صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا_قاسم پور/ دبیر آموزش و پرورش

معلم جهانی و جهان معلمی

به جای آموزش صرفِ ایده ها و قوانین کهنه و تلنبار کردن محفوظات در مخیله مخاطب خود، روش فکر کردن را بیاموزد/ معلم جهانی کسی است که کلاس داریش دوطرفه، مشارکتی و به قولی دیالوگ - محور است/ معلم عقل کل و محور آموزش نیست، محور آموزش مدرسه محوری است/ معلمی است که خود همواره در حال مطالعه و آموزش ضمن خدمت است (البته نه ضمن ذلت !)/ البته بگذریم از خزعبلاتی که در خصوص معلمان رد و بدل می شود مثلا این که در فلان کشور اروپایی دو گروه در پشت چراغ قرمز متوقف نیستند: پلیس و معلم !/ در این کشورها عموما نگرش به آموزش و پرورش ایدئولوژیک بوده و در استخدام معلمان به تنها چیزی که توجه نمی شود مهارتهای حرفه ای است؛ معلمان عموما چند شغله، بی انگیزه و فاقد سواد روز بوده و به خاطر چند شخصیتی بودن خودشان مشابهین خود را تربیت می کنند/ محتوای کتب درسی کهنه و غیرکاربردی بوده و سیستم آموزش و پرورش معمولا سانترالیستی و مرکز گراست، بر عکس کشورهای توسعه یافته (فدرالیسم فرهنگی)/ یک معلم در نرم استاندارد یونسکو و اشل جهانی، سعی در تربیت شهروند قرن 21 دارد نه تربیت شهرنشین قرون وسطی

معلم جهانی و جهان معلمی و آموزش و پرورش ایران و معلم ایرانی

 معلم جهانی ؛ معلمی است که:

 اولاً :
مختصات زمانی، مکانی و فرهنگی محل زندگی خود را به درستی درک کرده و با فکری جهانی کارکردی منطقه ای و بومی داشته باشد.

ثانیاً :
به جای آموزش صرفِ ایده ها و قوانین کهنه و تلنبار کردن محفوظات در مخیله مخاطب خود، روش فکر کردن را بیاموزد.
یک معلم خلاق برای هر مشکلی یا راه و روشی در آستین دارد و یا با مشارکت دانش آموزانش راهی (هرچند کوره راه) خواهد ساخت.

در کشورهای جهان سوم ، معلمان عموما چند شغله، بی انگیزه و فاقد سواد روز بوده و به خاطر چند شخصیتی بودن خودشان مشابهین خود را تربیت می کنند  ثالثاً :
از مهمترین مشکلات جامعه کنونی بشر ناتوانی دانش آموزان در ارتباط گیری با همسالان و مهمتر از آن برقراری ارتباطی مناسب با اجتماع پیرامونی خویش است.
معلم جهانی معلمی است که توانایی و مهارت ارتباط با اجتماع را در عمل به مخاطبانش آموزش دهد.

رابعاً :
شیوه سنتی معلم محوری، سخنرانی یکطرفه و مونولوگ بودن معلم سپری شده است. معلم جهانی کسی است که کلاس داریش دوطرفه، مشارکتی و به قولی دیالوگ - محور است.
در این روش ، معلم عقل کل و محور آموزش نیست، محور آموزش مدرسه محوری است نه معلم محوری و نه حتی دانش آموز محوری.

خامساً :
و بالاخره معلمی در مختصات جهانی گلوبالیزیشن، معلمی است که خود همواره در حال مطالعه و آموزش ضمن خدمت است (البته نه ضمن ذلت !)
تفاوتهای - فردی را می شناسد و همگان را با یک چوب نمی راند.
با توجه به اقتضائات محیطی و الزامات محاطی به  آموزش آزادانه مخاطبان بها می دهد و ....

 

 جهان معلمی

جهان پیرامونی یک معلم و جهان بینی معلمان، از منطقه ای نسبت به مناطق دیگر، از فرهنگی نسبت به فرهنگها و حتی زبانها و ادیان دیگر متفاوت، متنافر و بعضا متقاطع می باشد.

فصل مشترک مشکلات معلمان در گستره جهانی در دو بخش خلاصه می شود:
منزلت معلم، معیشت معلم
منزلت و معیشت در ارتباطی دو طرفه و تنگاتنگ با یکدیگرند و البته نوسان و ضریب رضایت مندی معلمان دامنه طولانی دارد. در مناطق توسعه یافته و در حال توسعه، معلمان به خاطر  تأمین شغلی و مالی و همچنین توانمندی و مهارتهای حرفه ای خود از منزلت قابل توجهی برخوردارند.

معلم جهانی و جهان معلمی و آموزش و پرورش ایران و معلم ایرانی


البته بگذریم از خزعبلاتی که در خصوص معلمان رد و بدل می شود مثلا این که در فلان کشور اروپایی دو گروه در پشت چراغ قرمز متوقف نیستند:

پلیس و معلم !

در کشورهای جهان سوم معلمان وضعیت مشقت بار مالی و وضعیت تحقیر آمیز منزلتی را تحمل می کنند. در این کشورها عموما نگرش به آموزش و پرورش ایدئولوژیک بوده و در استخدام معلمان به تنها چیزی که توجه نمی شود مهارتهای حرفه ای است؛ معلمان عموما چند شغله، بی انگیزه و فاقد سواد روز بوده و به خاطر چند شخصیتی بودن خودشان مشابهین خود را تربیت می کنند.
در این کشورها سرمایه گذاری روی آموزش و پرورش به مثابه برباد دادن بودجه تلقی می شود و آموزش و پرورش هرگز در  اولویت دولتها و نظامات مستقر نیست.
محتوای کتب درسی کهنه و غیرکاربردی بوده و سیستم آموزش و پرورش معمولا سانترالیستی و مرکز گراست، بر عکس کشورهای توسعه یافته (فدرالیسم فرهنگی).

 

 سخن آخر:

ما معلمان باید در کنار استیفای تمام و کمال حقوق به حقِ خود از مجاری قانونی در نظامات مستقر به توانمندسازی حرفه ای خود توجه شایسته و بایسته داشته باشیم.
یک معلم در نرم استاندارد یونسکو و اشل جهانی، سعی در تربیت شهروند قرن 21 دارد نه تربیت شهرنشین قرون وسطی !


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 13 مهر 1396 ساعت 10:53 خوانده شده: 542 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
شاهی 1396/07/13 - 11:29
..وسیستم آموزشی ایران دقیقا و آگاهانه در حال تربیت شهرنشین قرون وسطایی است و بخاطر موفقیت روز افزون در این امر کاری به جهان و استاندارد یونسکو و نرم های جهانی ندارد و بل اینها را مقولاتی مزاحم میداند...
پاسخ + +7 0 --
شهاب 1396/07/13 - 11:58
نویسنده محترم مطالب ارزنده ای نوشتید پس با این اوصاف جایگاه ما در جهان مشخص شد ومسئولان و مردم چه زمانی حاضرند برای بهبود جایگاه ایران در جهان اقدامی انجام دهند آخر جهان سومی بودن افتخار است؟
پاسخ + +7 0 --
آن دگر معلم 1396/07/13 - 14:57
نشانه های جالبی در آ پ ما هست که می توان استنباط کرد که ما داریم وارد جهان بسیار زیبایی به نام جهان چهارم می شویم. در این جهان چهارمی هر کس که کمترین کار در آ پ انجام دهد یا بیشترین آزار به اداره ها وارد نماید یا نمک نشناس ترین باشد یا دچار تملق گویی و چاپلوسی غلیظی شده باشد یا مخش را به کلی اجاره داده باشد باید منتظر یک کرسی مناسب در فرصتی غیر قابل تصور و به دست انسانی غیر قابل پیش بینی باشد و این اتفاق حتما خواهد افتاد کما فی السابق ولی ممکن است شکل و شمایلش کمی تفاوت داشته باشد. خانمی در منطقه ما تازه سر کار آمده بود و بسیار اوضاع ناپسند رفتاری و اخلاقی داشت از تدریس و تربیت که اصلا خبری نبود. سال دوم به شهر خودشان منتقل شد در حالی که هشت ساله های زیادی در صف انتقال بودند و ان هایی که خالصانه کار می کردند تا زودتر منتقل شوند شوکه شده بودند.و این است نمونه کوچکی از جهان چهارمی
پاسخ + +6 0 --
رضا 1396/07/13 - 18:09
روش تدریس جهانی دکتر حسینی که اگه توسط همکاران استفاده بشه غالب مشکلات جامعه حل میشه:

http://www.aparat.com/v/i32tK
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/07/14 - 10:50
حوصله داری....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور