صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

عبدالله افراسیابی/ همکار گروه صدای معلم

هربارت، نظریه پرداز تربیتی واقع گرا

نظریات و اندیشه های هربارت

یوهان فردریش هربارت (1776- 1841) اندیشمند بزرگ و نامی آلمانی که نظریاتی شبیه لاک داشت و گفته شده وی رئالیسم و فلسفه آموزش – پرورش جان لاک را تکمیل نمود کتابی تحت عنوان " کتاب درسی روان شناسی " را تالیف کرد.

تلفیق علم، تجربه، احساس، معنویت و فطریات و غرائز شاخصه ها و ساختار اصلی نظریه معروف هربارت را رقم می زند  هربارت معتقد بود همه تصورات جدید انسان به وسیله تصورات قبلی و موجود در ذهن تعبیر و تفسیر می شوند ؛ بنابراین معلم و مربی به وسیله استفاده از معلومات قبلی دانش آموزان می توانند رغبت و دقت آنان را به معلومات و تصورات تازه و جدید جلب نمایند.

به نظر می رسد چنین نظریه ای شبیه یا متاثر از آثار و آراء افلاطون و ارسطو باشد و البته با غور و تفحص در نوشته ها و نظرات ایمانوئل کانت می توان گفت شباهتی فی مابین نظرات ایشان و کانت وجود داشته باشد.

هربارت طرفدار سیستم همبستگی و تمرکز یا ضرورت برقراری روابط میان موضوعات گوناگون از یک طرف و میان آنها و زندگی از سوی دیگر است.

در آغاز قرن بیستم هربارت گرایی نیروی چیره بر آموزش – پرورش بود. تربیت اخلاق و تکوین خصلت و سرشت کودک و نوجوان از جمله مواردی هستند که هربارت بدان ها توجه داشت و آنها را هدف نهایی و اصلی آموزش – پرورش قلمداد می نمود.

تلفیق علم، تجربه، احساس، معنویت و فطریات و غرائز شاخصه ها و ساختار اصلی نظریه معروف هربارت را رقم می زند.

از منظر "هربارتی" تربیت است که این امکان و توانایی را به عقل یا ذهن انسان می دهد که منظور نهایی و غایی و رشد و کمال پدیدار گردد و هضم افکار و تجارب و ارتباط دادن آنها فراهم شود. در قاموس تربیتی هربارت، صرف القاء معلومات از ناحیه معلمان و استادان مطرح نیست.

یوهان فردریش هربارت

روش معروف هربارت در پروسه آموزش و تربیت عبارتند از :

1- مرحله آماده سازی : در این مرحله معلم می کوشد افکار و معلومات قبلی دانش آموزان را که با افکار یا درس تازه بستگی دارند به یادشان بیاورد و آنها را مرتب و منظم کند.

2- مرحله عرضه کردن : در این مرحله از تدریس، معلم افکار یا درس جدید را عرضه می کند.

3- مرحله ارتباط : بعد از عرضه داشتن افکار یا درس تازه، معلم باید میان مطالب قبلی و موضوع های جدید ارتباط واقعی به وجود آورد.

4- مرحله تنظیم : در این مرحله معلم فکر کلی مورد نظرش را به صورت واحد و مرتب در آورده تعمیم می دهد و معلومات دانش آموزان با همدیگر در آمیخته به صورت واحد کل در می آیند و نظام دار می شوند.

5- مرحله کاربرد : در این مرحله که برای دانش آموز بسیار اهمیت دارد معلم او را به موارد کاربرد آموخته هایش راهنمایی می کند به عبارت دیگر دانش آموز یاد می گیرد که از آموخته هایش در چه مواردی از زندگی می تواند استفاده کند.

( منبع : کتاب فلسفه جدید تربیت )


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 21:25 خوانده شده: 580 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور