صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

کرامت رنجبر دستنایی/ دبیر و دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

ضرورت آمایش فضایی نیروی انسانی در آموزش‌ و پرورش

نابع انسانی ، معلم و دانش‌آموز در آموزش‌ و پرورش محور اصلی و کلیدی‌ترین مؤلفه‌ها به شمار می‌رود و عدم تعادل بین این دو مؤلفه در فضای جغرافیایی کشور و استان‌ها موجب ایجاد حفره‌هایی در وزارت آموزش‌ و پرورش شده است و اگر پیرامون این موضوع آسیب‌شناسی سطحی نیز انجام گیرد به‌وضوح به ضعف مدیریت در معاونت نیروی انسانی و عدم وجود آمایش سرزمینی نیروی انسانی خواهیم رسید/ ماتریس مهاجرت  مرکز آمار ایران، بر اساس نتایج سرشماری عمومی و نفوس و مسکن سال 1390 مهاجرت روستا به شهر، و مهاجرت  استان به استان می‌تواند مشکلات جدی را برای این وزارتخانه ایجاد کند و با کمبود کلاس و معلم، نارضایتی عمومی را در سطح جامعه گسترش دهد/ مسئله آمایش فضایی و سرزمینی نیروی انسانی  می‌بایست از اولویت‌های معاونت نیروی انسانی قرار گیرد و کلیه مؤلفه‌های اصلی و فرعی مداخله کننده در این معادله مدنظر قرار گیرد و با توجه به فرجه 6 ساله تولد تا دبستان برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گیرد...

آمایش فضایی نیروی انسانی در آموزش‌ و پرورش و ضعف معاونت نیروی انسانی

آمایش سرزمین مقوله‌ای است که در آن سازمان فضایی، بخش‌های مختلفی ازجمله آموزش‌ و پرورش را در جغرافیای سرزمین مورد بررسی قرار می‌دهد و از طرفی به لحاظ نقش تعیین‌کننده عنصر انسان در این سازمان اهمیت آن دوچندان می‌شود همچنین منابع انسانی ، معلم و دانش‌آموز در آموزش‌ و پرورش محور اصلی و کلیدی‌ترین مؤلفه‌ها به شمار می‌رود و عدم تعادل بین این دو مؤلفه در فضای جغرافیایی کشور و استان‌ها موجب ایجاد حفره‌هایی در وزارت آموزش‌ و پرورش شده است و اگر پیرامون این موضوع آسیب‌شناسی سطحی نیز انجام گیرد به‌وضوح به ضعف مدیریت در معاونت نیروی انسانی و عدم وجود آمایش سرزمینی نیروی انسانی خواهیم رسید.

بین دو مؤلفه یا متغیر معلم و دانش‌آموز ارتباط مستقیمی وجود دارد که با افزایش یا کاهش دانش‌آموزان در مناطق مختلف کشور، تعداد معلم و کلاس نیز تغییر می‌کند که برنامه ریزان آموزشی می‌بایست در یک دهه قبل با توجه به ضریب افزایش جمعیت و مهاجرت در سطح کشور و تجزیه‌ و تحلیل آن‌ها در استان‌ها با برنامه‌ای میان‌مدت چاره‌ای برای مرتفع نمودن و یا به تعادل رساندن بین این دو متغیر بیندیشند تا مانند زمان حال با کمبود معلم و کلاس درس مواجه نشوند ؛ اگرچه در سال‌هایی کشور با رشد منفی جمعیت روبه‌رو بود اما سیاست‌های کلی نظام در مورد افزایش جمعیت در پنج سال اخیر می‌طلبد برنامه‌ریزی جدیدی انجام گیرد و سهل‌انگاری یا اغفال معاونت نیروی انسانی حول این موضوع  می‌تواند در سال‌های آینده مشکلات جدی را برای این وزارتخانه به بار آورد .

آمایش فضایی نیروی انسانی در آموزش‌ و پرورش و ضعف معاونت نیروی انسانی   طبق گزارش مرکز آمار ایران جمعیت کشور  از سال 1390 تا 1395 با نرخ رشد  24 / 1 درصد در حال افزایش است که استان‌های خراسان جنوبی با 3.02 درصد بیشترین و همدان با 0.23 کمترین رشد جمعیت را در میان سایر استان‌ها به خود تخصیص داده‌اند همچنین ماتریس مهاجرت  مرکز آمار ایران، بر اساس نتایج سرشماری عمومی و نفوس و مسکن سال 1390 مهاجرت روستا به شهر، و مهاجرت  استان به استان می‌تواند مشکلات جدی را برای این وزارتخانه ایجاد کند و با کمبود کلاس و معلم، نارضایتی عمومی را در سطح جامعه گسترش دهد و از طرفی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل را می‌توان نتیجه عدم دوراندیشی این معاونت دانست و بر همین اساس مدیران مدارس و معلمان بار بی‌تدبیری معاونت نیروی انسانی را با افزایش کانکس در مدرسه و یا تبدیل انباری به کلاس و....همچنین افزایش تراکم کلاس‌ها به دوش خواهند کشید.  

بنابراین مسئله آمایش فضایی و سرزمینی نیروی انسانی  می‌بایست از اولویت‌های معاونت نیروی انسانی قرار گیرد و کلیه مؤلفه‌های اصلی و فرعی مداخله کننده در این معادله مدنظر قرار گیرد و با توجه به فرجه 6 ساله تولد تا دبستان برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گیرد و مشکل پیش روی آینده ،در زمان حال بررسی شود و برنامه‌ریزی و تصمیم‌های مناسب اتخاذ گردد.. همچنین پیشنهاد می‌شود وزیر محترم با به‌کارگیری نیروی‌های  جوان ، پرانرژی ، صاحب اندیشه و خلاق و استفاده از مدیران حاضر به‌عنوان مشاور در کنار جوانان، خون جدیدی را در رگ‌های معاونت برنامه‌ریزی نیروی انسانی تزریق نماید.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 10 مهر 1396 ساعت 21:17 خوانده شده: 887 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
آن دگر معلم 1396/07/10 - 22:21
تعدد زوجات که این روزها در بعضی مناطق هم دغدغه شده و هم مد روز می تواند به یک باره امایش فضایی را به هم بریزد. پس در مناطقی که تعدد زوجات به وفور یافت می گردد که خدا را شکر سقف چهار برایش گذاشته اند وگرنه اصلا امایش مفهومش را از دست می داد باید برنامه را با آن هماهنگ کرد. انشاالله که این تعدد نصیب همکاران هم بگردد (البته باید مواظب سقف باشند) باشد که به روش مهندسی معکوس فرجی حاصل اید.
پاسخ + +4 -1 --
امید 1396/07/10 - 22:41
اگر آمایش سرزمینی اتفاق بیفتد خیلی از مشکلات کمبود نیروی انسانی مرتفع میشود کاری که چهار بند معاون نیروی انسانی در آن ضعیف عمل. کرده
پاسخ + +2 0 --
معلم ناامید 1396/07/11 - 14:01
قابل توجه همکاران گرامی و مسولین محترم ا.پ
در ناحیه 1مشهد در بیشتر مدارس کمبود همکار و ساعات بدون دبیر وجود داره و هنوز برنامه هفتگی مدارس نامشخص!!!!
پاسخ + +2 0 --
دبیرم 1396/07/11 - 14:02
معلمان و دبیران بیش از هر زمانی ناامید از معیشت ومنزلت!
پاسخ + +2 0 --
دبیرم 1396/07/11 - 14:05
برادر بطح...شما که توانایی پرداخت مطالبات و حق التدریسها و...را ندارید چرا قبول مسولیت و قول و وعده دروغ و...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
هنوز معاونتها در وزارت تغییر نکردند!!! کجا رفت وعده جوانگرایی و مدیریت بانوان و خانمهای...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ضعیف تر از برادر فا...
پاسخ + +2 0 --
دبیرم 1396/07/11 - 15:07
انشاا...توجه عملی ب معیشت ومنزلت معلمان و باز شدن راه ادامه تحصیل انها در مقطع ارشد در دانشگاه فرهنگیان پرداخت مطالبات و تغییر همه معاونان وزیر و...از جمله اقایان ادهم ومحمدیان بانیروهای جوانتر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور