صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

خسرو معتضد

«مدرسه موقوفه مرحوم حسین مکی» را به دانشگاه آزاد اجاره دادند ! ای کاش آقای وزیر هم خودش ، هم مدیران کل آموزش و پرورش در استان‌ها تصاویر آن آغل‌ها و بیغوله‌ها و طویله‌ها و کپرهای عصر ابتدای تاریخ بشری را در اتاق کارهای مجلل خود می‌زدند !

این مدرسه را تعطیل کرده و آن را به یک شعبه دانشگاه آزاد اجاره داده بودند و جالب‌تر اینکه نام واقف را برداشته و نام پدر اجاره گیرنده و مستأجر آن عمارت را به جای آقای مکی گذاشته بودند/ وزیر جدید آموزش و پرورش گفته دانش‌آموزان نواحی محروم در ۱۰۰۰ کلاس خشتی و گلی و ۲۰۰۰ کلاس کانکسی درس می‌خوانند/ آغل‌های بز و گوسفند که بچه‌های پابرهنه و ژنده پوش در آن‌ها چند تا پشت میز مدرسه و تعدادی روی زمین نشسته‌اند! دیدن این تصاویر مایه آبروریزی کشور است/ من نمی‌دانم با این همه خیرین مدرسه ساز که اغلب مردمان مهربان و دلسوز و مسئولیت پذیری هستند، چرا مرکب وزارت آموزش و پرورش در گل مانده است/ مدارس دولتی هم به انحای مختلف از والدین پول می‌گیرند/ می‌گویید معلم و آموزگار کم دارید؟ این همه جوان بیکار در کشور پرسه می‌زنند، کمی از حقوق نجومی بکاهید و آنان را سر کلاس‌ها بفرستید...

مدرسه موقوفه مرحوم حسین مکی و مدارس طویله و بی تفاوتی مسئولان وزارت آموزش و پرورش  بارها من با معاون وزارت آموزش و پرورش در امور نوسازی مدارس در دفترش در آن ساختمانی که در یکی از خیابان‌های فرعی خیابان دکتر شریعتی قرار داشت، ملاقات کرده بودم؛ بر سر چند موضوع، اول مشکل یکی از دوستانم که برای آن معاونت مدرسه یا بنایی ساخته بود و اذیتش می‌کردند و دوم برای «مدرسه موقوفه مرحوم حسین مکی» سیاستمدار معروف ایران در دوران ملی شدن نفت.

مرحوم مکی وصیت کرده بود یک دبستان و دبیرستانی از قسمتی از بهای خانه مسکونی برای دانش آموزان لواسان (منطقه در بندسر) بسازند و با تمام تجهیزات تحویل آموزش و پرورش لواسان بدهند و چه مراسم باشکوهی هم روز افتتاح آن و تحویلش گرفتند-؛  این مدرسه را تعطیل کرده و آن را به یک شعبه دانشگاه آزاد اجاره داده بودند و جالب‌تر اینکه نام واقف را برداشته و نام پدر اجاره گیرنده و مستأجر آن عمارت را به جای آقای مکی گذاشته بودند!

خانم حشمت مکی همسر مرحوم حسین مکی این روش غیرانسانی و غیراسلامی را، نادرست و توهین به روان شوهر فقیدش می‌دانست.

سازمان نوسازی مدارس که مدرسه‌سازی را با کمک خیرین مدرسه‌ساز انجام می‌دهد و خودشان معترف بودند حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سوی مردم خیر یاری مادی شده در هر دو مورد قول مساعدت می‌دادند، ولی خانم مکی یک ماه پیش به من تلفن کرد که نام مکی سازنده و واقف را خیلی کوچک بر سر در آن مدرسه مفروض که حالا شعبه دانشگاه آزاد شده و شهریه کلان از دانشجویان می‌گیرد گذاشته و نام مرحوم مکی فراموش شده است!

یک روز معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان چندین جلد کتاب گلاسه روی کاغذ نفیس و چاپ رنگی به من هدیه کرد که اسامی و تصاویر خیرین مدرسه‌ساز در آن بود. روز دیگری مرا به سالن همایش‌های صدا و سیما دعوت کردند که برای چند صد خیر مدرسه‌ساز از صواب و ثواب و تاریخ مدرسه سازی سخن گفتم و انصافاً آن‌ها هم کمک‌های مالی متنابهی به سازمان مزبور کردند.

مدرسه موقوفه مرحوم حسین مکی و مدارس طویله و بی تفاوتی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

حال خواندم وزیر جدید آموزش و پرورش گفته دانش‌آموزان نواحی محروم در ۱۰۰۰ کلاس خشتی و گلی و ۲۰۰۰ کلاس کانکسی درس می‌خوانند!

وعده تبدیل و مقاوم کردن آن‌ها هم به سال تحصیلی آینده که ۱۳۹۷- ۱۳۹۸ می‌شود موکول کرده است! بزک نمیر بهار می‌آد خربزه با خیار می‌آد.

مهم‌تر از گفته جناب وزیر جدید از راه رسید و تصاویر شرم‌آور و غمناک و مایه سرافکندگی هر ایرانی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

آغل‌های بز و گوسفند که بچه‌های پابرهنه و ژنده پوش در آن‌ها چند تا پشت میز مدرسه و تعدادی روی زمین نشسته‌اند! دیدن این تصاویر مایه آبروریزی کشور است.

مدرسه موقوفه مرحوم حسین مکی و مدارس طویله و بی تفاوتی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

من نمی‌دانم با این همه خیرین مدرسه ساز که اغلب مردمان مهربان و دلسوز و مسئولیت پذیری هستند، چرا مرکب وزارت آموزش و پرورش در گل مانده است؟

من نمی‌دانم با این همه خیرین مدرسه ساز که اغلب مردمان مهربان و دلسوز و مسئولیت پذیری هستند، چرا مرکب وزارت آموزش و پرورش در گل مانده است  نمی‌دانم چه شده است که اکنون با این شوقی که خانواده‌ها برای به مدرسه فرستادن فرزندان خود دارند، هر سال صدها هزار کودک نوباوه از رفتن به دبستان محروم می‌شوند؟

مدارس دولتی هم به انحای مختلف از والدین پول می‌گیرند. آن وضع مدارس روستایی و عشایری ماست که‌ ای کاش آقای وزیر هم خودش ، هم مدیران کل آموزش و پرورش در استان‌ها تصاویر آن آغل‌ها و بیغوله‌ها و طویله‌ها و کپرهای عصر ابتدای تاریخ بشری را در اتاق کارهای مجلل خود می‌زدند و تعدادی را هم به وزارت دارایی و اقتصادی، سازمان برنامه که نمی‌دانم اسمش چه شده (مدیریت و برنامه‌ریزی) و مجلس شورای اسلامی می‌فرستادند که همگی شرمسار شویم و فکری برای آلونک‌ها و بیغوله‌ها و پشت تپه‌ها می‌کردیم.

می‌گویید معلم و آموزگار کم دارید؟ این همه جوان بیکار در کشور پرسه می‌زنند، کمی از حقوق نجومی بکاهید و آنان را سر کلاس‌ها بفرستید. از خود مردم کمک بگیرند که در هر آبادی مدرسه‌ای بسازند به جای چاپ آن همه کتاب‌های جلد گالینگوری روی کاغذ گلاسه با چاپ رنگی؛ هزینه آن را صرف مدارس روستاها بکنید. مدارس وقفی را هم اجاره ندهید که واقفان از کرده خود پشیمان شوند.

روزنامه قدس
سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 22:46 خوانده شده: 345 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
دبیر 1396/07/19 - 08:29
قابل توجه دوستان همکار:
وقتی بیشتر رشته ها اشباع انگیزه ا.عالی کم شده چه اصرار به گسترش کمی و زورکی دانشگاه ازاد اونم با کدرشته های به زور نگه داشته شده برا جذب دانشجو و درامد بیشتر برا مسولین فعلی این دانشگاه و برنامه های انها و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/20 - 11:06
متاسفانه در این دانشگاه مرحوم هاشمی زدایی داره میشه!!
پاسخ + +6 0 --
احمدی 1396/07/19 - 11:21
یکی از مزایای فضای مجازی در عصر حاضر گردش سریع اطلاعات است,دیدن این گونه تصاویر گرچه باعث شرمساری وسرافکندگی است ,شاید این مسیولین خفته را از خواب غفلت بیدار بکند تا فکری به حال این کودکان معصوم و مناطق محروم بکنند.از وزیر محترم اموزش وپرورش که در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند واخیرا دستور داده اند که به ایشان دکتر نگویند و بسیاری از همکاران از ادامه تحصیل به خاطر عدم اعمال مدرک تحصیلی محرومند خواهش میکنیم فقط یک روز در ان مدرسه کپری و خشت و گلی سپری کنند تا درد محرومیت را از نزدیک حس کنند.
پاسخ + 0 0 --
رضا 1396/07/19 - 18:48
نه همکار گرامی اصلا توان حس کردن درد و مشکلات دانش اموزان محروم رو ندارند شما ببریدشون بازدید از نزدیک ببینن باز هم براشون فرقی نمی کنه کلا اون دیدگاه انسانی را از دست دادند ،به ما و این دانش اموزام محروم بعنوان هموطن درجه دو و یا 5و 6 نگاه می کنند و تصورشان براین است که لیاقت این افراد همین نحو زندگی است
پاسخ + +8 -2 --
ناشناس 1396/07/19 - 17:16
اشکال نداره مثل تاریخ که شما تحریف میکنید این یکی رو هم شیتیل خودتون رو بگیرید و برای ثبت در تاریخ بنویسید که در حکومت اسلامی ایران همه در برابری و تساوی کامل و همچنین بهترین امکانات آموزشی در حال تحصیل هستند در صورتی که دوره پهلوی اینگونه نبود. شما که خداروشکر دست به تحریف خوبی دارید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/20 - 11:19
قطعاشمایک خط ازآثاراستادروهم نخونده اید.فقط چون یک سری اصلاح طلب مزدورایشون روکوبیدندمثل طوطی شماهم ازونهاتقلید می کنید.استادمعتضدتاریخ زنده این مملکت هستندکه به کوری چشم افرادنادان روایت کننده مصیبت هایی هستندکه آمریکاوانگلیس ومزدوران داخلی اونهابرسراین مملکت آوردند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/20 - 13:06
شما که آثار استاد رو مطالعه فرمودید و از ارادتمندان ایشان هستید باید بدانید که افراد را نباید قضاوت کرد ( وفقط وقایع تاریخ را به درستی ثبت کرد) کاری که شما الان انجام دادید و درمورد اصلاح طلب بودن و مطالعه نداشتن قضاوت کردید نشان از این داره که استاد شما هم تاریخ را با قضاوت خود می نویسد و نه بر طبق واقعیت!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/20 - 17:31
مسخره ترین توجیه.افرادهستندکه تاریخ رومی سازند.من ازارادتمندان ایشون نیستم.ولی وقتی می بینم که معتضدوافتخاری وووهمه طی یک توطئه رسانه ای اصلاح طلبان بایکوت میشن اون هم فقط به جرم حمایت ازاحمدی نژاد،نمی تونم ساکت بشینم.این همه تخریب کردندکه روحانی وجهانگیری بیان به ریش شون بخندند.والبته لیاقت شون هم همین دونفرهست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/21 - 11:10
این آقا معتضد تاریخ ساز خوبیه مورخان بزرگ را کنار میزنن این آقا میشه بزله گو ومجیزگو

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور