صدای معلم

صدای معلم در نشست رسانه ای با معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور : برخی جاها در آموزش و پرورش مثل حیاط خلوت شده اند و این منطقی نیست ! شاهد هستیم معلمانی را که با تحصیلات دانشگاهی ویژه و با گذراندن دوره های خاصی در آموزش و پرورش استثنایی پذیرفته می شوند و این رسالت عظیم را بر عهده می گیرند با امید به خدمتی برای کودکان معصوم و آماده کردن آنان برای زندگی در جامعه ای پر هیاهو در این مدارس مشغول به کار می شوند، ولی چرا پس از گذشت چند سال، در آنها از انگیزه ای به همان اندازه که در آغاز ورودش به این حوزه وجود داشت خبری نیست؟ با توجه به پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت ؛ چرا قانون حمایت از معلولان اجرا نمی شود ؟ عملکرد شورای سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این موارد چگونه بوده است ؟

حسینی : زحمات معلمان آموزش و پرورش استثنایی برای من قبلا خیلی ملموس نبود ؛ این سازمان سهم خویش را در مورد " قانون حمایت از معلولان " انجام داده است

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ یکشنبه 25 خرداد نشست رسانه ای « سیدجواد حسینی » معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با عنوان "سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان" برگزار گردید .

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به مدت 28 دقیقه به ارائه دیدگاه های خود پرداخت .

سپس خبرنگاران به نوبت پرسش های خود را مطرح کردند .

این نشست بر خلاف سایر نشست های رسانه ای برای مدیران آموزش و پرورش استثنایی از طریق ویدئو کنفرانس پخش می گردید .

در این بخش مشروح پرسش و پاسخ صدای معلم و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور منتشر می گردد .

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

صدای معلم :

سپاس از شما و این که در زمره مدیرانی هستید که با برگزاری نشست رسانه ای سعی در توسعه فرهنگ پاسخ گویی و شفاف سازی دارد .

پیش تر و در نشست رسانه ای با مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش از عدم برگزاری نشست رسانه ای برخی دوایر ستادی مانند معاونت آموزش متوسطه ، معاونت امور حقوقی و مجلس ، اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات ، هیات مرکزی گزینش ، ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش و ... انتقاد شد .

در واقع این جور جاها جزء حیاط خلوت آموزش و پرورش شده اند و این منطقی نیست !

با توجه به تاکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر  پاسخ گو بودن این وزارتخانه لازم است که تدبیری در این مورد اتخاذ گردد .

به نظر می رسد پرتال سازمان آموزش و پرورش استثنایی از معدود سایت هایی است که در آموزش و پرورش به روز است .

آیا روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش برنامه ای برای به روز رسانی این پرتال ها دارد ؟

آقای حسینی

1-در نشست مشترک معاون برنامه ریزی و توسعه منابع و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در 20 خرداد گفته اید :

" آموزش و پرورش با گرانی بار مواجه است و معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع بیشتر از بقیه قسمت ها دارای اضافه بار است که جا دارد از زحمات همه پرسنل این معاونت تقدیر شود . "

اخیرا در ساختار جدیدث ادارات کل ، معاونت پژوهش در معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع قرار است ادغام شود .

در کنار این تقدیر و تشکر ، نظر شما در این مورد چیست ؟

2-در مورد راهکارهای جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی گفته اید :

اختصاص سهمیه ویژه در آزمون استخدامی، استفاده از 500 نیروی طرحی متخصص توانبخشی ، استفاده از سرباز معلم، معلم تمام وقت و حق التدریس، نیروهای خرید خدمات و استمرار خدمت بازنشستگان از جمله راه های جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی است .

کمبود نیروی آموزشی متخصص از چالش‌های مهم آموزش و پرورش استثنایی است .

البته این مساله در آموزش های عادی هم دیده می شود.

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

نیروی انسانی که نه شناختی، نه تحصیلات دانشگاهی، نه دوره ای ویژه و نه تجربه ای در این زمینه دارد در صورت استخدام، چه نتیجه ای عاید خودش، دانش آموز و مدرسه می گردد؟

فعالیت این همکاران جز صرف انرژی زیاد و تلاش بسیار، به خاطر روند کند یادگیری دانش آموزان به ویژه در گروه آسیب دیدهی ذهنی و اختلالات رفتاری که به مراتب مشکلات بیشتری را بروز می دهند، در نهایت جزء ایجاد بی انگیزگی وبی علاقه گی و فرسایش چه چیز دیگری را به بار خواهد داد؟

شاهد هستیم معلمانی را که با تحصیلات دانشگاهی ویژه و با گذراندن دوره های خاصی در آموزش و پرورش استثنایی پذیرفته می شوند و این رسالت عظیم را بر عهده می گیرند با امید به خدمتی برای کودکان معصوم و آماده کردن آنان برای زندگی در جامعه ای پر هیاهو در این مدارس مشغول به کار می شوند، ولی چرا پس از گذشت چند سال، در آنها از انگیزه ای به همان اندازه که در آغاز ورودش به این حوزه وجود داشت خبری نیست؟

برنامه ی سازمان شما برای تعدیل فرسودگی شغلی زودرس معلمان در این حوزه چیست ؟

3-ماده 23 پيمان‌نامه حقوق كودك كه توسط صندوق كودكان سازمان ملل متحد (يونيسف) تهيه شده است مقرر می دارد :

با تشخيص نيازهاي ويژه كودك معلول، مساعدت مقرر در بند 2 مادة حاضر بايد در صورت امكان و با در نظر گرفتن امكانات مالي والدين يا ديگر مراقبان كودك، به طور رايگان ارايه شود و بايد به گونه‌اي طراحي شود كه متضمن دسترسي موثر كودك معلول به تحصيل، دوره‌هاي آموزشي، خدمات بهداشتي، خدمات توانبخشي آماده سازي براي اشتغال و امكانات تفريحي باشد و به روشي كه موجب دستيابي كودك به بالاترين حد ادغام در جامعه و رشد فردي، از جمله رشد فرهنگي و معنوي  گردد

با توجه به پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت ؛ چرا قانون حمایت از معلولان اجرا نمی شود ؟

عملکرد شورای سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این موارد چگونه بوده است ؟

4- آموزش و پرورش دانش آموزان استثنایی در ایران از حدود 90 سال پیش و توسط افراد علاقه‌مند، به صورت داوطلبانه و در بخش غیردولتی آغاز شد .

آیا دولتی شدن و تمرکز شدید موجب ارتقای وضعیت این افراد گردیده است ؟

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

حسینی :

ما خوشحال هستیم که شما پیگیر هستید . من فکر می کردم مطالب ما را کسی نمی خواند . اما ایشان به صورت  دقیق به مطالب بنده اشاره کردند .

 بحث بار اضافی که می تواند در مورد خانواده هم مطرح شود و البته در مورد شغل شما و من سازمان هم می تواند مطرح شود.

 ما گفتیم وزارت آموزش و پرورش کلا دارای بار اضافی است و در بخش معاونت توسعه و برنامه ریزی مشکلات متعددی دارد و دارای اضافه بار است .

 بحث تغییر ساختار از قبل مطرح بوده که دولت باید در سال 92 انجام می داده است .

 کلیاتش ابلاغ شد و طرح تفصیلی آن دارد نوشته می شود .

بگذارید طرح تفصیلی این تغییر نوشته شود و بعد در مورد آن اظهار نظر می کنیم.

 ما الآن 197 هزار نیرو برای آموزش و پرورش کشور کم داریم.

از این 197 هزار نفر نزدیک به 40 هزار نفر از طریق ماده 28 دانشگاه فرهنگیان و تبدیل وضعیت استخدامی ها جذب می شوند .

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

 در آموزش و پرورش عادی از طریق حق التدریس شاغلین و غیرشاغلین مسئله سرباز معلم، معلم تمام وقت ، طرح خرید خدمات و.. در واقع آنها باید تامین شوند ، چاره ای ندارند .

 بهتر این است به این 197 هزار مجوز استخدامی بدهند و از نیروی حرفه ای استفاده بشود. الآن بیشتر از این نمی دهند. " ما نهایت آرمان مان در آموزش و پرورش باید این باشد مدرسه ای تلفیقی یعنی مدرسه ای داشته باشیم که دانش آموز استعداد درخشان ،  دانش آموز استثنایی و دانش آموز عادی با هم درس بخوانند منتها معلمین مدرسه باید روش های آموزشی مناسبی داشته باشند و مدارس انطباقی  که گفتیم یک گام به جلو است "

عرض کردم در آموزش و پرورش استثنایی به آن راحتی که در آموزش و پرورش عادی جریان دارد نمی شود نیرو تامین کرد.

 معلم تمام وقت ما به اندازه همان بیست و چهار ساعتش به اندازه کافی بار اضافی بر دوش او هست ثانیا ما نمی توانیم از معلمین شاغلی که تخصص کافی ندارند چون معلمان ما علاوه بر آموزش و پرورش باید توان بخشی را هم بلد باشند یا از سرباز معلم استفاده کرد بنابراین این موضوع در اینجا پراهمیت تر است که از طریق معلمین حرفه ای تامین شوند لذا به همین دلیل ما در شعبه سازمان که دو سه هفته پیش  برگزار شد اولین دستورمان این بود که تمام نیازمان را گفتیم .

 ما باید به ازاء هر شش دانش آموز یک معلم داشته باشیم. الآن به ازاء هر یازده دانش آموز یک معلم داریم.

در بخش توان بخشی نیاز خیلی شدیدتر است. مثلا برای نیروی توان بخشی گفتار درمانی ما به ازاء هر بیست و شش دانش آموز باید یک نفر معلم داشته باشیم. الآن به ازاء هر صد و چهل و نه دانش آموز یک معلم داریم.

در بخش بازدرمانی رقم خیلی بالاتر است.

بنابراین ما همه نیازهایمان را سنجیدیم . در مجموع دوازده هزار از این 197 هزار معلمینی هستند که آموزش و پرورش استثنایی به آن نیاز دارد و در شورای سیاست گذاری مطرح کردیم و خوشبختانه مصوب شد.

 همین امسال بالاترین میزان جذب نیرو را ما گرفتیم . بیش از 1500 تا نیروی کامل و آن دوازده هزار تا هم مصوب شد که انشاءالله ردیف استخدامی شان را بگیریم و مساله حل شود.

در کنار آن ما نیروی توان بخشی که خیلی مهم است پانصد نفر مجوز گرفتیم که بتوانیم در مدارسمان از آنها استفاده بکنیم.

شنوایی سنج ،  گفتار درمان ، بازی درمان ، فیزیوتراپ و مسائلی از این دست که می تواند به ما کمک کند.

نکته سوم که فرمودید معلمین ما که خیلی زحمت می کشند که دوستان شاید برایشان خیلی ملموس نبود چون برای خود من ملموس نبود .

 من روز دانش آموز به مدرسه اوتیسم  رفتم که از آنجا بازدید کنم. گفتم چون روز دانش آموز است یک کارت صد هزار تومانی به آنها هدیه بدهیم.

 وقتی کارت را به دانش آموز عادی می دهی خوشحال می شود و واکنش مثبت نشان می دهد ،  تشکر می کند.

وقتی آن جا رفتیم دانش آموزان اوتیسمی داد می کشیدند  که از پیش ما بروید چون انها از شلوغی نور ، آدم ها و سر و صدا و.. بدشان می آید .

حالا یک معلم می رود سر کلاس اوتیسمی ها و باید با آنها کار کند و کار توان بخشی انجام بدهد .

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

واقعا آن طور که شما فرمودید این معلم باید و حتما مزایای بیشتری داشته باشد .

لذا ما در شواری سازمان و دستور کارمان برگشت مزایای حق شغل و شاغل  به معلمین استثنایی را طرح کردیم  که خوشبختانه به تصویب رسید . ما داریم پیگیری می کنیم  سنوات ارفاقی از پنج سال برایشان صادر کردیم که زودتر بازنشست بشوند . ضریب یک و دو دهم که همه قانونی بوده و اجرا نمی شده همه دارد حل می شود و بازگردانده می شود که خیلی کمک می کند که جلوگیری می کند از فرسودگی شغلی و انگیزه بخشی به معلمان ما در حوزه استثنایی.

دانش آموزان استثنایی در جامعه و با جامعه باید تربیت بشوند. این طرح تلفیقی فراگیر است.

خوشبختانه در همین دوره دولت میزان دانش آموزان تلفیقی فراگیر یعنی دانش آموز اوتیسم ، جسمی – حرکتی ، ناشنوا ، نابینا که از ضریب هوشی مناسبی برخوردار است و می تواند با دانش آموزان عادی درس بخواند به هشتاد و دو برابر افزایش پیدا کرده است.

فرمایش شما را به درستی اجرا کردیم .

چون ما معتقدیم دانش آموزان ویژه هم بایستی با افراد جامعه و دانش آموزان عادی تحت پوشش قرار بگیرند لذا طرح تلفیقی فراگیر بسیار مناسب است و ما به شدت داریم پیگیری می کنیم انشاء الله این دانش آموزان تا جایی که امکان پذیر است در مدارس عادی باشند .

 طرح انطباقی مدارس هم همین است .

ما نهایت آرمان مان در آموزش و پرورش باید این باشد مدرسه ای تلفیقی یعنی مدرسه ای داشته باشیم که دانش آموز استعداد درخشان ،  دانش آموز استثنایی و دانش آموز عادی با هم درس بخوانند منتها معلمین مدرسه باید روش های آموزشی مناسبی داشته باشند و مدارس انطباقی  که گفتیم یک گام به جلو است .

بسته  سئو را مطرح کردیم .

یک بسته مدرسه انطباقی ، یک بسته تحولی مداخلات به هنگام و یک بسته توصیه مشارکت ها.

بسته توسعه مشارکت ها چهار برنامه است با بیست و شش فعالیت . هشتاد و سه درصد برنامه هایی که در این بسته گذاشتیم برنامه تاسیسی و نوآورانه است.

 اولا  مدارس مربوط به اختلالات یادگیری ما بیش از دویست و پنجاه تای آن را بخش خصوصی اداره می کند.

مدارسمان بیش از سی تا مدرسه غیر دولتی خصوصی داریم.

در کنار آن خیرین مخصوص آموزش و پرورش استثنایی داریم که با آنها جلسه داریم.

 درکنار آن در همین بسته مشارکتی  طرح نهضت هم افزایی داریم هشتاد و سه هزار قلم نیازهای بچه های استثنایی که انشاءالله بخش توان افزایی بخش خصوصی پیگیری می شود .

 دولت در بخش توان بخشی بسته حمایتی شانزده مورد ایتم و به بیست و پنج هزار دانش آموز خدمات حمایتی و توانبخشی داده می شود. بنابراین این سازمان اولا نگاهش این است که تمرکززدایی کند . بسته توسعه مشارکت ها کاهش تمرکز است با کمک بخش خصوصی در ارتقاء آموزش و پرورش توانبخشی که خیلی موثر بوده و در آیتم های مختلف قابل گزارش است.

کل خدماتی که آموزش و پرورش استثنایی ارائه داده است در حمایت از معلولان بوده است .

کدام کار را ما در سازمان آموزش و پرورش استثنایی انجام داده ایم که خارج از قانون حمایت از معلولان است ؟

اما آن بحث 3 درصد اشتغال از دست ما خارج است .

ما سهمیه خودمان را جذب کردیم .

وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

فردی فوق لیسانس دارد و نابیناست و می خواهد به مدرسه استثنایی بیاید .

15 معلم داریم که یا نابینا و یا ناشنوا هستند و خیلی هم از آن ها راضی هستیم اما الزاما اگر کسی نابینا و یا ناشنوا بود نباید به آموزش و پرورش استثتایی برود .

اتفاقا ما بیشتر نیاز داریم که معلمان ما عادی تر باشند و خدمات بیشتری ارائه کنند اما اصل قانون هم مورد حمایت ماست و هم معتقدیم که تمام فعالیت های سازمان در راستای آن است و 3 درصد اشتغال را در این سازمان انجام داده ایم .

برای سایر سازمان ها هم هر جا که به دولت و مراجع تصمیم گیر دسترسی داشتیم مثل شما منتقل کردیم .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/


وضعیت معلمان آموزش و پرورش استثنایی و  قانون حمایت از معلولان

چهارشنبه, 28 خرداد 1399 19:42 خوانده شده: 197 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
علی صادقی / مشاور 1399/03/28 - 21:22
با سلام
اینجانب مشاور یکی از مدارس استثنایی شهر همدان از نگاه ویژه ی جناب آقای دکتر حسینی ( معاون وزیر و رئیس محترم سازمان آموزش و پرورش استثنایی ) به معلّمان آ.پ استثنایی و اهتمام ایشان نسبت به رفع مسائل و مشکلات آموزش و پرورش استثنایی متشکّرم.
تعدادی از همکاران آموزش و پرورش استثنایی که در شُرُف بازنشستگی هستند، در سال های 1376 تا 1380 سابقه ی بیمه ی تأمین اجتماعی دارند که متأسّفانه در آن سال ها به دلیل کوتاهی برخی از مسؤولین امر در سازمان آ.پ استثنایی و ادارات استان ها، این سابقه به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل نشده و اکنون این نیروها پس از سال ها خدمت صادقانه، ده ها میلیون تومان متضرّر می شوند.
از جناب آقای دکتر حسینی تقاضا داریم نسبت این موضوع رسیدگی نمایند.
با سپاس
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 01:19
خدا رحمت کند مادرش را !
پاسخ + 0 0 --
ژاله بخشنده باورساد 1399/03/29 - 07:13
با سلام واحترام ،خوشحالم که صدای معلم وجناب اقای حسینی توجه خوبی به مساعل دارند .نکاتی که عرض میکنم ،تمنا دارم مورد توجه قرار گیرد : امتیاز دادن به معلمان استثنایی که دارای معلولیت درجه خفیف و ...هستند .تغییر ساعت ورود دانش آموزان استثنایی وخروج انها ( توجه به مشکلات جسمی وروانی انها ) همین طور کاهش راندمان آموزشی به دلیل بالا بودن تعداد دانش آموزان ،زیاد بودن ساعت آموزش ،نا مناسب بودن محتوای آموزشی خصوصا در گروه کم توان دهنی ،نا مناسب بودن فضای آموزشی ،نبود همیار معلم در کلاس و ....که با عنایت شما حتما شاهد اتفاقات خوب خواهیم بود .من الله توفیق
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/03/29 - 09:55
آقای حسینی، شما که مجموعه تون جمع و جور و کوچکتر هست. طی مدت های کوتاه تر می تونید خیلی قدم های بزرگ وردارین. همه که شد وعده وعید
پاسخ + 0 0 --
ضرغام 1399/04/04 - 21:01
خدای وعده و وعبده .هرجا بوده همین بوده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور