صدای معلم

اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش 8 اردیبهشت 1397 : اگر قرار است الکترونیکی کردن خدمات بدنه دولت را کاهش دهد این مسئله در آموزش و پرورش نمی‌تواند اتفاق بیفتد و آموزش الکترونیک نمی‌تواند جای آموزش معلم را بگیرد !

توپ " معلم تمام وقت " در زمین " اعلام نیاز" ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

پس از انتشار گزارش " صدای معلم " با عنوان : "  پرونده " معلم تمام وقت " با یک جمله بسته شد ؟! " ( این جا ) ؛ علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پرتال اداره متبوع خویش به آن پاسخ داد . ( این جا )

پرتال معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش نوشت :

« معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش با سازماندهی فراگیر معلمان و آماده سازی حداکثری مدارس با حمایت دولت و نهادهای ذیربط آمادگی کامل برای استقبال از دانش آموزان عزیز را دارد

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، علی الهیار ترکمن گفت: طرح معلم تمام وقت به جهت ویژکی های مثبتی که دارد همچنان در دستور کار وزارت آموزش و پرورش می باشد و حذف نشده است . آیا مسئولان این وزارتخانه فکری برای پس از " کرونا " هم کرده اند ؟ و آن که دوباره بر عادت مالوف مسئولیت ها و ندانم کاری ها را به گردن قبلی ها و دیگران خواهند انداخت ؟

معاون برنامه ریزی  و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در خصوص بازگشایی مدارش نیز گفت: آموزش و پرورش با سازماندهی فراگیر معلمان و آماده سازی حداکثری مدارس با حمایت دولت و نهادهای ذیربط آمادگی کامل برای استقبال از دانش آموزان عزیز را دارد و ان شاأ الله سال تحصیلی جدید را با نهایت رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز خواهیم کرد و اولویت این وزارتخانه سلامت معلمان و دانش آموزان بوده و کاملا تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم . »

برای نخستین بار اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وقت آموزش‌ و پرورش در سال 97 اعلام کرد : تا سال 1401 خروج نیرو از آموزش‌ و پرورش خارج از عرف متداول است در سال 97 حدود 65 هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش‌بینی می‌کنیم 55 هزار بازنشسته شوند و اگر بدین صورت که تا امروز بوده واکنش نشان داده شود شدت کمبود نیرو تا سال 1399 آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد!هنوز و براساس گفته‌های مسئولان پیشین و فعلی این وزارتخانه، فاقد «سند جامع نیروی انسانی» است.

پیش از این ؛ اللهیار ترکمن  4 آذر 1398 در گفت و گو با تسنیم گفته بود : ( این جا )

«  از هم اکنون باید برای سال 99 چاره‌اندیشی کنیم چون ادامه شیوه‌های فعلی با توجه به  تعداد افرادی که از آموزش‌ و پرورش خارج شده و می‌شوند غیرممکن است و باید حجم قابل قبولی از نیروی انسانی داشته باشیم تا بتوانیم کلاس‌های درس را پوشش دهیم.

امسال کار دیگری انجام دادیم و از الان به پیشواز سال 99 رفتیم یعنی منتظر نماندیم که سال جدید بیاید و بعداً یک حالت انفعالانه داشته باشیم و حتی نتوانیم نظر دستگاه‌های سیاست گذار مانند سازمان برنامه و بودجه و اداری و استخدامی را جلب کنیم، کارگروهی با دستور وزیر آموزش و پرورش و موافقت آقای نوبخت و انصاری تشکیل شده و در حال کار کردن بر روی این موضوع است تا در درجه اول کمبود معلم را کامل شناسایی کنیم چون اولویت با معلم است و در کنار‌ آن تأمین نیروهایی همچون مشاور، مربی پرورشی، مربی بهداشت و بحث مدیریت مدارس را دنبال کنیم.

مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

22 هزار نیروی انسانی با فرض به تعویق انداختن بازنشستگی برای بعد از 30 سال یعنی اگر بتوانیم همه را تا فرجه 35 سال اشتغال نگه‌ داریم تا سال 1403 نیاز داریم اما قانون گفته است تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله آموزش و پرورش به ازای هر سه خروجی یک ورودی می‌توانند داشته باشند ما برای اینکه این قانون را با نیازهای آموزش و پرورش منعطف کنیم، این کارگروه را تشکیل دادیم و اگر قرار بود براساس قانون اقدام کنیم، تکلیف ما مشخص است. »

نخستین پرسش " صدای معلم " از معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش آن است به جای کلی گویی و دادن آدرس های غلط و انداختن توپ به زمین دیگران ؛ نخست پاسخ دهد که آیا و یا وجود هشدارهای متعدد قبلی ؛ اساسا برای سال تحصیلی جدید ، چیزی به نام کمبود معلم در آموزش و پرورش داریم ؟ چگونه است که مسئولان این وزارتخانه و سایرین در دستگاه های دیگر در تعطیلی نخستین مدارس و در دوران اولیه همه گیری کرونا به تجارب سایر کشورها استناد می کردند اما اکنون از تجارب همان کشورها در بازگشایی مدارس سخنی به میان نمی آورند و خود را به " نشنیدن و ندیدن " زده اند ؟

چهاربند رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش 8 اردیبهشت 1397 گفته بود : ( این جا )

«  35 سال است که در آموزش و پرورش با شاخص‌های نیاز توافق نکرده‌ایم و این دولت و آن دولت ندارد. مشکل ما در آموزش و پرورش این است که مسائل را با عینک سیاسی می‌بینیم و باید فارغ از گرایش‌های حزبی و سیاسی باید به نیازهای این دستگاه توجه داشت. برخی دوستان سفارش می‌کنند برخی از این آمارها را نگویید اما چرا نباید بگوییم باید واقعیت‌های آموزش و پرورش را شفاف بگوییم اگر قرار است 370 هزار نفر تا سال 1400 بازنشسته شوند اقتضائات تامین آن بر عهده ما نیست و این افراد به حجم بار صندوق بازنشستگی اضافه می‌شوند از سوی دیگر استخدام نیروی جدید بار مالی را به همراه خواهد داشت.

چگونه می‌شود با تعدیل شاخص‌ها و نیازها انتظار کیفیت را داشت و این زنگ خطر است و دیگر نمی‌پذیریم که بحران کیفیت را به ما هشدار دهند و آستانه تحمل را طی کرده‌ایم و هیچ دستگاهی نمی‌تواند 194 هزار نفر کمبود نیرو را از داخل خود تامین کند.

اگر قرار است الکترونیکی کردن خدمات بدنه دولت را کاهش دهد این مسئله در آموزش و پرورش نمی‌تواند اتفاق بیفتد و آموزش الکترونیک نمی‌تواند جای آموزش معلم را بگیرد. »

آیا اللهیار ترکمن و سایر مسئولان وزارت آموزش و پرورش که از کرونا به عنوان ابزاری برای توجیه سیاست های ناکارآمد و روزمره استفاده کرده و دائما خود را تابع سیاست های ستاد کرونا معرفی می کنند به اندازه چهاربند " صداقت " دارند که بدانند و بفهمند :

" آموزش الکترونیک نمی‌تواند جای آموزش معلم را بگیرد . "

و این که آموزش الکترونیکی نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد ؟ و صرفا نقش آن تکمیل کننده است ؟

مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

چگونه است که مسئولان این وزارتخانه و سایرین در دستگاه های دیگر در تعطیلی نخستین مدارس و در دوران اولیه همه گیری کرونا به تجارب سایر کشورها استناد می کردند اما اکنون از تجارب همان کشورها در بازگشایی مدارس سخنی به میان نمی آورند و خود را به " نشنیدن و ندیدن " زده اند ؟

آیا وضعیت نظام آموزشی ایران از همسایه ما افغانستان هم بدتر و پایین تر است ؟

مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

" صدای معلم " پیش تر در مطلبی نوشت : ( این جا )

« بحران کمبود معلم حداقل تا سال 1404 را می‌توان نمادی از شلختگی، ناکارآمدی و مدیریت جزیره‌ای و روزمره در آموزش و پرورش دانست؛ وزارتخانه‌ای که قرار است براساس سند تحول بنیادینش، در افق 1404، ترسیم‌گر ایرانی توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویتی اسلامی، انقلابی، الهام‌بخش جهان اسلام همراه با تعاملی سازنده و مؤثر در عرصه روابط بین‌المللی باشد. نخستین پرسش " صدای معلم " از معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش آن است به جای کلی گویی و دادن آدرس های غلط و انداختن توپ به زمین دیگران ؛ نخست پاسخ دهد که آیا و یا وجود هشدارهای متعدد قبلی ؛ اساسا برای سال تحصیلی جدید ، چیزی به نام کمبود معلم در آموزش و پرورش داریم ؟
در مواجهه با چنین چشم‌اندازی از آینده‌ای که چندان هم دور نیست، این پرسش راهبردی مطرح است که دستگاه مادری که هنوز در رفع نیازهای اولیه درونی‌اش درمانده است، چگونه و با چه سازوکاری می‌خواهد یا می‌تواند از عهده چنین ماموریتی برآید؟

در اینجا و داخل پرانتز می‌توان به بحث استراتژیک «توسعه انسانی و آمایش سرزمین» اشاره کرد.

« در برنامه‌ آمایش‌ سرزمین‌، ما با 3 پروسه‌ از رابطه‌ انسان‌، فضا و فعالیت‌ روبه‌رو هستیم‌. با آنکه هیچ‌ بخش‌ از فرایند توسعه‌ نباید جدای‌ از سایر بخش‌ها تحقق‌ یابد، ولی‌ در بخش‌ توسعه‌ اجتماعی‌ و فرهنگی‌، بیش‌ از هر چیز بر «توسعه‌ انسانی» تأکید شده‌ است‌.

مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

با وجود آن، مسئولان در رده‌های مختلف، آموزش و پرورش را «نهاد حاکمیتی» می‌نامند اما پرسش اینجاست که تا چه میزان به سهم آموزش و پرورش در این آمایش و نقش آن در توسعه انسانی توجه شده است؟
با اینکه ماده خام و اولیه آموزش و پرورش «انسان» است اما هنوز و براساس گفته‌های مسئولان پیشین و فعلی این وزارتخانه، فاقد «سند جامع نیروی انسانی» است.

درواقع نخستین مشکل در آموزش و پرورش آن است که مدیریت منابع انسانی که یک موضوع راهبردی و بسیار مهم در علم مدیریت آموزشی است، هنوز و پس از گذشت 4دهه به‌صورت عینی، غیرشعاری و عملیاتی تعریف و تبیین نشده است.»

آیا مسئولان این وزارتخانه فکری برای پس از " کرونا " هم کرده اند ؟ و آن که دوباره بر عادت مالوف مسئولیت ها و ندانم کاری ها را به گردن قبلی ها و دیگران خواهند انداخت ؟

پایان گزارش/


مسئولیت گریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح معلم تمام وقت و بحران کمبود معلم

چهارشنبه, 05 شهریور 1399 12:22 خوانده شده: 449 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
معلم 1399/06/05 - 15:31
سلام وعرض احترام
جناب پور سلیمان
متأسفانه مدیریت در کشور ما بسیار کوتاه مدت و تا پایان حضور مدیر فعلی تعريف شده و بر این اساس مدیران فعلی هم فکری برای سال 1404 که هیچ برای سال آینده هم ندارند. به قول شخصی الان در تدارک خروج از جایگاه و استفاده حداکثری از زمان باقیمانده برای تامین نیازهای آینده و پس از مسئولیت هستند. لذا گوش شنوایی به فریاد ما نیست...
پاسخ + 0 -1 --
شهاب 1399/06/05 - 17:24
موافقم باآموزش حضوری وگرنه سایر آموزش ها جایگزین آموزش حضوری نخواهندشد
البته تصمیمات از بالا به پایین مقاومت ایجاد می کند بهتراست در این شرایط از نظرات اولیا دانش آموزان وفرهنگیان درکنارسایر نهادها بهره جست
مایه تاسف است که فرهنگیان از طرح تمام وقت استقبال می کنندبعدتوقع دارند درحد کارکنان دیگر حقوق ومزایا داشته باشند ورتبه بندی را دریافت کنند
اللهیار فرموده اند رتبه بندی را برای فرهنگیان اجرا کرده ایم وآن ها را در5 رتبه قرار داده ایم ببیند مارا چگونه ساده لوح فرض می کنند که 50 درصد فصل ده وفوق العاده ویژه را که کارمندان دیگر سال هاقبل با مبالغ بسیاربالا تر می گرفته اند ومی گیرند برای ما به نام رتبه بندی جا می زنندحداقل افزایش فصل ده وفوق العاده را برای برای فرهنگیان مانندکارکنان دیگر اجرا می کردید نه اینگونه کم بروید وسی ساعت خدمت کنیدتا تمام وقت بشوید
پاسخ + 0 -1 --
معلم ایرانی 1399/06/06 - 01:19
هر حرفی و صحبتی هست ،موافق یا مخالف طرح، بنده کاری ندارم.ولی لطفا افغانستان را با کشورمان مقایسه نکنید. مرســـــــــــــــــی
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/06/06 - 09:54
خوشحال شدیم تمام وقت حذف شده حیف شد حذف نشد
پاسخ + +1 0 --
داود 1399/06/06 - 12:39
در مورد طرح معلم تمام وقت شکایتی در سامانه ارزیابی عملکرد وپاسخگویی به شکایات در استان همدان ثبت کرده ام که تا الان "یازده "روز می گذرد ولی هیچگونه پاسخی به من داده نشده است.تلفنی هم تماس گرفته ام گفتند حداکثر ظرف" ده" روز پاسخ می دهیم ااقای الهیار کجایی ؟دقیقا کجایی؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/06 - 14:33
با سللام وعرض ادب مدیران آموزش وپرورش فقط میخواهند برای حفظ جایگاه خود همه چیز را عادی جلوه دهند در شهرستان ما به مدیران ومعاوننین 12ساعت تدریس محول شده در رشته های غیر مرتبط نتیجه هر چه شود مهم نیست.
پاسخ + +3 0 --
معلم 1399/06/07 - 22:55
از همان اول معلوم بود که طرح معلم تمام وقت هدفی جز پر کردن کلاسها ندارند و می خواهند سر معلمان کلاه بگذارند ، اما معلم به خاطر فقر و بیچارگی و داشتن غم نان پذیرفت و الان که نیاز ندارند دارند طرح مسخره خود را بایگانی می کنند. و این پیام را برای معلمان دارد که وزارت آموزش و پرورش دغدغه معلمان را ندارد و فقط و فقط حفظ پستهای مدیران وزارتی مهم است نه معلم.
پاسخ + +1 -3 --
معلم ایرانی 1399/06/08 - 13:42
معلم تمام وقت ، یعنی دریافت مبلغ اضافه کار سرماه ،از نظر من که هیچ ایرادی هم نداره که مبلغ اضافه کار را سرماه بگیریم.قرارداد هم 5ساله می باشد.امکان لغو نیست چون که مقرری ماه اول و صندوق بازنشستگی کسر شده. البته اگر کسی نیازی به اضافه تدریس نداشته باشد ، بهتر است که شرکت نکند. مشکل این هست که یک عده از همکاران چون خودشون دوست ندارند اضافه تدریس داشته باشند یا اصلا امکان اضافه تدریس در دوره شان وجود ندارد ،الکی مخالفت می کنند. هیچ اجباری در کار نبوده که. من همین الان علاوه براینکه اضافه تدریس دارم بخاطر امکان فعالیت در خارج از زمان اداری، در مراکز صنعتی مشغول فعالیت هستم و بیشتر از حقوق و اضافه کار دریافتی دارم.ولی بازهم ترجیح میدهم اضافه تدریس هم داشته باشم. کارکردن عیب نیست.این طرح بیگاری هم نیست. هرکسی نخواست ثبت نام نکتد.امکان اینکه بعد از مدتی بخواهند ساعت مؤظفی ر30 ساعت کنند وجود ندارد.مطمئن باشید.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/08 - 15:56
معلم تمام وقت هم بیگاری است وهم غیرقانونی استدلال شما مبنی براینکه هرکسی دوست ندارددراین طرح شرکت نکند هم غیرمنطقی است چون شرکت کنندگان دراین طرح به دیگران هم آسیب می زنند جامعه مثل کشتی وما سرنشین های آن هستیم اگرسرنشین ها به کشتی آسیب بزنند به مقصدنخواهیم رسید وغرق خواهیم شد البته الان درحال غرق شدن هستیم ولی عده ای بی خبرند بازگشایی مدارس از 15شهریور ملزم کردن معلم به استفاده از تجهیزات شخصی برای ورود به شبکه شاد وبازبودن مدارس درروزهای پنج شنبه عدم اجرای رتبه بندی وتاکید مسئولان مبنی براینکه رتبه بندی اجراشده است کاهش ارزش حقوق ورشدنکردن آن متناسب با تورم تنها چندین نمونه از نشانه های غرق شدن ماست درسال های آتی خواهیددید اتفاقات بیشتری هم رخ خواهدداد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/09 - 14:26
با سلام و خسته نباشید جناب آقای پور سلیمان ما معلمین روستایی ناحیه ۱ تبریز تصمیم گرفته ایم که نامه ای در اعتراض به حذف معافیت مالیاتی و کاهش حقوق خود به مدیر کل استان آقای پادشایی بفرستیم خواستم بپرسم میتونیم نامه رو به شما بفرستیم تا در سایتتان منتشر کنید یا خیر؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/06/09 - 18:56
درود

ضمن سپاس از کنش گری شما ؛ در خدمت هستم .

ای میل فرمایید و یا در بخش " ارسال نامه " ثبت فرمایید .

نامه های جمعی حتما باید مشخصات و امضا داشته باشند .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/09 - 19:47
بله نامه با امضای تمام معلمین به مدیر کل تحویل داده میشه که نسخه ای هم به ایمیل تان ارسال میشه با تشکر
پاسخ + +3 0 --
معلم ایرانی 1399/06/09 - 19:53
در جواب دوست و همکار عزیزم ، شخصا نه از موبایل،نه از لپ تاپ و نه از اینترنت شخصی خودم استفاده نکرده و نخواهم کرد. به مدیریت هم اعلام کرده ام که باید در آغاز سال تحصیلی نسبت به تامین رایانه و دوربین و میکروفون و ... جهت آموزش مجازی اقدام کند. بنده در مدرسه حاضر خواهم شد و در صورت وجود امکانات نسبت به تدریس اقدام خواهم کرد.وگرنه تا پایان ساعت کاری مؤظفی فقط حضور فیزیکی خواهم داشت. هیچکس من را نمی تواند مجبور به استفاده از وسایل شخصی کند. کدام کارمند دولت با هزینه شخصی برای ارباب رجوع خدمات می دهد. البته هستند بعضی معلم ها که (علت آن را دقیقا نمی دانم) که خودنمایی کرده و روی یخچال ،اتومبیل و ... تدریس می کنند.مطمئن هستم که این افراد در شرایط عادی حتی تدریس معمولی هم ندارند و فقط بخاطر برخی اهداف خاص شان ،این کارها را انجام می دهند. موفق باشید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/10 - 07:33
حرف حساب جواب ندارد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور