چاپ کردن این صفحه

صدای معلم در نشست رسانه ای با معاون وزیر و رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی : آیا بخشنامه ی الزام دعوت از خبرنگاران و رسانه ها به نشست های شوراهای آموزش و پرورش ضمانت اجرایی دارد ؟ چرا در نشست اخیر در همدان این بخشنامه اجرا نشد ؟ وزارت آموزش و پرورش بار دیگر نشان داد که در تمام مدت دوره کرونا فقط نگران امتحانات دانش آموزان بود. از نیمه دوم اردیبهشت که بازگشایی مدارس را اعلام کرد ، فرصتی داد تا دانش آموزان بیایند و رفع اشکال کنند. از خردادماه هم فقط به فکر برگزاری امتحان های غیرحضوری بود. انگار یادمان رفته بود که دانش آموزان هر کلاس نیاز به روابط اجتماعی و عاطفی دارند. می شد دانش آموزان هر کلاس را یک روز به حیاط مدرسه دعوت کرد تا حداقل هم را ببینند و با هم خداحافظی کنند. معلم های خود را ببینند و با هم صحبت کنند در این دوره بر آن ها چه گذشت؟ نباید این تصویر را به دانش آموزان داد که حضور آن ها فقط برای آزمون است . کودکان و نوجوانان ما بدون امتحان و نمره و آزمون ، معنای دیگری هم دارند "

زینی وند : اگر قرار باشد مصوبات شوراهای آموزش و پرورش اجرایی شوند خبرنگاران باید حضور داشته باشند

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با خبرنگاران و شوراهای آموزش و پرورش

نشست خبری « مجتبی زینی وند » معاون  وزیر و رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی امروز دوشنبه ساعت 30 / 8 در ساختمان 2 وزارت آموزش و پرورش در سالن شهید حججی برگزار گردید .

این نشست با 15 دقیقه تاخیر آغاز گردید هر چند معاون وزیر آموزش و پرورش به خاطر آن از خبرنگاران عذرخواهی نکرد .

در دعوتی که از خبرنگاران به عمل آمده بود موضوع خاصی تعیین نشده بود اما اکثریت محتوای سخنان رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی را موضوع " شهریه " تشکیل می داد .

این موجب گردید تا مدیر صدای معلم زمانی که نوبت طرح پرسش به وی رسید به طنز بگوید که انگار این " دعوای شهریه " تمامی ندارد و از زمانی که یادش می آید یکی از موضوعات ثابت در این نشست ها بوده است .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با خبرنگاران و شوراهای آموزش و پرورش

زینی وند در ابتدا گفت :

تشکر می کنم از اصحاب محترم رسانه که همراه همیشگی ما هستند و من معتقدم که اصحاب محترم رسانه ضلع مکمل فعالیت های تحول آفرین به ویژه در آموزش و پرورش هستند و نقش مهمی در مردمی کردن برنامه ها و طرح ها و همراه کردن و مشارکت مردم در برنامه های آموزش و پرورش دارند و از طرف دیگر به عنوان " ناظرین مشفق و دلسوز " با نقدهای درست می توانند مصححینی دقیق در اجرای فعالیت ها و برنامه ها باشند و به همین خاطر من همیشه سپاسگزار همه اصحاب محترم رسانه ها هستیم چه آن هایی که نقد دارند چه آن هایی که با ارشادها و راهنمایی هایشان و با پیشنهادات شان همیشه سعی کردن به ما کمک کنند .

ما هم انصافا ار نقد و دلسوزی های اصحاب محترم رسانه همیشه بهره مند شدیم .

از همکاران محترم خودم در سازمان مدارس غیردولتی تشکر می کنم .

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی به  شوراهای آموزش و پرورش  اشاره کرده و گفت :

قانون شوراهای آموزش و پرورش با بسیج امکانات و منابع ملی و منطقه ای برای کمک به توسعه آموزش و پرورش مصوب شد به همین خاطر ما سیاست محوری مان بر تسهیل و توسعه  جلب و جذب مشارکت ها و استیفای حقوق آموزش و پرورش از محل قانون آموزش و پرورش قرار دادیم .

با تعاملی که با دستگاه ها داشتیم و با هماهنگی که با آن ها ایجاد شد سعی کردیم حقوق قانونی آموزش و پرورش را از محل اجرای قانون شوراها مطالبه کنیم .

برای ارتقای جایگاه شورای آموزش ‌و پرورش با حضور اعضای اصلی شوراها ازجمله استانداران و فرمانداران جلساتی را به‌طور مداوم حتی باوجود کرونا و به‌ صورت مجازی یا حضوری برگزار کردیم به‌ طوری‌ که با اطمینان می‌توان گفت پرداختن به شورای آموزش‌ و پرورش یکی از جدی‌ترین دستورات کاری استانداران و فرمانداران شده است و بر این اساس در مقایسه سال۹۸ با ۹۷، رشد ۹۷درصدی درآمد از محل اجرای قانون درآمدی شورا داشتیم.

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با خبرنگاران و شوراهای آموزش و پرورش

یکی از محورهای پرسش « صدای معلم » در مورد چگونگی اجرای بخشنامه ی الزام دعوت از خبرنگاران و رسانه ها به نشست های شوراهای آموزش و پرورش بود .

این پیشنهاد قبلا توسط " صدای معلم " مطرح و مورد قبول رئیس سازمان قرار گرفت .

با پی گیری های صدای معلم این بخشنامه به همه استان ها ابلاغ گردید .

مدیر صدای معلم ضمن تشکر از آقای زینی وند گفت علی رغم ابلاغ این بخشنامه اما به نظر می رسد که نظارت کافی در این زمینه صورت نمی گیرد .

نمونه واضح و جدید آن تشکیل شورای آموزش و پرورش البته با حضور وزیر آموزش و پرورش در همدان بود که اخبار نشان می دهند به بخشنامه وزاتی عمل نشده است .

زینی وند ، رسول پاپایی مدیر شوراهای آموزش و پرورش را مسئول پی گیری و نظارت بر اجرای صحیح و کامل این بخشنامه کرد و تاکید کرد که گزارش در این مورد به وی ارائه گردد .

پورسلیمان در ابتدای پرسش خود گفت :

" وزارت آموزش و پرورش  بار دیگر نشان داد که در تمام مدت دوره کرونا فقط نگران  امتحانات دانش آموزان بود.

از نیمه دوم اردیبهشت که  بازگشایی مدارس را  اعلام کرد ، فرصتی داد تا دانش آموزان بیایند و رفع اشکال  کنند.

از خردادماه هم فقط به فکر برگزاری امتحان های  غیرحضوری  بود.

انگار یادمان رفته بود که دانش آموزان هر کلاس  نیاز به روابط اجتماعی و عاطفی  دارند.

می شد دانش آموزان هر کلاس را یک روز به حیاط مدرسه دعوت کرد تا حداقل هم را ببینند و با هم خداحافظی کنند.  معلم های خود را ببینند و با هم صحبت کنند در این دوره بر آن ها چه گذشت؟

نباید این تصویر را به دانش آموزان داد که حضور  آن ها  فقط برای آزمون است .

کودکان و نوجوانان ما بدون امتحان و نمره و  آزمون ، معنای دیگری هم دارند. "

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با خبرنگاران و شوراهای آموزش و پرورش

زینی وند در پاسخ گفت :

اگر قرار باشد مصوبات شورای آموزش و پرورش اجرایی شود باید خبرنگاران حضور داشته باشند .

حق با شماست !

آموزش های الکترونیکی نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد . در تعامل و ارتباط عاطفی با دانش آمزو است که سجایای اخلاقی معلم به دانش آموز منتقل می شود .

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی تاکید کرد :

البته برخی پرسش های شما محتوایی است و  نیاز به یک نشست اختصاصی با صدای معلم دارد .

مشروح این پرسش و پاسخ در صدای معلم منتشر خواهد شد .

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با خبرنگاران و شوراهای آموزش و پرورش

دوشنبه, 26 خرداد 1399 21:44 خوانده شده: 175 دفعه

در همین زمینه بخوانید: