صدای معلم

« صدای معلم » بارها و در راستای جریان " خودانتقادی " از عملکرد رسانه ها و خبرنگاران حتی در حضور مسئولان و مقامات انتقاد کرده است .اما پرسش این است که آیا مسئولان این وزارتخانه نیز به همین صورت شفاف و صادق هستند ؟ اگر به قول مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران وزیر و یا هر مقام دیگری سخنان و گفته هایش به طور گزینشی منتشر می شوند ؛ چرا باید آن مسئولان و مقامات دوباره و به کرات با همان رسانه های " سانسور چی " گفت و گو و یا مصاحبه داشته باشند ؟ " رتبه بندی معلمان " ، فرآیند رتبه بندی برای معلمان است . به صورت منطقی نمی توان رتبه بندی معلمان را خوان گسترده ای فرض کرد که همه افراد و گروه ها ناگزیر باید از آن لقمه ای بردارند ! این مقام اداری به جای این سخنان به فکر طراحی یک سیستم ارتقای حرفه ای برای بخش های اداری و ستادی وزارت آموزش و پرورش باشد . در عدم صداقت و غیرحرفه ای بودن برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان وزارت آموزش و پرورش همین بس که هیچ معلم و یا نماینده معلمانی در " هیات های ممیزی " سه گانه حضور ندارند .

چند پرسش از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران ... بقیه مدیران هم بخوانند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در هفته ای که گذشت از نحوه انعکاس افزایش حقوق معلمان در رسانه ها انتقادات شدیدی کرده است .

خبرگزاری ایرنا که گفت و گویی در این مورد با عبدالرضا فولاوند داشته است می نویسد : ( این جا )

" در اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان تاکنون فقط بعد اقتصادی و افزایش حقوق فرهنگیان در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده و این نحوه انعکاس اخبار به یک معضل در جامعه تبدیل شده است.

وی پرسید: آیا زمانی که حقوق کارمندان بهداشت و درمان هم اضافه می‌شود، اهل رسانه آن را برجسته می‌کنند؟! یا زمانی که اضافه کار سایر مجموعه‌ها پرداخت می‌شود، زیرنویس تلویزیون می‌کنند؟!،

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: صدا و سیما و بخش رسانه باید توجه داشته باشند که اطلاع‌رسانی در مورد هر موضوعی هم حدی دارد و فکر می‌کنم که دامن زدن بیش از حد آنان به جنبه های مالی طرح رتبه بندی مایه آزرده خاطرشدن فرهنگیان شده است.

فولادوند افزود: هر چیزی باید در حد متعادل و متعارف خودش باشد. چرا از مجموعه‌هایی که کارمندان آنها حقوق‌های کلان می‌گیرند و در فیش حقوقی شان نمی‌آید، فردی سخن نمی‌گوید اما فقط وقتی ۴۰۰ هزار تومان به حقوق فرهنگیان با عنوان رتبه‌بندی اضافه می‌شود، از صبح تا غروب در همه رسانه‌ها و صدا و سیما در قالب زیرنویس منعکس می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: من از رسانه‌ها درخواست می‌کنم که موضوعات و مسائل را براساس نیاز مخاطب و در حد متعارف اطلاع‌رسانی کنند.

پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

وی تصریح کرد: متاسفانه دیده شده است که با وزیر آموزش و پرورش هشت دقیقه مصاحبه‌ می‌شود اما به صورت گزینشی فقط مطالب مرتبط با رتبه‌بندی را از مصاحبه پخش می‌کنند و این منطقی و منصفانه نیست.

این مقام آموزش و پرورش گفت: طرح رتبه‌بندی معلمان مانند همه قوانینی است که در مجلس تصویب شده و دولت هم آنها را اجرا می‌کند. هر چند این طرح مشکلات و معایبی هم دارد که می‌پذیریم و در تلاش هستیم آنها را به تدریج در حد توانمان در چارچوب دستورالعمل ها حل کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران یادآور شد: طرح رتبه‌بندی در راستای توانمندسازی  معلمانی است که در کلاس‌های درس حضور دارند.

فولادوند درباره انتقادهای مطرح شده در باره نحوه اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: یکی از ایرادات این طرح آن است که افراد دارای پستهای اداری شامل رتبه‌بندی نمی‌شود و در این زمینه مراتب اعتراض آنها را به مسئولان اعلام کرده ایم.

وی افزود: مشکلاتی هم در زمینه اجرای طرح وجود دارد که در این ارتباط وزیر آموزش و پرورش هیات ممیزی را تشکیل داده است. به نظر می رسد هر مسئولی در نشست و یا جلسه ای زمانی که قافیه به تنگ می آید  و به عبارتی حرفی برای گفتن ندارد و یا برای مطرح کردن خود و در نقطه کانونی افکار عمومی واقع شدن و... گریزی هم بر صحرای " مطالبات  و معوقات " فرهنگیان می زند !

فولادوند یادآور شد: معلمان با سابقه خدمت زیر ۲ سال و نیروهای خدماتی نیز شامل رتبه‌بندی نمی‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه تاکنون ۸۰ درصد از ۵۶ هزار فرهنگی شهر تهران شامل رتبه‌بندی شده اند، خاطرنشان کرد: بخشی از فرهنگیان که سنوات خدمتشان ۲ تا ۶ سال است باید در آزمونی شرکت کنند و بعد از آن، می‌توانند شامل این طرح شوند.

وی گفت: آموزش و پرورش شهر تهران تمامی نیروهایی را که باید تحت پوشش این طرح قرار بدهد، تحت پوشش قرار داده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این سوال که فرهنگیان چگونه می‌توانند اعتراض‌ خود را درخصوص رتبه‌بندی مطرح کنند؟، گفت: اعتراض زمانی مفهوم پیدا می‌کند که ما این طرح را به صورت کامل اجرا کنیم.

وی افزود: تاکنون ابلاغ ۸۰ درصد از فرهنگیان تهران صادر شده است ولی افرادی که رسته‌های متعدد شغلی دارند، پرونده‌هایشان نواقصی دارد یا افرادی با سابقه ۲ تا ۶ سال در آزمون‌های مربوطه شرکت نکرده اند، شامل این طرح نشده اند.

وی گفت: مرکز ضمن خدمت آموزش و پرورش از پنجم بهمن آزمون‌های مربوطه را برگزار می‌کند و فرهنگیان برای تکمیل پرونده‌های خود در طرح رتبه بندی معلمان می‌توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند.

فولاوند درباره تاثیر رتبه‌بندی معلمان در ارتقای کیفیت آموزشی اظهارداشت: ارتقای کیفیت آموزشی فقط با انگیزه های مالی محقق نمی شود اما در صورتی که به دغدغه های آنان توجه شود، این موضوع در بهبود کیفیت آموزشی تاثیر خواهد داشت. "

موضوع " رسانه ای کردن پرداخت مطالبات فرهنگیان " تاریخچه ی طولانی و حاشیه دار داشته است .

« علی اصغر فانی » وزیر پیشین آموزش و پرورش در پاسخ به انتقاد برخی معلمان از رسانه ای کردن پرداخت مطالبات فرهنگیان ، این امر را ناشی از فشار رسانه ای اعلام کرد و گفت: سعی می کنیم ازاین به بعد در این خصوص کمتر صحبت کنیم. ( این جا )

« علی زرافشان » معاون وقت متوسطه وزارت آموزش و پرورش در اردیبهشت 1394 گفت :

" بر اساس خواست فرهنگیان از امسال هیچ تبلیغات رسانه ای درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان صورت نمی گیرد و بنا شد ، مطالبات فرهنگیان از طریق فیش حقوقی آنان و بدون سر و صدای رسانه ای پرداخت شود. " ( این جا )

« علی اللهیار ترکمن » در فروردین 1398 گفت : ( این جا )

" معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی در احترام به خواسته فرهنگیان قصد دارد در سال‌جاری هیچ‌گونه مصاحبه‌ای را در خصوص پرداخت حقوق و مطالبات پرسنلی فرهنگیان در رسانه‌ها به انجام نرساند، اخبار تکمیلی از طریق همین سایت یا سایر مجاری رسمی وزارت آموزش و پرورش به استحضار فرهنگیان کشور خواهد رسید. "

« صدای معلم » در بخشی با مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران هم نظر است که بسیاری از رسانه ها به دنبال طرح خود و نیز جلب نظر مخاطب به هر قیمتی هستند .

در واقع رسانه ها بیش از آن که " جریان ساز " باشند بیشتر دنباله رو بوده و بر مدار " پوپولیسم " حرکت می کنند .

« صدای معلم » بارها و در  راستای جریان " خودانتقادی " از عملکرد رسانه ها و خبرنگاران حتی در حضور مسئولان و مقامات انتقاد کرده است .

پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

اما پرسش این است که آیا مسئولان این وزارتخانه نیز به همین صورت شفاف و صادق هستند ؟

این رسانه بارها از اظهار اظهار نظرهای غیرمرتبط یا شرح وظایف قانونی و اداری مسئولان وزارت آموزش و پرورش انتقاد کرده است . ( این جا )

به نظر می رسد هر مسئولی در نشست و یا جلسه ای زمانی که قافیه به تنگ می آید  و به عبارتی حرفی برای گفتن ندارد و یا برای مطرح کردن خود و در نقطه کانونی افکار عمومی واقع شدن و... گریزی هم بر صحرای " مطالبات  و معوقات " فرهنگیان می زند !

اگر به قول مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران وزیر و یا هر مقام دیگری سخنان و گفته هایش به طور گزینشی منتشر می شوند ؛ چرا باید آن مسئولان و مقامات دوباره و به کرات با همان رسانه های " سانسور چی " گفت و گو و یا مصاحبه داشته باشند ؟

آیا تاکنون شده است که حتی یک بار این مسئولان دست رد بر سینه چنین رسانه های غیرحرفه ای و مغرور بزنند ؟

پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

این همه ذوق و اشتیاق  برای حضور در برابر دوربین این رسانه ها از چه چیز ناشی می شود ؟

و اما پرسش دیگر صدای معلم آن است که اگر مسئولان و مقامات کاملا به آن چه می گویند و وعده می دهند توجه و دقت داشته و به آن ها عمل کنند دیگری چه نیازی به رسانه ای کردن مطالبات و تکرار این " دور باطل " وجود دارد ؟

نمی توان و نمی شود همیشه توپ را به زمین دیگران و به ویژه " ر سانه " پرتاب کرد !

فولادوند در نقد رتبه بندی معلمان می گوید :

" یکی از ایرادات این طرح آن است که افراد دارای پستهای اداری شامل رتبه‌بندی نمی‌شود و در این زمینه مراتب اعتراض آنها را به مسئولان اعلام کرده ایم. "

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی با نقد سخنان و مواضع رئیس شورای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی نوشت : ( این جا )

" محض اطلاع « رئیس شورای آموزش و پرورش استان » باید گفت : آیا تاکنون شده است که حتی یک بار این مسئولان دست رد بر سینه چنین رسانه های غیرحرفه ای و مغرور بزنند ؟

در دانشگاه دو آیین نامه در این مورد پیش بینی شده است :

1- آیین نامه ی ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور

2- آیین نامه ی استخدام اعضای غیرهیات علمی دانشگاه های کشور

این دو سیستم کاملا مجزا از یکدیگر بوده و عمل می کنند مگر آن که کارمندی تبدیل وضعیت داده و عضو هیات علمی بر اساس مسیر تعریف شده شود .

البته این آیین نامه ها سال به سال به روز رسانی می شوند ."

" رتبه بندی معلمان " ، فرآیند رتبه بندی برای معلمان است .

پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

کسانی می توانند و باید از مزایای این طرح برخوردار شوند که تدریس داشته باشند .

« صدای معلم « پیش تر و در گفت و گو با یک عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به صورت دقیق به این موارد اشاره کرده است . ( این جا )

به صورت منطقی نمی توان رتبه بندی معلمان را خوان گسترده ای فرض کرد که همه افراد و گروه ها ناگزیر باید از آن لقمه ای بردارند !

این مقام اداری به جای این سخنان به فکر طراحی یک سیستم ارتقای حرفه ای برای بخش های اداری و ستادی وزارت آموزش و پرورش باشد .

در عدم صداقت و غیرحرفه ای بودن برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان وزارت آموزش و پرورش همین بس که هیچ معلم و یا نماینده معلمانی در " هیات های ممیزی " سه گانه حضور ندارند .

پایان گزارش/


پرسش های صدای معلم از مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران و سایر مسئولان

سه شنبه, 22 بهمن 1398 12:46 خوانده شده: 322 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1398/11/22 - 13:30
آیا جذب نیرو بی نقص و عیب بوده و هست که رتبه بندی بی عیب و نقص و عارضه باشد ؟!
پاسخ + 0 0 --
خدیجه فتحی 1398/11/22 - 20:21
آقای فولادوند شما اول برو سوابق مسوول گزینشی که منصوب کردی رو بررسی کن که با شایسته ترین نیروهای اداره کل شهرستان ها چه کرده؟!اون حقی که شما و آقای رزاقی ضایع کردید رو هیچ کس در اداره کل شهرستان های استان تهران فراموش نمیکنه!!نامه استعلام اطلاعات گزینه ی مشاور اجرایی مدیرکل رو این آقای رزاقی با بغض و غرض ورزی آشکار ارسال ننمود و لطمه ی بزرگی به یکی از شایسته ترین و مظلومترین نیروهای شهرستان های استان تهران وارد نمود ...شما که خودتون همه چی رو نادیده می گیرید و بررسی نمی کنید لطفا دم از انتقاد از رسانه ها نزنید...عملکرد خودتون سراسر انحصارطلبانه و تنگ نظرانه بوده و ظلم کرده اید!!
پاسخ + +2 0 --
معلم مفت 1398/11/22 - 19:35
در سالهای اخیر شاهدیم که وزرای بی تجربه و نالایق آموزش و پرورش با رسانه ای کردن اخبار مربوط به حقوق معلمان سعی می کنند بی کفایتی ها و کم توانی های خود در این عرصه را بپوشانند.
پیامدهای ناشی از این مصاحبه های کذایی و وعده های پوچ، بهم ریختن روحیه معلمان و تقاضای بازنشستگی پیش از موعد این عزیزان است. از طرفی ایجاد توقع در اقشار دیگر کرده و تورم مضاعف در جامعه ایجاد میکند. دودی که به چشم همه میرود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور