صدای معلم

" زهرا مظفر و هر مقام دیگری در مورد برگزاری امتحانات مطابق " قانون " سخن بگویند ! مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش با خبرنگاران و رسانه ها نشست بگذارد و در مورد عملکرد خویش پاسخ گو باشد ! "

پرسش صدای معلم از مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

آزمون های غیرحضوری و آنلاین و پرسش صدای معلم از مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش

ایرنا می نویسد :

رئیس اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش گفت: اگر مدرسه‌ای برخلاف دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری امتحانات و روند ثبت‌نام دانش‌آموزان عمل کند، والدین و معلمان می‌توانند شکایات خود را به این وزارتخانه ارسال کنند که طی ۷ تا ۱۰ روز رسیدگی می‌شود.

زهرا مظفر درباره شکایت والدین و معلمان برای رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها در مدارس برای برگزاری امتحانات در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: تاکنون شکایتی در این زمینه ارسال نشده است اما والدین و معلمان می‌توانند به سامانه شکایت آموزش و پرورش مراجعه و شکایت خود را ثبت کنند.

وی با بیان اینکه به جز پایه نهم مابقی پایه‌های تحصیلی به صورت مجازی امتحان می‌دهند، تصریح کرد: شیوه برگزاری امتحانات پایه اول دبستان در اختیار مدیر و معلم مدرسه است، اگر آنها به این نتیجه برسند که دانش‌آموزان، دانش کافی را در این پایه کسب کرده‌اند می‌توانند به صورت حضوری و غیر حضوری امتحانات را برگزار کنند.

رئیس اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش با یادآوری اینکه چگونگی برگزاری امتحانات سایر پایه‌های ابتدایی به شورای مدارس واگذار شد، تصریح کرد: آنها می‌توانند در زمینه نحوه برگزاری امتحانات و حضور دانش آموزان تصمیم‌گیری کنند اما اگر در این زمینه هم مشکلی وجود داشت، می‌توانند شکایت خود را در سامانه یا پرتال شکایات آموزش و پرورش ثبت کنند.

مظفر همچنین درباره برگزاری امتحانات دوره متوسطه اول و دوم اظهار داشت: دوره‌های متوسطه اول و دوم به جز پایه نهم و دوازدهم بقیه امتحانات سایر مقاطع الزاماً غیرحضوری است، اگر احیاناً مدرسه‌ای غیر از این عمل کند، والدین و معلمان می‌توانند به سامانه شکایت آموزش و پرورش مراجعه کنند. پرسش این است که استناد قانونی مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش برای برگزاری آزمون ها و امتحانات در آموزش و پرورش به صورت آنلاین و یا غیرحضوری چیست ؟

وی خاطرنشان کرد: تاکنون تنها دو مورد شکایت در خصوص اینکه مدارس با رضایت والدین امتحانات را حضوری برگزاری می‌کنند، ارسال شده است که آن هم از سوی آموزش و پرورش بررسی و مشکل حل شده است.

در ماده ‌10 آیین نامه اجرایی مدارس چنین آمده است :

 در راستاي‌سياست‌ مدرسه‌ محوري‌ و تفويض‌اختيارات‌ به مدارس‌ و به ‌منظور توسعه ‌مشاركت‌، همكاري و استفاده ‌از تجارب‌ معلمان، مربيان و اولياي ‌دانش‌ آموزان‌ در اداره ‌مدرسه‌، بهبود فرايند تصميم‌گيري، ارتقاي‌ كيفي‌ فعاليت هاي‌ آموزشي‌ و پرورشي‌ و اداری، تدوين ‌برنامه‌هاي ‌سالانه‌ مدرسه‌ و هماهنگي‌ امور و نظارت‌ بر فعاليتهاي‌ مربوط، در هر يك‌ از مدارس ‌شورايي‌ به ‌نام‌ شوراي‌ مدرسه‌ تشكيل ‌مي‌گردد .

آزمون های غیرحضوری و آنلاین و پرسش صدای معلم از مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش

" شورای مدرسه " مطابق قانون ، 29 وظیفه و یا اختیار دارد .

بند 8 از اختیارات شورای مدرسه تصریح  می کند :

8- بحث‌ و اتخاذ تصميم ‌در مورد چگونگي ‌برگزاري‌ امتحانات‌ با رعايت‌ مقررات ‌و دستورالعمل هاي‌ مربوط.

بنده 18 نیز عنوان می کند :

" تصميم‌گيري‌ درمورد داير بودن‌ مدرسه‌ در ايام‌ تعطيل‌ رسمي‌ و اوقات‌ فراغت‌، براي‌ فعاليت هاي‌ فوق‌ برنامه‌ آموزشي‌ و پرورشي‌، با مسئوليت‌ مستقيم‌ مدير مدرسه‌ . "

« زهرا مظفر » در این خبر میان مقاطع تحصیلی تفاوت هایی را ذکر کرده است .

نخستین پرسش " صدای معلم " آن است که مبنای قانونی این تفاوت گذاری چیست ؟

این در حالی است که این تفکیک در قانون نیامده و همه مقاطع در همه مدارس از این اختیارات برخوردارند .

قوانین موضوعه در آموزش و پرورش از دو مجرا قابل پی گیری هستند .

شورای عالی آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی .

آیا مقامات اجرایی و از جمله وزیر آموزش و پرورش می توانند در نقش " واضع قانون " ظاهر شوند ؟

مستند قانونی این سخنان و حتی آیین نامه ها چیست ؟

پرسش این است که استناد قانونی مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش برای برگزاری آزمون ها و امتحانات در آموزش و پرورش به صورت آنلاین و یا غیرحضوری چیست ؟

« صدای معلم » در گزارشی به تاریخ 13 خرداد 1399 تاکید کرد  : ( این جا )

" اخیرا وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که به جز دو پایه نهایی نهم و دوازدهم در سایر پایه ها و رشته ها امتحانات غیرحضوری خواهد بود .

آیا مقامات اجرایی و از جمله وزیر آموزش و پرورش می توانند در نقش " واضع قانون " ظاهر شوند ؟  رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت در این زمینه می گوید :

"  تکمیل فرآیند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی‌های فنی، شاخه فنی و حرفه‌ای و استانداردهای مهارتی کاردانش (داخل و خارج هنرستان) از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا  ۱۵ مرداد ماه با اولویت پایه دوازدهم با تصویب شورای مدرسه و هماهنگی اداره به صورت تراکمی و با برنامه ریزی و سازمان دهی هنرآموزان به صورت حضوری انجام می‌شود. "

از سوی دیگر آزمون دروس تئوری در هنرستان ها هم به صورت حضوری برگزار می گردد .

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است با توجه به آن که عضویت در شبکه شاد مطابق اعلام وزارت آموزش و پرورش " اجباری " نیست  ، چرا باید آزمون به صورت غیرحضوری اعلام گردد ؟

مبنای قانونی و مستندات حقوقی وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری غیرحضوری امتحانات چیست ؟

مگر می شود در یک و یا چند مورد " شورای مدرسه " صلاحیت و اختیار تصمیم گیری در مورد برگزاری آزمون و چگونگی اجرای آن را داشته باشد اما در سایر موارد حق دخالت و یا تصمیم گیری را نداشته باشد ؟!

این در حالی است که مطابق با " آیین نامه اجرایی مدارس " و نیز اصل " مدرسه محوری " موکد در سند تحول بنیادین ؛ " شورای مدرسه " حق تصمیم گیری در همه ی این موارد را  دارد و نیازی به دخالت های بیرون از مدرسه نیست .

پرسش این است که آیا مدیران و مقامات که خیلی در جریان تحولات و محیط و جو مدارس نیستند ؛ چگونه به خود اجازه می دهند که از صفر تا صد موارد برای مدرسه و ارکان آن تصمیم گیری کنند ؟ "

مظفر گفته است ، اگر احیاناً مدرسه‌ای غیر از این عمل کند، والدین و معلمان می‌توانند به سامانه شکایت آموزش و پرورش مراجعه کنند.

 آزمون های غیرحضوری و آنلاین و پرسش صدای معلم از مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش

پرسش صدای معلم این است که استناد قانونی و مبنای حقوقی این دسته از والدین و معلمان برای طرح شکایت و یا دعوی در این اداره کل چه خواهد بود ؟

آیا حتی ثبت و رسیدگی به این شکایات قانونی است ؟

پیش تر و در نشست رسانه ای ( این جا ) ؛ « صدای معلم » چنین مطرح کرد :

  " برخی از بخش ها و دوایر مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش مانند معاونت آموزش متوسطه ، معاونت امور حقوقی و مجلس ، اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات ، هیات مرکزی گزینش ، ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش و... تاکنون حتی یک نشست رسانه ای هم با خبرنگاران نداشته اند . از آن جایی که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده این وزارتخانه یک وزارتخانه پاسخ گوست لازم است دلیل و یا دلایل این امر روشن شود به ویژه بخش ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات که ارتباط مستقیمی با مسائلی مانند ثبت نام دارد . "

با توجه به تاکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر پاسخ گو بودن این وزارتخانه ،  مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش دلایل پاسخ گو نبودن به افکار عمومی را شفاف سازی نماید .

پیش تر این رسانه در گزارشی از مدیران و مقامات آموزش و پرورش خواست که با سند و مدرک سخن بگویند ! ( این جا )

این رسانه در 29 آبان 1398 در گزارشی از خانم مظفر دعوت کرد تا در مورد عملکرد خویش در 6 ماهه ی گذشته در برابر رسانه ها پاسخ گو بوده و فقط به توصیه و شعار و نصیحت اکتفا نکند . ( این جا )

پایان گزارش/


 آزمون های غیرحضوری و آنلاین و پرسش صدای معلم از مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش

شنبه, 24 خرداد 1399 12:28 خوانده شده: 287 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
شاکی 1399/03/24 - 13:54
سلام خانم مظفر لطفا به موضوع اجحافی که اردیبهشت ماه سال98در حق یکی از همکاران شایسته شد و نامه ی استعلام ایشان جهت انتصاب به سمت مشاوراجرایی مدیرکل یکی از استان ها هرگز به مراجع مورد استعلام ارسال نشد و حقی که عامدانه تضییع شد و هرگز اعاده نشد و اینک مدعی این هستند که اساساً نامه ای وجود نداشته است نیز رسیدگی فرمایید و این آب رفته و حق تضییع شده را ادعاده کنید لطفاً.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/03/24 - 14:00
همکار محترم

سلام

این اداره کل هنوز و پس از گذشت بیش از یک سال به نامه رسمی صدای معلم که به صورت حضوری در مورد مسائل آموزش و پرورش بناب ثبت شده است پاسخی ارائه نکرده است !

از دیگران هم می خواهند تا اگر شکایتی دارند به آن اداره مراجعه کنند !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1399/03/25 - 13:44
صدای معلم عزیز...آنچه به جایی نمیرسد فریاد است...در سایت شکایات دو مرحله اقدام به ثبت شکایت شده که یک مرتبه بایگانی شده و مرتبه ی دوم هم یک جواب رفع تکلیفی از سوی تضییع کننده حق داده شده و حقی برگردانده نشده است و اساساً همه ی حرف یک فرد مورد اجحاف قرار گرفته اعاده حیثیت و اعاده حق تضییع شده است و نه مجازات خاطی اما در همین میزان هم اتفاقی نمی افتد!!
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1399/03/24 - 14:46
یک سوال ؛ چرا وقتی وزیری در مجلس استیضاح و برکنار می شود و و یا مستقیما توسط ریس جمهور تغییر می کند، همان معاونین باز هم سرکار هستند. باید وزیر و معاونانش همه با هم برکنار شوند چون اگر کار نقص پیدا کرده از تیم مدیریتی بوده نه صرفا وزیر به تنهایی.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/03/25 - 00:07
منظورتون چیه؟
یعنی اگر یه روزی خدای ناکرده، زبونم لال، روم به دیوار، دور از جون، وزیر با کمالات شادمون برکنار بشه باید ترکمن جون صدّیق و دانشمند هم از سمت حساس و شایسته شون کناره گیری کنن؟
اگر اینطوری بشه منم از این سیستم میرم. به این برکت نمی مونم. دق میکنم. مگه میشه ترکمن نباشه و ما باشیم؟؟؟؟؟!!!!
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/03/26 - 08:59
یاسلام ماده 19 حقوق شهروندی:شهروندان از حق اداره شایسته امور کشور بر پایه ی قانون مداری کارامدی پاسخگویی !!شفافیت عدالت وانصاف برخوردارند.رعایت این حق توسط همه مسولین وکارکنان "الزامی" است. مده 23:مقامات وماموران اداری باید در روابط خود با شهروندان "پاسخگو"وقابل دسترس باشند. اقای روحانی خوب است نگاهی به مجموعه تحت امرش بیندازد که میان حرف وعمل هزار فرسنگ است.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/03/26 - 09:06
در مورد اختیارات شورای مدرسه باز همان خشایار کوچولوی درون ما اجازه دوری از تک روی وخود کامگی را نمی دهد.نه مدیران ومقامات ونه زیرمجموعه انها به آن باور واعتماد بنفس نرسیده اند که چنین قانون متر قی ی را جامه عمل بپوشند. یاد سخن پوپر فیلسوف افتادم که:دموکراسی بیشتر در عزل معنی دارد تا در نصب.من یک سال نماینده شورای معلمان بودم وفهمیدم که جنین باوری به کار شورایی ومشورتی در نگاه مدیران مدارس وجود ندارد ودر اخر هم با دلخوری عطایش را به لقایش بخشیدم.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/03/26 - 09:13
در مورد امتحانات پایه نهم ودوازدهم همانطور که صدای معلم گزارش کرد نیز بند 8ایین نامه اجرایی مدارس عمومیت وکلیت دارد واختیار حضوری یا غیر خضوری برگزار کردن آن در حد صلاحیت شورای مدرسه می باشد.این همه تبصره واستثنا ؟حداقل بخاطر احترم به قانون ولوث نشدن آن اختیارات مربوط به شورای مدرسه را اصلاح کنید.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/03/26 - 09:29
سوال فرموده اید که ایا مقامات اجرایی از جمله وزیر اموزش وپرورش می توانند در نقش واضع قانون ظاهر شوند؟بنظر من اختیار وزیر ومقامات پایین تر از ایشان در حد وضع بخشنامه(دستور العمل وشیوه نامه) است که از نظر حقوقی قابل استناد در دادگاه از جمله دادگاه اداری و...نیست وفی حد ذاته منشا حق یا تکلیف جدیدی نیست واصلا از منابع حقوق به شمار نمی رود وموسس نیست و جنبه شارحی واعلامی دارد ودر صورت مخالفت با شرع وقوانین بالا دستی (ایین نامه تصویب نامه قوانین عادی وقانون اساسی )معتبر ونافذ نمی باشد ومی شود از طریق دیوان عدالت اداری به استناد قوانین 85 و138 قانون اساسی ابطال انها را در خواست کرد.که شامل همین بخشنامه صادره از سوی واحود ارزیابی عملکرد خانم مظفر هم می شود.چون با ایین نامه اجرایی مدارس تضاد دارد.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/03/26 - 09:40
در مورد حضوری بودن امتحان دروس تیوری هنرستانها لطفا منبع خبر را شفاف ذکر کنید چون تمام دروس من در هنرستان است ولی به ما گفتند که غیر حضوری امتحان بگیرید البته با توجه به یک سری شاخص ومعیار.ممنون از رسانه پرسش گر ومطالبه گر شما .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/03/30 - 13:02
سلام خانم مظفر
در سنجش بدو ورود دانش آموزان که بیش از پیش به نگاه علمی ما برای برگزاری نیاز دارد ولی امسال باید همزمان با توجه کردن به بیماری کرونا و حفظ فاصله گذاری اجتماعی باید به این توجه شود که آزماینده هایی که در دو شیفت به سنجش می پردازند واقعا نمی توانن تست را به خوبی اجرا کنند و نتیجه ی آن تشخیص های نادرستی است که دانش آموز با خطای تست از کم توان ذهنی عادی تلقی می شود و بعد از اینکه سه سال برچسب مردود را به او زدند تازه می گویند باید به مدرسه استثنایی برود الان سه سال از عمر کودک که می توانست در جای خودش قرار گیرد و با توان خود به تحصیل بپردازد را چه کسی باید بدهد این نمونه کوچکی از خطا های سنجش بوده است ولی امسال با این فشردگی کار آزماینده ها باید منتظر خطاهایی باشیم که کودک با عمر خود باید جوابگو باشد خواهش می کنم همکار گرامی قبل از اینکه ۱۵ تیر این رخداد علمی با نگاه غیر علمی اجرا شود را پیگیری کنید و تعداد بیشتری آزماینده به کار گیرید تا حقی ضایع نشود. با تشکر
معلم و کارشناس ارشد کودکان با نیازهای ویژه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور