صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

عبدالله افراسیابی/ همکار گروه صدای معلم

قیام امام حسین (ع) درس آزادگی به بشریت

قیام امام حسین و درس های عاشورا

جوهره و فلسفه قیام و شهادت حضرت امام حسین (ع) آنچنان که از پیام و سخنان آن حضرت آشکار می شود، آزادگی و جرات نه گفتن به دستگاه و پارادایم ستم و بی عدالتی و زورگویی، شهامت، ابراز عقیده، صراحت کلام، قاطعیت در نظر و عمل، امر به معروف و نهی از منکر به مفهوم راستین و منطقی و عقلانی آن و همچنین اصلاح گری و برقراری عدالت، صلح، برابری و آزادی و حریت بوده است.این چنین دکترین و منشوری مورد پسند تمامی آزادگان، قهرمانان و دلیران و مبارزان و صلح طلبان می باشد.

گاندی بزرگ رهبر فقید ملت هند، حسین و حرکتش را ستوده و برای رهایی از چنگال استعمارگران و نیل به آزادی و استقلال، سرمشق قرار دادن قیام حسین را توصیه می کند و "کورت فریشلر" محقق بزرگ آلمانی حرکت و نهضت حسینی را بزرگتری حادثه تاریخ قلمداد می کند.

در واقع یکی از علل مهم اقبال عمومی و بین المللی به انقلاب سیدالشهدا(ع) فرادینی و صبغه ملی و مدنی داشتن آن واقعه تاریخی و حماسی می باشد که نشان می دهد دکترین مکتب حسین انحصاری، قومی و مقطعی نبوده و بلکه متعلق به تمامی احرار و مبارزان و حق طلبان و ظلم ستیزان می باشد.

قیام امام حسین و درس های عاشورا

جملات رسیده از آن حضرت که نقش یک پلاتفرم جهانی و همیشگی دارد نظیر این فرازها "ذلت و خواری از ما خاندان به دور است" و یا "اگر دین ندارید و به روز معاد نیز عقیده ای ندارید لااقل آزاده مرد باشید" جملگی موید و مصدق چنان نظریه ای است.

قلت عدد نیروی آن حضرت و بالعکس کثرت عدد لشگر ظالمان و قلدران و انحصارطلبان مانع از نهضت اصلاحی و قیام مردانه و قهرمانانه حضرت امام حسین(ع) نشد و از آن جا که به قول دکتر شریعتی عزیز هر انقلابی دو چهره دارد، خون و پیام، لذا نقش و رسالت بزرگ و مثل زدنی حضرت زینب کبری(س) و رل سفیری و افشاگری های او علیه دستگاه ظلم و بیداد بنی امیه و تمامی ستمگران زمانه و تاریخ، صبر انقلابی و خطبه های آتشین و در عین حال منطقی و ادبی آن بانوی شیرزن کربلا و همین طور سخنان حضرت امام سجاد (ع) در برابر بیدادگران و خون آشامان و دشمنان بشریت موجب نضج و رشد و بالندگی و پایندگی نهضت حسین (ع) گشت و ظالمان را به محاکمه کشانده و سپس به شکست واداشت.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 08 مهر 1396 ساعت 20:30 خوانده شده: 536 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
معلم 1396/07/08 - 22:13
متاسفانه شهامت دفاع از حق قانونی خود در میان ما معلمان کم رنگ شده است و نتیجه آن روی کار آمدن وزیران ضعیف است . این وزیران ضعیف از مظلومیت معلمان استفاده کرده و راه خود را می روند. جای تاسف دارد که رئیس جمهور نیز به خاطر مظلومیت معلمان ، وزیران ضعیف را برای آپ انتخاب می کند .
پاسخ + +6 0 --
رضا 1396/07/09 - 16:05
در این سرزمین بخواهید آزاده باشید از هستی و نیستی ساقطت می کنند.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/07/09 - 19:22
عالی گفتید
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/07/09 - 19:24
می شود مبارزه کرد . مثلا انصراف معلمان از صندوق ذخیره ای که معلوم نیست سودش تو جیب چه کسانی هست . من چندین سال هست انصراف دادم تا دستان پشت پرده از من سوء استفاده نکنند.
پاسخ + +5 0 --
احمد 1396/07/09 - 16:15
کل یوم عاشورا کل ارض کربلا
چشمانمان را باز کنیم کربلا همینجاست. در مقابل ظلم و ستم به پا خیزید و به 72 تن یاران امام حسین (ع) بپیوندید.
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/07/11 - 23:26
اصل مبارزه حضرت امام حسین (ع) با حکومت دیکتاتوری مورثی از پدر به پسر بود. والا با وجود حکومت ظالمانه معاویه حضرت با آن مبارزه نکرد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور