صدای معلم

صدای معلم : آیا وقت آن فرا نرسیده است که در شیوه حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس بازنگری شود ؟

معاون وزیر آموزش و پرورش : در همه کشورهای دنیا مدارس بازگشایی شده و اتفاقا حضور دانش‌آموزان نیز به صورت اجباری است

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس

در روزها و هفته های اخیر بسیاری از کشورهای جهان مدارس را به صورت « حضوری » بازگشایی کرده اند .

این بازگشایی حتی در کشورهای فقیر و درگیر جنگ و خشونت مانند یمن ، سوریه و افغانستان هم رخ داده است .

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ امروز 12 مهر همه مدارس افغانستان بازگشایی شدند .  خط رسانه‌ای جهانی که خانواده‌ها را در ایران برای عدم حضور فرزندانشان در مدارس تشویق می‌کند، در کشورهایی است که آمار تلفات کرونا در آن‌ها بسیار بیشتر از ایران است، اما بازگشایی مدارس در آن‌ها بسیار زودتر اتفاق افتاده است. 

پیش تر دولت افغانستان از اول شهریور دانشگاه ها ، مدارس خصوصی ، مدارس دولتی پایه یازدهم و دوازدهم را بازگشایی کرده بود .

بر اساس خبر منتشره ، وزارت بهداشت افغانستان  پیش تر اعلام کرده بود که با آغاز دوباره این کلاس‌ها و دانشگاه‌ها، روند شیوع ویروس کرونا افزایش نیافته است و بر این اساس دولت تصمیم به بازگشایی سایر کلاس‌ها گرفته است.

در گفت و گویی که به تازگی « صدای معلم » با رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش انجام داده است ( این جا ) ؛ ایشان تصریح می کند :

« گزارشات متعددی که من در اینجا دارم یک تعداد فایل هایی را گرفتم که نشان می دهند که بسته بودن مدارس پیامدهای بسیار ناگواری دارد که یکی از آنها بحث تغییر سلامت روح و روان است و علاوه بر آن بحث ضرری که بیشتر متوجه کودکان خانواده های محروم می شود و نگرانی هایی که برای افزایش ترک تحصیل ، افزایش بازماندگی از تحصیل و... تعطیلی و بازماندگی از تحصیل اتفاق می افتد و طبیعتا وزارت بهداشت اعلام کرد که گزارشاتی نداریم که اگر مدارس باز شوند ؛ مدرسه باعث می شود که این اتفاق شیوع پیدا کند.

اینها باعث شدند ما بر اساس اصول علمی و بر اساس یافته هایی که سازمان بهداشت جهانی و سازمان های بین المللی هم داشتند اقدام به بازگشایی کنیم. »

بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس

« ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت » سه شنبه یکم مهر  اعلام کرد : ( این جا )

« خوشبختانه با سیستم شاد و آموزش مجازی و استقبال حدود ۱۰ درصد از دانش‌آموزان برای حضور در مدارس، هنوز اثر جدی بعد از دو هفته از بازگشایی مدارس ندیدیم. »

معاون درمان وزارت بهداشت می گوید : « روند شیوع بیماری در کشور سینوسی بوده و پس از هر تعطیلی با اوج گیری مجدد بیماری مواجه هستیم و نگرانی ها از تعطیلی های پیش رو همچنان باقی است. »

در آخرین گزارشی که در صدای معلم منتشر شد و اختصاص به منطقه محرومی مانند " استان بوشهر " داشت ( این جا ) ؛ دبیرستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر عنوان کرده بود :

« شاخص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان نسبت به گذشته بهتر شده و در زمان حاضر ۸۴ درصد مدرسه‌های فعالی که دانش‌آموز می‌پذیرند دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت و ۹۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند . 

براساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این استان در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه در اداره‌ها، مدرسه‌ها، بانک‌ها و حمل و نقل عمومی بهترین درصد را داشته است . »

 ایسنا نوشت : ( این جا )

بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس

« معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: متاسفانه می‌بینیم که والدین فرزندان خود را به بازار، پارک و مسافرت می‌برند، اما به مدرسه که در آن دقیق‌ترین پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود، نمی‌فرستند.

رضوان حکیم‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در مدارس، اظهار کرد: نوه‌ای دارم که کلاس دوم دبستان است و او را به مدرسه می‌فرستم چراکه از رعایت موارد بهداشتی در مدارس اطمینان دارم.

وی با بیان اینکه در همه کشورهای دنیا مدارس بازگشایی شده و اتفاقا حضور دانش‌آموزان نیز به صورت اجباری است، افزود: آموزش دانش‌آموزان یک موضوع اساسی است؛ موضوع، آموزش‌هایی است که یک نسل را درگیر می‌کند و در آینده یک نسل موثر است. وزارت بهداشت اعلام کرد که گزارشاتی نداریم که اگر مدارس باز شوند ؛ مدرسه باعث می شود که این اتفاق شیوع پیدا کند.

حکیم‌زاده ادامه داد: دانش‌آموزان با حضور در مدرسه، سواد سلامت را یاد گرفته و می‌توانند سفیران سلامت در خانواده شده و باعث ترویج سلامت در بین جامعه شوند.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدرسه پیامدهای جبران‌ناپذیری دارد، افزود: طبق گزارش‌های یونسکو و سازمان بهداشت جهانی، عدم حضور در مدارس آسیب‌های جدی بر روی سلامت روان دانش‌آموزان می‌گذارد.

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از رسانه‌های داخلی انتظار داریم با رصد روندهای جهانی و رسانه‌های جهان دغدغه خانواده‌ها را کاهش دهند تا فرزندانشان با رعایت پروتکل‌ها در مدارس حضور پیدا کنند. 

حکیم‌زاده بیان کرد: خط رسانه‌ای جهانی که خانواده‌ها را در ایران برای عدم حضور فرزندانشان در مدارس تشویق می‌کند، در کشورهایی است که آمار تلفات کرونا در آن‌ها بسیار بیشتر از ایران است، اما بازگشایی مدارس در آن‌ها بسیار زودتر اتفاق افتاده است. 

وی افزود: در تثبیت و تعمیق فرایند یاددهی و یادگیری می‌توان از شیوه‌های یادگیری معکوس، فیلم‌های بارگذاری شده توسط معلمان در شبکه شاد و تلویزیون استفاده کرد.

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تربیت تنها در مدرسه اتفاق می‌افتد چراکه فناوری‌های نوین تنها می‌توانند مفاهیم درسی را به خوبی منتقل کنند، اما از انتقال مهارت‌های عاطفی بین معلم و دانش‌آموزان ناتوان هستند. »

حال پرسش « صدای معلم » آن است که آیا وقت آن فرا نرسیده است که در شیوه حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس بازنگری شود ؟

وقتی مطابق اعلام رسمی مسئولان و مقامات ، مدارس پروتکل های بهداشتی را در حد لازم رعایت می کنند و جز " مراکز پاک " به حساب می آیند ، چرا در مدارس باید بسته بماند ؟

پیشنهاد « صدای معلم » به مسئولان و به ویژه ستاد ملی مبارزه با کرونا آن است که به جای توصیه به تعطیلی مدارس و با توجه به اظهارات معاون درمان وزارت بهداشت ، فکری برای وضعیت تعطیلی ها نمایند که بزرگ ترین خطر برای شیوع کرونا به شمار می رود .

بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس

این رسانه ضمن قدردانی از اظهارات مسئولانه و صادقانه خانم حکیم زاده همچنان عواقب و عوارض نامطلوب تعطیلی مدارس را بیش از آموزش غیرحضوری در حال حاضر ارزیابی می کند و از وزیر آموزش و پرورش می خواهد تا با بررسی مجدد موضوع ، بازگشایی مدارس را در شکل " ایمن " در دستور کار قرار دهند .

پایان گزارش/


بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس

شنبه, 12 مهر 1399 15:36 خوانده شده: 367 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 -7 --
ناشناس 1399/07/12 - 17:20
شما چرا اجباری نمیکنید؟ ؟؟؟؟خوب اجباری کنید چرا معطل هستید؟؟!چرا مدارس تهران فقط یک هفته تعطیل شدند؟؟؟جاهای دیگر هم وضعیت تهران را دارند چرا تعطیل نشدند مگر فرق هست بین استانها ؟؟؟لااقل صدای معلم بپرسه اگر مخالف نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/13 - 00:50
شما دلیل خود را بگویید که چرا اجباری نمیکنید مگر نمی‌گویید تمام دنیا اجباری است؟؟ لابد یک جای کارتان می‌لنگد که گیج و منگ شده آید بفرمایید اجباری کنید تا میلیون نفر بمیرند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/17 - 22:32
آقای مدرس آزاد و ایروانی و هییت علمی کارشان شده منفی زدن برای معلمانی که منتقد هستند و مثبت زدن برای خودشان شغل خوبیست
پاسخ + +14 -3 --
ناشناس 1399/07/12 - 17:21
اتفاقاً معلمان ایران استدعا دارند که اجباری شود. بفرمایید شروع کنید. صدای معلم شما صدای معلمان هستید بگویید اجباری شود شما که موافق هستید
پاسخ + +12 -9 --
مدرس آزاد 1399/07/12 - 21:19
معاون وزیر آموزش و پرورش : در همه کشورهای دنیا مدارس بازگشایی شده و اتفاقا حضور دانش‌آموزان نیز به صورت اجباری است (متن)

روزگاری نیز همۀ دنیا می‌گفت: این خورشید است که به دور زمین می‌گردد؛ آیا همۀ دنیا درست می‌گفت؟! (البته به استثنای معصوم ساکت مانده یا ساکت شده و امیرالمؤمنین(ع) که فرمودند راههای آسمان را می‌شناسند و شایستگان و مؤمنان نظرشده و ساکت مانده)

و دیگر اینکه عجب اتفاق همگانی‌ای؟ آیا اتفاق همگانی است؟ و آیا همگان به جای تدبّر اهل قبول اتفاق یا همان واقغۀ به وقوع پیوسته اند؟ وفاق بموجب اجبار؟ یا بموجب سستی اراده؟ گویا گزینۀ برتری وجود نداشته که وفاق همگانی بوجود آمده؟ عجب وحدت کلمه‌ای؟ واعجبا !! پس اینهمه افتراق از کجاست؟

بار الهی !! تعقل را نصیبمان کن ! و ما را در تشخیص راه درست و اساسی اقتضای زمان هدایت کن! و ما را عامل به آن قرار ده بدون اینکه در عاملیت مرتکب ستمی شویم!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/13 - 00:51
شما دو کلام صحبت کن که واضح باشد
پاسخ + +11 -3 --
مهدی 1399/07/12 - 22:41
صدای معلم سلام، لطفا یکبار برای همیشه پاسخ بدین که مرجع شما در امر بهداشت و سلامت جامعه، وزارت بهداشت می باشد یا خیر؟ درباره مدارس اینهمه با نظریه پردازی حرف می زنید، والا اینهمه دانشگاه و اساتیدش، یک هزارم این بلبشوی بی جهت شما را نداشتند در این مدت. اندکی با تامل و منطق قلم فرسایی بفرمایید د. آبروی معلمین رو برده اید، طوری حجم مقالات شما در سرچ ها بالا میاد که القاکننده اینست که معلم ها بیکار در خانه نشسته اند. بنده حاضر به گفتگوی مستقیم با تمام نویسندگان این مقالات سایت شما هستم. تا دیگر به اسم دفاع مثلا از آموزش و مدرسه، آبروی معلم را به سخره نگیرند. قانون وقتی تعیین کرده که مثلا این هفته بعلت کنترل کرونا تعطیل باشد آنهم خیلی از مراکز خدماتی، اونوقت شما شرم نمی کنید که مدرسه و بهتر است بگویم معلم را مورد هجمه قرار می دهید؟! لطفا پاسخی اگر دارید بفرمایید.
پاسخ + 0 0 --
بچه زنبور نادان 1399/07/13 - 05:44
معلمهای بیکار در خانه نشسته اند؟

چرا امکان به سخره گرفتن آبروی معلم وجود دارد؟

قانون تعیین کرده؟ قانون تعیین کرده مراکز خدماتی؟ آموزش و پرورش مرکز خدماتی است؟ بابت چی باید شرم کنم؟ نقد از مدرسه برابر است با نقد از معلم؟
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/07/13 - 10:28
بله، دقیقا مدرسه، منظور معلم است. چون مدرسه در ذهن افراد اجتماع، پدیده ای فیزیکی جلوه می کند تا یک سیستم اجتماعی. ضمنا به جای طنز پردازی از سر خشم و عزت نفس پایین، پاسخ منطقی بدهید. خطاب به بچه زنبور دانا
پاسخ + +8 -4 --
مرتضی 1399/07/12 - 22:44
موافق آموزش حضوری هستم
ولی به گزارش های دروغ اپ نباید اعتماد نمود
پاسخ + 0 0 --
بچه زنبور نادان 1399/07/13 - 05:47
پس چگونه می‌توان با دروغ حضوری موافق و اعتماد نمود؟
پاسخ + +4 -11 --
ایروانی 1399/07/12 - 23:44
با تشکر از آقای پورسلیمان و خانم حکیم زاده
متاسفانه باز هم مدرسه مظلوم شمرده میشه و دیواری کوتاه تر از آن نیست. بخاطر همینه که بعضی از دوستان راااحت به خودشون اجازه میدن هر توهینی رو به ساحت مقدس مدرسه داشته باشند .
قطعا ضرر این تعطیلی مدارس را خواهند دید مطمئنم اون روز میرسه و زمان ثابت میکنه
پاسخ + +9 -2 --
ناشناس 1399/07/13 - 00:56
واقعا هدف صدای معلم از این همه تبلیغات چیست به دنبال چیست ؟ آیا معلمان ساده هستند ؟ که مشغول این افکار شوند پشت پرده مقالات شما در این مدت چیست؟؟؟
پاسخ + +2 0 --
رهگذر 1399/07/15 - 21:38
سلام
اکثر نویسندگان مقالات و مدافعان آموزش حضوری یا خود فرزند ندارند یا فرزندشان را با این شرایط به مدرسه نمی فرستند یا تدریس ندارند.
آنها نگران به خطر افتادن جایگاه معلمند غافل از اینکه با آمدن کرونا باید باز تعریفی از مدرسه و معلم و جایگاه ان ارائه دارد.درک این موصع نیاز به حساسیت و هوش بالایی ندارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور