صدای معلم

" مدیران عملا از جذب جوانانی که مدارج علمی بالاتری دارند واهمه داشته و آنها را برای خود تهدید به شمار می‌آورند، و از طرف دیگر جویندگان کار با مدارک بالای لیسانس معمولا توقعات بالاتری دارند. منتها مهم‌ترین آسیب ادامه تحصیل بی‌هدف شاید کشتن زمان و از دست دادن فرصت‌های شغلی متوسط می‌باشد "

تحصیلات تکمیلی؛ نردبان ترقی یا سراب آرزوها ؟!

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹ است و شهیدستان کرج میزبان کنکور سراسری کارشناسی ارشد بخش بانوان در شرایط شیوع کرونا ویروس می‌باشد.

خانم رازجو از مدیران پیشکسوت البرز، رییس حوزه اجراست و من برای کمک به ایشان در آزمون حضور دارم. گروه‌های سنی متفاوت و ناهمگون با چهره‌های پر استرس و ناامید وارد سالن امتحانات می‌شوند. مسئولین بهداشتی استفاده از کولر را قدغن می‌کنند و حضور بیش از دویست نفر در سالن، نفس‌ها را به شماره می‌اندازد.... 

«در این نوبت از کنکور، ۳۲۱هزار و ۵۰۴ داوطلب در ۳۳ رشته امتحانی در حال رقابت هستند. کل آمار داوطلبان ثبت‌نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد با احتساب داوطلبان متقاضی در رشته‌های امتحانی دوم یا شناور ۶۹۴هزار و ۴۱۷ نفر و آمار داوطلبان بدون احتساب رشته‌های شناور، ۶۴۷هزار و ۵۵۴ نفر است.
از تعداد ۶۴۷هزار و ۵۵۴ نفر (بدون احتساب رشته‌های شناور) ۳۲۴هزار و ۱۲۶ نفر زن و ۳۲۳هزار و ۴۲۸ نفر مرد هستند؛ در واقع ترکیب جنسیتی کنکور کارشناسی ارشد حدود ۵۰-۵۰ است.
ترکیب جنسیتی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد با احتساب متقاضیان رشته‌های شناور، شامل ۳۴۴هزار و ۵۵۸ نفر زن و ۳۴۹هزار و ۸۵۹ نفر مرد است.
به گزارش ایرنا، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ از صبح امروز در ۸۰ شهرستان کشور و ۲۳۶ حوزه امتحانی برگزار می‌شود.


آمار سایر داوطلبان حوزه‌های امتحانی
در نوبت صبح روز جمعه ۱۷ مردادماه ۲۸۳هزار و ۴۱۴ داوطلب در ۳۶ حوزه امتحانی و در روز شنبه ۱۸ مردادماه ۸۹هزار و ۴۹۹ نفر در ۶۴ حوزه امتحانی به رقابت می‌پردازند.
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ظرفیت پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ تعداد ۱۵۷هزار نفر اعلام شده است که این آمار در مقایسه با ظرفیت ۱۷۰ هزار نفری سال گذشته، ۱۳هزار نفر و معادل هشت درصد کاهش یافته است.»/ایرنا

حوالی ساعت ده شرکت‌کنندگان سلانه سلانه از سالن خرماپزان خارج می‌شوند. چهره‌ها عمدتاً افسرده و خسته هستند. خداقوت گفته با چند نفرشان هم‌کلام می‌شوم. از سن و سال شرکت کنندگان، رشته‌های مورد آزمون، انگیزه شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، دفعات شرکت در آزمون، دورنمای شغلی و... سؤالاتی است که بعضی از شرکت‌کنندگانی که هنوز رمقی برایشان مانده جواب می‌دهند...

خانمی حدود پنجاه ساله که ماما بوده و دارای مطب شخصی است می‌گوید: «در رشته مشاوره برای سومین بار آزمون می‌دهم». او بسیار مصمم ادامه می‌دهد: «می‌خواهم در کنار مامایی به مخاطبانم مشاوره بدهم. آن قدر درس می‌خوانم تا دکتر شوم». گویا انگیزه این بانو از خیلی از جوانان ما بالاتر به نظر می‌رسد.

خانمی با اصالت میانه‌ای می‌گوید: «پدرم زنبوردار است، در رشته کشاورزی شرکت کرده‌ام، می‌خواهم زنبوردار حرفه‌ای باشم».

دختر خانمی از فردیس کرج که گویا چندان از نتیجه آزمون روانشناسی راضی نیست می‌گوید: «کاش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش قبول شوم، خوش به حال شما که معلم هستید».

دختر جوان دیگری هدفش از شرکت در آزمون را درس خواندن و مشغولیت عنوان کرده می‌افزاید: «می‌دانم که شغلی در انتظارم نیست و نهایتا کدبانو خواهم شد، ولی باز هم درس خواندن را دوست دارم»

دختر خانمی با اصالت شمالی می‌گوید: «در آزمون صنایع چوب شرکت کرده‌ام». می‌پرسم: «آیا به نظرت این رشته زیادی پسرانه نیست؟». تبسمی کرده می‌گوید: «من تک فرزند و دختر و پسر خانواده هستم، می‌روم به کمک پدرم»

خانمی که برای خروج از مدرسه عجله دارد می‌گوید: «شغل کجا بود آقا؟! دلت خوشه انگاری... من فقط به اصرار خانواده و چشم و هم‌چشمی در آزمون شرکت کرده‌ام !»

 اکثر مخاطبان تحصیلات تکمیلی جوانانی هستند که امیدی به یافتن شغل مناسب با مدرک کارشناسی نداشته و با ادامه تحصیل دنبال ایجاد شرایط بهتری هستند و با ترفند ادامه تحصیل و مشغولیت آموزشی، انتظارات خانواده و جامعه از خود را چند سالی به تعویق می‌اندازند.

بر اساس تجربه کسانی که با مدرک کارشناسی وارد بازار کار می‌شوند، زودتر جا افتاده و به دلیل داشتن مدرک مناسب اشتغال (مدرک کارشناسی) از کسانی که دنبال فوق لیسانس و دکترا هستند موفق‌ترند. چرا که جذب افراد با مدارک بالا برای بخش خصوصی و دولتی همراه با مقاومت‌هایی است؛ مدیران عملا از جذب جوانانی که مدارج علمی بالاتری دارند واهمه داشته و آنها را برای خود تهدید به شمار می‌آورند، و از طرف دیگر جویندگان کار با مدارک بالای لیسانس معمولا توقعات بالاتری دارند. منتها مهم‌ترین آسیب ادامه تحصیل بی‌هدف شاید کشتن زمان و از دست دادن فرصت‌های شغلی متوسط می‌باشد.
متأسفانه در آتیه نه چندان دور شاهد اشباع بازار از جویندگان کار دکترا و لشکر بیکاران با مدرک کارشناسی ارشد خواهیم بود.

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیا تحصیلات تکمیلی خوب است و هدف چیست

پنج شنبه, 16 مرداد 1399 21:11 خوانده شده: 273 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
YM 1399/05/16 - 22:28
سلام و عرض ادب
خیلی خوب و جالب به موضوع کنکور و ادامه تحصیل پرداختید

متاسفانه، کنکور گورستان استعدادهاست

مشکل بسیاری از انسان‌ها از وقتی شروع شد که فکر کردند برای پیشرفت نیاز به مدرک دارند، نه "مهارت"...

... شعور و فهم به مدرک تحصیلی نیست
پاسخ + 0 0 --
رضا قاسم پور 1399/05/16 - 22:40
سلام و عرض ادب
ممنون از توجه تون
با شما هم داستانم
کنکور بر باد دهنده دانش مملکت هستش
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی 1399/05/17 - 06:28
با سلام
سپاس از جناب قاسم پور عزیز و جناب YM گرامی
پروفسور آلفرد نورث وایتهد:
« یادگیری شاگردان بی فایده است، مگر اینکه؛
کتاب های درسی خود را گُم کنند،
جزوات درسی خود را بسوزانند،
و جزئیّات ازبر شده برای امتحان را فراموش کنند. »
بله آنچه باقی خواهد ماند « مهارت » است. و نیک می دانیم که « یادگیری » تغییرات نسبتاً پایدار در رفتار آدمی ست که بر اثر تجربه و به مرور زمان حاصل می شود. متأسّفانه این مهم در نظام آموزشیِ حفظ محور و مدرک گرایِ ما مغفول مانده است.
به امید عملیّاتی شدن چهار رُکن اصلی، اساسی و جهانی آموزش:
1- چگونه یاد گرفتن
2- چگونه به کار بردن
3- چگونه زیستن
4- چگونه شُدن ( چگونه با یکدیگر زیستن ).
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی 1399/05/17 - 06:41
اخبار آموزش و پرورش ( 1399/5/16 ):
« معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره روش‌های تامین نیروی انسانی در سال تحصیلی آینده گفت: منابع انسانی مورد نیاز برای سال تحصیلی جدید علاوه بر معلمان رسمی و پیمانی از طرق مختلفی با عناوین حق التدریس شاغلین، حق التدریس آزاد، خرید خدمات آموزشی، سرباز معلمان، نیروهای بازنشسته (طبق مقررات ذی‌ربط) و ساعات تدریس معاونان مدارس تامین خواهد شد که همه این روش‌ها بر اساس همان رویکرد تفویض اختیار استانی و حسب تشخیص و نیاز استان‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. »
حال، یادگیری و مهارت چه می شود، الله اعلم
« من از مفصّل این نکته مجملی گفتم
تو خود حدیث مفصّل بخوان از این مجمل »
پاسخ + +1 0 --
احمدی 1399/05/16 - 23:00
قسمت آخر متن نکات خوبی داشت
مملکتی که در آن انسان و عمر انسان ارزشی نداره در حالی که هر کدام از افراد این جامعه اگر درست رسیدگی شوند و استعداد خود را بروز دهند بهترین جامعه شکل میگرفت. لعنت به این حکومت بی فکر
پاسخ + +2 0 --
مدرس آزاد 1399/05/17 - 11:38
بار الهی !! فرق بین اصل و فرع را در همه زمینه‌ها به ما نشان ده! اهداف، جایگاه‌ها، پرستش‌ها، حق‌شناسی‌ها و رعایت حقوق‌ها، برنامه‌ها و ...

بار الهی !! چه خوشبخت و عزیزند سلمانها !!

بار الهی !! در آستانه این روز عزیز (غدیر خم) ما را زبیری قرار مده! تا در شورای طراحی شده توسط عمر برای جانشین بعد از خودش یار علی باشیم ولی بعد از گذشت ده سال (خلافت عثمان) در جبهه مقابل در جنگ جمل!

بار الهی !! با حقوق زبیری شکممان را پر مگردان تا مبادا دنباله‌هایی چون فرزند، به هنگام دور شدن از بدیها و امید به روی آوردن به خوبیها، فرصت توبه عملی را از ما بگیرند !!

بار الهی !! به صاحبان قدرت، قانون نویسان و مجریان و قاضیان و رهبران جامعه معاصر و پس از ما، توان هر چه بیشتر دانستن عمیق و کاربردی کردن معاصر مفاهیم قرآنی و حدیثی و تاریخی و تعقّلی و عبرتی و تشبیهی چون خطبه شقشقیه امیرالمؤمنین(ع) را عنایت فرما!

بار الهی !! مسلمانانی که آشکاری خطبۀ غدیر را ندید گرفتند چگونه مستحق دانستن اسرار پنهان ماندۀ خطبه غدیرند؟!

...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور