صدای معلم

پرسش « صدای معلم » از تصمیم گیرندگان آن است با توجه به تعطیلی 100 درصدی دانشگاه ها و تعطیلی 90 درصدی مدارس ، چرا هر روزه شاهد افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر هستیم ؟ آیا دیواری کوتاه تر از " آموزش " یافت نمی شود؟

چرا دانشگاه ها تعطیل هستند؟ مگر می توان در فضای مجازی " معلم حرفه ای " تربیت کرد ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش /

انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

هنوز هیچ مرجعی به گزارش صدای معلم در مورد وضعیت آموزش در دانشگاه ها پاسخی ارائه نکرده است .

در این گزارش که در 31 شهریور 99 خطاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری منتشر شد ( این جا ) ؛ چنین آمده بود :

« مطابق تجربیات جهانی، آموزش آنلاین فقط نقش " مکمل " را می تواند ایفا کند و در هیچ  شرایطی نمی تواند جایگزین آموزش حضوری باشد.

از طرف دیگر، در کشور ما به دلایل مختلف زیر ساخت ها و بستر لازم برای آموزش های آنلاین با کیفیت فراهم نیست وتصور بسیاری از معلمان ، مدیران و سایرین از آموزش مجازی فقط بارگذاری چند فایل و نهایتا برگزاری یک آزمون غیراستاندارد برای ارزشیابی است که این امر به نوعی لوث کردن آموزش و حرفه معلمی و تنزل دادن آن در حد یک " ضبط صوت "  است .

به نظر می رسد در این زمینه آموزش عالی هم وضعیت بهتری از آموزش و پرورش نداشته باشد و بعید است که همه دانشگاه ها از همه مزیت ها و ظرفیت های آموزش آنلاین برخوردار باشند.

از سوی دیگر ؛ ماهیت برخی دروس و مواد درسی در دانشگاه با آموزش حضوری معنا و مفهوم پیدا می کند.

مهم تر این که  دانشگاه می باید محل بحث و گفت و گو ، تضارب افکار و آراء باشد و این امر در بستر مجازی  میسر نمی شود.

انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

( دانشگاه ها و مدارس افغانستان با وجود بحران کرونا و حملات و خشونت های داعش و طالبان با تصویب کابینه دولت از اول شهریور بازگشایی شدند )

 

اما پرسش « صدای معلم » آن است وقتی مدارس با حداقل امکانات بازگشایی شوند و معلمان در کلاس ها حضور یابند اما دانشگاه ها به آموزش مجازی بسنده کنند،  آیا نظام آموزشی و جریان آموزش در کشور با یک دوگانگی رو به رو نمی شود ؟

بسیاری از معلمان می پرسند چرا ما باید با این شرایط در مدرسه حضور پیدا کنیم و تدریس کنیم اما اساتید دانشگاه ها که شرایط ، امکانات و حقوق آن ها قابل مقایسه با ما نیست از این تعهد معاف باشند ؟

این در حالی است که به نظر می رسد وضعیت دانشجویان و دانشگاه در رعایت موارد بهداشتی از دانش آموزان و مدرسه بهتر و برتر باشد .

انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

پرسش « صدای معلم  » از شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر محترم علوم آن است که توضیح دهند در حالی که آپشن آموزش حضوری در مدارس وجود دارد ، چرا دانشگاه ها  به آموزش نیم بند غیرحضوری بسنده کرده اند؟ وزیر آموزش و پرورش : اصل را بر آموزش حضوری قراردادیم و در دانشگاه هم باید آموزش حضوری را تأکید کنیم و سعی کنیم دانشجو معلمان را حتی برای یک روز هم شده به کلاس بیاوریم.

آیا با این گونه سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها وضعیت دانشگاه های ایران در رتبه بندی های معتبر بین المللی بهتر خواهد شد و یا این که همان اندک بهبود رتبه دانشگاه های ایران در سال های اخیر از میان خواهد رفت ؟

اگر قرار باشد در دانشگاه ها بسته بماند و حد و مرز معینی برای آن تعریف نشود بیم آن می رود در آینده نزدیک همین وضعیت به مدارس سرایت کرده و همان آموزش حضوری داوطلبانه که با اهتمام مدیران  و معلمان مدرسه عینیت پیدا کرده است به محاق برود .

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفته است : ( این جا )

ادامه روند آموزش مجازی دانشجویان را در دراز مدت منزوی خواهد کرد.

دکتر محمدتقی احمدی در سی و پنجمین گردهمایی مدیران گروه‌های آموزشی تصریح می کند :

« دانشگاه ها اگر چه در بهره برداری از سیستم های IT و مجازی ارتقاء بسیار یافتند اما یک بعد فعالیت دانشگاه که حیات و زندگی دانشجویی است که تعطیل شد. دانشجویان در این دوران از همنشینی با دیگر دانشجویان، تعامل با اساتید و حضور در گروه های علمی و تحقیقاتی و آنچه دستاورد اینگونه ارتباطات است، محروم شدند.

 در واقع حیات اجتماعی دانشجویان دستخوش تغییراتی گردید که در سیستم های IT قابل بازسازی نیست و در درازمدت آنهارا منزوی و دچار آسیب می کند.

تربیت ذهنی و روانی دانشجو نیز یکی از دستاوردهای دوران تحصیل است که در آینده وی بسیار اثرگذار خواهد بود. این مهم در دوره آموزش مجازی کمتر میسر است که باید برای آن راهکاری یافت. »

این مساله به ویژه در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که کار آن ها " تربیت معلم " است حساسیت ویژه و پیچیده ای خواهد داشت .

پرسش این است ؛ مگر می توان در فضای مجازی ، " معلم حرفه ای " تربیت کرد ؟

آموزش در این زمینه نیاز به کسب مهارت ها و پرورش منشی دارد که در فضای مجازی تعریف نشده اند . »

انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

در گزارشی که  « صدای معلم » از مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان منتشر کرد ( این جا ) ؛ از عدم شفاف سازی رئیس این دانشگاه در مورد نوع و وضعیت آموزش انتقاد کرد .

در بخشی از این گزارش آمده است :

« وزیر آموزش و پرورش در نشستی که 25 شهریور با رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان داشت چنین گفته بود : رئیس دانشگاه تربیت مدرس : ادامه روند آموزش مجازی دانشجویان را در دراز مدت منزوی خواهد کرد.

 توانستیم در شروع سال تحصیلی جدید با کرونا کنار بیاییم. اگرچه به نظر می‌رسد ساده‌ترین راه در مواجهه با ویروس کرونا این است که بگوییم آموزش غیرضروری است و باید متوجه خسارات ناشی از آموزش غیرحضوری هم باشیم.

اصل را بر آموزش حضوری قراردادیم و در دانشگاه هم باید آموزش حضوری را تأکید کنیم و سعی کنیم دانشجو معلمان را حتی برای یک روز هم شده به کلاس بیاوریم. اگر هم در مورد خوابگاه برخی دانشجویان به مشکل و مسئله می‌رسیم باید ترتیبی اتخاذ کنیم تا این دانشجویان بتوانند در مدت بیماری کرونا در نزدیک‌ترین دانشگاه محل سکونت خود به تحصیل مشغول شوند و از آموزش حضوری برخوردار شوند. »

انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

اما رئیس این دانشگاه در سخنرانی 15 دقیقه ای خود هیچ گونه اشاره ای به نوع آموزش ها با توجه با تاکید وزیر آموزش و پرورش بر اولویت داشتن " آموزش حضوری " نکرد .

پس از گذشت بیش از یک ماه از این بازگشایی که به نظر می رسد بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی داشته است ، خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان نه در این مورد شفاف سازی کرده و نکات و فرامین مورد نظر وزیر آموزش و پرورش هم در این دانشگاه عملیاتی نشده است .

پرسش « صدای معلم » از تصمیم گیرندگان آن است با توجه به تعطیلی 100 درصدی دانشگاه ها و تعطیلی 90 درصدی مدارس ، چرا هر روزه شاهد افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر هستیم ؟

آیا دیواری کوتاه تر از " آموزش " یافت نمی شود؟

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

سه شنبه, 06 آبان 1399 15:58 خوانده شده: 441 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -1 --
قراردادی 1399/08/06 - 17:03
با سلام
این پرسش از چند منظر باید بررسی شود
1_ دانشجویان پردیس ها و مراکز پراکندگی جغرافیایی فراواتی دارند وغیر بومی هستند
2_دانشگاه برای پرسنل خود که روزانه حضور دارند قادر به تامین شرایط بهداشتی نیست حالا دانشجویان جای خود دارد
3_ ظرفیت هر اتاق خوابگاهی حداقل 8 نفر و ظرفیت سلف غذا خوری در حدود 400 نفر و جمعیت دانشجوی خوابگاهی در کمترین تعداد در تهران 350 نفر است حال این جمعیت در کنار 700 دانشجویی ترددی و با عدم رعایت پروتکل ها چه فاجعه ای میتواند ایجاد نماید
4_ در این مدت سه تن از اساتید این دانشگاه در اقر بیماری کرونا فوت نمودند
پاسخ + +13 0 --
مدرس آزاد 1399/08/06 - 17:32
معلم حرفه‌ای آنقدر حرفه‌ای است که محدود به آموزش‌های کلاسیک دانشگاهی چون فرهنگیان نمی‌شود!!

یکی از مصادیق حرفه‌ای یا فوق حرفه‌ای بودن، خلاق بودن و داشتن راه حل برای هر نوع انفراد و اجتماع شاگردیست! و تشخیص و تفاوت روش‌های تدریس را دانستن!! و محدود به این روش‌ها نبودن!!

معلم ممتاز حرفه‌ای! هم علم مطلب را بصورت ممتاز میداند و هم روش آموزش آنرا !! و محدود به دوره ها و آموزش‌های غیر ممتاز علمی و روش تدریسی نیست! امتیاز و ممتاز گاه همان چیزیست که دکترینش نیست!

بار الهی !! سلام شایستگان را به 10 درصد اول افرادی که تعداد استاد بیشتری داشته و تعداد دانشگاههای بیشتری تحصیل کرده و تعداد مدرک بیشتری داشته و ابتکارات و روش های تدریس استادید بیشتری را تجربه کرده برسان!!

بار الهی !! عارضۀ فعل توهّم زدگی و قدرنشناسی را به فاعلانش برگردان!!
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/08/07 - 03:40
دعای دوم آمین به حق صاحب الزمان
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1399/08/07 - 13:18
از همه اینها گذشته این تعطیلی ها هزاران میلیارد برا وزارت علوم و آموزش پرورش صرفه جویی و فایده مالی داره.
پاسخ + +5 -5 --
ناشناس 1399/08/09 - 22:31
بررسی چندین مقاله و نوشته سایت شما این مطلب را القا می کند که با ریاست دانشگاه فرهنگیان دکتر حسین خنیفر مشکل جدی دارید.
مسایل را نباید این حد شخصی کرد.
تصمیمات ستاد ملی کرونا به تمامی دانشگاه ها ابلاغ شده است و دانشگاه فرهنگیان بر اساس بخشنامه های ابلاغی عمل می کند.
در حال حاضر حفظ جان دانشجویان و اساتید و تمامی هموطنان عزیز از هر چیز دیگری مهم تر است برادر. فهم این نکته زیاد سخت نیست.
پاسخ + +3 -7 --
ناشناس 1399/08/13 - 01:05
هه.... صدای شما واقعا از وزارت بهداشت بیشتر علم دارید در مورد سلامت؟ صدای معلم؟
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/06 - 09:49
سلام. از مطالبی که در خصوص دانشگاه فرهنگیان قرار می دهید.نشان کینه توزی شماست. ومطمن هستید که صدای معلم هستیدنه صدای دشمنان معلم کشورم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور