صدای معلم

تعارض منافع کافی نیست !

سازمان نوسازی مدارس در مورد حسابرسی بودجه ها هم شفاف سازی کند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

درخواست صدای معلم از سازمان نوسازی مدارس برای شفاف سازی در مورد حسابرسی بودجه ها

هنوز سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به آخرین گزارش صدای معلم پاسخی ارائه نکرده است . ( این جا )

مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در گفت‌وگو با تسنیم درباره تعارض منافع در سازمان نوسازی مدارس گفته است :

« در این سازمان تعارض منافع نداریم.

وقتی با یک پیمانکار قرارداد می بندیم باید شرایط عمومی بخش خصوصی پیمان را ضمیمه قرارداد کنیم و تمام صفحات قرارداد به امضای سازمان نوسازی مدارس و پیمانکار می‌رسد.

یکی از بندهای قرارداد که به امضای هر دو طرف می‌رسد، قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی است که تأکید دارد هیچ کدام از اعضای شرکت پیمانکاری نباید از همکاران سازمان نوسازی مدارس باشند. " بنابراین باید پرسید که حسابرسی این بودجه ها بر عهده چه کسانی است؟ و آنان چه میزان به کار خود اشراف دارند؟ "

هیچ کدام از اعضای درجه یک کارمندان سازمان نوسازی مدارس نیز نمی‌توانند در قرارداد با سازمان حضور داشته باشند و مراقبت کامل برای اجرای قانون داریم. »

پیش تر ، رکنا در گزارشی نوشت : ( این جا )

« سال 1398، محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهاری مبنی بر این داشت که نوسازی مدارس به 5 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد . تلاش داریم مشکل آموزش و پرورش در زمینه مدارس را تا دو سال آینده به طور کامل حل کنیم.

وی در همان زمان اعلام کرده بود مبلغ هزار میلیارد تومان برای اعتبارات استانی ساخت مدارس تخصیص یافته است که تخصیص آن 100 درصد بود و این نشان‌دهنده حمایت دولت از تأمین فضای آموزشی است.

با توجه به اظهار ایشان و مبلغی که تخصیص داده شد، یعنی یک پنجم بودجه نیاز مرمت کامل فرسودگی مدارس کشور، نگاهی می اندازیم به نمونه اظهاراتی دیگری که به نوسازی مدارس مربوط است.

حاجی میرزایی،وزیر آموزش و پرورش، در همان سال از تعهد 5 هزار میلیاردی خیرین خبر داد. تعهدی که برای نیاز 30 درصد از مدارس کشور به مقاوم سازی، بازسازی و تخریب صورت گرفته بود.

همچنین امسال، رخشانی مهر ، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، خبر داد تخصیص 3200 میلیارد تومان را کامل داریم و به خزانه فرستادند که تا این زمان 2 هزار میلیارد تومان را خزانه تخصیص داده است؛ 1200 میلیارد تومان مانده است که به محض تأمین منابع در خزانه، این میزان را پرداخت می‌کنند و نگرانی از بابت تأمین این 1200 میلیارد تومان باقیمانده نداریم.

درخواست صدای معلم از سازمان نوسازی مدارس برای شفاف سازی در مورد حسابرسی بودجه ها

با توجه به این بودجه ها و کمک های خیرین ، کما بیش  از نیازی که آقای نوبخت اعلام کرده بودند، بودجه به نوسازی مدارس تعلق گرفته است. بنابراین باید مشکلات فرسودگی مدارس حل می شدند یا با توجه به زمان ( چرا که وعده نوبخت سال 1400، یعنی سال پایان دولت بود) نیمی از فرسودگی ها  حل می شدند. اما مشاهدات رسانه ها و اظهارات مقامات مبین این نیست که نیمی از مشکلات حل و فصل شده باشند؟

بنابراین باید پرسید که حسابرسی این بودجه ها بر عهده چه کسانی است؟ و آنان چه میزان به کار خود اشراف دارند؟ »

محبی نیا نماینده پیشین مردم میاندوآب در مجلس دهم در گفت و گو با همین رسانه می گوید :

« ما همیشه استدعا داشتیم که بر مبنای واقعیت اعتبار قائل شویم و ردیف بودجه باز کنیم. اما آنچه لازم بود نبود و آنچه انجام می شود این است که برمبنای نزدیکی رای سیاسی یا قرابت های دیگر، ردیف بودجه باز می کنیم. مضاف بر این اشکال، تخصیص هایی را در نظر می گیریم که در مرحله اجرا به سبب کسری بودجه نمی توانیم اعتبارش را پر کنیم. همچنین در پرداخت بودجه ، آشنایی ها مثلا هم استانی بودن جریان تخصیص و پرداخت را معیوب می کند. ما اگر بودجه را منطقی ببندیم به کمیته تخصیص نیازی نداریم. اما گپ بین تخصیص اعتبار و پرداخت به قدری بوده است که مقوله ای به عنوان کمیته تخصیص را ایجاد کرد.

 کمیته تخصیص هم بر مبنای یک سری ملاحظات پرداخت اعتبار را در دستور کار قرار می دهد. در نتیجه می بینیم که عده ای می خشکند و عده نیز پول بر دستانشان باد می کند. دیوان محاسبات هم توانایی لازم را ندارد تا بتواند نظارت قطعی بر این موضوعات داشته باشد. همچنین فضا هم برای اظهار نظر مراکز نظارتی مهیا نیست. وقتی مراکز نظارتی ما واقعیت ها را بیان می کنند از طرف دولت مورد خشم قرار می گیرند. ما مواردی داشتیم که دیوان محاسبات خواست اطلاعات موثق ارائه دهد ، اما از نواحی دیگری مورد خشم قرار گرفت. این نشان از جاه طلبی و خودبینی برخی از نخبگان و مسئولین و وزرا و نمایندگان و ... ما دارد. وقتی نظام بروکراسی کشور از آسیب هایی این چُنین رنج می برد، بدیهی است که ما به شفافیت نمی رسیم. شفافیت این است که ملت بداند بودجه ها به معنای واقعی کلمه چگونه و کجا و کی هزینه می شوند. »

درخواست " صدای معلم " از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور آن است که پس از شفاف سازی در مورد مدیریت تعارض منافع در سازمان متبوع  خویش در مورد وضعیت فرسودگی مدارس نیز توضیح دهد .

رخشانی مهر با توجه به بودجه های تخصیص یافته و نیز کمک های خیرین که به گفته رئیس سازمان نوسازی قرار بوده در سال 1399 این تعهدات بیش از 40 درصد افزایش داشته باشد توضیح دهد که از 30 درصد مدارس فرسوده کشور وضعیت مقاوم سازی و نیز نوسازی مدارس تخریبی به کجا رسیده است ؟

درخواست صدای معلم از سازمان نوسازی مدارس برای شفاف سازی در مورد حسابرسی بودجه ها

رخشانی مهر همچنین در مورد قانون تخصیص 20 درصد عوارض گاز شهری برای تجهیز وسایل سرمایشی و گرمایشی و تجهیزات هنرستان‌ها شفاف سازی کند و بگوید که دقیقا چه میزان مبلغ به آموزش و پرورش در سال جاری و سال قبل پرداخت گردیده است ؟

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور درباره اقدامات انجام شده این سازمان با توجه به شیوع کرونا گفته است : از ابتدای امسال ۷۰ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز سرویس بهداشتی مدارس به سراسر کشور تخصیص یافت.

پرسش " صدای معلم " آن است که با توجه به تنوع و گستردگی مدارس در کشور، این میزان اعتبار برای بهداشت مدارس در کجا کارشناسی شده است ؟ و آیا این میزان بودجه پاسخ گوی نیازهای مدرسه برای رفع نگرانی والدین و مسئولان و کادر آموزشی خواهد بود ؟

رئیس سازمان نوسازی مدارس در 16 شهریور 99 می گوید :

« انجام تعمیرات سرویس‌های بهداشتی و استفاده از مایعات دستشویی برای پیشگیری از شیوع کرونا در حوزه پشتیبانی مدارس است.

اما ایشان در ادامه عنوان می کند : تصور می‌کنم مدارس در حال حاضر با آمادگی و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی کامل از دانش‌آموزان استقبال می‌کنند و مسئله خاصی در این زمینه وجود ندارد.

آیا ایشان از این مساله کاملا مطمئن هستند ؟

آیا واقعا مدارس در این زمینه مساله خاصی ندارند ؟

پایان گزارش/


درخواست صدای معلم از سازمان نوسازی مدارس برای شفاف سازی در مورد حسابرسی بودجه ها

شنبه, 22 شهریور 1399 13:05 خوانده شده: 165 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 21:47
با سلام و احترام،در مورد سازمان پژوهش و برنامه آموزشی، یکی از کارمندان مطلبی در قسمت نظرات ثبت کرده اند که در مورد مدیریت سازمان نوسازی مدارس هم مصداق دارد؛یعنی با حضور سه ساله رخشانی مهر که از وزارت علوم و به منظور خودنمایی به این وزارتخانه مامور شده اند، فضایی به وجود آمد که بسیاری کارمندان از ستاد و سازمان به دیگر ادارات کل کوچ کرده و یا به دیگر ارگان های مرتبط به آموزش و پرورش منتقل شده اند و متاسفانه برخی مستاجران معلوم الحال پست های غصبی سازمان را به تملیک خود درآورده اند.نتیجه مدیریت این آقا زمانی مشخص می شود که با خروج ایشان سازمانی بی هویت و بی انگیزه بدون نیروی دلسوز و متعهد ایجاد می گردد.شبیه به امروز حال و روز سازمان پژوهش
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 21:50
به این منظور ناشناس ثبت می گردد چون از فردا حراست سازمان در پی دستور ریاست محترم در به در دنبال افراد می گردند.
لطفا درج بفرمایید:
ایشان " جناب آقای رخشانی مهر " دنبال این هستند که با ایجاد فضای تبلیغاتی خودشان را بالا بکشند.مدعی معاونت وزیر علوم و حتی وزارت علوم، کشاورزی و مسکن و شهرسازی هم هستند.خدا توفیقشان دهد.نیروی معتمد آقای نوبخت هستند ایشان.
پاسخ + +1 0 --
کارمند نوسازى 1399/06/23 - 00:08
با سلام و عرض ادب.در مورد تعارض منافع که اىشان مىگن ندارىم, خب هىچ کارمند و مدىر عاقلى که نمىره خودش پىمانکار بشه ىا با پىمانکار بىنده.اکثرا و معمولا سرپرست کارگاه را فامىل دست دوم مىذارن و... .منظور اىن که کارمندان و مدىران به قانون اشراف کامل دارند و از خودشون ردى نمىذارن.
پاسخ + +1 0 --
کارمند سازمان 1399/06/23 - 07:49
لطفا اندکی صبر کنید این آقایون از سازمان نوسازی رفتنی هستند.با این گزارش های انتقادی حراست سازمان به چند نفر خاص توی سازمان مشکوک میشه و شروع میکنه به اذیت کردن و بازجویی و ... .به قول ریاست محترم سازمان در کنفرانس خبری قبلی :"این مطلب شب نامه است، اضافه کار کارمندی را ندادیم این مطلب منتشر شده است."
به استناد همین مطالب جو امنیتی راه می اندازند و اضافه کار برخی لطمه می خوره.
پاسخ + +1 0 --
کارمند 1399/06/23 - 10:01
بدترین دوران سازمان نوسازی ازجهت پراکنده نمودن نیروهای متعلق به وزارت آموزش و پرورش در زمان رخشانی مهر بوده و او به عنوان نیروی خارج از وزارت آموزش و پرورش هیچ حساسیتی به از دست رفتن نیروهای با سابقه و متعهد و ایثار گر ندارد. می تواند تعداد خروجی را بررسی کنید.
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1399/06/24 - 15:46
اگر عدالت در توزیع بودجه بین استانها لحاظ شود، حداقل ها در همه جا مهیا می شود و امکانات ظرف سه چهار سال به سطح متوسط و بالاتر خواهد رسید.

باید به استانهای مرزی و محروم و ادارات عشایری توجه بیشتری بشود.
پاسخ + 0 0 --
نوسازی تهران 1399/06/24 - 18:50
جناب آقای دکتر باقر زاده، با سلام و احترام
از آنجا که شما را الگوی اخلاقی یافتم، سئوالم از شما این است که از سازمان نوسازی مدارس کشور خبر دارید؟اگر اطلاع و آگاهی لازم دارید که لطفا به وزیر محترم انتقال دهید، در غیر این صورت به صورت نامحسوس پیگیر وضعیت این سازمان باشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور