اند  .
تا کنون بيان مي شد در هيئت دولت ، ديواري کوتاه تر از آموزش و پرورش وجود ندارد ولي  هم اکنون فرهنگيان فرهيخته و ملت آگاه  ايران  به عينه ملاحظه مي کنند که  در مجلس ديواري کوتاه تر از آموزش و پرورش وجود ندارد ؛ به خصوص آنکه اين 121 هزار نفر در آزمون هاي استخدامي آموزش و پرورش شرکت کرده اند و قبول نشده اند .
آموزش و پرورش برخلاف آنچه عده‌ای می‌پندارند بنگاه کاریابی نیست و فقط براساس “نیاز” استخدام می‌کند.

استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌ دهندگان نهضت سوادآموزی و بی توجهی نمایندگان مجلس به سازمان نظام معلمی

در قسمت دوم مي خوانيم :

9. سیدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نيمه تير ماه 1396  به سريال  اعتراضات ِ نیروهای غیررسمی آموزش و پرورش واکنش نشان مي دهد : ( این جا )
سیدمحمد جواد ابطحی با اشاره به اعتراض معلمان آزاد ِ آموزش و پرورش مبنی بر عدم بهره‌مندی از حق بیمه و حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، گفت: ساماندهی نیروهای آموزش و پرورش مسئله مهمی است که باید برای آن فکری کرد چراکه این وزارتخانه با وجود آنکه هر سال از طریق آزمون به جذب نیروهای جدید اقدام می‌کند مملو از نیروهای سرگردانی است که سراب استخدام را در سر می‌پرورانند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نهضتی‌ها، آموزش‌یاران، مربیان بهداشت، حق‌التدريس ها و معلمان آزاد همه یک درخواست مشخص دارند که آموزش و پرورش قدرت تغییر شرایط ندارد .

ابطحی ادامه داد: کمبود نیرو در یک سری مدارس و شهرها و مازاد آن در یک سری دیگر نشان از نقص در سیستم توزیع نیروها و کلاس‌بندی‌ها دارد، هرچند سال‌ها این مشکل با جذب حق‌التدریسی‌ها برطرف شده است اما اکنون این افراد چندین سال معلمی کرده‌اند به دنبال احقاق حقوق از دست رفته خود با فشار به مجلس و دولت هستند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه معلوم نیست این درخواست‌ها و اعتراض‌ها تا کی ادامه خواهد داشت در حالی که رشد دانش‌آموزی و فضای آموزشی تقریبا متوقف شده و امکانات و بودجه آموزش و پروش برای این اقدام کافی نیست، افزود: 97 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف مسائل جاری و حقوق می‌شود و 3 درصد به عمرانی، سرانه و مسائل تربیتی می‌شود، لذا به‌معنای واقعی امکان جذب‌های بیشتر وجود ندارد.
10. سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : ( این جا )


عليرغم گزارش کارشناسان آموزش و پرورش ( ارائه آمار و ارقام و... ) پس از  پذيرش کميسيون تخصصي مجلس ، بازهم اراده قوي بر اقدام شتابزده و غير کارشناسي در نمايندگان مجلس در حال غليان و فوران مي باشد ! گويي تنها چالش نظام يا مهمترين چالش آموزش و پرورش ، مجبور کردن دولت به استخدام اجباري و خارج از قرار داد ، آموزش دهندگان نهضت سواد آموزي  و پيش دبستاني مي باشد ! گويي تنها و تنها  راه  حل ِ برون رفت از بحران و چالش ها،تکيه به درآمد نفتي است   طرح تعیین تکلیف نیروهای شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد و رأی نیاورد.
وی تصریح کرد: موافقان و مخالفان این طرح صحبت‌هایی انجام دادند و در نهایت پس از رأی گیری، تعداد موافقان و مخالفان برابر بود و در نهایت طرح باید نصف به اضافه یک رأی را کسب می‌کرد و این اتفاق رخ نداد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه تکلیف این افراد چه می‌شود، خاطرنشان کرد: دولت اجازه استخدام این افراد را دارد و موضوع مطرح شده مربوط به الزام دولت جهت استخدام بود، لذا جذب این افراد در دولت نیازی به مصوبه مجلس ندارد و دولت می‌تواند بخشی از نیروهای خود را از میان همین افراد جذب کند. 

11. شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ چهار روز بعد ( کمتر از يک هفته بعد از عدم  رأي در کميسيون  آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ) مجید کیان‌پور عضو کميسيون عمران مجلس مجددأ  بحث را زنده مي کند . ( این جا )
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، امنیت شغلی را لازمه پویایی نظام آموزشی کشور خواند و گفت:
در دو سال اخیر پیگیری های متعددی بر ای تعیین تکلیف وضعیت استخدامی آموزشیاران نهضت سواد آموزی صورت گرفته است اما متاسفانه تا به حال نتیجه دلخواهی حاصل نشده است و جمع کثیری از آموزشیاران نهضت سواد آموزی از وضعیت شغلی خود ابراز نارضایتی می کنند.


12. سايت کندو مرجع اخبار و سئوالات استخدامي :
به نقل از رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش در 17 مرداد 1396 با اشاره به مصوبات ِ  قانون برنامه ششم، شورای عالی آموزش و پرورش، مرکز پژوهش های مجلس و ... به تحليل کار شناسانه ي اين چالش مي پردازد ! ( این جا 

  با وجود آنکه چهاربند تحليل کارشناسانه ارائه مي دهد ولي بازهم برخي از نمايندگان بر راه غير کارشناسي خود اصرار مي ورزند !


خبرگزاری ایرنا :
اسفندیار چهاربند تصریح کرد: نبود برنامه بلندمدت و دگرگونی نیازها در چهار دهه اخیر و فشارهای ناشی از وضعیت اشتغال و نادیده انگاشتن مصالح تربیتی، موجب آشفتگی و نابسامانی در نظام جذب و تربیت معلم شده است.
وی یادآور شد: در ۱۵ سال اخیر از مجموع ۳۳۰ هزار نفر جذب شده، ۲۷۰ هزار نفر بدون هرگونه آزمون و گذراندن دوره تربیت معلم به ویژه در مقطع ابتدایی به استخدام آموزش و پرورش در آمده اند که افت کیفیت تعلیم و تربیت، تضییع حقوق جوانان تحصیل کرده و افزایش هزینه های ناشی از تناسب نداشتن نیروهای جذب شده با نیازهای کمی و کیفی را در پی داشته است.

چهاربند با اشاره به ارائه طرحی با عنوان «الحاق (ماده ۱۷ مکرر) به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی» به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در صورت تصویب این طرح در مجلس، آموزش و پرورش با وجود اینکه مطابق قانون، هیچ تعهدی به استخدام این افراد ندارد، ملزم به استخدام و به کارگیری ۱۲۰ هزار نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی بدون آزمون خواهد بود.

وی با اشاره به آثار زیانبار این نوع جذب نیرو بر اجرای سند تحول بنیادین، خاطرنشان کرد: مراجع قانونی ذی صلاح که شامل شورای عالی آموزش و پرورش، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی، هیات امنای دانشگاه فرهنگیان، سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه می گردد به دلیل فقدان پشتوانه کارشناسی، ایرادهای اساسی و تخصصی و مشکلات ناشی از تامین منابع مالی، مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌ دهندگان نهضت سوادآموزی و بی توجهی نمایندگان مجلس به سازمان نظام معلمی
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مغایرت طرح مذکور با سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش به ویژه در موضوع بهسازی و اعتلای منابع انسانی، از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، مخالفت صریح مراجع علمی – فرهنگی، حقوقی و پژوهشی با این طرح و مغایرت آن با قانون برنامه پنج ساله  ي ششم توسعه در زمینه مهندسی نیروی انسانی و ساقط شدن طرح تحول بنیادین، از جمله ضروریات تصویب نشدن این طرح در مجلس شورای اسلامی است.

چهاربند، اجرای این طرح را مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی دانست و ادامه داد:
در صورت تصویب طرح و استخدام ۱۲۰ هزار نفر، آموزش و پرورش متکفل هزینه هایی مانند حقوق فوق العاده شغل، حق بیمه و حق سنوات می گردد که این امر نه تنها معلم مورد نیاز آموزش و پرورش متناسب با جنسیت، رشته تحصیلی و محل خدمت را تامین نمی‌کند، بلکه ده ها هزار نیروی مازاد بر نیاز همراه با بار مالی سنگین بر آموزش و پرورش تحمیل خواهد کرد که عمدتا باید از منابع مالی مربوط به رتبه بندی، رفاهی و حق التدریس کسب شود بنابراین اجرای این طرح آثار منفی بر معیشت معلمان خواهد داشت.

وی بی توجهی به عدالت استخدامی را نیز از نتایج دیگر اجرای این طرح دانست و اظهار کرد : با وجود بیش از ۴۰۰ هزار نیروی قراردادی در بدنه دولت و همچنین صدها هزار تحصیل کرده متقاضی استخدام در آموزش و پرورش از طریق آزمون، استخدام افرادی خاص که بدون هرگونه ضابطه در دوره پیش دبستانی و موسسات غیردولتی مجری سواد آموزی جذب شده اند و با وجود شرکت در آزمون های استخدامی پذیرفته نشده اند، دامن زدن به بی عدالتی و تبعیض در استخدام تلقی می گردد.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت:
قرار است تصمیم کمیسیون آموزش و تحقیقات مبنی بر مخالفت با این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گزارش شود که امید می رود نمايندگان محترم مجلس  به نظر کمیسیون  ̗تخصصی مبنی بر رد طرح مذکور توجه کنند! 

13 . درخواست برخي از نمايندگان مجلس مغاير با قرارداد في مابين آموزش دهندگان و آموزش و پرورش  است .  آموزش دهندگان نهضت سواد آموزي و پيش دبستاني  بلاتکلیف نیستند بلکه طبق قرار داد با آنان عمل مي شود: ( این جا )


خبرگزاری ایسنا :
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی شنبه 28 مرداد 1396 با اشاره به مخالفت کمیسیون آموزش با طرح استخدام نیروهای نهضتی و پیش دبستانی گفت:از ابتدا تاکید کرده‌ایم همکاری با نهضت منجر به استخدام نمی‌شود و یک فعالیت پاره وقت موقت است. از سوی دیگر این مسیر ورود نیروی انسانی به آموزش و پرورش مناسب نیست، اما چون مجلس قانونی را تصویب کرده بود موظف بودیم به نمایندگی از آموزش دهندگان آن را دنبال کنیم.علی باقرزاده گفت :
اردیبهشت ماه جاری نمایندگان مجلس طرح دیگری را در مجلس ارائه کردند که ناظر به استخدام این گروه‌های چهارگانه بود که یک فوریت آن در مجلس به تصویب رسید و به کمیسیون آموزش ارجاع شد. کمیسیون آموزش جلسات مختلفی را برگزار کرد که نمایندگان آموزش و پرورش، دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس در آن حضور داشتند و آمارها از ابعاد مختلف بررسی شد.

نمایندگان در نهایت به این جمع بندی رسیدند که در شرایط موجود امکان اجرای این طرح نبوده و به صلاح نیست، بنابراین با این طرح مخالفت شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه مطلع شده‌ایم برخی نمایندگان همزمان پیش نویس طرح دیگری را برای پیگیری حقوق صنفی این گروه‌ها تهیه کرده‌اند که اگر گزارش مخالفت طرح قبلی در صحن ارائه شد آن را مدنظر قرار دهند .

وي  درباره سرانجام وعده استخدامی به آموزشیاران نهضت گفت:
از نظر ما هیچ کس بلاتکلیف نیست و از ابتدا با آموزش‌دهندگان قرار گذاشتیم که سرانه -هزینه‌ای با ما کار کنند و به ازای تعداد قبولی‌ها در هر سال حق الزحمه دریافت کنند. بنابراین قراری بر استخدام نبوده است که اکنون بتوان گفت عده‌ای پس از مخالفت با این طرح بلاتکلیف شده‌اند.
باقرزاده افزود:
از ابتدا تاکید کرده‌ایم همکاری با نهضت منجر به استخدام نمی‌شود و یک فعالیت پاره وقت موقت است. از سوی دیگر این مسیر ورود نیروی انسانی به آموزش و پرورش مناسب نیست زیرا معلمی نیازمند احراز صلاحیت‌هایی است، اما چون مجلس قانونی را تصویب کرده بود موظف بودیم به نمایندگی از آموزش دهندگان آن را دنبال کنیم. 

استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌ دهندگان نهضت سوادآموزی و بی توجهی نمایندگان مجلس به سازمان نظام معلمی

14 . عليرغم گزارش کارشناسان آموزش و پرورش ( ارائه آمار و ارقام و... ) پس از  پذيرش کميسيون تخصصي مجلس ، بازهم اراده قوي بر اقدام شتابزده و غير کارشناسي در نمايندگان مجلس در حال غليان و فوران مي باشد ! گويي تنها چالش نظام يا مهمترين چالش آموزش و پرورش ، مجبور کردن دولت به استخدام اجباري و خارج از قرار داد ، آموزش دهندگان نهضت سواد آموزي  و پيش دبستاني مي باشد ! گويي تنها و تنها  راه  حل ِ برون رفت از بحران و چالش ها،تکيه به درآمد نفتي است  زيرا روز سه شنبه ۱۱ مهردر صحن علني مجلس عليرغم مخالفت کميسيون تخصصي مربوطه  ، کلیات طرح استخدام معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به تصويب رسيد . ( این جا )

15. سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : ( این جا )
طرح تعیین تکلیف نیروهای شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد و رأی نیاورد.
وی تصریح کرد: موافقان و مخالفان این طرح صحبت‌هایی انجام دادند و در نهایت پس از رأی گیری، تعداد موافقان و مخالفان برابر بود و در نهایت طرح باید نصف به اضافه یک رأی را کسب می‌کرد و این اتفاق رخ نداد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه تکلیف این افراد چه می‌شود، خاطرنشان کرد: دولت اجازه استخدام این افراد را دارد و موضوع مطرح شده مربوط به الزام دولت جهت استخدام بود، لذا جذب این افراد در دولت نیازی به مصوبه مجلس ندارد و دولت می‌تواند بخشی از نیروهای خود را از میان همین افراد جذب کند.  

16 .شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ چهار روز بعد ( کمتر از يک هفته بعد از عدم  رأي در کميسيون  آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ) مجید کیان‌پور عضو کميسيون عمران مجلس مجددأ  بحث را زنده مي کند  !

 

نتيجه گيري :

خارج از بحث هاي کارشناسي مطرح شده از سوي :
* ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که گفت ؛ با بیان اینکه معلوم نیست این درخواست‌ها و اعتراض‌ها تا کی ادامه خواهد داشت در حالی که رشد دانش‌آموزی و فضای آموزشی تقریبا متوقف شده و امکانات و بودجه آموزش و پرورش برای این اقدام کافی نیست و  97 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف مسائل جاری و حقوق می‌شود و 3 درصد به عمرانی، سرانه و مسائل تربیتی می‌شود، لذا به‌معنای واقعی امکان جذب‌های بیشتر وجود ندارد.

همچنین :
* حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
* علي باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی
و سرانجام ؛ اسفنديار چهاربند  رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش که گفته است :
 در ۱۵ سال اخیر از مجموع ۳۳۰ هزار نفر جذب شده، ۲۷۰ هزار نفر ( قريب 82 درصد ) بدون هرگونه آزمون و گذراندن دوره تربیت معلم به ویژه در مقطع ابتدایی به استخدام آموزش و پرورش در آمده اند که افت کیفیت تعلیم و تربیت، تضییع حقوق جوانان تحصیل کرده و افزایش هزینه های ناشی از تناسب نداشتن نیروهای جذب شده با نیازهای کمی و کیفی را در پی داشته است....

استخدام حق‌التدریسی‌ها و آموزش‌ دهندگان نهضت سوادآموزی و بی توجهی نمایندگان مجلس به سازمان نظام معلمی

سئوال اولياي محترم دانش آموزان از نمايندگان پيگير ِ استخدام ِ معلم  ، بدون هرگونه آزمون يا کساني که در آزمون شرکت کرده اند ولي حداقل هاي مورد نياز را کسب نکرده اند اين است :

وقتي جامعه نسبت به راننده ي سرويس ِ مدارس يا راننده ي آژانس هاي سنتي و مدرن ، رانندگان اتوبوس هاي مسافربري و ... حساس مي باشد تا داراي حداقل شرايط لازم باشند ؛ چطور اکثريت نمايندگان مجلس اصرار به استخدام ِ معلم ، بدون آزمون تخصصي دارند ؟
چطور اکثريت نمايندگان مجلس اصرار به استخدام ِ معلمي دارند که در آزمون هاي تخصصي حداقل  شرايط لازم را کسب نکرده است ؟
امروزه مراکز تخصصي مستقل مانند " سازمان نظام معلمی " عهده دار تعيين صلاحيت حرفه اي معلمان مي باشند ؛ نمايندگان مجلس به جاي تصويب استخدام 121 هزار معلم بدون آزمون تخصصي ، تلاش نمايند تا به کمک مرکز پژوهش هاي مجلس و کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس  طرح " سازمان نظام معلمي " را به تصويب برسانند !

پايان قسمت دوم

ادامه دارد

سه شنبه, 02 آبان 1396 ساعت 20:53 خوانده شده: 986 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +19 -2 --
دبیرم 1396/08/02 - 22:15
افرین بر نویسنده این مقاله اما کو گوش شنوا و چشم بینا؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی منطقه محروم 1396/08/02 - 22:58
متاسفانه نمایندگان مجلس به فکر جمع آوری آرا برای دوره بعدی
مجلس هستند.
کسی به فکر آپ ویران شده نیست.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 20:31
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي دبيرم هزاران گوش شنوا و هزاران چشم بينا چون شما خردمندان فرهنگي و چندين برابر آن اولياي فرهيخته دانش آموزان در کنار مسئولين و برخي نمايندگان مجلس و ... چشم بينا و گوش شنواي جامعه نظاره گر مصوب اکثريت نمايندگان محترم مجلس مي باشند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 20:40
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي فرهنگي منطقه محروم به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
زيرا همه آحاد جامعه ( کم يا بيش ) از آموزش و پرورش بي سامان ضرر مي کنند !
توسعه پايدار وابسته به آموزش و پرورش پويا مي باشد !
سفيد و سياه ديدن موضوعات هم چالش بزرگ جامعه ما مي باشد !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +7 0 --
احمد 1396/08/03 - 06:19
جناب شهسوار زاده؛
به اذعان بسیاری از کارشناسان؛ ترکیب اکثریت نمایندگان مجلس از لیست امید است که به سلایق حضرتعالی بسیار نزدیکند و در مجلس هم رای با اکثریت است! در عین حال این همان مجلسی است که تقریبا به همه وزرای دولت یازدهم رای اعتماد داد آن هم با آرای بالا و بعضا کم سابقه!
در هر صورت به فرموده حضرت امام (ره ) :
"مجلس در راس امور است".
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 20:56
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي احمد استاد بزرگوار و سرور گرامي
تا آنجا که حافظه من ياري مي کند بزرگان اصول گرا پس پايان دوره انتخابات مجلس اخير فرمودند
با وجود پيروزي ليست اميد در تهران ، اکثريت مجلس در اخيار اصول گرايان مي باشد .
حقير به تأسي ازنظر کارشناسان ، معتقد هستم که اصلاح ̗ ساختار آموزش و پرورش در سايه عزم ملي ، همدلي و همزباني و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدلين ، مستقلين و ...امکان پذير است و همواره به اين مهم اشاره کرده ام .
قطعأ مجلس در راس امور است .
به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
زيرا همه آحاد جامعه ( کم يا بيش ) از آموزش و پرورش بي سامان ضرر مي کنند !
توسعه پايدار وابسته به آموزش و پرورش پويا مي باشد !


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 20:57
ادامه پاسخ :


جناحي ديدن چالش هاي آموزش و پرورش يا جامعه يکي از مهمترين چالش هاي جامعه ما مي باشد !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1396/08/03 - 06:38
كاري ميكنن تا افكار به سمت ديگه نره .تمام شلوغ کاری نمایندگان همینه
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:06
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي ناشناس
حقير به تأسي ازنظر کارشناسان ، معتقد هستم که اصلاح ̗ ساختار آموزش و پرورش در سايه عزم ملي ، همدلي و همزباني و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدلين ، مستقلين و ...امکان پذير است و همواره به اين مهم اشاره کرده ام .
به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
زيرا همه آحاد جامعه ( کم يا بيش ) از آموزش و پرورش بي سامان ضرر مي کنند !
توسعه پايدار وابسته به آموزش و پرورش پويا مي باشد !
اگر چالشي وجود دارد ؟ که وجود دارد ! هم اکثريت نمايندگان مجلس مقصرند و هم اکثريت آحاد ملت ( از جمله بنده و جنابعالي و ... )
اگر همه تقصير ها را بعهده اکثريت نمايندگان مجلس قرار بدهيم و خود را مبري از خطا تلقي کنيم ! نه تنها اين چالش بلکه هيچ چالشي برطرف نمي شود !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/08/03 - 13:21
نمایندگان کاسب کار و وزیر اهل معامله. عجب ملغمه ای بشه؟!!!
این وزیر به جای عمل به قانون که مصوب همین دولته ( قانون نظام معلمی، رتبه بندی معلمان و...) فقط داره وعده و وعید و دروغ تحویل ما میده.
قشنگ معلومه که نماینده ها برای رای آوری به قربانی کردن آموزش و پرورش فکر میکنند و این وزیر هم از پیش قول همکاری لازم رو داده.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:14
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي ناشناس
حقير به تأسي ازنظر کارشناسان ، معتقد هستم که اصلاح ̗ ساختار آموزش و پرورش در سايه عزم ملي ، همدلي و همزباني و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدلين ، مستقلين و ...امکان پذير است و همواره به اين مهم اشاره کرده ام .
به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
ساده انگاري چالش هاي آموزش و پرورش يا جامعه ، خطر ناک ترين کنش جامعه مي باشد ! تا زماني که من ، حضرتعالي و... گناه خود را به گردن مسئولين بياندازيم ! و مسئوليت خود را فراموش کنيم ! وجهت ايجاد عزم ملي به منظور اصلاح ساختار آموزش و پرورش تلاش نکنيم ! هيچ چالشي برطرف نمي شود !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +9 0 --
آن دگر معلم«اقا» 1396/08/03 - 16:33
نظر یک شهروند در مورد حقوق معلم: اگر معلمان در رفاه کامل باشند من خیالم از همه جهت راحته که فرزندم به درستی تحت تعلیم و تربیت قرار می گیره هر کسی اگه به درستی حقوق بهش ندن کارنمیکنه اما شغل معلمی حساسه اگه معلمان به خوبی حقوق نگیرن دودش توچشم بچه هامون و در نهایت مملکت میره
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:28
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي آن دگر معلم " آقا "
کارشناسان معتقدند اگر کل بودجه آموزش و پرورش هم بسوي آموزش و پرورش جاري شود ! اگر ساختار آموزش و پرورش اصلاح نشود ! جالش هاي آن باقي خواهد ماند !
منزلت و معيشت معلم يک شاخص مهم مي باشد ! ولي تنها شاخص نيست !
تا صلاحيت حرفه اي معلم توسط نهاد مستقلي چون " سازمان نظام معلمان ايران " تعيين نشود !
تا نهاد هاي فرا بخشي چون سازمان برنامه بودجه يا مرکز پژوهش هاي مجلس بعنوان اتاق فکر آموزش و پرورش براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش ورود پيدا نکند !
تا آمايش سرزمين ، تعيين نياز هاي بيست سال آتي صنعت ، خدمات ، کشاورزي و ...مشخص نشود!
تا نيروي انساني آينده کشور به منظور بر آورده کردن اين نياز ها تربيت نشوند !
تا ...
تا ...
تا عزم ملي براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش فراهم نشود !


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:29
ادامه پاسخ :

ساده انگاري چالش هاي آموزش و پرورش يا جامعه ، خطر ناک ترين کنش جامعه مي باشد ! تا زماني که من ، حضرتعالي و... گناه خود را به گردن مسئولين بياندازيم ! و مسئوليت خود را فراموش کنيم ! وجهت ايجاد عزم ملي به منظور اصلاح ساختار آموزش و پرورش تلاش نکنيم ! هيچ چالشي برطرف نمي شود !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1396/08/03 - 18:10
میگن بهشت ک برا ما نیست خر تو بچره .حالا بزار استخدام کنن چون فرقی بحال ما نمیکنه
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:32
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي ناشناس
حقير به تأسي ازنظر کارشناسان ، معتقد هستم که اصلاح ̗ ساختار آموزش و پرورش در سايه عزم ملي ، همدلي و همزباني و تعامل بين اصول گرايان ، اصلاح طلبان ، معتدلين ، مستقلين و ...امکان پذير است و همواره به اين مهم اشاره کرده ام .
به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
ساده انگاري چالش هاي آموزش و پرورش يا جامعه ، خطر ناک ترين کنش جامعه مي باشد ! تا زماني که من ، حضرتعالي و... گناه خود را به گردن مسئولين بياندازيم ! و مسئوليت خود را فراموش کنيم ! وجهت ايجاد عزم ملي به منظور اصلاح ساختار آموزش و پرورش تلاش نکنيم ! هيچ چالشي برطرف نمي شود !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
ایازی 1396/08/03 - 20:05
سازمان نظام معلمی خواسته ای برحق است اما تحقق آن در هاله ای از ابهام فرورفت.
چندی پیش ریاست اداره آموزش و پرورش یکی از شهرستان ها مبادرت به جابجایی مدیران مدارس نمود.
این جابجایی ها با اهداف آموزشی و تمرکززدایی و بهره مندی عادلانه مدارس (بخصوص مدارس حاشیه شهر)از نیروهای مجرب بود.
نتیجه این جابجایی ها که در حوزه اختیارات هررئیسی است با مخالفت های طیف غیرهمسو با مجموعه ی حاضر مواجه شد .
علی رغم سنگ اندازی های بسیار جابجایی ها انجام شد اما پیامد مخالفت ها و سنگ اندازی های طیف مخالف مجموعه ی آموزش و پرورش شهرستان مربوطه را معلمان و دانش آموزان پرداختند.
حال اگر اقداماتی از این دست در نظام معلمی که می تواند بازوی قدرتمند هررئیسی در ادارات آموزش و پرورش باشد انجام می گرفت شاهد چنین هجمه های سیاسی در آموزش و پرورش نبودیم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/03 - 21:53
به نام دوست
استاد بزرگوار ، سرو گرامي ، فرهنگي فرهيخته
کارشناسان معتقدند اگر کل بودجه آموزش و پرورش هم بسوي آموزش و پرورش جاري شود ! اگر ساختار آموزش و پرورش اصلاح نشود ! چالش هاي آن باقي خواهد ماند !

تعيين صلاحيت حرفه اي معلم توسط نهاد مستقلي چون " سازمان نظام معلمان ايران " ،
نقش آفريني نهاد هاي فرا بخشي چون سازمان برنامه بودجه يا مرکز پژوهش هاي مجلس بعنوان اتاق فکر آموزش و پرورش براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش ،
آمايش سرزمين ، تعيين نياز هاي بيست سال آتي صنعت ، خدمات ، کشاورزي و ...،
تربيت نيروي انساني آينده کشور به منظور بر آورده کردن اين نيازها ي بيست سال آينده ،
توانمند سازي مديران بعنوان مقدمه تمرکز زدايي ،
...
...
مقدمه ايجاد ِعزم ملي براي اصلاح ̗ ساختار آموزش و پرورش است !

ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +3 0 --
رهگذر 1396/08/04 - 09:06
از نمایندگانی که برای عضویت در کمیسون هایی که در آن ها امکانات و شرایط بهتری برای رشد و ترقی اقتصادی و بالا رفتن از پله های ترقی به صورت دفعی و یکشبه و سفرهای خارجی و حق مأموریتها و جوازهای پرارزش و رانتهای گوناگون و غیر و غیره وجود دارد، سر ودست می شکنند بیش از این نمی توان انتظار داشت
وای به حال ملت با این عصاره هایش!
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/04 - 21:55
به نام دوست
استاد بزرگوار جناب آقاي رهگذر

به باور حقير ، اکثريت نمايندگان محترم مجلس بر اساس اطلاعات غلط و جو سازي دچار تحليل غلط شده اند !
ساده انگاري چالش هاي آموزش و پرورش يا جامعه ، خطر ناک ترين کنش جامعه مي باشد ! تا زماني که من ، حضرتعالي و... گناه خود را به گردن مسئولين بياندازيم ! و مسئوليت خود را فراموش کنيم ! وجهت ايجاد عزم ملي به منظور اصلاح ساختار آموزش و پرورش تلاش نکنيم ! هيچ چالشي برطرف نمي شود !
ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 0 --
حسن 1396/08/04 - 12:36
جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود....
معلم مظلوم در حال مسافرکشی!!!
بیچاره خانم های معلم چیکار کنن که حتی مسافرکشی هم نمیتونن برن؟
آیا نمایندگان از وضعیت معیشت معلمان خبر ندارند؟ چرا کاری نمیکنند؟ آیا هر کسی که یه مدرک از دانشگاه گرفته باید معلم بشه؟ پس تخصص و توانائی چه مفهومی داره؟
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1396/08/04 - 21:59
به نام دوست
استاد بزرگوار ، سرو گرامي ، فرهنگي فرهيخته
کارشناسان معتقدند اگر کل بودجه آموزش و پرورش هم بسوي آموزش و پرورش جاري شود ! اگر ساختار آموزش و پرورش اصلاح نشود ! چالش هاي آن باقي خواهد ماند !

تعيين صلاحيت حرفه اي معلم توسط نهاد مستقلي چون " سازمان نظام معلمان ايران " ،
يکي از نتايج ِ ايجاد عزم ملي براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش است !

ان شاء الله در آينده نه چندان دوري اکثريت نمايندگان محترم مجلس " طرح سازمان نظام معلمان ايران " را تصويب مي کنند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1396/08/04 - 17:35
مسئولین محترم آموزش وپرورش آیا درسته حق بیمه تکمیلی معلمان حدود 45 درصد افزایش داشته باشد در صورتی که افزایش حقوق 10 درصد بوده؟
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1396/08/05 - 14:41
بدون سروصدا چند روز قبل آب بها را نیز 50در صد افزایش دادند برویدفیشهای ماه یا دوره قبل رانیز با این دوره مقایسه کنید
پاسخ + +1 0 --
پارسا 1396/08/05 - 14:26
جناب آقای بطهایی عزیزدرست از تصمیمات هزاران باره غلط شما ومجلس در پس پرده خبر نداریم ولی این را بگویم که در هنرستانی که در یک شهرستان 150هزار نفری می باشد دراین شهر طی 2تا 3 سال آینده فقط هنرستان نزدیک به30نفر نیروی درجه 1وکارکشته باز نشسته می شوند شما برای حداقل 2سال آینده چه کردید با گذشت چندین ماه از انتصاب جنابعالی تمام تصمیم گیریها ونظرات جنابعالی غلط وقولهای شما به معلمین دروغ بوده است در سراسر ایران معلمین داد زدند که ما گرسنه ایم آیا گوش شنوایی برای این مظلومیت پیدا شد وآـیا رسانه ملی رسالت دروغین خودرا برای تحت پوشش قرار دادن این مظلومیت به انجام رساندوالسلام
پاسخ + 0 0 --
رضا 1396/08/08 - 18:23
سلام به نمایندگان مجلس لطفا طرح ادغام دو وزارت خانه علوم تحقیقات را با آموزش و پرورش انجام دهید تا وضعیت علم دانش و تحقیقات و عمل همسو باهم شود و هم دولت کوچکتر و بودجه آموزش و پرورش متعادل گردد . و حقوق یک معلم با مدرک دکتری با ۲۵ سال سابقه نصف حقوق یک استاد دانشگاه با دو سال سابقه کار نیست این چه عدالت اسلامی هست ؟ آیا نمی نوان با ادغام بر بخشی از مشکلات فایق آمد .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور